Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΙΛΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ


Recommended Posts

Μπήκα στον 5ο μήνα και έχω πάρει 5 κιλά.θεωρείτε ότι είναι πολλά.ο γιατρός μου είπε πως ειμαι εντάξει, αλλά εμένα το πρόβλημά μου είναι αυτό. από την αρχή δηλαδή φοβόμουν πολύ τα κιλά. :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα κιλα της εγκυμοσυνης εχουν σχεση και με το βαρος της γυναικας πριν μεινει εγκυος και τον σωματοτυπο της.Σε ενα φυσιολογικο σωματοτυπο, απο οσο ξερω απο τον γιατρο μου, η γυναικα μεχρι τον 9ο μηνα δεν πρεπει να παρει πανω απο 15 κιλα.Αν δεν θελεις να εχεις πολλα παραπανισια κιλα παντως, σε καμοια περιπτωση δεν θα κανεις διαιτα φυσικα ,αλλα περιορισε το αλατι πολυ και να τρως καλης πιοτητας τροφες και καθολου χαζα (σουβλακια,πιτσες κτλ).Παντως θεωρω οτι εισαι καλα στα κιλα σου μεχρι τωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι οπως σου έγραψε η Nana80 εξαρτάται απο τον σωματοτυπο, γενικά λενε οτι μια γυναικα με φυσιολογικό δεικτη μαζας σώματος μπορει να πάρει συνολικά 12-15 κιλά. Η μεγάλη αυξηση γινεται συνήθως απο τα μισά του δευτερου τριμηνου.

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ειχα πάρει 13 κιλά, τώρα ειναι λικες μέρες που εχω μπει στον 6ο και ειμαι στα +6 οποτε μια χαρά εισαι. :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιατι τοσος πανικος για τα κιλα;;;φυσικα και δεν υπαρχει λογος να απογοητευεσαι,απολαυσε την ωραιοτερη περιοδο στης ζωη σου και μην αγχωνεσαι για τα κιλα,εφοσον δεν υπαρχει καποιο προβλημα υγειας γιατι ανησυχεις;;στις εγκυμοσυνες μου πηρα 20,15 και 26 κιλα ,ηδη στον τριτο μηνα και στις τρεις ειχα παρει 5 κιλα,μια χαρα ειναι τα κιλα σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πέντε κιλά είναι τέλεια!

Κι εγώ τόσα είχα πάρει στον πέμπτο μήνα. Τελικά έφτασα τα +12-13 και τα έχασα για πλάκα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

H αλήθεια είναι ότι είναι κ κάποιοι γιατροί υπερβολικοί, δεν ξέρω για τον δικό σου. Μέχρι τον 5ο ήμουν στα 5 κ όλα μια χαρά. Στον 60 άρχισα να παίρνω κ όταν αρχές 7ου ήμουν στα 8 ο γιατρός είχε πάθει υστερία κ μου φώναζε. Όταν πάτησα στον 8ο τα 11 να δεις φωνή κ κακό! Αφού είχα φύγει μια μέρα απο το ιαττρείο με μελαγχολία κ ηττοπάθεια(''είμαι μια βαρέλο-χοντρέλο'' ''θα μείνω για πάντα χοντρή κ θα παίρνω αντί να χάνω'')κτλ κτλ.

Είμαι στις τελευταίες μέρες κ είμαι στα 12. Ούτε πρόσεξα παραπάνω, αλλά ούτε έτρωγα κ βλακείες όλη την ώρα. Κανονικότατες ποσότητες κ ίσως περισσότερα γεύματα απ- ότι πριν την εγκυμοσύνη. Ο γιατρός ξέρεις τι είεπ την προηγούμενη εβδομάδα;;; ''Μια χαρά τα πήγες με τα κιλά! Μπράβο!'' Κ εγώ του τα έχωσα ότι μου φώναζε κ με πήρε απο κάτω κ ότι αφού είναι μια χαρά γιατί μου έλεγε έτσι;;;

