Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ 'Η ΟΧΙ?


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ, Ο ΑΝΔΡΑΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ 99% ΑΝΩΜΑΛΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΚΑΙ 1% ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ. (ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΞΑΝΑΠΕΙ ΕΙΧΑ 1 ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ)

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ:

FISH ΑΠΟΠΤΩΣΗ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΚΑΡΥΟΤΥΠΟ (ΘΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙ ΑΥΡΙΟ)

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ (ΟΛΕΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΚΤΟΣ TSH=4,08 KAI ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ 18,6)

ΥΠΕΡΗΧΟ ΟΣΧΕΟΥ -ΠΡΟΣΤΑΤΟΥ (ΗΤΑΝ ΟΚ)

Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ, ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ, ΛΟΓΩ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ.

ΕΧΩ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΑΙΡΝΩ ΜΟΝΟ FILICINE.

Ο ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ ΒΙΤΑΜΙΝΗ Ε ΚΑΙ ΚΑΡΝΙΤΙΝΗ ΚΑΙ ΧΑΠΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ.

ΕΠΙΣΗΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 30 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ Ο ΑΝΔΡΑΣ ΜΟΥ 40.ΤΙ ΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ?

ΓΕΝΙΚΩΣ ΕΙΜΑΙ ΑΓΧΩΜΕΝΗ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΘΑ ΑΠΟΤΥΧΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΙΤΕ ΜΕ ΤΗ ΜΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΙΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΗ

(ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΣΥΛΛΗΨΗ 'Η ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ)

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΠΕΡΑΣΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΧΩΝΩ ΤΟΝ ΑΝΤΡΟΥΛΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΙΕΖΩ.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου δεν ξέρω να σου απαντήσω ακριβώς σε αυτό που ρωτάς,αλλά θα σου πω ότι ξέρω...

Δεν αναφέρεις κάπου για την κινητικότητα του σπέρματος..εάν είναι καλή ίσως για αυτό να είπε ο γιατρός να μην βιαστείτε, εάν όχι τότε χρειάζεται μία σπερματέγχυση , ώστε τα σπερματάκια να φτάσουν στο"σωστό σημείο" διανυοντας μικρότερη "απόσταση"....

Η απόφαση είναι καθαρά δική σας για την μέθοδο και το πότε θα ξεκινήσετε κάτι, εάν δηλαδή βιάζεστε για μωράκι ή το βλέπετε πιο χαλαρά όποτε έρθει...

Όμως γίνε ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ, η ψυχολογία είναι ίσως το Α και το Ω και στις δύο περιπτώσεις... άσε το παρελθόν πίσω και κοίτα μόνο το παρόν...αυτό μετράει...δυστυχώς...όσο και να σκέφτεσαι το παρελθόν δε αλλάζει...μπορείς όμως με την θετική σκέψη σου να αποφύγεις να περάσεις αυτό που πέρασες τότε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνησω με την aggelika81!!

εμεις εχουμε προβλημα με την κινητικότητα του σπερματος 25% και ο γιατρος μας ειπε για σπερματεγχυση!

εκανα και σαλπιγγογραφια στις 16/3 και τωρα στις 6/4 περιμενω περιοδο για να ξεκινησουμε

ο γιατρος μου ειπε οτι μετα απο την σαλπιγγογραφια μπορει να προκυψει εγκυμοσυνη, ισχυει κατι τετοιο;;;;;;;;;

και εγω δεν ηθελα να μπω σ' αυτην την διαδικασία αλλα τωρα τουλαχιστον ξερω τι εχω να αντιμετωπισω....απο το να περιμενω καθε μηνα με αγωνια ειμαι ή δεν ειμαι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

H KINHTIKOTHTA ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΩΜΑΛΕΣ ΜΟΡΦΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΞΑΝΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΕΓΩ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΓΙΑ ΜΩΡΑΚΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΧΩΡΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΓΙ'ΑΥΤΟ ΦΟΒΑΜΑΙ. Ο ΑΝΔΡΑΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΙΣ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΡΙΣΚΟ.ΑΛΛΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΟΜΙΖΩ Ο ΘΕΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!ΑΥΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ, ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ.ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΕΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ Η ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΘΑ ΗΤΑΝ Η ΕΣΧΑΤΗ ΛΥΣΗ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΦΟΡΤΩΝΟΥΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ 6 ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ ΜΟΝΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΝΩ ΔΕ ΛΕΩ ΚΑΛΟΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΕΧΩ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙ ΑΛΛΑ....

