Μετάβαση σε περιεχόμενο

επειγον...κατεβασμα πετσουλας...


Recommended Posts

καλησπερα!!!!

ο γιος μου ειναι δυο μιση ετων...

εχθες πηγαμε στον παιδιατρο...για να κατεβασουμε την πετσουλα, απο το πουλακι του...

τον ξαπλωσε κατω,φωναξε και την κοπελα, να τον βοηθηση...

τον ρωτησα...θα πονεσει;

λεει οχι ενα τσουξιμο θα νιωση,τιποτα το ιδιαιτερο...

του κρατουσα τα χερακια,με το που αρχισε να του κατεβαζει την πετσουλα,

το παιδι πονουσε,του λεω ποναει...το ξερω το παιδι μου,εκλαιγε σπαραχτηκα..

δεν το ειχα ξαναακουσει να κλαιει ετσι...

του το ξαναειπα,γιατρε ποναει...

το πουλακι του μεσα,ειχε μελανιασει,δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο,αλλα ηταν μπλε...

τον ρωτησα.. και λεει, ειναι φυσιλογικο σε αυτην την ηλικια,γιατι περναει πολυ αιμα,απο αυτο το σημειο...

μου ειπε να του βαζω καθε τεσσερις ωρες,για 2 μερες, απο την κρεμουλα,που ειναι τοπικο αναισθητικο..και θα ειναι ενταξει...υπαρχει περιπτωση να το τσουζι λιγο,η να κρατιεται να μην θελει να κανει τσισα του,δωστου πολλα υγρα,και ολα καλα...

του ειπα ξανα...

γιατρε πονεσε πολυ το παιδι μου, και δεν μου το ειπατε...

και λεει ναι το ξερω,εχεις δυνατο παιδι.... :oops::oops:

φυγαμε πηγαμε σπιτι,μετα απο λιγες ωρες,το παιδι αρχισε το κλαμμα...

δεν ηθελε να του ακουμπησω το πουλακι του,του εβαλα λιγη κρεμουλα..

ηπιε λιγο γαλα,και κοιμηθηκε,καθε λιγο ξυπνουσε,και εκλαιγε...

παυσιπονο δεν επινε με τιποτα,ηθελε να το κανει εμμετο..

το πρωι πηρα τον παιδιατρο,του ειπα οτι ποναει,και δεν μπορω να του βαλω την κρεμα..

και λεει..

δεν πειραζει θα περασει...,μα γιατρε ουτε τσισα κανει...,και δεν εφαγε...τι να κανω;

τιποτα θα περασει...

απο χθες ειμαστε σε χαλια κατασταση..

το παιδι εχει βραχνιασει απο το πολυ κλαμμα,και την ταλαιπωρια...

δεν τρωει,δεν πινει...δεν ξερω τι να κανω...

δεν μπορω να βρω καποιο τροπο να του δωσω το παυσιπονο...

η να του ακουμπησω το πουλακι του...για να βαλω την κρεμουλα...

ειμαι σε απογνωση....

ο αντρας μου δουλευει,

ειμαι και μονη μου, δεν ξερω τι να κανω...

βοηθηστεμε....

καποιος τροπος θα υπαρχει...

post-4242-13873939124095_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΤΟΥ ΤΟ ΕΙΧΕ ΞΑΝΑΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΠΟΤΕ????ΒΑΛΤΟΥ ΠΑΥΣΙΠΟΝΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΓΑΛΑ, ΒΡΑΣΕ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ ΜΕ ΝΕΡΟ Κ ΒΑΛΤΟΝ ΝΑ ΕΙΣΠΝΕΥΣΕΙ....ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΥΓΡΑΝΤΗΡΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!ΦΤΙΑΞΤΟΥ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΡΕΛΑΙΝΕΤΑΙ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΚΙ ΕΓΩ ΓΙΟ ΣΧΕΔΟΝ 2,5 ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ....ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΠΑΝΙΟ ΤΟΥ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΝΕΡΟ ΜΕ ΠΙΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΝΤΟΥΖ!!!!ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν το παιδί σου δεν κάνει πιπί του πρέπει επείγοντος να πάτε νοσοκομείο για καθετήρα…..

Σας εύχομαι να τελειώσει σύντομα η περιπέτειά σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περάσαμε κάτι παρόμοιο πέρυσι...