Η απάντηση του ήταν ''Για να μη ξεφύγεις. ΄Ετσι έμεινες μια χαρά κ θα βγεις με ελάχιστα κιλάκια μετά τον τοκετό''

Τον σκοτώνεις ή όχι;;;; :lol:

Οπότε χαλάρωσε ζουζού! Απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου!Τα κιλά σου μέχρι τώρα είναι μια χαρά! Απλά μην κάνεις υπερβολές. Τρώγε όπως έτρωγες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα !! με το καλο το μωρακι σου - κ στα υπολοιπα κοριτσια που ειδα οτι εγκυμονουν :x

εγω θεωρω πιο επικινδυνο διαστημα να παρεις κιλα, το δευτερο τριμηνο... στο τριτο πχ εμενα ηταν πιεσμενο το στομαχι μου αφου ειχε πια μεγαλωσει το παιδι κ ετσι δεν ειχα ορεξη να φαω μεγαλες ποσοτητες ;)

κ συμφωνω οτι το καλυτεροτερο ειναι να αποφυγεις αλμυρα + πολύ γλυκα ετσι ωστε να μην παρεις "χαζα" κιλά !

εγω συνολικα πηρα 11 κιλακια τα οποια εχασα ΠΡΙΝ ΚΛΕΙΣΩ το 40ημερο :mrgreen: κ να φανταστεις οτι ετρωγα πολύ καλά λογω του θηλασμού που αγχωνομουν μεχρι να εδραιωθεί :)

ολα καλα θα πανε !! απλα κοιτα να τρως ωσπου να χορτασεις (οχι παραπανω) κ οσο μπορεις απεφυγε σοκολατο/πατατακια κλπ ! :mrgreen: κ παλι ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

cristi νομίζω πως όλες αγχωνόμαστε και είναι φυσιολογικό...αφού αλλάζουμε...

εγώ είμαι στον τρίτο μήνα και έχω πάρει ήδη 3 κιλά.........

Αγχώθηκα και ρώτησα τον γιατρό μου, γιατί από φαγητό δεν άλλαξα κάτι και μάλιστα είμαι και της υγιεινής! Ούτε γλυκά, ούτε πολλά αλμηρά.....

Μου είπε πως από την στιγμή που μένεις έγκυος μόνο οι κατακρατήσεις τον πρώτο καιρό λόγω των αλλαγών που συμβαίνουν στον οργανισμό μιας γυναίκας , προσθέτει στάνταρ γύρω στα 2 κιλά το πρώτο διάστημα! Ηρέμησα λίγο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,

αν κινείσαι και τρως ισορροπημένα δεν θα πάρεις βάρος, η κίνηση είναι πολύ σημαντική......εγώ στη 1η μου εγκυμοσύνη πήρα 8,5 κιλά και στην 2η 9,......στην 1η πρώτη περπατούσα πάρα πολύ και έντονα, γλυκά έτρωγα μόνο ένα σοκολατάκι κάθε Σάββατο και γενικά υγιεινή διατροφή, στην δεύτερη, πάλι περπατούσα, απλά όχι τόσο έντονα όσο στην πρώτη γιατί είχα και τον γιο μου και πόσο να περπατήσει και αυτός!!! :roll::roll::roll:

γενικώς τα λίγα κιλά βοηθούν να γεννήσεις πιο εύκολα......τώρα πώς τα χάνεις μετά την γέννα εξαρτάται από τον τρόπο ζωής της κάθε μίας!!!

καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου και με το καλό :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην εγκυμοσυνη μου πηρα 11 κιλα και οταν βγηκα απο το μαιευτηριο ημουν με μειον 8 κιλα.

Αρα ειχα βαλει μονο 3 κιλα λιπος.

Προσεχα πολυ γιατι μονο που εβλεπα την ζυγαρια να ανεβαινει πα8αινα κατα8λιψη... :?