post-12053-13873939158656_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ Η ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΘΑ ΗΤΑΝ Η ΕΣΧΑΤΗ ΛΥΣΗ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΥΚΟΛΗ ΛΥΣΗ.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΦΟΡΤΩΝΟΥΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ 6 ΜΗΝΕΣ ΤΩΡΑ ΜΟΝΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΝΩ ΔΕ ΛΕΩ ΚΑΛΟΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΕΧΩ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΨΑΧΝΕΙ ΑΛΛΑ....

post-9608-13873939160169_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera!!!kopela mou egw epi 3 xronia prospathousa na meinw egguos fusiologika...kai tpt...dwsame para polla se giatrous exetaseiss kai ..kai.....telikaa katalixame egw namin kanw worixia sxedon katholou kai na min sumvadizei to endomitrio me tin worixia kai o antras m kinitikotita mono 3 %......mas eipe o giatros spermatexunsii pirame tin apofasii......egw ekana enesoules altermon kai antapokrithika kalaa ekana 5 waria....o antras m me ton employtismo mas eipe o giatross ekane to sperma kalo oxi teleio kai to apotelesmaa?????????eimai eggyos!!!!!!!!me tin prwti spermatexynsiii kai xamili kinitikotita......egw soy lew na to dokimaseis den exeis na xaseis kati!!!!einai ena vima parapanw.....apo kei k pera oti k an epilexeiss soy euxomaiii ta kaliteraa.....pote den xereis o theos einai megalosss mporei ton allo mina na to sulaveis fusiologikotata!!!!!kali dunamiiiii kai o theouulis mazi sou!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KRIS, από αυτά που διάβασα νομίζω ότι το καλύτερο είναι να βελτιώσετε το σπέρμα με βιταμίνες (είδα σε άλλο φορουμ θεαματική βελτίωση σπέρματος μετα από σωστή διατροφή, κοψιμο αλκοολ, τσιγαρου και λήψη ειδικών βιταμινών) και να προσπαθήσετε καταρχήν με προγραμματισμένες παρακολουθήσεις. Και αν δεν δειτε αποτελεσμα τότε βλέπετε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!!

kelly μ'αυτα που ειπες για την σπερματεγχυση που εδωσες δυναμη γιατι και εγω τωρα μολις αδιαθετησω 6/4 θα ξεκινησουμε!!!

ελπιζω να πανε ολα καλα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KKRIS γιατί λες ότι θα είναι ρίσκο???

Μην απογοητεύεσαι...ξέρεις πόσες κοπέλες κάνουν ένα σωρό εξωσωματικές για να καταφέρουν να γίνουν μανούλες????

Πλέον η επιστήμη έχει προχωρήσει τόσο πολύ που όχι μόνο η σπερματέγχυση αλλά ακόμη και η εξωσωματική (σε light περιπτώσεις) θεωρούνται ως πλέον κάτι το φυσιολογικό και normal????

Συμφωνώ ότι ο Θεός ξέρει καλύτερα από μας, αλλά όπως έλεγαν και οι αρχαίοι "συν Αθηνά και χείρα κίνει"... μην καθόμαστε απαθείς και περιμένουμε να έρθει το μωρό ουρανοκατέβατο...πρέπει να προσπαθήσουμε, ό,τι και εάν αυτό συνεπάγεται (σπερματέγχυση, εξωσωματική, ενέσεις, ορμόνες κ.λ.π).

Θα συμφωνήσω με τον άντρα σου, από την στιγμή που υπάρχουν αυτές οι ανώμαλες μορφές δεν χάνετε τίποτα να δοκιμάσετε και την μέθοδο της σπερματέγχυσης....μόνο να κερδίσετε!!!!! ;)

Μαρία αυτό με την σαλπιγγογραφία το έχω ακούσει και από άλλες κοπέλες, οπότε για να στο είπε και ο γιατρός θα ισχύει!!!!!!!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια!! τελικα ξεκιναμε σπερματεγχυση....

