Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑ-ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑ


Recommended Posts

Γεια σας μανουλες

εχω ενα γιο 3μιση ετων και σημερα πηραμε πια και την επισημη γνωματευση απο τα κεντρικα του ΙΚΑ οτι χρειαζομαστε λογοθεραπεια σε συνδυασμο με εργοθεραπεια για να βελτιωσει το λογο του

Ηθελα να ρωτησω αν τυχαινει καμια μανουλα να ξερει καποιο καλο κεντρο να μας προτεινει κοντα μας---ειμαστε στη Νεα Ιωνια

Επισης, ξερετε απο τα γραφειοκρατικα καθολου? Τι ποσο δινει ας πουεμ το Ικα...

Τελος, αν καποια μανουλα εχει σχετικη εμπειρια με το παιδακι της, αν τη μοιραστει μαζι μου...θα μου εδινε πραγματικο κουραγιο

Σας ευχαριστω πολυ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην στεναχωριεσαι βρε για τιποτα, το παιδακι σου το πολυ σε 1 χρονο 8εραπειας 8α τα πει ολα τα λογακια. Εχω αναλογη εμπειρια απο το παιδακι της ξαδελφης μου. Ηταν αρκετα μεγαλο 4 χρονων και δεν ελεγε ολα τα λογακια κι επισης δεν ελεγε το ''Ρ'' και το ''κ''. Το πηγε ενα χρονο λογο8εραπεια καπου στην περιοχη της κυψελης, εδινε 350 ευρω το μηνα και τα ειπε ολα τα λογακια αμεσως.

Περιττο να σου πω πως πηγα κι εγω μια φορα εκει ,ειδα και μεγαλα παιδια 11 χρονων να μην μιλανε σωστα και τρελα8ηκα. Απορω πως οι γονεις τους τα αφησαν τοσο καιρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω απορω με κατι τετοιους γονεις...ακου 11 χρονων

Εγω θελω να εχει καθαρισει οσο περισσοτερο γινεται η ομιλια του ως το Σεπτεμβρη γιατι πρεπει να παει προνηπιο και θελω να μπορει να επικοινωνει κ να συνεργαζεται με τα αλλα παιδακια οσο το δυνατον καλυτερα

Να ξερεις οτι τα παιδια ειναι οι πιο σκληροι κριτες και καποια πιθανη κοροϊδια μπορει να δημιουργησει μεγαλο προβλημα στο αλλο παιδακι

Οσο για τα 350/μηνα που λες!!!!!!!!!

Αυτο ειναι στην ουσια που με αγχωνει...μονο αν εκλεβα θα μπορουσα να βρω τοσα χρηατα επιπλεον το μηνα

Ειμαστε σε πολυ ασχημη οικονομικη κατασταση :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

stempi καλησπερα...δε ξερω να σου πω καποιο καλο κεντρο γιατι εγω μενω σαλαμινα...αλλα θα σου πω πως η λογοθεραπεια βοηθαει παρα πολυ τα δικα μου παιδια εχουν κ τα 2 βαρηκοια κ το ανααλυψαμε περυσι δηλαδη οταν ηταν η κορη μου 4 κ ο γιος μου 2μιση ειδικα εκεινος δε μιλαγε σχεδον καθολου δεν μπορεις να φανταστεις ποσο καλυτερα ειναι τωρα κ οι δυο τους...φορανε βεβαια κ ακουστικα...η κορη μου δεν ειχε καθολου το ρ το ς σχ σκ ψ ξ και αλλα βεβαια κ τωρα μας εχει μεινει μονο το τσ κ προετοιμασια για το δημοτικο..ο γιος μου εχει βεβαια ακομα πολλα...αλλα εχει ο θεος....οσο για το ικα...δικαιολογει 194 ευρω αλλα εχουν γινει χαλια τα πραγματα γιατι στην αρχη επαιρνες τια αποδειξεις απο τη λογοθεραπεια κ την επομενη επαιρνες τα χρηματα πισω απο το ικα τωρα με τη βλακεια που κανανε με την τραπεζα πας τα χαρτια κ πληρωνεσαι μετα απο 2 3 μηνες...αυτο βεβαια γινεται εδω στη σαλαμινα λογο ελλειψης προσωπικου στο ικα...δε ξερω αν γινεται κ αλλου..ευχομαι οτι καλυτερο για το παιδακι σου..οτι αλλο θες κ σε βοηθησα πες μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tzina Κι εμεις θα κανουμε ακουγραμμα --- για παν ενδεχομενο!

