Μετάβαση σε περιεχόμενο

2Η ΓΕΝΝΑ,ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΗ???


Recommended Posts

Κοριτσακια μου καλα,γεια σας απο μενα ,μια δευτεροεγκυουλα!

πριν λιγες μερες πηγα στον ιατρο μου ο οποιος μου προτεινε να μπω για προκληση τοκετου στις 5 Μαη.ΕΧΩ ΠΗΤ 11 ΜΑΗ.....

στην 1η γεννα μου ειχα κανει 19 ωρες και παλι ειχα παει με προκληση.....ετσι τωρα φοβαμαι γιατι δεν θελω να περασω τα ιδια....ο ιατρος μου μου ειπε οτι δεν θα κανω τοσες ωρες γιατι ειναι 2η γεννα και εχω ηδη 1- 1,5 διαστολη.Μου ειπε λοιπον να περιμενω εως 4 Μαη και αν δεν...τοτε να μπουμε με προκληση στις 5 διοτι λεει δεν εχω να κερδισω κατι παραπανωαν περιμενω εως την Πητ μου 11 Μαη δηλαδη.....

επισης μου ελεγε οτι θα γεννησω νωριτερα επειδη ειναι 2η γεννα αλλα μεχρι τωρα τιποτα............

εσεις βρε κοριτσακια μου τι λετε να κανω???

καλη η προκληση επειδη ειναι ολα προγραμματισμενα και δεν τρεχεις αλλα ειναι νομιζω πιο χρονοβορο.

επισης απο την αλλη και αν περιμενω και δεν βγει παλι απο μονο του και πρεπει να παω παλι με προκληση???

πειτε μου γνωμες βρε κοριτσακια μου!!!και αν εχετε και εμπειρια οι 2μανουλες.....καλοδεχουμενες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχας να ξερεις οτι σε ολες τις γυναικες που εχουν ηδη γεννησει αυτη η διαστολη της ταξεως 1-2 εκ ειναι φυσιολογικη, μπορει να υπαρχει απο τις αρχες του 9ου μηνα κ δε σημανει απολυτως τιποτα.

το οτι η δευτερη γεννα μπορει να γινει γρηγοροτερα δεν ειναι κανονας.. απλα ο τοκετος ειναι πιο συντομος.

καλα γενικα δεν καταλαβαινω το λογο της προκλησης οταν ολα ειναι μια χαρα στην εγκυμοσυνη, αλλα γιατι να κανεις προκληση πριν την πητ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω αυτο λεω..γιατι πριν την πητ??αποτι εχω καταλαβει θελει να παω να γεννησω ημερα Σαββατο για να μην χασει τα ραντεβου του......

εσυ στην 2η γεννα γεννησες γρηγοροτερα???με προκληση πηγες ποτε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω στον πρωτο γεννησα μολις μπηκα στην 39η εβδομαδα ενω στον 2ο λιγο πριν κλεισω την 40η

τον πρωτο τον γεννησα (απο οταν με επιασαν οι πονοι) μεσα σε 3.5 ωρες ενω τον δευτερο σε 2.5

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεννας πολυ ευκολα βρε Μαιμουδακι μου εσυ.....εγω γενναω δυσκολα....

γιαυτο ταχω χαμενα και δεν ξερω τι να κανω.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν πας με δικους σου πονους χωρις προκλησεις κ τετοια σιγουρα θα γεννησεις πιο συντομα ;)

οταν το σωμα σου δεν ειναι ακομα ετοιμο για τη γεννα κ γινεται η προκληση, ο τοκετος δε θα συνεχιστει το ιδιο οπως αν ξεκινουσε η διαδικασια απο μονη της! πολλες φορες δε γινεται καν διαστολη με αποτελεσμα πολλες προκλησεις να καταληγουν σε καισαρικη

κ αυτο που σου λεει ο γιατρος σου οτι εχεις αυτη τη διαστολη, στο ξαναλεω, δε σημαινει τιποτα

αν δεν ειναι ετοιμος ο τραχηλος δε γινεται τιποτα

αποψη μου ειναι να αποφυγεις την προκληση. δε μπορει να σε βαλει με το ζορι, ετσι δεν ειναι? ;)

με το καλο! μια ευκολη γεννα να εχεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω πολυ!!!μακαρι να πανε ολα καλα!

