Μετάβαση σε περιεχόμενο

μα...ΓΙΑΤΙ τσιρίζει στα καλα καθουμενα;;! (11 μηνων)


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια !!!

ειμαστε σε φαση αποθηλασμού (θηλαζουμε μεσημερι πριν απο υπνακο κ βραδακι οσο θελει) κ το εχει δεχθει απιστευτα χαλαρά...

γενικως ειναι ενα υπερκινητικό αγορακι (11 μηνων), ευδιαθετο, εχει ξεκαθαρα σημαδια οταν πειναει ή οταν θελει κατι αλλο...

τωρα με τον καιρο που κανει εχουμε "κλειστεί" μεσα, μειωσαμε τις εξοδους, αλλα βγαινουμε που κ που...

εχει 2 - 3 εβδομαδες που στα ξαφνικά, ενω ολα ειναι νορμαλ, παταει κατι στριγγλιές, κατι τσιριδες... δειχνει δυσαρεστημένο με κατι αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΑΝΕΣ με τι ;;!!!!!!

στραβομουτσουνιαζει για 3 - 5 λεπτα κ μετα συνεχιζει να τρωει ή να παιζει... :x

στο σπιτι μας δεν φωναζουμε, ετσι λοιπον αναρρωτιεμαι ΠΩΣ και ΓΙΑΤΙ απεκτησε αυτο το συνηθειο...

εχετε καποιο παρομοιο περιστατικό ;; θα ηθελα να ακουσω τις αποψεις σας ...

-ευχαριστω :x -

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι τσιριδες-φωνες κλπ στην ηλικια του ειναι παρα πολυ συνηθισμένο φαινομενο!

Δοκιμαζουν τη φωνη τους,την ενταση...Χαιρονται που μπορουν να τραβηξουν την προσοχη μας...Ειναι κ τροπος επικοινωνιας αφου συνηθως τα μωρακια σε αυτη την ηλικια δε μιλουν!

Γελα μαζι του!Μιλα του,"απαντησε" του!!!Δεν ειναι "κακο συνηθειο"!Περαστικη φαση ειναι!

Δλδ εγω δεν συνδεω στο μυαλο μου τις κραυγουλες με τα υπολοιπα που εγραψες! ;):D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ Αναστασία μου σε ευχαριστώ ! αισιόδοξη η αποψή σου κ ευχομαι να ειναι οντως περαστική η φαση αυτή.... απ οτι διαπιστωσα η σωματική κουραση, ξενυχτια κλπ δεν με ταλαιπωρησαν τοσο καιρό, αυτη η τσιριδα μες στα αυτιά μου ομως ταραζει πραγματικά την ψυχική μου ισορροπία!!!!

αλλα ετσι ειναι...κανεις δεν ειπε οτι η μητροτητα ειναι ευκολο πραγμα :?:D

να χαίρεσαι την κουκλίτσα σου !! :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ'ευχαριστω πολυ!!!

Προσπαθησε να το δεις σαν αστειακι!!!Αλλωστε ειναι καπως αστειο μια σταλια ανθρωπακι να τσιριζει ΤΟΣΟ δυνατα λες κ σε μαλωνει!!!! ;):D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ααχ ααααχχχ.... :roll: ειναι ωρες που ετσι ακριβώς κ μενα μου φαινεται αστείο τοσο δα ανθρωπακι να φωναζει αλλα ειναι κ κατι στιγμες που ειμαι τοσο κουρασμενη κ μου ρχεται ....να πηδηχτώ απο το παραθυρο !!!!