χθες πηγα στον γυναικολογο μου να κανουμε υπερηχογραφημα, ημουν στην 4η μερα του κυκλου μου εδωσε και κατι χαπακια να παιρνω απο την 5η εως την 9η μερα του κυκλου...

καιι την 12η μερα θα παω παλι να με δει....

ελπιζω να πανε ολα καλα...

απλα θα ηθελα να ακουσω αποψεις κοριτσιων που εχουν μπει σ' αυτη τη διαδικασια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

kalispera kai apo mena koritsia.....egw proapathw edw kai enamisi xrono gia mwraki alla akoma tipota...stous 6 mines pigame me ton suzugo mou kai kaname oles tis exsetaseis pou eprepe gia na mou doume an exoume kapoio provlima kai doxsa to theo ola ita kathara...kai apo oti katalava einai kathara to agxos :):):) edw kai duo mines pairnw kati xapakia ta serpafar pou mou ta edwse o giatros mou...ta pira tin 4 mera tis periodou mexri kai tin 9,stin 9 piga mou ekane yperixo gia na dei posa auga eixa kanei...meta apo duo meres piga mou evale mia enesi tin pregnyl gia na spasoun ta auga kai mou eipe meta apo duo meres na xsekinisoume tis prospatheies...oute ton prwto mina epiasa oute kai tin deuteri fora...ekana diallima auto to mina kai an mou xsanaerthoun tha ta xsanaparw...prin 3 meres piga ston giatro mou kai ton rwtisa gia tin spermategxisi...mou eipe oti mporw na to kanw kai oti einai sxedon i idia diadikasia mautin pou kanw twra,apla otan einai i mera pou prepei na erthw se epafi,anti na erthoume se epafi pigainoume ekei dinoume to sperma to katharizoun kai mou vazei o giatros....den xserw ti na kanw :?:?:?:?:?:? eseis ti lete??xserei kapoia an exei epityxia auto???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα και από μένα!!!!

Είμαι στον τέταρτο μήνα της εγκυμοσύνης μου μετά από εξωσωματική! Η προσωπική μου εμπειρία από την σπερματέγχυση είναι πως πραγματικά δεν έχεις τίποτα να χάσεις!!!!! Δεν είναι καθόλου επώδυνο και δεν στοιχίζει σε καμία περίπτωση ένα κάρο λεφτά.

κανείς φυσικά δεν μπορεί να σου επιβεβαιώσει την επιτυχία, αλλά πραγματικά δεν έχεις να χάσεις κάτι!!!!

Το βασικότερο είναι η ψυχολογία!!!!! Προσπάθησε να αποβάλλεις το άγχος .....!!!!!

Καλή επιτυχία σε ότι και αν αποφασίσεις να κάνεις!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Δοκίμασε την σπερματεγχυση, δεν είναι καθόλου οδυνηρή και είναι απο τις πιο οικονομικές μορφές βοήθειας.

Το σπέρμα θα το καθαρίσουν και θα σου ρίξουν μονο το καλό μεσα , με ενα μικρο καθετήρα.

Εγω μετα την σαλπιγγογραφία εμεινα εγκυος με την πρωτη σπερματεγχυση, παρόλο που 1 χρόνο προσπαθούσαμε μόνοι μας και τίποτα...

Το μωρό δεν το κράτησα δυστυχώς αλλά η σπερματεγχυση είχε πετύχει τώρα είμαι στην τρίτη και τελευταία δοκιμή. (η 2η δεν πέτυχε)

Περιμένω αποτελέσματα και αν δεν έχει πετύχει θα πάμε για εξωσωματική.

Θα σε συμβουλευα , πριν την σπερματεγχυση να έχεισ κανει σαλπιγγογραφία.

