Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΕ ΠΟΙΟ ΚΟΥΜΠΙ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΤΟ "ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ"?


KAZOLIN

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους κ απο μενα!

Με απασχολει κατι που πιστευω πως εχετε αντιμετωπισει οι περισσοτερες εδω στο φορουμ.Θα προσπαθησω να ειμαι συντομη.Εδω και 4 μηνες περιπου ξεκινησαμε προσπαθειες για ενα 2ο παιδακι (εχω ηδη ενα αγορακι 3 ετων) και με κανενα αποτελεσμα εως τωρα.Θα μου πειτε:"Πως κανεισ ετσι,ακομα καλα δεν αρχισατε?" αλλα για το 1ο παιδι χρειαστηκαμε σχεδον 2 χρονια κ για μενα στο τελος ηταν ιδιαιτερα ψυχοφθορο.Με το που ειχα στα χερια μου κατι εξετασεις ορμονικες κλπ που εδειχναν πως ολα ειναι ΟΚ κατεθεσα τα οπλα κ ειπα "οτι θελει ας γινει" .. τσουπ νατο το μωρο(ετσι πιστευω δλδ πως ηταν θεμα ψυχολογιας τι να πω..)Τωρα ειμαι στην ιδια φαση περιμενω με αγωνια την..καθυστερηση και ..δεν ερχεται :roll: εκανα παλι ορμονικες κ ολα ΟΚ τεστ ΠΑΠ αριστο .δεν εχω κανει ακομα καλλιεργεια κολπικοτραχηλικου υγρου αλλα κ σαυτο ο γιατρος φανηκε καθησυχαστικος απο τη μια καθωσ δε πιστευει ναναι κατι οργανικο τουλαχιστον απο πλευρας μου.Το θεμα ειναι ειναι πως εχω ενοχλησεις περιοδου 15 μερες πριν τη περιοδο μου (πονοι μεσης ,κοιλια,πονακια στο στηθος)απο τοτε που ξεκινησαμε και αυτο με τρεεελαιιιινειιιι στην κυριολεξια ,γιατι μπαινω συνεχεια στη διαδικασια να σκεφτομαι"μηπως τωρα ειμαι?αχ οχι ιδεα μου ειναι..αλλα γιατι εχω τοσες ενοχλησεις "κλπ με αποτελεσμα να το σκεφτομαι ΣΥΝΕΧΕΙΑ.τωρα περιμενω περιοδο την Τριτη αλλα τις κλασικες ενοχλησεις τις εχω εδω κ 10 μερες .εχω σκασει γιατι απο τη μια δε θελω να το σκεφτομαι αλλα απο την αλλη ο οργανισμος μου δε με αφηνει να απαλλαγω απο τις σκεψεις και την αγωνια.Ειμαι δεν ειμαι.?Τεστ δεν κανω ..δισταζω ..ειναι νωρις..δε ξερω ακριβως..απλα θελω να μη σκεφτομαι γιατι μονο με την ιδεα πως ισως να περασουν παλι 2 χρονια για ενα μωρο απελπιζομαι..ξεχασα να αναφερω πως ειμαι στα 33.Μου ειπαν να μη σκεφτομαι αλλα ΠΩΣ?αφου καθε φορα μετα απο συνευρεση γυριζουν στο μυαλο μου τα ιδια ερωτηματα?"μηπως τωρα?".Συγγνωμη αν τελικα σας κουρασα αλλα ψαχνω απο καπου να πιαστω κ να βοηθηθω.Χιλια ευχαριστω!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι ενοχλησεις που νιωθεις δεκαπεντε μερες πριν σου ερθει περιοδος ειναι οι γονιμες μερες σου!και οχι ενοχλησεις οτι θα σου ερθει περιοδος!Οσο για τα αλλα δε μπορω να σου πω γιατι εγω σκεφτομαι χειροτερα πραγματα απο σενα.Το μονο που με σωζει ειναι λοβοτομη αλλα δε ξερω κατα ποσο θα βοηθησει.

Θα σου πω μονο οτι εγω ειμαι 35 εχω ενα κοριτσακι 1.5 χρονων και για να την κανω εκανα προσπαθειες πεντε χρονια!!Ο καθενας βεβαια ξερει το δικο του προβλημα αλλα και τις δικες του αντοχες.

