Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χάπι που αναβάλλει την περίοδο.Το πήρε καμία?


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια,

Έχει πάρει καμιά σας χάπι που να αναβάλλει την περίοδο? Επειδή τον Ιούνιο γίνομαι νονά και από ότι βλέπω μάλλον εκείνη την μέρα θα είμαι με 1η μέρα περιόδου και επειδή η περίοδος μου είναι με φρικτούς πόνους , μεγάλη ροη και γενικά θα είμαι χάλια εκείνη την μέρα σκέφτηκα να πάρω αυτό το χάπι. Πριν από λίγο καιρό ρώτησα τον γυναικολόγο μου και μου είπε πως πρέπει να πάω σε εκείνον 15 μέρες πριν την μέρα που δεν θέλω να μου έρθει. Μου είπε πως δεν είναι κάτι επικίνδυνο αυτό το χάπι αλλά δεν μπορώ να πω πως ησύχασα. Μετά από πόσο καιρό σου ξαναέρχεται η περίοδος? Και αν προκαλέσει κάποιο πρόβλημα μετά στην περίοδο ‘η αργότερα στην σύλληψη? Πόσο καιρό στην ζωή μου θα μπορώ να το παίρνω? γιατί σίγουρα θα υπάρξουν και άλλες στιγμές πχ ο γάμος μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ γι'αυτήν τη δουλειά είχα πάρει αντισυλληπτικά, κάποιο καλοκαίρι για να μη μου έρθει η περίοδος στις διακοπές μου. Πραγματικά δε μου ήρθε, απλά σε κάποιες φάσεις είχα λίγα καφέ. Και μόλις τα σταμάτησα η περίοδος ήρθε κανονικά. Στον επόμενο κύκλο έμεινα έγκυος! Δηλαδή δεν επηρέασε τη σύλληψη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είχα πάρει το primolut για να μη μου έρθει περίοδος στο γάμο μου. Όταν τα σταμάτησα, ήρθε κανονικά η περίοδος σε τρεις-τέσσερις μέρες.

Παλιότερα στην εφηβεία μου τα είχα πάρει για ένα αρκετά μεγάλο διάστημα, γιατί είχα πολλά προβλήματα με την περίοδο και ερχόταν κάθε είκοσι μέρες.

Δεν είναι αντισυλληπτικά και δεν έχουν παρενέργειες, απ' όσο ξέρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kai ego exo pari to primolut dio fores mexri tora . mia gia na min exo periodo ston gamo mou k sto ta3idi tou melitos kai tin alli giati tha pigena diakopes k itan prokathorismeni i adia pou tha mporousa na paro . den thimame na antimetopisa to paramikro problima . me tin sibouli tou giatrou mou xorigithike , to 3ekinisa ligo prin tin periodo den thimame tora pote akribos kai otan to stamatisa meta apo merikes meres irthe i periodos kai tous epomenous mines kanonika . opote ean exis to ok apo to giatro sou kalitera na apolafsis tin baftisi xoris periodo :) den tha to pernis k kathe mina alloste .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το είχα πάρει πριν 4 χρόνια περίπου για μια βδομάδα,επειδή θα πήγαινα διακοπές. μόλις το σταμάτησα μου ήρθε η περίοδος. δεν είχα κανένα πρόβλημα. πάρε βέβαια και τη γνώμη του γιατρού σου αλλά νομίζω πως δεν διατρέχεις κίνδυνο με αυτό το χάπι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω τα primolut περνω οταν θελω να παω διακοπες και περιμενω περιοδο.

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα,αλλωστε δεν κανουμε μακροχρονια χρηση ;);););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν και δεν εχω παρει ποτε τετοιο χαπι εγω ακουσα πως κανει κατακρατηση υγρων και θα εισαι πρισμενη....Αυτο το λεω με μια επιφυλαξη αλλα ετσι ακουσα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι από μένα. Κι εγώ έχω πάρει το primolut 2 φορές (με την άδεια του γιατρού μου βέβαια) για να πάω διακοπές, δεν μου δημιούργησε κανένα απολύτως πρόβλημα, όταν το σταμάτησα μου ήρθε περίοδος μετά από 4 μέρες νομίζω. Και δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα στη σύλληψη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το πήρα τον Ιούλιο που μας πέρασε γιατί θα αδιαθέτουσα πάνω στην ημέρα του γάμου μου- καθόλου πρακτικό, ειδικά για κάποια με περίοδο σαν τη δική μου, δύσκολη και αδυσώπητη. Εννοείται με άδεια της ενδοκρινολόγου μου, η οποία μου είπε και πότε να το ξεκινήσω/σταματήσω. Δεν μου δημιούργησε κανένα απολύτως πρόβλημα, ούτε κατακράτηση, ούτε πρήξιμο. Αντίθετα, είχα την πιο εύκολη περίοδο μετά!!! Και όσον αφορά τη σύλληψη, τον Αύγουστο έμεινα έγκυος, χωρίς καν να το προσπαθούμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το πήρα τον Ιούλιο που μας πέρασε γιατί θα αδιαθέτουσα πάνω στην ημέρα του γάμου μου- καθόλου πρακτικό, ειδικά για κάποια με περίοδο σαν τη δική μου, δύσκολη και αδυσώπητη. Εννοείται με άδεια της ενδοκρινολόγου μου, η οποία μου είπε και πότε να το ξεκινήσω/σταματήσω. Δεν μου δημιούργησε κανένα απολύτως πρόβλημα, ούτε κατακράτηση, ούτε πρήξιμο. Αντίθετα, είχα την πιο εύκολη περίοδο μετά!!! Και όσον αφορά τη σύλληψη, τον Αύγουστο έμεινα έγκυος, χωρίς καν να το προσπαθούμε!!!

Δηλαδη expectingmummy εκτος απο τον γυναικολογο μου πρεπει να συμβουλευτω και ενδοκρινολογο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...