Καλη επιτυχία!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εχω να σας προτεινω κατι...επεσε στα χερια μου το βιβλιο ενος διακεκριμενου γυνααικολογου του εξωτερικου σχετικα με την γονιμοτητα και τις θεραπειες.ελεγε πως οταν το σπερμα ειναι αδυναμο δινει κατι βιταμινες.η μια ειναι πυκνογενολη η οποια βελτιωνει τις ανωμαλες μορφες και το αλλο ειναι το conception xr που βελτιωνει την κινητικοτητα και την ποσοτητα, τα πηρε ο αντρας μου για 3 μηνες και απο 5% πηγε 30% φυσιολογικες μορφες και απο 30% ολικη κηνιτικοτητα πηγε 75%.κοστιζουν λιγο αλλα αξιζει. η πυκνογενολη εχει 34 ευρω και το αλλο 20.θα σε βοηθησει πολυ και στην σπερματεγχυση και σε οτι αλλο κανεις το να βελτιωθουν οι ανωμαλες μορφες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!

εγω στις 3/5 εμαθα το αρνητικο αποτελεσμα απο την πρωτη μου σπερματεγχυση.

με πηρε λιγο απο κατω αλλα δεν πειραζει...τωρα λεμε να κανουμε τον ιουνιο την δευτερη και βλεπουμε.

το καλο βεβαια ειναι οτι η εξεταση του αντρα μου βγηκε πολυ καλυτερη απο την πρωτη...

το ερωτημα μου ομως ειναι αφου δεν εχουμε τιποτα....γιατι δεν γινεται;; αγχος,;; ανεξηγητη υπογονιμοτητα....;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια είναι δυνατόν να δίνουν φάρμακα για ωορηξία και να μην έχουν ζητήσει να προηγηθεί σαλπιγγογραφία;Απαράδεκτο!Το λιγότερο που έχω να πω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera korotsia!!!geia sou maria,salpigkografima exeis kanei?giati kai egw edw kai enamish xrono prospathoume gia paidi kaname oles tis exsetaseis itan ola ok,meta mou pira ta xapakia kai tipota oloi mou legane to agxos einai...ela omws pou den mou eixe o giatros mou na kanw salpigkografima kai toso kairo imoun xalai kai anarwtiwmoun kai egw,kai tin perasmeni vdomada mou eipe na kanoume salpigkografima..to ekana kai oi duo mou salpigkes einai framenes,kai to apotelesma paw gia exswswmatikh :|:|:|:| kai auto to epatha apo egxirisei skoulokoidith pou eixa kanei........ti na kanw!!!! twra exw mpei stin diadikasia gia to psaxsimo :):):):):):) giauto an to exeis kanei kalutera na to kaneis....sou euxomai genika ola na sou pane kala kai se ola ta koritsia pou theloume mwraki!!!!!!! ;););););););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maria158 θα συμφωνήσω με την Zexra-Mihalis..

Έχετε κάνει όλες τις εξετάσεις που απαιτούνται???

Δηλαδή σαλπιγγογραφία, εξέταση για την διαβατότητα της μήτρας, ορμονικές εξετάσεις κλπ???

Αν όχι, κακώς σας είπε ο γιατρός να κάνετε σπερματέγχυση. Αυτές οι εξετάσεις καλό είναι να προηγούνται και όχι να έπονται μιας προσπάθειας...

Πάντως, μη στενοχωριέσαι και μη σε παίρνει από κάτω...όλα θα πάνε καλά!!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

spirin να σε ρωτήσω αυτά τα φάρμακα που λές σας τα ενέκρινε και κάποιος γιατρός ή μόνοι σας τα πήρατε?δηλαδή πρέπει να συνταγογραφηθούν?αν είναι να ρωτήσω το γιατρό μου ή να πάρω στο κέντρο που έκανε το σπερμοδιάγραμμα?αν θέλεις απάντησέ μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμαθα για αυτα απο ενα βιβλιο και ενημερωσα και τον γυναικολογο μου και τουν ουρολογο του αντρα μου και μου ειπαν οτι ναι πραγματι ειναι απο τις καλυτερες βιταμινες που υπαρχουν.τωρα γιατι δεν τις προτεινουν απο την αρχη εφοσον γνωριζουν οτι κανουν πολυ καλο δεν μπορω να καταλαβω........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...