Μετάβαση σε περιεχόμενο

τα αρωματα και το make up επιτρεπονται;;


Recommended Posts

κοριτσια ηθελα να μαθω αν ξερερε αν τα αρωματα επιτρεπονται καθ ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης και ειδιακα στο 1ο τριμηνο που βρισκομαι καθως και το make up...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΒΑΦΟΜΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ..ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΩ...Κ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΝΙΝΑΚΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ....

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΑΡΩΜΑΤΑ ΠΑΛΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΦΕΥΓΩ, ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΚΑΚΗΣ ΣΤΟΜΑΧΙΚΗΣ ΔΙΑΘΕΣΗΣ ΔΕΝ ΤΑ ΠΟΛΥΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑ....ΕΒΑΖΑ ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΥ ΕΙΧΑ ΑΠΟ ΑΡΩΜΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω κανονικα βαφομυν κι εβαζα και το αρωμα μου..βεβαιαως και επιτρεπονται!τωρα βεβαια επειδη οι ορμονες μας κανουν παρτυ στην εγκυμοσυνη, υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα να μην θες να μυριζεσαι τιποτα οποτε εκει πραττεις αναλογα..εμενα βεβαια δεν με ειχε ενοχλησει το αρωμα μου.

Αυτα που εγω σταματησα να κανω ειναι να βαφω νυχια και μαλλια, αν και δεν υπαρχει σαφης απαγορευση γο αυτο βεβαια.

Σου ευχομαι να εχεις μια καλη και ηρεμη εγκυμοσυνη και να κανεισμαυτο που παραγματικα σε κανει να νιωθεις ανετα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ βάφομαι όταν βγω όχι κάθε μέρα. Δεν βάφω τα νύχια μου, τα μαλλιά τα έβαψα αλλά όχι στην ρίζα και με φυτική βαφή και μετά τις 20 εβδομάδες. Επίσης, τα αρώματα απλά δεν τα ανέχομαι με τίποτα. Βάζω κρέμες σώματος φυτικές ΚΟΡΡΕ και γενικότερα έχω αντικαταστήσει όλες τις κρέμες μου με φυτικές, προσώπου, σώματος κλπ. για να μην περιέχουν parabens.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και με το καλό καταρχήν !

Καλό ειναι να αποφέυγεις χημικές ουσίες που έρχονται σε επαφη με το δέρμα , οχι τόσο για νυχια η make up (ουτως η άλλως προηγειται ενυδατική στο πρόσωπο )

απο κολώνιες εγώ έβαζα βρεφικές ( της frezyderm ειναι με αρωμα πούδρας)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sou kopela mou!!me to kalo katarxhn!fysika epitrepontai!!kai egw rwthsa ton gynaikologo sthn arxh..kanonika tha vafese mou eipe sto proswpo,kai ta nyxakia sou mou eipe kai arwmata kai kremes swmatos!ola kanonika!!EKTOS apo vafi malliwn!mou thn apagorepse mexri kai thn 19h evdomada nomizw opou me eipe mporeis na ta vapseis me fytiki vafi MONO!

alla egw den ta vafw katholou...ta afhsa! :D

autaaaaa

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κι απο εμενα. Εγω δεν βαφομουν ,ουτε εβαζα αρωματα και ουτε νυχια εβαφα σε ολη την εγκυμοσυνη .... Δε μου το ειχε απαγορεψει ο γιατρος απλα εγω η ιδια φοβομουν.

Χρησιμοποιουσα μονο οικολογικα προιοντα olivella που ειναι απο ελαιολαδο. Κρεμα προσωπου, σωματος και αφρολουτρο κλπ κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ βαφόμουν και έβαφα τα νύχια των ποδιών. Μαλλιά δεν έχω βάψει ποτέ στη ζωή μου και αρώματα όταν βάζω, δεν τα βάζω απευθείας στο δέρμα, τα ψεκάζω στα ρούχα, αλλά στην εγκυμοσύνη δε θυμάμαι να φόρεσα ποτέ άρωμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κ καλή εγκυμοσύνη να έχεις!

Εμένα ο γιατρός μου είχε πει πως αν το να βάφομαι μου ανεβάζει τη διάθεση κ την ψυχολογία, τότε να βάφομαι... Μόνο τις βαφές μαλλιών απαγόρευσε στο 1ο τρίμηνο.

Εγώ όμως καθότι φοβιτσιάρα δεν θα βάψω καθόλου μαλλιά κ νύχια, ενώ αντικατέστησα τα καλλυντικά μου κ τις κρέμες με φυτικά χωρίς parabens... Όσο για τα αρώματα, στο πρώτο τρίμηνο είχα τόσες αναγούλες που δεν άντεχα να μυρίζω τίποτα! Τώρα χρησιμοποιώ μόνο άρωμα του κορρέ... Ελπίζω μόνο να μην ξεθυμάνουν τα ακριβά αρωματάκια μου! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...