Λοιπόν,οι γιατροί απαγορεύουν στις μητέρες να "κατεβάσουν" το πουλάκι του γού τους,γιατί κάποιες μπορεί να το τραβήξουν τόσο ωστε να του κάνουν ζημιά,πάνω στην άγνοιά τους...

Εμάς ο γιατρός από νεογέννητο,σε κάθε μηνιαία (και αργότερα 2μηνη)επίσκεψη του το κατέβαζε και πάντα όχι μέχρι τέρμα,αλλά λίγο παραπάνω απ αυτό που άντεχε κάθε φορα.

Εγώ όμως πάντα μετά από κάθε επίσκεψη του γιατρού και για καμία εβδομάδα,μετά από το μπάνιο του το κατέβαζα λίγο για να μη κλείσει.

Ένα βράδυ καθώς πήγα να κάνω την κίνηση το πετσάκι ανέβηκε από μόνο του(δε ξέρω πώς έγινε αυτό...σα να γλίστρησε)και φάνηκε το πουλάκι του μελανό όπως είπες και στο..."κεφαλάκι" είχε κάτι άσπρο,το οποίο όσο και να σκούπιζα δεν έφευγε.Ήταν σαν ένα ξένο σώμα κολλημένο επάνω.

Τρελάθηκα και την επομένη τον πήγα στο γιατρό...με τη βοήθεια της νοσοκόμας του το κατέβασε και το καθάρισε,ο μικρός τσίριζε,πονούσε....και απ ότι μου πε μετά ο γιατρός καλά που συνέβη αυτό,γιατί ήταν έτοιμος για φίμωση.

Το γιατρό σου τον βρίσκω σε δύο σημεία λάθος.Το πρώτο είναι ότι δε σου είπε οτι ενδέχεται τις επόμενες μέρες να έχει πόνο το παιδί κατά την ούρηση,οτι μπορεί να κρατάει τα τσισάκια του ,ότι θα είναι ευερέθιστος και θα κλαίει εύκολα.....

Το δεύτερο σημείο που τον βρίσκω λάθος ,είναι που αν κατάλαβα καλά,τώρα πρώτη φορά του το κατέβασε?Μετά από 2,5 χρόνια?

Μη φρικάρεις και μη τρελαίνεσαι...

Απ το να γλιτώσετε το χειρουργείο(το χει κάνει ο ανιψιός μου 8 μηνών)καλύτερα που του το άνοιξε.

Απλά τώρα θα πρέπει εσύ να κάνεις υπομονή να του περάσει και στο μέλλον ανάλογα πόσο δεκτικό θα είναι το παιδί,να προσπαθείς να του το κατεβαζεις κατά τη διάρκεια του μπάνιου.

Την ίδια κρέμα μας είχε δώσει κι εμάς.Να του τη βάζεις.Εκτός του ότι έχει τοπικό αναισθητικό,έχει και αντισηπτική δράση.Όποτε τον βλέπεις εκνευρισμένο,να τον κάνεις ένα ντουσάκι για να δροσίζεται η περιοχή και όταν τσιρίζει που έρχονται τα τσίσα του,κι εκείνος τα κρατάει για να μη τον "κάψουν" και πονέσει,εσύ να τον κρατάς αγκαλιά και να του μιλάς ήρεμα.Σ εμάς τουλάχιστον αυτά λειτούργησαν κάπως...Μη στεναχωριέσαι αν κρατάει τα ούρα του.....Κάποια στιγμή θα τα κάνει.Ούτε καθετήρα χρειάζεται ούτε τίποτα....

Υπομονή μόνο...Σκέψου οτι από κει περνούν ένα σωρό νεύρα και αγγεία,οπότε ο παραμικρός τραυματισμός είναι επώδυνος.......

Εμένα ακόμη και σήμερα...ένα χρόνο μετά,δε θέλει να του αγγίζουμε την περιοχή και μόνο με παιχνίδι και αστειάκια τον ξεγελάω και του το κατεβάζω μια φορά τη βδομάδα....

