Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΤΙΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΕΙΣ


Lollipop

Recommended Posts

Γεια σας,γεια σας,γεια σας!

Εχω διδυμα κοριτσακια 11 μηνων και αντιμετωπιζω ενα προβληματακι (?) με τη μια....

Ας παρω τα πραγματα απο την αρχη.....

Τις γιορτες χρειαστηκε να παρει η μια αντιβιωση (amoxil) ... τη μερα που τελειωνε η αγωγη με την amoxil,εβγαλε μικρα σπιθουρακια σε ολο το σωμα...Ξεκινησαν απο την κοιλιτσα και εξαπλωθηκαν και πυκνωσαν....

Την πηγα στην παιδιατρο και μας ειπε οτι ειναι αλλεργικη αντιδραση απο την αντιβιωση,μας εδωσε σταγονες fenistil και κατι αλλες σταγονες και της περασε....

Χτες βραδυ ξανα πηρε αντιβιωση,την procef αυτη τη φορα και εμφανιστηκαν παλι τα ιδια σπιθουρακια.....

Μιλησα ξανα με την παιδιατρο κ μου ειπε να σταματησω την νεα αντιβιωση και να ξαναδωσω fenistil....

Υπαρχει τροπος να δω ποια αντιβιωση δεν την πειραζει ή πρεπει να κανουμε πειραματα με διαφορετικες αντιβιωσεις καθε φορα που αρρωσταινει;;;;

Υπαρχει περιπτωση να την πειραζουν ΟΛΕΣ;;;;;;;;;;; και τι γινεται;;;;;

Εννοειτε οτι ολα αυτα θα πρεπει να τα συζητησω με την παιδιατρο για να μου λυθουν οι αποριες και θα το κανω τελος της εβδομαδας,αλλα μεχρι τοτε θα ηθελα τις εμπειριες σας γιατι κοντευω να σκασω!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω εχω αλλεργια στην κεντασεφ...αλλα ποτε δεν λεω την αντιβιωση οταν χρειαζζεται για χειρουργειο λεω την δραστικη ουσια δηλαδη κεφαλοσπορινη. πθιες ειναι η δραστικες?μηπως ειναι ιδιες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου πω την αληθεια δεν κοιταξα τις δραστηκες ουσιες...πρωτον γιατι δεν το σκεφτηκα (δεν μου εκοψε :lol::lol: ) και δευτερον την αμοξιλ την πεταξα και δεν εχω το χαρτακι...

Παντως αν οι δραστηκες ειναι ιδιες η παιδιατρος ειναι για φτυσιμο γιατι μονη της μου ειπε να δωσω προσεφ αφου ειχε αλλεργια στην αμοξιλ! :evil:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Ο αδερφός μου μικρό είχε αλλεργία σε όλες τις αντιβιώσεις εκτός την προσεφ και του έδινε η γιατρός μόνο αυτή...μας είχε πει ότι μετά τα 4 κατά μεγάλο ποσοστό θα εξαφανιστεί το πρόβλημα αυτό.

Θα συμφωνήσω χωρίς να είμαι γιατρός με την κοινή λογική οτι ρόλο παίζει η ουσία που έχει κάθε αντιβίωση και πραγματικά αν είναι η ίδια είναι για φτυσιμο η γιατρός... άσε που πρώτη φορά ακούω να βάζεις φενιστίλ!!!!!! Εμάς μόλις πέταγε σπυράκια ο μικρός του άλλαζε με την μία αντιβίωση η οποία είχε άλλη δραστική ουσία κι έτσι κατέληξε στην προσεφ...(να σου πω την αλήθεια πρώτη φορά ακούω να δίνουν αμοξιλ σε μωρό :shock::shock::shock: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το κοιταξα στο ιντερνετ ειναιι διαφορετικες...

δεν ξερω τι ναα σου πω πρεπει να εισαι πολυ προσεκτικη.στο χειρουργειο εμενα επειδη θα ηταν ενδοφλεβια μουκαναν τεστ πρωτα.