σημερα παρατηρησα οτι ειναι ερεθισμενο (κοκκινο) στο "βρακακι" του... το φροντισα καταλληλως κ θα συνεχίσω την παρατήρηση ... μερσί :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αντίδραση του παιδιού μπορεί να προκαλείται από κάποιον πόνο (π.χ. της οδοντοφυίας) Καλό θα ήταν, εφόσον η κατάσταση συνεχιστεί, να ενημερώσεις και τον παιδίατρο που παρακολουθεί το παιδάκι σου, ώστε να προσεγγίσει το θέμα εξετάζοντας το μικρό. Σε κάθε περίπτωση, καλό θα ήταν, κάθε φορά που το παιδί στριγγλίζει, να μη δίνετε σημασία. Ενδεχομένως να δοκιμάζει τα όριά του και να χρησιμοποιεί τις αντιδράσεις του για να προκαλέσει τις δικές σας. Διατήρησε την ψυχραιμία σου και το πιθανότερο είναι να σταματήσει. Μην ξεχνάς ότι ένα μικρό παιδάκι, δεν έχει τον τρόπο να εκφράσει αυτά που νιώθει, την δυσαρέσκεια ή την αντίδρασή του σε κάτι που συμβαίνει ή σε κάτι που νιώθει, όπως τα μεγαλύτερα παιδάκια. Το κλάμα, οι φωνές, τα μούτρα είναι η δική του γλώσσα. Αφήστε το λοιπόν να εκδηλωθεί και σιγά σιγά θα διδαχθεί τους σωστούς τρόπους συμπεριφοράς αντιγράφοντας και μιμούμενο εσάς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ Alexita ! περνανε απο το μυαλό μου κ αυτά...

η αληθεια ειναι οτι οντως βγαζει παλι δοντια (παλι εχει το χερι μεσα στο στομα συχνα !) και ευτυχώς ο ερεθισμός εφυγε ευκολα, ενω οι τσιριδούλες παρεμειναν... οχι πολλες, αλλα υπαρχουν μεσα στην ημέρα μας :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα

εμενα η μικρη μου ειναι 17 μηνων

καλα απο τσιριδα συνεφφο αφου βουιζουν τα αυτια μου

βεβαια εμενα το κανει ειδικα αν τηςπαρεις κατι απο τα χερια η την απομακρυνεις απο κεινο που θελει να κανει

πχ να παρει το βουρτσακι του μπανιου

και γω ειναι φορες που λεω ελεος με τ ις τσιριδες

φανταζομαι στην ηλικια σας ειναι αυτο που λενε τα κοριτσια

νομιζω θελουν να δοκιμασουν την φωνη τους

θυμαμαι η μικρη μου πιο μιρκη τσιριζε

και μετα με κοιταγε και χαμογελουσε σαν να ελεγε κοιτα τι κανω!

σε μα ςομως σκεφτομαι μηπως ειναι κατι αλλο..

λογω διαφορας ηλικιας..

οπως και ναχει κουραγιο μανες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • @Katiana1987 @Elk Ευχαριστώ κορίτσια, ξεκαθάρισε το τοπίο!! 🙂
    • Ααα τότε λαθος θυμάμαι θέλει να κλεισεις και την 37 εβδομάδα τότε 
    • Πρόωρο ονομάζεται κάθε μωρό που γεννιέται πριν τις 37 εβδομάδες κύησης. Μεγάλο (ή όψιμο) πρόωρο είναι το 34-36 εβδομάδων, πολύ πρόωρο είναι το 28-32 εβδομάδων και εξαιρετικά πρόωρο το <28 εβδομάδων κύησης. Συνήθως τα πρόωρα μωρά έχουν και χαμηλό βάρος γέννησης, δηλαδή ζυγίζουν λιγότερο από 2,5 κιλά. Εν έτη 2023 ένα μωρό μπορεί να γεννηθεί στις αρχές του 6ου μήνα της εγκυμοσύνης (ή την 22η εβδομάδα κύησης) με εξαιρετικά χαμηλό βάρος γέννησης 500 γραμμάρια ή και λιγότερο και να επιβιώσει. 
    • Αν γεννήσεις πριν την 36 εβδομάδα θεωρείτε πρόωρο  Αν γεννησεις μετα την 36 είναι τελειομηνη έτσι κατάλαβα γιατί μετά την 36 εβδομάδα μπορούν να σου σπάσουν τα νερά οποιαδήποτε στιγμή 
    • Ναι λαθος μου από την βιασύνη μου δεν το έγραψα σωστά μπερδεύτηκα 😅 Όταν μπήκα στην 31 εβδομάδες  (8ο μήνα )  πηγαινα 1 επίσκεψη κάθε 2 βδομαδες δηλαδή μέσα σε ένα μήνα πήγαινα 2 φορές  μετα όταν μπήκα στον μήνα μου στις 36 εβδομάδες πήγαινα μια φορά την εβδομάδα 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...