ετσι το σκεφτηκα κι εγω οτι αν παω οταν με πιασουν οι πονοι η αν σπασουν τα νερα,δεν θα τυρρανιστω το ιδιο....για καισαρικη δεν ειναι υπερ ο ιατρος μου και θα περιμενει ...αυτο ειναι το μονο που δεν με αγχωνει.αφου γεννησα την 1η φυσιολογικα εστω και μετα απο 19 ωρες...ε δεν νομιζω τωρα να παω για καισαρικη...ελεος...χιχιχιιχιχιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αργυρώ με το καλό να υποδεχτείς και το δεύτερο μωράκι σου. Να σου πω την αλήθεια δεν μου φάνηκε πολυ σωστό που ο γιατρός θέλει να σε βάλει με πρόκληση πριν την ΠΗΤ. Γιατί;;;; Γιατί να μπεις με πρόκληση εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα;;; Δεν το καταλαβαίνω. Δε θα συμφωνούσα ποτέ. Μόνο αν είχα κλείσει την 40η εβδομάδα θα συμφωνούσα...Με το καλό και πάλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αποψη μου ειναι πως δεν χρειαζεται να φερεις την πιθανη ημερομηνια τοκετου γρηγοροτερα. Αφησε το σωμα σου να σε οδηγησει εφοσον εισαι και δευτεροτοκος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω νομιζω οτι λογω της προκλησης γεννησες δυσκολα... κι εγω γεννησα δυσκολα αλλα ηταν σε λαθος θεση η μικρη...

πιστευω οτι αυτη τη φορα ασε το σωμα να σε οδηγησει, αφου εχεις ηδη διαστολη (οπως λεει ο γιατρος) περπατα πολυ , κανε σεξ και θα γεννησεις πριν απο την πητ μονη σου και μια που το σωμα σου θα εχει παρει πρωτοβουλια θα ειναι καλυτερα... εγω θεωρω οτι η προκληση πρεπει να γινει οταν συντρεχουν λογοι, ειτε υγειας της μητερας ειτε στερευουν τα νερα κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhmera εγω τον γιο μου το γεννησα στις 39 κ ειχα σχεδον 3 διαστολη αλλα ο τραχηλος μου ηταν πολυ σκληρος σαν πρωτη γεννα εκανα 8 ωρες να γεννησω αλλα εκανα επισκληριδιο η οποια με βοηθησε να μαλακωσω τον τραχηλο και να κατεβασω το παιδι αλλιως θα πηγαινει πολυ παραπανω.στη κορη μου παλι ειχα 1,5 διαστολη μερες αλλα ο γιατρος μου δεν με εεβαζε μεσα γιατι μου ελεγε πρεπει να εχεις περιπου 3 μετα απο 2 μερες γεννησα ειχα αιμα 2μερες ειχα σχεδον ανα τακτα διαστηματα αλλα ηταν απο τον τραχηλο μαλακωνε αλλα η διαστολη μικρη κ ετσι πηγα στις 38 κ 2 κ με λιγους πονους μεσα σε 2,5 ωρες γεννησα...αλλα τη μερα που πηγα δεν μπορουσα να κλεισω τα ποδια μου γιατι ειχε κατεβει η μικρη πολυ κατω..με το καλο σου ευχομαι η καθε γεννα ειναι διαφορετικη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

λεω να του πω να περιμενουμε...αφου ολα κυλουν αψογα μεχρι στιγμης δεν βρισκω κι εγω το λογο να μπω με προκληση!!!

Θα του τηλεφωνησω οπως μου ειπε την Πεμπτη και θα του πω πως θελω να περιμενω....ελπιζω να μην βρει τιποτα για να με πεισει....πχ οτι το μωρο θαναι πολυ μεγαλο αν το αφησουμε κι αλλο ....και αλλα τετοια.....

Τι να πω?γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο τον ιατρο μου αλλα αυτο με την προκληση με αγχωσε αρκετα γιατι το εχω ξαναπερασει και υπεφερα 19 ωρες....

Το αμνιακο υγρο δεν εχει μειωθει και γενικα το μωρακι τρεφεται και καλα !ολα πανε καλα οποτε θα περιμενωωωω και ελπιζω να σπασουν τα νερα και να γεννησω γρηγορα !!!Ο Θεος βοηθος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ολα μια χαρα θα πανε! χαλαρωσε κ περιμενε τη μεγαλη στιγμη!

το μπεμπεκι σου θα ερθει απο μονο του ;)

δεν υπαρχει λογος να αγχωνε για τη γεννα σου! ειναι η δικη ΣΟΥ μεγαλη εμπειρια κ θα πρεπει να τη ζησεις ηρεμη κ οπως θελεις εσυ!

