Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ενδομητρίωση.........


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες σας!!!!

Θα ήθελα τη βοήθεια σας.........Για να μην τα πολυλογώ θα μπω κατευθείαν στο θέμα..

Πριν περίπου 6 μήνες έκανα χειρουργείο για αφαιρεση κύστης στις ωοθήκες...Έπειτα ο γιατρός μου χορήγησε arvekap..Οι παρενέργεις με έχουν σχεδόν τρελάνει...κάψες-εφιδρώσεις κυρίως την νύχτα..και τα νεύρα μου χάλια!!! ο γιατρός μου λέέι ότι είναι φυσιολογικό...

Το έχει περάσει καμία άλλη ή μόνο εγώ είμαι τόσο χάλια????!!!! ξέρετε πότε περνάνε οι κάψες??? όταν έρχεται περίοδος??!! :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα . Είμαι η Βάνια και κατά πάσα πιθανότητα έχω και εγώ ενδομητρίωση έχω και εγώ μια κύστη στην αριστερή ωοθήκη και ο καρκινικός δείκτης ca 125 είναι ανεβασμένος , τώρα περιμένω τα αποτελέσματα επειδή την έκανα πάλι την εξέταση χωρίς περίοδο αυτή τη φορά και περιμένουμε . Εμένα ο γιατρός μου μου είπε να ξεκινήσουμε πρώτα με αντισυλληπτικά για 6 μήνες μετά ξανακάνουμε υπέρηχο και τον δείκτη (ο οποίος μας ανησυχεί επειδή εγώ έχω ιστορικό κακοήθειας και θέλουμε να αποκλείσουμε άλλη πιθανότητα ) Για τις παρενέργειες που λες ναι είναι φυσιολογικές έχει κάνει αφαίρεση της κύστης αλλά και της ωοθήκης μια συγγενής μου και περίμενε και εκείνη να της έρθει περίοδο είχε πρίξιμο και ίδρωνε τρελά με το που της ήρθε επανήρθε . Να σε ρωτήσω πόσο ήταν η δική σου η κύστη και αν έκανες πριν από το χειρουργείο (λογικά με λαπαροσκόπηση ; ) αν πήρες κάτι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρια γεια σου.Να σε ρωτησω κατι...Γιατι την αφαιρεσες? Ηταν αρκετα μεγαλη και σε ενοχλουσε ειχες πονους και επρεπε να βγει?Η' προσπθουσες για παιδακι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας ειχα και εγω ενδομητριωση (κυστη στην ωοθηκη περιπου 4 εκατοστων). Την ανακαλυψαμε το 2006 και την ελεγχα με αντισυλλιπτικα μεχρι το 2008 που αποφασισα οτι θελω να μεινω εγκυος. Ιανουαριο εκανα το χειρουργιο (λαπαροσκοπηση) και αμεσως αρχισα τις Αρβεκαπ. Τα συμπτωματα που περιγραφετε τα ειχα και εγω. Εκανα 6 ενεσεις και επανειλθα Οκτωβριο οπου ειχα και την πρωτη περιοδο μετα τις ενεσεις. Δεκεμβριο ημουν ηδη εγκυος!! Παντως η ταλεπωρια αξιζει τον κοπο!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα . Είμαι η Βάνια και κατά πάσα πιθανότητα έχω και εγώ ενδομητρίωση έχω και εγώ μια κύστη στην αριστερή ωοθήκη και ο καρκινικός δείκτης ca 125 είναι ανεβασμένος , τώρα περιμένω τα αποτελέσματα επειδή την έκανα πάλι την εξέταση χωρίς περίοδο αυτή τη φορά και περιμένουμε . Εμένα ο γιατρός μου μου είπε να ξεκινήσουμε πρώτα με αντισυλληπτικά για 6 μήνες μετά ξανακάνουμε υπέρηχο και τον δείκτη (ο οποίος μας ανησυχεί επειδή εγώ έχω ιστορικό κακοήθειας και θέλουμε να αποκλείσουμε άλλη πιθανότητα ) Για τις παρενέργειες που λες ναι είναι φυσιολογικές έχει κάνει αφαίρεση της κύστης αλλά και της ωοθήκης μια συγγενής μου και περίμενε και εκείνη να της έρθει περίοδο είχε πρίξιμο και ίδρωνε τρελά με το που της ήρθε επανήρθε . Να σε ρωτήσω πόσο ήταν η δική σου η κύστη και αν έκανες πριν από το χειρουργείο (λογικά με λαπαροσκόπηση ; ) αν πήρες κάτι .

Καλησπέρα!!