φενιστιλ σιροπι για αλλεργιες οχι κρεμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν θυμάμαι καλά στο παρελθόν που χρειάστηκε αντιβίωση η κόρη μου, της έκαναν πρώτα εξετάσεις (αίμα) και βγάλανε αντιβιόγραμμα και της δώσανε αυτή που φάνηκε ανθεκτική για τον οργανισμό της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αντιβιογραμμα αν δεν κανω λαθος ειναι για τα μικροβια π.χ στις ουρολοιμωξεις.το τεστ γινετε πανω στο δερμα,ετσι μου καναν εμενα πριν 1 μηνα.λολιποπ πρεπει να μιλησεις πολυ με την γιατρο εγω ειμαι αγχωδεις γιαυτο στολεω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lollipop,

Οι αντιβιωσεις αυτες ειναι διαφορετικες και στην δραστικη ουσια αλλα και στην κατηγορια.

Το αμοξιλ (αμοξισιλινη)ανηκει στις πενικιλινες και το προσεφ ανηκει στις κεφαλοσπορινες

Εξανθημα λες οτι εκανε και με τις δυο..αρα μηπως την πειραξε τιποτα αλλο κι οχι καποια απο τις αντιβιωσεις?

Αμοξιλ μπορει να παρει κι ενα παιδι αλλα σε μειωμενη δοσολογια.

Αντιβιογραμμα κανουν οταν εχουν ταυτοποιησει τον ιο για να δουν ποια αντιβωση τον εξουδετερωνει..

Παντως ψαξε το καλα το θεμα γιατι αν ειναι αλλεργικη η μικρη σε καποια ουσια ειναι κριμα να ταλαιπωρειται αδικα..

Ευχομαι περαστικα και μακρια απο αντιβιωσεις ολα τα παιδακια.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσακι,

καταρχην να σου πω οτι ειμαι αλλεργιολογος

οι αλλεργιες σε φαρμακα στα παιδια ειναι εξαιρετικα σπανιες,παρολα αυτα οχι απιθανες.

και οι 2 αυτες αντιβιωσεις ανηκουν σε μια μεγαλη κατηγορια αντιβιωτικων τις β λακταμες

το αμοξιλ στην υποκατηγορια των πενικιλλινων και το προσεφ στις κεφαλοσπορινες β γενιας.

οι πενικιλλινες με τις κεφαλοσπορινες μπορει να εχουν διασταυρουμενη αντιδραση....δηλαδη οταν εχουμε αλλεργια σε μια απο τις 2 κατηγοριες,μπορει να εκδηλωσουμε αντιδραση και στην αλλη(αλλα και παλι σπανια)

γι αυτο ....ισως το εξανθημα να παρουσιαστηκε απο αλλη αιτιολογια

η συχνοτερη στα παιδια ειναι το μεταλοιμωδες εξανθημα,δηλαδη ο ιος ,για τον οποιο το παιδι χρειαστηκε να παρει την αντιβιωση....να εκανε και αυτο.

επισης μηπως το παιδι πηρε και συγχρονως καποιο παυσιπονο (το ιδιο και τις 2 φορες)?

η γνωμη μου ειναι να σας δει καποιος ειδικος,γιατι καταλαβαινω και την αγωνια σου,ως μανουλα να ξεκαθαριστει αυτο το θεμα....μιας και το παιδι σιγουρα θα ξαναχρειαστει να παρει καποιο αντιβιωτικο!!!!!!!!!

υπαρχουν και τεστ στο δερμα αλλα δεν γινονται σε μικρα παιδια

αυτο που γινεται ,αλλα πρεπει νια το κανεις σε αξιοπιστο εργαστηριο , ειναι εξεταση στο αιμα η οποια δεν ειναι 100% σιγουρη για το αρνητικο αποτελεσμα ....αλλα το θετικο επιβεβαιωνει την αλλεργια

ευχομαι να βρεις την ακρη

οπου μπορω να σε βοηθησω και φυσικα χωρις αμοιβη,θα χαρω να το κανω!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια και σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις !

ΧΡΥΣΑΝΘΗ το fenistil της το εδωσα και την 1η φορα και τωρα σε σταγονες μεσα στο γαλα.Δεν χρησιμοποιησα το gel .

ΜΑΜΑ ΠΑΝΑΗ ξεχασα να αναφερω οτι την procef την πηρε για 2η φορα η μικρη.Την 1η φορα δεν ειχε βγαλει τιποτα.... :?:?:? τωρα ομως τσουυυυυπ να τα σπυρακια....

...και τις 2 φορες με την εκαστοτε αντιβιωση εγινε χρηση παυσιπονων-αντιπυρετικων (depon-algofren)..... :?:

Αυτο που λες για <αλλη αιτιολογια> το σκεφτηκα κι εγω.Το μυαλο μου πηγε σε κατι διατροφικο,αλλα και τις 2 φορες δεν ειχε φαει κατι καινουργιο κι ετσι το απερριψα.....

:?::?::?::?::?::?::?::?::?::?::?:

Το σιγουρο ειναι οτι θα το ψαξω.....

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λολιποπ το καταλαβα εγω για το φενιστιλ, το εγραψα γιατι καποια κοπελα εγραψε για κρεμα...το εχω παρει κ εγω γιατι τοτε που επαθα την πρωτη αλλεργια στην κεφαλοσπορινη κοντεψα να πεθανω...την πηρα μια φορα κ δεν με πειραξε..την δευετερη φορα αρχισα να βγαζω εξανθηματα κ επειδη ειχα παει διακοπες σε μια θεια μου δεν ηξερε κ μου ελεγε ειναι κουνουπια(χριστοπουγεννα)..εντωμεταξυ αρχισαν να γινοντε μπαλωματα τεραστια τα οποια μετακινοντουσαν....αρχισα να κανω εμετο κ πηρα την μαμα μου τηλ να ερθουν να με παρουν γιατι δεν ημουν καλα....οταν μιλησε με τον παιδιατρο της ειπε απλα οτι επρεπε να το καταλαβουμε νωριτερα(η μαμα μου θα το καταλαβαινε, ο ξενος σιγα_)..τωρα δεν την ξαναπερνω....γενικα εγω λιγο με τα φαρμακα εχω ενα θεμα...με εχει πειραξει κ ενα σπρευ ρινικο...γεμισα σπυρακια κ κατεληξα στο νοσοκομειο...θελει πολυ προσοχη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω πω βρε ΧΡΥΣΑΝΘΗ,εσυ φουντωνες και η θεια τα εριχνε στα χειμωνιατικα κουνουπια! :lol::lol: ....εγω δεν το ειχα ζησει το αλλεργικο στα φαρμακα και δε με απασχολουσε...τωρα ομως με τη μικρη καταλαβαινω οτι ειναι πολυ ζορι......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πω πω βρε ΧΡΥΣΑΝΘΗ,εσυ φουντωνες και η θεια τα εριχνε στα χειμωνιατικα κουνουπια! :lol::lol: ....εγω δεν το ειχα ζησει το αλλεργικο στα φαρμακα και δε με απασχολουσε...τωρα ομως με τη μικρη καταλαβαινω οτι ειναι πολυ ζορι......

ασε κ φοβαμαι για τα παιδια κ εγω μην ειναι τοσο ευαισθητα...παντως κεφαλοσπορινες δεν θα τους δωσω ποτε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τωρα που το θυμηθηκα επισης ο παιδιατρος τοτε ειχε πει στη μαμα μου να μην μου δινει ποτε αντιβιωση μαζι με αυγο ή ψαρι...οποτε μεχρι κ τωρα οταν περνω φαρμακα προσεχω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τωρα που το θυμηθηκα επισης ο παιδιατρος τοτε ειχε πει στη μαμα μου να μην μου δινει ποτε αντιβιωση μαζι με αυγο ή ψαρι...οποτε μεχρι κ τωρα οταν περνω φαρμακα προσεχω.