Να ξεκινησεις το διαβασμα βοηθαει να ξεκολλαει η σκεψη σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητη INA σευχαριστω για την ανταποκριση σου,οντως το διαβασμα με βοηθα αρκετα να "ξεκολλαω"ομως δυστυχως συχνα "υποτροπιαζω" :roll: . Και στη δουλεια το ιδιο γινεται .Σε ανυποπτο χρονο μου περνουν παλι οι ιδιες σκεψεις κ ωσπου να τις διωξω...Και μεταξυ μας ,ποσο μπορουμε να κοροιδεψουμε τον ιδιο τον εαυτο μας?Οσο για τις ενοχλησεις δεν εννοω οτι τις ειχα πριν 15 μερες, στις υποτιθεμενες γονιμες,αλλα τις εχω συνεχεια (ποτε λιγοτερο και ποτε περισσοτερο εντονα) και αυτο ακριβως ειναι που με αποσυντονιζει επειδη πριν τις προσπαθειες μας δε ειχα παρατηρησει κατι τετοιο τοοοσοοο εντονο.Συνεβη και το εξης περιεργο τον Ιανουαριο ο γυναικολογος με τον υπερηχο με βρηκε σε γονιμη μερα στην 22η μερα του κυκλου!!!Αχ τι να πω περιμενω θα αρχισω γιογκα μου φαινεται.. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαι η πλέον ακατάλληλη καλή μου για να σε συμβουλέψω πώς να μην το σκέφτεσαι συνεχεια, αφού εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη λίγες μέρες πριν έρθει η περίοδος πήγαινα ανά πεντάλεπτο στην τουαλέτα κοιτιώμουν καλά καλά, η καρδιά μου πήγαινε να σπάσει, μου μιλούσαν κι εκνευριζόμουν ή απλά δεν τους απαντούσα και από δουλειά λίγα πράγματα.Όσο για το διάβασμα ήμουν ικανή να τελειώσω ένα βιβλίο και να μην καταλάβω τίποτα. Μετά από έξι μήνες που είπα τώρα θέλω να πάω διακοπές και να χαρώ τον άντρα μου και καλά είμαστε χωρίς παιδάκι ακόμα, εκεί μου προέκυψε το πρώτο. Τα άλλα δύο ήρθαν με την πρώτη διότι απλά ήθελα δεν ήθελα εκείνη τη στιγμή κι άλλο " βασσανάκι" στο κεφάλι μου.Δηλ έκανα τις προσπάθειές μου ,άλλά έλεγα κιόλας δε βαριέσαι. Κι αφού όλα κατα τα άλλα είναι καλά τι έχεις να φοβηθείς?Με το καλό κι όποτε θέλει ο θεούλης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ εμεις για το δευτερο προσπαθουσαμε αρκετο καιρο. καθε μηνα αγχος, στεναχωρια, γιατι να μου ερθει παλι περιοδος. κ εκει που ημουν σιγουρη οτι παλι δν ημουν κ ανυπομονουσα να μου ερθει η περιοδος για να ξαναξεκινησουμε.. δεν ερχοταν! παιζει πολυ μεγαλο ρολο η ψυχολογια μαλλον..

αντε συντομα να κρατας θετικο τεστακι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ μεγαλο βασανο...........

Αν βρεις αυτο το κουμπακι πες το και σε μενα :lol:

Εγω εχω ηδη εναν γιο που τον επιασα αμεσως και εδω και 5μηνες κανω προσπαθειες

για δευτερο τον πρωτο μηνα ημουν χαλαρη πιστευα πως θα μεινω αμεσως ελα ομως που εκανα

λαθος και απο τοτε εχω ενα τρελο αγχος συνεχεια εφτασα σε σημειο να παρω τεστ ωορρηξιας για να βρω

σιγουρα τις γονιμες μερες να ηρεμησω αλλα και παλι αντι να μου φυγει το αγχος η κατασταση μου

εγινε χειροτερη τωρα ειμαι στην φαση που περιμενω ειχα τελευταια περιοδο 6Φεβρουαριου αλλα

δυστυχως ειμαι σχεδον σιγουρη οτι θα μου ερθει εχω συμπτωματα.........

Ολοι μου λενε πρεπει να ηρεμησεις να σου φυγει το αγχος και μετα να δεις οτι θα μεινεις αλλα εγω

εκει κολλημενη...........

Αυτη τη φορα ομως ειπα πως πρεπει να απασχολησω το μυαλο με κατι αλλο και αυτο θα κανω

κουραστηκα καθε μηνα καθε μερα καθε δευτερολεπτο να σκεφτομαι αυτο...........

Κανε και εσυ το ιδιο βρε μια ασχολεια που να σε γεμιζει και να μην σε κανει να σε σκεφτεσαι αυτα

τα λεω σε σενα για να τα ακουω και εγω ;)

Σου ευχομαι να μεινεις εγκυουλα και να μας πεις τα ευχαριστα συντομα.......

Το ιδιο και σε οσες που προσπαθουμε ειτε 1μηνα ειτε χρονια......... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΑΣΩ1234 τελικα νομιζω πως το κουμπι ειναι να "πεισεις" τον εαυτο σου για το αντιθετο απο αυτο που θελεις πραγματικα.θα λες συνεχεια "τωρα δε θελωνα μεινω εγκυος ,εχω αλλα πραγματα που περπει να κανω πρωτα,"η ΄"η περιοδος μου θαρθει σιγουρα την ταδε του μηνος παει κ τελειωσε κ αποκλειεται ναμαι εγκυος τωρα".ΕΓΩ τις τελευταιεσ μερες αυτο εκανα..Επεισα τον εαυτο μου πως κ παλι δεν εγινε τιποτε.. κ μαντεψτε...εχω καθυστερηση... :) .Μαιμουδακι νομιζω επιασε αυτο που εκανεσ κ συ τελικα ;) ..θα περιμενω λιγεσ μερες ακομα κ μετα δειξει αν πιανει το κολπακι χιχιχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...