οσο για τα μεγαλα μωρα.... εμενα ο δευτερος βγηκε 3800 μια χαρα φυσιολογικοτατα! αααααανετος, χρειαστηκα μονο ενα ραμμα κ αυτο γιατι μου ανοιξε ενα απο τα πολλα που μου ειχε κανει ο πρωτος μου "χασαπης" γυναικολογος!

μια ηρεμη γρηγορη γεννα σου ευχομαι με ενα υγιεστατο μωρακι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω Μαιμουδακι μου!!νασαι καλα ,με βοηθησαν πολυ τα λογια σου!!!οταν με το καλο γεννησω θα μπω εδω να σας πω τι εγινε τελικα !!!φιλακια σε ολες σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης, η αδερφή μου γέννησε το γιο της 4 κιλά και την κόρη της 4.100. Και τα 2 φυσιολογικά και χωρίς επισκληρίδιο. Επίσης μια φίλη γέννησε το γιο της 4.300 φυσιολογικά αλλά με επισκληρίδιο. Μύθος αυτό με τα μεγάλα μωρά. Μια χαρά γεννιούνται και αυτά φυσιολογικά.Μπες να μας πεις τι θα σου απαντήσει την Πέμπτη που θα του τηλεφωνήσεις! Εύχομαι να έχεις τον τοκετό των ονείρων χου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε κοριτσακια μου καθε μερα ξυπναω και αλλαζω γνωμη...καθε μερα λεω αντε βγες βρε παιδακι μου πριν την Πεμπτη....για να μην αναγκαστω να του τηλεφωνησω να του πω να το αφησουμε για μεχρι την πητ ....πιστευω πως θα με πριξει και θα επιμεινει....και στο τελος θα παω...... :(

Παντως αν δεν γεννησω εως την Πεμπτη,θα του τηλεφωνησω και θα του πω να παω στις 11 με προκληση αν δεν γεννηθει μεχρι τοτε..........

ουφ.....θα σκασωωωωω........μιλαμε ολη μερα αυτο σκεφτομαι....και καθε φορα που παω τουαλετα ελπιζω να δω αιματακι στο σκουπισμα για να παω να γεννησω..........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην αγχωνεσαι!!!

μα πως μας κανουν οι γιατροι να αγχωνομαστε για τα ωραιοτερα πραγματα που θα μας συμβουν?

ο γιατρος σουειναι γυναικολογος, οταν επελεξε αυτο το επαγγελμα ηξερε πολυ καλα οτι δεν εχει ωραριο, οτι μπορει να του τυχει μια γεννα στα ξαφνικα κλπ

εφοσον δεν υπαρχει καποιος σοβαρος λογος να πας για προκληση, πολυ απλα απο τη στιγμη που δε νιωθεις ανετα, ε δε θα πας ;)

δε μπορει να σε βαλει με το ζορι!

θα τον παρεις τηλ κ θα του πεις οτι θες να αναβαλλεις το ραντεβου σας για την πητ!

στα λεω εντελως φιλικα, γιατι τωρα που εζησα τοσο εντονα τη δευτερη γεννα μου καταλαβα ποσο τελεια εμπειρια ειναι!

ειναι η δικη σου εμπειρια κ κανενος αλλου! στο κατω κατω ο γιατρος ειναι βοηθος σου, τα σημαντικοτερα θα τα κανεις εσυ το μωρο σου κ το σωμα σου!

να μην αγχωνεσαι για τιποτα, χαλαρωσε κ απολαυσε τις τελευταιες μερες που το μωρακι σου θα κοβει βολτες στην κοιλια σου!! σε λιγο θα το εχεις αγκαλιτσαααααα!!!

καλε χαιρομαι τοσο πολυ, νομιζω οτι θελω κ τριτο!!! :lol:

με το καλο κ παλι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαιμουδακι μου,μολις τωρα ειδα το μηνυματακι σου και πραγματικα επιασα τον εαυτο μου να χαμογελα οσο το διαβαζα!!!σε ευχαριστω που προσπαθεις να με ηρεμησεις και να με χαλαρωσεις!τα καταφερνεις!!!ετσι θα κανωωωωω λοιπον!!!θα παρω μια ανασα και θα του τηλεφωνησω την Πεμπτη. :? καΙ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου,μπηκα να σας πω οτι τελικα θα παω το Σαββατο 5 Μαιου...........

Τηλεφωνησα στον ιατρο μου,μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα οποτε θελω να παω αλλα φυσικα μου ειπε οτι θελει να ξαναπαω να με δει και να προσεχω να ακουω το μωρο και αλλα πολλαααααα.....μου λεει σκεψου το και παρε με το απογευμα να μου πεις....