Μία πολύ καλή ιδέα που είχε ο πεθερός μου,είναι μεγαλώνοντας να του μάθεις ότι μετά την επίσκεψη στην τουαλέτα θα πρέπει να το κατεβάζει και να το σκουπίζει με χαρτί.Είναι και θέμα υγιεινής αφού εμένα αυτό το άσπρο που ανέφερα πιο πάνω,ήταν πετρωμένα και συσσωρευμένα ούρα..... :(:(:(:oops::oops::oops::oops:

Κι ας τον κάνω καθημερινά μπάνιο.....

Περαστικούλια σας κι εύχομαι γρήγορη ανάρρωση!!!!! :x:x:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχας ο παιδιατρος σας ειναι απαραδεκτος...

εκτος απο το οτι δεν ειναι αυτος αρμοδιος να πειραξει το πουλι του παιδιου (αν υπαρχει θεμα το κανουν μετα τα 2.5-3) ΜΟΝΟ παιδοχειρουργοι, ΑΝ το εκανε θα επρεπε να σου πει να βαζεις πανω στο πουλακι του παιδιου μια κρεμουλα που το μαλακωνει.

ειναι φυσιολογικο να ειναι κλειστο το πουλακι των παιδιων μεχρι τα 3, μετα απο αυτη την ηλικια φαινεται αν υπαρχει πραγματικη φιμωση κ αυτοι οι λαθος χειρισμοι μπορει να οδηγησουν σε πραγματικη φιμωση

τωρα πως ειναι ο μικρος??? το πουλακι του? εκανε τσισα?

να πατε να το δει καποιος σε καποιο νοσοκομειο, εγω κ μονο που σε διαβασα επαθα σοκ

μολλυ αυτο το ασπρο που λες ειναι προστατευτικη λιπαντικη ουσια κ δεν πρεπει να το καθαριζεις

επισης ποσο σιγουρη εισαι οτι οταν το παιδι θα το κατεβαζει κ θα το σκουπιζει δε θα κολλησει χαρτακι εκει πανω? πως θα το βγαλει μετα? κ αν δε στο πει κ μαζευτουν εκει?

δεν ξερω εγω τα φοβαμαι πολυ αυτα..

στον πρωτο μου πηγε μια παιδιατρος να του το κατεβασει (ηταν 13 μηνων) κ εκανε σαν παλαβος απο τον πονο! κ της φωναξα εκεινη τη στιγμη να σταματησει κ παλι καλα σταματησε..

τωρα ειναι μια χαρα του πουλακι του κ δεν του καναμε τιποτα. μας ειχε πει ο προηγουμενος παιδιατρος να του βαζουμε μια κρεμα που μαλακωνει για να παμε να του το κατεβασει αλλα το αφησαμε.

ευχομαι ειλικρινα να περασει γρηγορα η περιπετεια σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε Χαρά.....

Δεν σου είχαμε πει ότι δεν τα πειράζει αυτά ο παιδίατρος;

Αν όταν έκανε τσίσα έφευγαν τα ούρα με πήδακα δεν είχε θέμα το παιδί να κάνετε κάτι τέτοιο.

Στους δικούς μου κανένα δεν άνοιγε-ανοίγει.

Ο Αλέξ. το άνοιξε μόνος του στα 3-3,5 περίπου.

Ο Χριστ. επίσης το άνοιξε μόνος του και του Φίλιππου ανοίγει ελάχιστα αλλά δεν ανησυχώ γιατί έτσι ήταν και του Αλέξ. Και η μάρκερ που του το άνοιξαν στο χειρουργείο είπε πώς του ξανάκλεισε.

Γιατί δεν έπαιρνες ένα τηλέφωνο έναν χειρούργο ή ουρολόγο απλά να ρωτήσεις. Θα σου έλεγαν.

Συμφωνώ με το μαιμουδάκι αυτό το άσπρο δεν είναι ούρα. Θα ήταν κίτριναμαύρα όχι άσπρο.

molly πώς εκτίμησε ο γιατρός ότι πήγαινε για φίμωση το παιδί; Το είχε δει πώς ήταν πριν κατέβει το πετσάκι;

Χαρά τώρα προσπάθησε να τον βάλετε κάτω κι ας κλαίει να του βάλεις την κρέμα για να τον ανακουφίσεις. Αλλιώς νοσοκομείο να είσαι σίγουρη. :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα!!!!

ο γιος μου ειναι δυο μιση ετων...

εχθες πηγαμε στον παιδιατρο...για να κατεβασουμε την πετσουλα, απο το πουλακι του...