Aυτο συζητουσα με τον αντρα μου!!!!!!!!!!! Τη μερα που της εδωσα την προσεφ της εδωσα και αυγο!!!!!!!!!!!! ενω την προηγουμενη φορα που ειχε αρρωστησει κ της ειχα δωσει την ιδια αντιβιωση δεν ειχαμε ξεκινησει το αυγο ακομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aυτο συζητουσα με τον αντρα μου!!!!!!!!!!! Τη μερα που της εδωσα την προσεφ της εδωσα και αυγο!!!!!!!!!!!! ενω την προηγουμενη φορα που ειχε αρρωστησει κ της ειχα δωσει την ιδια αντιβιωση δεν ειχαμε ξεκινησει το αυγο ακομα!

καλα κ εμενα η κεντασεφ με πειραξε την δευτερη φορα...

αλλα γενικα το αυγο κ το ψαρι με αντιβιωση εγω το προσεχω πολυ.ηταν φοβερος ο παιδιατρος μου....αν εμενα στα τρικαλα ακομα αυτον θα ειχα και στα παιδια μου...

να το συζητησεις με τον παιδιατρο παντως για σιγουρια...

τι τραβανε κ αυτα τα μικρακια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Απο οσο ξερω δεν το βγαζεις τοσο ευκολα το συμπερασμα για αλλεργια σε καποια αντιβιωση μονο και μονο απο την εμφανιση στο σωμα αυτου που περιγραφεις. παλι τι να πω? δεν ειμαι και γιατρος...νομιζω παντως οτι γινονται εξετασεις αιματος που μπορει να το δειξουν..συζητησε το με τον παιδιατρο σου..σιγουρα ομως δεν εχω ακουσει για καποιον να ειναι αλλεργικος σε πολλες αντιβιωσεις...αρα σιγουρα θα υπαρχει αντιβιωση και για τη μικρουλα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ismini δεν εβγαλα εγω το συμπερασμα σχετικα με την αλλεργια...Η παιδιατρος το χαρακτηρισε "αλλεργια" βαση της κλινικης εικονας που ειδε οταν πηγα τη μικρη στο ιατρειο.