Εάν θυμάμαι καλά ήταν περίπου 8mm. Μου είχε πει ο γιατρός μου ότι δεν μειώνεται με χάπια κτλ. και ότι η καλύτερη λύση είναι το χειρουργείο, κανονικά και όχι λαπαροσκποπικά, για να το "καθαρίσει " καλύτερα.΄Αντισυλληπτικά γιατί σου έδωσε??!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρια γεια σου.Να σε ρωτησω κατι...Γιατι την αφαιρεσες? Ηταν αρκετα μεγαλη και σε ενοχλουσε ειχες πονους και επρεπε να βγει?Η' προσπθουσες για παιδακι?

Καλησπέρα!!!

Είχα φοβερούς πόνους κατά τη διάρκεια της περιόδου...οι οποίοι δεν περνούσαν και με χάπια!!!

Επίσης ανέφερε ο γιατρός ότι είναι παράγοντας υπογονιμότητας..

Οι πόνοι της περιόδου και τα πρηξίματα μαζί με την αιμοραγία...ήταν πολύ δύσκολα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας ειχα και εγω ενδομητριωση (κυστη στην ωοθηκη περιπου 4 εκατοστων). Την ανακαλυψαμε το 2006 και την ελεγχα με αντισυλλιπτικα μεχρι το 2008 που αποφασισα οτι θελω να μεινω εγκυος. Ιανουαριο εκανα το χειρουργιο (λαπαροσκοπηση) και αμεσως αρχισα τις Αρβεκαπ. Τα συμπτωματα που περιγραφετε τα ειχα και εγω. Εκανα 6 ενεσεις και επανειλθα Οκτωβριο οπου ειχα και την πρωτη περιοδο μετα τις ενεσεις. Δεκεμβριο ημουν ηδη εγκυος!! Παντως η ταλεπωρια αξιζει τον κοπο!!! :)

Καλησπέρα!

Αυτό προσπαθώ να σκέφτομαι και εγώ αλλά είναι πολύ δύσκολο!!! Έχω να κοιμηθώ περίπου 1 βδομάδα, τα νεύρα μου χάλια...καταλαβαίνεις...

Είμαι στο τέλος της δεύτερης ARVEKAP τριμήνου και ήλπιζα ότι θα πέρναγαν οι παρενέργειες αλλά τίποτα!!! !! Πότε σου πέρσαν??? Όταν αδιαθέτησες????!!Μετά από πόσο καιρό?!:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eγω παντως ειχα ενδωμητριωση στη δεξια ωοθηκη 4 εκ. ειχε φτασει και δεν την πειραξαμε.Θελαμε παιδακι και εμεινα εγκυος με την πρωτη εξωσωματικη,δεν ταλαιπωρηθηκα, και ειναι και θεραπεια η εγκυμοσυνη.Δεν καναμε λαπαροσκοπηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμένα η κύστη είναι περίπου 5 εκατοστά στο όριο δηλαδή συνήθως αφαιρούν πιο μεγάλες , εμένα τον Οκτώβριο μου έκανε μια ιστορία δεν ήξερα για την κύστη αν και πριν 2χρόνια είχα πάει για ένα έλεγχο και είχαν δει κάποια κύστη στην οποία είχαν πει ότι πρόκειται για ωχρού σωματίου (είναι οι κύστες οι οποίες τις θεωρούν φυσιολογικές ) έκανα και εγω την χαζομάρα να μην πάω στο γιατρό μου είχαν τύχει διάφορα ..και κάποια στιγμή κατέληξα φέτος τον Οκτώβρη με έντονους πόνους και μου έκαναν εισαγωγή για 2 μέρες με ενδοφλέβια αγωγή , εκεί δεν έδωσαν ιδιαίτερη σημασία πηγαίνοντας στο γιατρό μου ευτυχώς μου έδωσε ένα πακέτο απο εξετάσεις και κάνοντας μου υπέρηχο μου είπε ότι δεν είναι μια απλή κύστη και περιμέναμε τα αποτελέσματα από τις ορμονικές εξετάσεις και βρεθήκαμε προ εκπλήξεως όταν είδαμε ότι ο καρκινικός δείκτης είναι ανεβασμένος ο οποίος σε συνδυασμό με την κύστη μας οδηγεί στο συμπέρασμα ενδομητρίωσης στην καλύτερη περίπτωση . Αντισυλληπτικά θα μου δώσει μόλις πάρουμε τα αποτελέσματα από την νέα εξέταση τα οποία θα τα πάρω τη Δευτέρα και ελπίζει ότι με τα αντισυλληπτικά θα απορροφηθεί για 6 μήνες μετά ξανά έλεγχο . Δεν είμαι μικρή είμαι 41 και δεν ελπίζω σε δεύτερη εγκυμοσύνη ίσως και αυτός να είναι ο λόγος που θέλει να το πάει βήμα -βήμα . Μαρία στο χειρουργείο που έκανες πόσες ημέρες έμεινες στο νοσοκομείο ; και πόσο γρήγορα συν ήρθες; σε ρωτάω για να ξέρω έχω το μικρό και αν χρειαστεί να κάνω επέμβαση να ξέρω δεν έχω κανένα να το κρατήσει κοντά .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας ειχα και εγω ενδομητριωση (κυστη στην ωοθηκη περιπου 4 εκατοστων). Την ανακαλυψαμε το 2006 και την ελεγχα με αντισυλλιπτικα μεχρι το 2008 που αποφασισα οτι θελω να μεινω εγκυος. Ιανουαριο εκανα το χειρουργιο (λαπαροσκοπηση) και αμεσως αρχισα τις Αρβεκαπ. Τα συμπτωματα που περιγραφετε τα ειχα και εγω. Εκανα 6 ενεσεις και επανειλθα Οκτωβριο οπου ειχα και την πρωτη περιοδο μετα τις ενεσεις. Δεκεμβριο ημουν ηδη εγκυος!! Παντως η ταλεπωρια αξιζει τον κοπο!!! :)