τον ξαπλωσε κατω,φωναξε και την κοπελα, να τον βοηθηση...

τον ρωτησα...θα πονεσει;

λεει οχι ενα τσουξιμο θα νιωση,τιποτα το ιδιαιτερο...

του κρατουσα τα χερακια,με το που αρχισε να του κατεβαζει την πετσουλα,

το παιδι πονουσε,του λεω ποναει...το ξερω το παιδι μου,εκλαιγε σπαραχτηκα..

δεν το ειχα ξαναακουσει να κλαιει ετσι...

του το ξαναειπα,γιατρε ποναει...

το πουλακι του μεσα,ειχε μελανιασει,δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο,αλλα ηταν μπλε...

τον ρωτησα.. και λεει, ειναι φυσιλογικο σε αυτην την ηλικια,γιατι περναει πολυ αιμα,απο αυτο το σημειο...

μου ειπε να του βαζω καθε τεσσερις ωρες,για 2 μερες, απο την κρεμουλα,που ειναι τοπικο αναισθητικο..και θα ειναι ενταξει...υπαρχει περιπτωση να το τσουζι λιγο,η να κρατιεται να μην θελει να κανει τσισα του,δωστου πολλα υγρα,και ολα καλα...

του ειπα ξανα...

γιατρε πονεσε πολυ το παιδι μου, και δεν μου το ειπατε...

και λεει ναι το ξερω,εχεις δυνατο παιδι.... :oops::oops:

φυγαμε πηγαμε σπιτι,μετα απο λιγες ωρες,το παιδι αρχισε το κλαμμα...

δεν ηθελε να του ακουμπησω το πουλακι του,του εβαλα λιγη κρεμουλα..

ηπιε λιγο γαλα,και κοιμηθηκε,καθε λιγο ξυπνουσε,και εκλαιγε...

παυσιπονο δεν επινε με τιποτα,ηθελε να το κανει εμμετο..

το πρωι πηρα τον παιδιατρο,του ειπα οτι ποναει,και δεν μπορω να του βαλω την κρεμα..

και λεει..

δεν πειραζει θα περασει...,μα γιατρε ουτε τσισα κανει...,και δεν εφαγε...τι να κανω;

τιποτα θα περασει...

απο χθες ειμαστε σε χαλια κατασταση..

το παιδι εχει βραχνιασει απο το πολυ κλαμμα,και την ταλαιπωρια...

δεν τρωει,δεν πινει...δεν ξερω τι να κανω...

δεν μπορω να βρω καποιο τροπο να του δωσω το παυσιπονο...

η να του ακουμπησω το πουλακι του...για να βαλω την κρεμουλα...

ειμαι σε απογνωση....

ο αντρας μου δουλευει,

ειμαι και μονη μου, δεν ξερω τι να κανω...

βοηθηστεμε....

καποιος τροπος θα υπαρχει...

Απαραδεκτος ο παιδιατρος οντως. Μαλλον θα ειναι μεγαλος σε ηλικια και δεν εχει ενημερωθει οτι πλεον το πουλακι του παιδιου δεν το πειραζουμε.Αν αυτο ειναι απαραιτητο τοτε το κρινει ουρολογος και μονο ουρολογος...μα βεβαια και δεν σε αφηνει να του το ακουμπησεις..λογικο ειναι..προσπαθησε να του κανεις ντουσακι με χλιαρο/δροσερο νερο στην περιοχη χωρις ιδιαιτερη πιεση.Τωρα οσον αφορα για το παυσιπονο προσπαθησε να δωσεις algofren που ειναι ισχυροτερο και περαστικα του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια σας ευχαριστω...

δεν ηταν επιλογη μου, να γινει αυτο....ουτε μου αρεσει που το παιδακι μου ποναει τοσο πολυ...

ο παιδιατρος ειπε οτι ετσι πρεπει να γινει....

δεν του το ειχαμε πειραξει ποτε,γιατι με ειχε φοβιση ο παιδιατρος οτι αν το εκανα μονη,θα το τραυματιζα...

τωρα τι γινεται;

ολη μερα αγκαλια,δεν εφαγε πολυ,ουτε νερο ηπιε πολυ...

τωρα ξυπναει και κλαιει...

οχι δεν ειναι μεγαλος...αλλα δεν ξερω γιατι...