Εκατσα λοιπον και τα εβαλα κατω με τον αντρουλη μου...και μετα απο πολυ ζορι δικο μου και σκεψεις πολλεςς ειπαμε να παμε αυτο το Σαββατο γιατι φοβηθηκα οτι 1 στο εκατομμυριο αν παθει κατι το νινι μου,θα λεω γιατι δεν πηγα νωριτερα......και ετσι αποφασισαμε να παμε το Σαββατο.

Εγω να σας πω την αληθεια του εκανα πολλες ερωτησεις του ιατρου μου στο τηλεφωνο....

ρωτησα μην τυχον βρεθω να κανω καισαρικη αν μπω νωριτερα...μου ειπε οτι εφοσον εκανα ηδη ενα φυσιολογικο τοκετο,οι πιθανοτητες να βρεθω στο χειρουργειο ειναι πολυ λιγοτερες αποτι στον 1ο τοκετο.επισης μου ειπε οτι θα περιμενει ακομη κι αν χρειαστει και ενα 24ωρο.

Του ειπα επισης για τον φοβο μου μην κανω πολλες ωρες...μου ειπε οτι θα κανω λιγοτερες λογω 2ου τοκετου.φυσικα εκτος απροοπτου...δεν ειναι και μεντιουμ.....

Και ετσι κοριτσακια μου βρεθηκα να κανω το αντιθετο απο αυτο που λεγαμε...δηλαδη θα μπω νωρις σχετικα....5 μερες νωριτερα απο την Πητ μου.στην 1η γεννα ειχα μπει 4 μερες νωριτερα...

Παντως εχω πονακια χαμηλα σαν περιοδου,αρκετες βλεννες στο σκουπισμα μονο...οχι ροζ ..αχρωμες προς το κιτρινο...κατα τα αλλα ειχα μονο 2 συσπασεις το βραδυ και τιποτα αλλο....

Μακαρι να γεννηθει και απο μονη της και αυριο ακομη...τι να πω?παντως ελπιζω να πανε ολα καλα......

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ!!!ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΓΑΜΕ ΑΛΛΑ...ΠΑΛΕΨΑ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΑ ΔΙΛΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ Ο ΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ.......ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΚΡΑΤΑΤΕ ΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΝΙΩΘΕΤΕ ΟΤΙ ΠΗΓΑΝ ΣΤΡΑΦΙ ΟΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ.

ΕΚΤΙΜΩ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΑΓΧΩΝΟΜΟΥΝ !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή μου Αργυρούλα γιατί να σου κρατάμε κακία;; Πήρες την απόφαση που θεώρησες καλύτερη για το παιδάκι σου! Έφτασε λοιπόν η στιγμή να γνωρίσεις και τη δεύτερη κορούλα σου! Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ και να έχεις έναν συντομότατο και πανεύκολο τοκετό!!! Εννοείται πως θα περιμένουμε όοολα σου τα νέα όταν με το καλό επιστρέψετε στο σπιτάκι σας!! Σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλίτσα :YMHUG::YMHUG::YMHUG: !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθουλα μου σε ευχαριστω για την ενθαρυνση κοριτσακι μου!Μακαρι να παμε καλα...το αγχος δεν εχει φυγει ...πριν απο λιγο παλι διαβαζα ποστς για προκληση και κοντεψα να ξαναλλαξω γνωμη... :lol:

Ευχομαι να πηρα την αποφαση που θα πεδεψει οσο το δυνατον λιγοτερο εμενα και το μωρακι μου!

ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΣΟΥ ΕΥΧΗΘΩ ΜΕΣΑ ΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ,ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΥΠΟΔΕΧΤΕΙΣ ΚΙ ΕΣΥ ΤΗΝ ΦΡΑΟΥΛΙΤΣΑ ΣΟΥ!!!

φυσικα δεν θα σας ξεχασω και θα μπω να σας πω ολα τα νεα με λεπτομερειες,μονο να πανε ολα καλα!Ο Θεος βοηθος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μη διαβάζεις τίποτα μέχρι να γεννήσεις. Πήρες την απόφασή σου και όλα καλά θα πάνε!

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ευχούλα σου! Ανυπομονώ πολύ να γνωρίσω τη φραουλίτσα μου!

Φιλάκια πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τωρα φανταζομαι θα κρατας το μωρακι σου αγκαλια..

γιατι καλε να σου κραταμε κακια???? συζηταμε, ανταλασσουμε αποψεις κ δεν πιεζουμε κανεναν!

να μας πεις πως πηγαν, πως εισαι, ολα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...