Να σε ρωτήσω κάτι ; όσο έπαιρνες τα αντισυλληπτικά είχες κανονικά περίοδο ; οι ενέσεις αυτές οι Αρβεκαρπ για ποιο λόγο δίνονται ;

Πριν μείνω έγκυος στο γιο μου το 2003 είχα μια κύστη στην δεξιά ωοθήκη μόλις 2,5 εκατοστά τότε ο γιατρός μου είχε πει να κάνω κάποιες ορμονικές και μετά θα βλέπαμε και θα έπαιρνα αγωγή αλλά μέχρι να κάνω τις εξετάσεις έμεινα έγκυος και η κύστη απορροφήθηκε !Με τα αντισυλληπτικά που πήρες σου μειώθηκε η απλά δεν μεγάλωσε; και απλά έκανες την λαπαροσκόπηση για σιγουριά ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμένα η κύστη είναι περίπου 5 εκατοστά στο όριο δηλαδή συνήθως αφαιρούν πιο μεγάλες , εμένα τον Οκτώβριο μου έκανε μια ιστορία δεν ήξερα για την κύστη αν και πριν 2χρόνια είχα πάει για ένα έλεγχο και είχαν δει κάποια κύστη στην οποία είχαν πει ότι πρόκειται για ωχρού σωματίου (είναι οι κύστες οι οποίες τις θεωρούν φυσιολογικές ) έκανα και εγω την χαζομάρα να μην πάω στο γιατρό μου είχαν τύχει διάφορα ..και κάποια στιγμή κατέληξα φέτος τον Οκτώβρη με έντονους πόνους και μου έκαναν εισαγωγή για 2 μέρες με ενδοφλέβια αγωγή , εκεί δεν έδωσαν ιδιαίτερη σημασία πηγαίνοντας στο γιατρό μου ευτυχώς μου έδωσε ένα πακέτο απο εξετάσεις και κάνοντας μου υπέρηχο μου είπε ότι δεν είναι μια απλή κύστη και περιμέναμε τα αποτελέσματα από τις ορμονικές εξετάσεις και βρεθήκαμε προ εκπλήξεως όταν είδαμε ότι ο καρκινικός δείκτης είναι ανεβασμένος ο οποίος σε συνδυασμό με την κύστη μας οδηγεί στο συμπέρασμα ενδομητρίωσης στην καλύτερη περίπτωση . Αντισυλληπτικά θα μου δώσει μόλις πάρουμε τα αποτελέσματα από την νέα εξέταση τα οποία θα τα πάρω τη Δευτέρα και ελπίζει ότι με τα αντισυλληπτικά θα απορροφηθεί για 6 μήνες μετά ξανά έλεγχο . Δεν είμαι μικρή είμαι 41 και δεν ελπίζω σε δεύτερη εγκυμοσύνη ίσως και αυτός να είναι ο λόγος που θέλει να το πάει βήμα -βήμα . Μαρία στο χειρουργείο που έκανες πόσες ημέρες έμεινες στο νοσοκομείο ; και πόσο γρήγορα συν ήρθες; σε ρωτάω για να ξέρω έχω το μικρό και αν χρειαστεί να κάνω επέμβαση να ξέρω δεν έχω κανένα να το κρατήσει κοντά .

Καταρχάς εύχομαι να πάνε όλα καλα!!!!

2 μέρες κάθησα μέσα αλλά υπάρχει μια μικρή ταλαιπωρία μετά για το πολύ μία βδομάδα..