Το πρωι επινα γαλα με κορνφλεικς. Το μεσημερι κανονικα το φαγητο με μια φετα ψωμι και το βραδυ παντα ετρωγα ενα μηλο ή ενα γιαουρτι ή σαλατα εποχης. :D

Η μανα μου και η πε8ερα μου φωναζαν να φαω περισσοτερο γιατι 8α βγει το παιδι αδυνατο....χαχαχαχ αυτο ειναι μυ8ος. Η μπεμπα βγηκε 3600γρ κιασ μην ετρωγα τοσο πολυ :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακριβώς τόσα είχα πάρει και εγώ.

Προς το τέλος μπαίνουν εύκολα....

Εγώ συνολικά πήρα 14.

Αλλά μην αγχώνεσαι για τα κιλά, τελικά δεν αξίζει τον κόπο, απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου, με το καλό το μωράκι σου και τα κιλά θα φύγουν!!!!

Gprip3.png

post-12053-13873939139777_thumb.jpg

post-12053-13873939140174_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με την Μαρία12.......κοίταξε να χαρείς την εγκυμοσύνη σου και μην αγχώνεσαι τόοοοοοσο με τα κιλά.......Πιστεύω ότι όλα είναι θέμα οργανισμού, στην πρώτη εγκυμοσύνη πρόσεχα αρκετά και λόγω εμετών μέχρι τον 6ο ούτε νερό δεν ήθελα να μυρίζω...παρόλαυτά έβαλα 22 κιλά (μετά την γέννα έχασα κατευθείαν τα 11). Στην δεύτερη εγκυμοσύνη που έτρωγα τον άμπακο (κυρίως γλυκά) παρ'όλους τους εμετούς που είχα μέχρι τον 5ο μήνα έβαλα 16 κιλά....γέννησα πριν 5 μήνες κι έχω ήδη χάσει 17 κιλά. Και γέννησα φυσιολογικά και ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ.......σχεδόν με κανέναν πόνο (που λένε)!!!!!!!

Με το καλό το μωράκι σου και μην αγχώνεσαι......καλά είναι να μην βαραίνουμε πολύ στην εγκυμοσύνη αλλά η γνώμη μου είναι ότι δεν χρειάζεται τόσος πανικός!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τα κιλα σου ειναι μια χαρουλα απολαυσε την περιοδο της εγκυμοσυνης χωρις παρα πολλες υπερβολες εγω που γενικα εχω καποια κιλακια παραπανω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη πηρα συνολικα 7 στην δευτερη 5 και τωρα στην τριτη ειμαι στον 5ο μηνα και εχω χασει γυρω στα 6 κιλα και αν βαλεις και κατι υγρακια πλακουντα θα χω χασει παραπανω απλα γιατι δεν εχω ιδιαιτερη ορεξη και εχω και πολλες αναγουλες και εμετους ακομα και τωρα καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη εγω βαση των κιλων μου δεν επρεπε να παρω πολλα κιλα και χωρις ιδιαιτερη προσοχη δεν ξεφυγα και σε αυτην τωρα την εγκυμοσυνη σκεψου δεν πινω καθολου αναψυκτικα που μεχρι πριν τα λατρευαααααααααααααααααααααααααααα ολα καλα θα πανε μην αγχωνεσαι αδικαααααααααααααααααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπήκα στον 5ο μήνα και έχω πάρει 5 κιλά.θεωρείτε ότι είναι πολλά.ο γιατρός μου είπε πως ειμαι εντάξει, αλλά εμένα το πρόβλημά μου είναι αυτό. από την αρχή δηλαδή φοβόμουν πολύ τα κιλά. :?

Σε διαβεβαιωνω πως ειναι λιγα τα 5. Αλλα πραγματικα μην αγχωνεσαι για αυτο-αρκει να εισαι προσεκτικη. Προκειται για τα πιο ωραια κιλα πανω στο σωμα μιας γυναικας :ymparty:

Σου ευχομαι τα καλυτερα για το υπολοιπο σου. Μακρια απο τις λιχουδιες βεβαια ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...