Σιγουρα κατι θα υπαρχει...εχω ηδη αρχισει να το ψαχνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα κορίτσια μου...τελικά σήμερα μου ήρθε... Ευχαριστώ τα κορίτσια που με βοήθησαν με τα τεστακια 🙏🏼 προφανώς αυτός ο κύκλος ήταν χωρίς ωορρηξία....πάμε για τον επόμενο!! 🤞🏼 Ας ελπίσουμε ότι κάτι θα γίνει ❤️
    • Εννοείται πολύ καλά κάνεις και απαντάς. Κι εγώ εντελώς σαν μία πληροφορία που διάβασα την ανέφερα ξεκάθαρα για το ψυχολογικό κομμάτι.  Κι εγώ έχω κάνει τεστ πριν την καθυστέρηση όπως και οι περισσότερες υποθέτω. Και ναι κάθε γυναίκα ξέρει η ίδια και μάλιστα αν ακούσουμε πραγματικά το σώμα μας το καταλαβαίνουμε και χωρίς τεστ!   Έχεις δίκιο για διαφορά σύλληψης και εμφύτευσης! 
    • Ααχ κορίτσια να σας πω και εγώ τα νέα μου! Χθες πήγαμε σε γενετιστή, με λίγα λόγια ο καρυότυπος του άντρα μου ναι είναι όπως μας είπε με τσαχπινιές, οχι προβληματικος όπως τον ανέφερα συνέχεια εγώ! Εν ολιγης μας είπε ότι από ότι στιγμή που το σπέρμα είναι σε φυσιολογικά επίπεδα θα πρέπει να κάνουμε άλλες 2 εξετάσεις fish αιματος και αναλόγως με το τι θα δείξει θα κάνουμε και fish σπέρματος δε ξέρω ακριβώς τι περιμένουμε να δούμε!  Ξέρω μονάχα ότι θέλουν άλλον ένα μήνα για να βγουν.. Παράλληλα μας είπε ότι προσπαθούμε κανονικά και όταν αποφασίσουμε αν θέλουμε μπορούμε να κάνουμε εξωσωματική απλά με προεμφυτευτικό!  Η μόνη διαφορά μου είπε είναι αν μείνω έγκυος είτε  φυσιολογικά είτε με εξωσωματική θα πρέπει να κάνω αμνιοπαρακέντηση, για σίγουρα αποτελέσματα για υγιές έμβρυο!  Επίσης, μου είπε ότι ενδέχεται να είναι κληρονομικός και να το πήρε από γονείς!οι οποίοι κατάφεραν φυσιολογικά να κάνουν παιδιά! Μας είπε ότι μπορεί ένα τυχερό και γερο σπερματοζωάριο να είχε κάνει τη δουλειά 1 χρόνο τώρα και να μην είχαμε καταλήξει ποτε να κάνουμε αυτή την εξέταση και να μη το ξέραμε! Αφού το ξέρουμε όμως για να βγει ένα υγιές μωρο με όποιο τρόπο και να γίνει η συλληψη θα κάνουμε αμνιοπαρακεντηση! Αυτά, ίδωμεν 🫶🤷‍♀️
    • @peacockακι μου υπέροχο!!! Σε ευχαριστώ!! Τι κάνεις παλιά μας συμμαθήτρια? Πώς είναι τώρα η ζωή? Γεμάτη ουράνια τόξα να φανταστώ??!  Κορίτσια αυτά εδώ τα κορίτσια ήταν η αντίστοιχη "τάξη" μας την περίοδο 2016-2018 για μένα! Μόνο respect σε αυτά τα κορίτσια που μοιραστηκαμε τα εσωψυχα μας και τα καταφέραμε ΟΛΕΣ!  Τι σημαίνει αυτό?? Ότι δεν θα μείνει καμία χωρίς μωρό βρεεε! Άπαξ και μπεις εδώ ,μωρο θα αποκτήσεις θες δε θες! Χαχαχα Κορίτσια σας ευχαριστώ για την εμψύχωση 🥰🥰 εύχομαι όλα να πάνε καλά μέχρι τέλους! Χοριακη θα κάνω την τρίτη γιατί μου είπε ο γιατρός να περιμένω να έχω και μια μέρα καθυστέρηση...εγώ ξέρω πως κρατιέμαι!!!
    • Ααααχχχχ βρε κορίτσια πόσο σας "ζηλεύω" όσες έχετε συναντηθεί απο κοντά!!! Πάρα πολύ καλοπροαίρετα το λέω! Εγώ να ξέρετε αν ποτέ οργανώσετε καμία συνάντηση θα είμαι παρούσα με τη μπουμπού μου! Στα δικά μου γιατι ξέχασα να τα γράψω κι εδώ... Εχθές, αφού επανέλαβα τις εξετάσεις του θυρεοειδούς, επιτέλους ήρθε στα ίσια του και πέσαμε κάτω απο 3! Με ρώτησε ο ενδοκρινολόγος αν είναι όλα καλά και υπερηχογραφικά. Του είπα ναι και μου είπε ότι συνεχίζουμε με την ίδια δόση και επαναλαμβάνουμε σε 6 εβδομάδες! Μετά μίλησα και με το γυναικολόγο μου και του είπα το γιατρό που μου πρότειναν στο δημόσιο. Μου είπε τα καλύτερα και να τον πάρω άμεσα να κλείσω ραντεβού. Αυτά τα πολύ όμορφα! Τα φιλιά μου σε όλες σας παρεούλα μου!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...