αλλά αυτά περνάνε..από τη 2η βδομάδα ήμουν ήδη καλύτερα!!δεν ξέρω αν σε βοηθάω αλλά όλοι μου ΄λεγαν ότι είναι σαν κασαιρική..λίγο δυσκολέυεσαι να κινηθείς..μην τρομάξεις..

ΜΑκαρι να σου πάνε όλα καλα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά . Από όσο είδα αποκαταστάθηκε το πρόβλημα που είχα με τον κωδικό . Λένα ευχαριστώ πολύ

Καταρχάς εύχομαι να πάνε όλα καλα!!!!

2 μέρες κάθησα μέσα αλλά υπάρχει μια μικρή ταλαιπωρία μετά για το πολύ μία βδομάδα..

αλλά αυτά περνάνε..από τη 2η βδομάδα ήμουν ήδη καλύτερα!!δεν ξέρω αν σε βοηθάω αλλά όλοι μου ΄λεγαν ότι είναι σαν κασαιρική..λίγο δυσκολέυεσαι να κινηθείς..μην τρομάξεις..

ΜΑκαρι να σου πάνε όλα καλα!!!!![/quote:2m3cwvng]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα αντισυλληπτικα κρατανε υπο ελεγχο την κυστη. Τωρα οσον αφορα για τα συμπτωματα που αναφερεις και εγω τα ιδια ειχα, φουντωματα, αυπνιες, νευρα..ολα ομως υποχωρουν με την περιοδο. υπομονη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάνια κι εγώ αφαίρεσα μια κύστη αλλά την έκανα με λαπαροσκόπηση...σκέψου ως ενδεχόμενο για να μην κάνεις κανονικό χειρουργείο και ταλαιπωρείσαι μετά...και με την λαπαροσκόπηση καθαρίζεις μια χαρά, δεν νομίζω να απατείται χειρουργείο.

Μετά την λαπαροσκόπηση ήμουν μία χαρά, κάτι λίγα τραβηγματάκια από τα ράμματα αλλά μετά από περίπου 10 μέρες τα εβγαλα και αυτά...

ούτε φουσκώματα είχα, όπως μου ειπαν άλλες κοπέλες που έκαναν κανονικό χειρουργείο, ούτε κάποια άλλη παρενέργεια...

Ελπίζω να βοήθησα...καλή επιτυχία να έχεις είτε κάνεις χειρουργειο είτε λαπαροσκόπηση!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!

Αυτό προσπαθώ να σκέφτομαι και εγώ αλλά είναι πολύ δύσκολο!!! Έχω να κοιμηθώ περίπου 1 βδομάδα, τα νεύρα μου χάλια...καταλαβαίνεις...

Είμαι στο τέλος της δεύτερης ARVEKAP τριμήνου και ήλπιζα ότι θα πέρναγαν οι παρενέργειες αλλά τίποτα!!! !! Πότε σου πέρσαν??? Όταν αδιαθέτησες????!!Μετά από πόσο καιρό?!:D[/quote:1krn5r95]

Οι ενεσεις που εκανα εγω δεν ηταν τριμηνου ηταν ΜΙΑ καθε μηνα.. συνολο εξι. Τα περιεργα συμπτωματα μου περασαν ενα μηνα μετα την τελευταια ενεση.

Eγω παντως ειχα ενδωμητριωση στη δεξια ωοθηκη 4 εκ. ειχε φτασει και δεν την πειραξαμε.Θελαμε παιδακι και εμεινα εγκυος με την πρωτη εξωσωματικη,δεν ταλαιπωρηθηκα, και ειναι και θεραπεια η εγκυμοσυνη.Δεν καναμε λαπαροσκοπηση.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τομα επειδη δεν θελαμε να αφηνουμε το χρονο να περναει και χωρις να μπουμε στη διαδικασια του χειρουργειου γιατι και η λαπαροσκοπηση χειρουργειο ειναι απλα δεν ταλαιπωρεισαι τοσο και κανεις θεραπεια μηνων παλι με ορμονες συν την αναμονη της φυσιολογικης συλληψης, εμεινα σε μολις 20 ημερες με την την πρωτη !!!!!

Ευχαριστω πολυ το γιατρο μου για αυτο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ μετά την λαπαροσκόπηση έκανα μία ένεση κάθε μηνα για τρεις μήνες. Εσείς γιατί κάνατε για έξι μήνες?????

Στην λαπαροσκόπηση πάντως μπήκα την προηγούμενη ημέρα, έκανα την λαπαροσκόπηση την επόμενη και την μεθεπόμενη βγήκα από το νοσοκομείο...

Όντως μία εγκυμοσύνη είναι θεραπεία, αλλά δυστυχώς και μετά την γέννα μπορεί να δημιουργηθεί ξανά...μακάρι να υπήρχε κάτι και να εξαφανιζόταν δια παντός, αλλά πού τέτοια τύχη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...