δεν ξερω τι να κανω....

δεν μπορουσα να φανταστω ποσο ασχημο ειναι...

και ποσο θα υποφερει το παιδι μου...

νιωθω πολυ χαλια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τωρα οτι εγινε -εγινε. δεν υπαρχει λογος για ενοχες. Για καλο εσυ τον πηγες στον παιδιατρο. Απλα να βεβαιωθεις οτι μπορει να κανει τα τσισακια του, αλλιως αν τα κραταει να πας στο νοσοκομειο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα

ναι δικιο εχεις...

αλλα το παιδακι μου ποναει...και νιωθω ασχημα...

δεν εχει κανει ολο το βραδυ τσισα...

απ' οτι καταλαβα φοβαται να τα κανει,δεν ποναει σημερα τοσο πολυ...

και τα κακα του επισης....

εφτιαξα χαμομηλακι με μελι,αλλα ηπιε λιγο....

αλλη μια μερα δυσκολη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωχ βρε μπεμπακος περαστικα σας....

στεναχωρεθηκα πολυ...δεν εχω αγορακι αλλα σε διαφορα φορουμ που διαβαζω εχω μαθει οτι το πουλακι δεν πρεπει να κατεβενει με την μια κατω εινα αδυνατον αυτο γινετε σταδιακα οπως ειπαν κ τα κοριτσια μετο μπανιο που μαλακωνει λιγο το δερμα λιγο λιγο κ σταδιακα..

πολυ βαρβαρο μου φανηκε αυτο αν το εκανα ετσι το παιδακι μου θα γινοτανε χαμος δεν το συζητω...σε ποια εποχη βρισκετε....τελος παντως τωρα εγινε,μακαρι να επουλωθει γρηγορα κ να το ξεχασει ο καημενουλης αυτο που τραβηξε...κ μην νοιωθεις ενοχες συνηθως οι πρωτομανουλες ετσι την παταμε που να ηξερες κ εσυ..

δως του ενα τεραστιο φιλακι κ μια μεγαλη αγκαλια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι καμια δεν ειπε οτι φταις εσυ...

κ φυσικα δεν πρεπει να εχεις ενοχες! εσυ εκανες οτι σου ειπε ο "ειδικος"

κανε πολλες αγκαλιτσες το αγορακι σου, θα νιωσει καλυτερα συντομα..

απλα νομιζω οτι ο παιδιατρος ηταν απαραδεκτος! κ οταν δινουν απαντησες του στυλ θα του περασει κλπ μου αναβουν λιγο τα λαμπακια :roll:

ελπιζω σημερα να ειναι καλυτερη η μερα σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

περασαμε τετοια φαση το σεπτεμβριο εμεις μας ειχε δωσει να βαζουμε για 2 μερες ξυλάκαινη κ μια ειδκη αλοιφη για να φυγει το μαυρισμα ας πουμε για καποιες μερες αλλα επειδη φοβουμουνα κ δυσανασχετουσε ο μικρος πηγαινα 2 φορες τη μερα κ το εβαζε εκεινος ποναει πολυ κ τσουζει κ το μωρο υποφερει οταν κατουραει για κανα 2 μερες θα ποναει πολυ αλλα μετα θα φυγει το τσουξιμο κ θα ειναι αλλιως μην το ζοριζεις μονο αγκαλιτσα κ οτι αλλο θελει κανε υπομονη σε 4-5 μερες θα εχουν περασει ολα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα ηθελα να προσθεσω απο νεογεννητο βαζαμε μια αλοιφη τη φιμοσιν κα κατεβαζαμε λιγο λιγο το πουλακι του κ οταν παηγαιναμε στη παιδιατρο μας ελεγε ειναι τελεια καποια στιγμη ομως σε ενα σημειο δεν ειχε κατεβει καλα κ ενα πρωινο ειχε πρησετι το πουλακι κ εβγαζε σαν πυον πηγαμε σε γιατρο ουρολογο χειρουργο του εβαλε μια αλοιφη το καθαρισε κ μας ειπε οκ να τον δει σε κανα 6μηνο γιατι θα πηγαινε για φιμωση μετα πηγα στους γονεις μου κ πηγα σε αλλο παιδιατρο κ μου εκανε ακριβως αυτο που σου εκανε εσενα με την ιδια τεχνικη ειχα παθει ενα σοκ λεω την αληθεια αλλα μου ειπε ο ουρολογος δεν εκενα τιποτα απλα σου πηρε τα λεφτα κ θα παθαινε φιμωση κα οντως τις 10 μερες εκεινις εικχε ενοχλησεις μετα απο αυτο που εκανε ο παιδιατρος οπως προανεφερα ειχε καποιες μερες αφορητο πονο αλλα αππο τοτε ολα τελεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα

εγω παλι Μπεμπακο μου - επειδη γνωριζομαστε και καλυτερα

θα σου ελεγα να μην ανυσηχεις

εμας ο καθενας τα δικα του

εαν ο παιδιατρος εκρινε οτι επρεπε να το κανει ειχε σιγουρα το λογο του

βεβαια επρεπε πρτα να σου ειχε εξηγησει το λογο

αλλα εαν σου ελεγε οτι θα ουρλιαζει θα ποναει και δεν θα κατουραει για 5-6 μερες θα φοβοσουν να το κανεις φανταζομαι

εμεις παλι οταν ειχαμε παει στον παιδοχειρουργο 1,5 ετων που ηταν ο στελιος για το χειρουργειο μας μαλωσε που δεν κατεβαινει τελειως το πετσακι του - που κατβαινει εχω να πω και στους 2 μτελεια αντε να ειναι κολλημενο 5 -6 χιλιοστα και του το εκανε στο χειρουργειο μεσα - ποναγε για 1 βομαδα και εκλαιγε καθε φορα που κατουραγε

τι να κανουμε βρε κοριτσια η ζωη εχει και πονο - εαν πρει να γινει τι θα κανουμε; να το αφησει δλδ και μετα να θελει περιτομες και αλλο πονο εκει παλι;

εμας βεβαια ξανακολλησε

στο ιδιο σημειο - οσο και να το κατεβαζαμε - 2 μερες το ξεχασαμε και τσουπ αντε παλι

εμας μας ειχε δωσει την μπετνοβειτ αν θυμαμαι καλα

ο παιδιατρος δεν ανυσηχει και το βρησκει το πουλι μας παλι :lol:

οποτε για μενα μην ανχωνεσαι γιατι εαν φοβασαι εσυ - φοβαται και ο στεφανακος διπλα

αγκαλιτσες φιλακια να ξεχνιεται - την αλοιφουλα και θα περασει

τωρα για τα κακα που γραφεις ειναι ανυσηχητικο εαν δεν κανει και 3η μερα

δεν τον παιρνεις τηλ να σου δωσει τιποτα για τα κακα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το ξερω οτι δεν ειχα αλλη επιλογη,και το εκανα....αλλα οταν βλεπω το παιδακι μου ετσι....

εφαγε λιγο, εκανε λιγα τσισα.

αλλα τα κακα φοβαται να τα κανει..

και κλαιει παρα πολυ την στιγμη που του ερχεται να τα κανει...υδρωνει και τρεμει,για να μην τα αφησει ελευθερα,να βγουν...

θελει συνεχεια αγκαλια..ολη τη μερα....

σας ευχαριστω πολυ....ολες...

θελω να πιστευω οτι θα περασει σημερα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οπως βλεπουμε οι γνωμες δυιστανται και την πληρωνουν τα αθωα παιδακια παντα,ο καθε παιδιατρος εχει αλλη γνωμη,εγω εχω τρια αγορακια και τα τρια δεν πονεσαν καθολου οταν το ανοιξαμε,ουτε ξυλοκαινη ουτε τσουξιμο και κλαματα,η δικια μας παιδιατρος ηταν της αποψης οτι κατεβαζουμε το πετσακι οταν το παιδι γινει 3 χρονων οπου και εκρινεται μια λιπαρη ουσια και ανοιγει ευκολα απο εκει και περα το ανοιγουμε στο μπανιο και ολα καλα ετσι και καναμε στα δυο μεγαλα,στον μικρο αναγκαστηκαμε να το ανοιξουμε λιγο νωριτερα επειδη ειχε πιθανη ουρολοιμωξη αλλα και παλι ολα πηγαν καλα δεν ειχαμε κανενα προβλημα,τωρα πια τα μεγαλα μου το ανοιγουν μονα τους και τον μικρο το ανοιγω εγω καθε φορα που τον κανω μπανιο,δεν μπορω να καταλαβω εφοσον δεν υπαρχει προβλημα γιατι βιαζονται και το ανοιγουν πριν την ωρα του και κανουν τα παιδια να υποφερουν,τελοσπαντων.............

περαστικα συντομα κοπελα μου ευχομαι στον μικρουλη σου,υπομονη θα περασει και θα ξεχασει τον πονο του οπως και αλλα τοσα παιδακια ,κουραγιο και σε σενα που βλεπεις ετσι το παιδακι σου θα περασει...............

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpempakos οτι εγινε , εγινε τωρα....

Οι πιο δυσκολες μερες ειναι οι 4 πρωτες.....

Εμεις το κατεβασαμε 18 μηνων και θυμαμαι

τον επλενα στην μπανιερα και μολις του

ερχοντουσαν ξεκιναγε ενα κλαμα και εψαχνε

τροπο να φυγει,προσπαθουσε να σκαρφαλωσει

στα πλακακια......

Δραμα.......

Βαζε του την αλοιφουλα να μην τσουζει και

για να θρεψει η πληγουλα και προσπαθησε να του

δωσεις και λιγο depon για τον πονο.

Οταν πια περασουν οι δυσκολες μερες να του

το κατεβαζεις τουλαχιστον 2-3 φορες την ημερα

για να μην κολλησει ξανα.....

Υπομονη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημεραααααα

και χρονια πολλα σε οσους γιορταζουν σημερα...

κοριτσια βοηθειαααα

το παιδακι μου..απο αποψει πονου,δεν ποναει τοσο πολυ οπως της προηγουμενες μερες...

φοβαται,

τον εχω συνεχεια αγκαλια,ουτε νερο ειπιε,ουτε γαλα,ουτε να φαει κατι...

γκρινια,και αγκαλια,αλλα ορθια να ειμαι...να μην στεκομαι σε ενα σημειο...

φοβαται πολυ...και οταν θελει να κανει τσισα το κραταει..

τι να κανω;

δεν ειμαι σωστη μανα,αν δεν μπορω να κουμανταρω σωστα το παιδι μου...

να μην ξερω πως να του φερθω,να μην φοβαται...

να τον παιρνω αγκαλια,και να νιωθει σιγουρια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην αγχωνεσαι κανε τις συμβουλες που σου ειπαμε ολες σε μια εβδομαδα θα ξεχασει..ειναι μικρος μην αγχωνεσαι απλα θελει υπομονη απο εσενα θυμαμαι εμενα δεν μου εκΑΝΕ ΓΙΑ ΠΟΛΛΕς ΩΡΕς ΤΣΙΣΑ κ καποια στιγμη δεν αντεχε αλλο κ σε ενα λεπτο γεμιζε το παμπερς σαν να το κατουρουσε 4 ωρες....μην τον ζοριζεις κ για τα κακα του αν δεν ποναει η κοιλια του κ δεν κανει μετα απο κανα 4-5 μερες βαλε υποθετο η κλυσματακι γλυκερινης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πολυ..και ευτυχως που ειχα και εσας....

οι συμβουλες σας με βοηθησαν παρα πολυ...

αφου εχει βραχνιασει απο το κλαμμα...

απλα δεν μπορω να το βλεπω να ποναει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι σιγουρα...

για να κανει κακα,να του βαλω υποθετο γλυκερινης;

η υπαρχει κατι αλλο;

Συνηθως ολοι οι παιδιατροι συνιστουν το υποθετο γλυκερινης για παιδακια,το οποιο ειναι πολυ απο τελεσματικο γιατι το εχω χρησιμοποιησει και στον μικρο μου οταν ηταν δυσκοιλιος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 months later...

κοριτσια ξερετε ποια κρεμουλα βαζουμε για να μαλακωσει,ωστε να κατεβαινει πιο ευκολα;;;εμας ενω κατεβαινε τωρα βλεπω δεν κατεβαινει,δεν το πειραζα εγω καθολου το κοιτουσε ο γιατρος μεχρι τωρα,αλλα τελευταια δεν παμε καθε μηνα και προχθες που πηγαμε ειδα πως δεν κατεβαινει οπως στις αρχες,μου πε να το κανω εγω στο μανιο αλλα δεν βλεπω να γινετε κατι..... :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...