Οσο για το ΙΚΑ...απο τα κεντρικα που μου εγραψε τις θεραπειες μου ειπε οτι μπαινουν στο λογαριασμο καθε 1η και 15 του μηνα

Ρωτησα κατα ποσο αυτο γινεται πραξη και μου ειπε αναλογα το ΙΚΑ της περιοχης

Και αν σκεφτω πως με αποδειξη φαρμακων 50 ευρω της μαμας μου, καναμε 3 μηνες να παρουμε 32 ευρω

μου ερχεται το εγκεφαλικο γιατι αποκλειεται να εχω να δινω τα 300αρια το μηνα!!!!!!

Να ρωτησω μια λεπτομερεια...

τους πας την αποδειξη του λογοπεδικου καθε μηνα και μετα περιμενεις να μπουν τα χρηματα?

Καλη προοδο στα παιδακια σου!

ΥΓ: Και η μικρη στα ιδια χναρια με το μεγαλο βαδιζει...ελαχιστες λεξουλες λεει κ ειναι 21 μηνων :?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κι απο μενα,κι εμεις θα ξεκινησουμε λογοθεραπειες αλλα πρωτα πρεπει να παρουμε εγκριση απο αναπτυξιολογο που ειναι συμβεβλημενος με το ταμειο μας(ΔΕΗ) για να μπορουμε να παρουμε καποια χρηματα πισω.

Ο μικρος μου ειναι 3χρονων και 3 μηνων και εχει προβλημα λογου δεν μπορει να σχηματισει τις προτασουλες που θελει να πει και τον βοηθησε πολυ το σχολειο που ξεκινησαμε απο τον Σεπτεμβριο,ειδα μεγαλη διαφορα αρχισε να λεει λεξουλες που δεν ελεγε.Αλλα ωρες-ωρες λεει και τα δικα του,και ενω περιμεναμε μια μεγαλυτερη προοδο δυστυχως βλεπουμε οτι ειναι στο ιδιο σταδιο.Γι αυτο θελουμε να του δωσουμε μια ωθηση μεσω της λογοθεραπειας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βετα ειναι σιγουρο οτι βοηθαει ο παιδικος! Απο πιο μικρος που ηταν μας το ειχε πει η παιδιατρος (μετα τα 2 που αρχισα να ανησυχω πιο πολυ)

αλλα τι να κανω?

Ειλικρινα ειμαστε σε τετοια οικονομικη κατασταση που μονο "αν εκλεβα" θα μπορουσα να βρω χρηματα για ιδιωτικο (αφου δεν τον πηραν στο δημοσιο)

Και τωρα βεβαια εχω σοβαρο προβλημα γιατι τα πραγματα αλλαξαν προσφατως με το ΙΚΑ και θα πρεπει να βρισκω καθε μηνα μια 300αρα περιπου...περιμενοντας το ΙΚΑ κανενα 3μηνο μετα να μου δινει γυρω στα 150-200 !!!

Εχω πελαγωσει τοσο πολυ!!!

Καλη αρχη στα παιδακια μας και καλη προοδο .......τι να πω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Καλημέρα . Να σας πω λίγο τις αλλαγές που υπάρχουν στις καλύψεις μέσω ΙΚΑ για τις λογοθεραπείες. Όπως κάποιες ξέρετε τα ταμεία ενώθηκαν και έχουμε το ΕΟΠΥΥ.Απο εδώ και πέρα αν θέλετε να περάσει το παιδάκι σας απο αξιολόγηση μπορείτε εκτός απ το κέντρο παιδοψυχικής ανάπτυξης (Ηπείρου) να πάτε και σε δημόσια νοσοκομεία και κάποια κέντρα . Το άσχημο της ιστορίας είναι η αλλαγές στις καλύψεις μέχρι τώρα έδιναν έγκριση για 16-20 λογοθεραπείες το μήνα ανάλογα την σοβαρότητα της κατάστασης πλέον είναι μέχρι 8 το μήνα . Ακόμα και αν πάρετε στο βιβλιάριο τον αριθμό 16 η 20 ακόμα και αν περάσετε από το ΙΚΑ της περιοχής σας και να εγκρίνουν και αυτοί τον ίδιο αριθμό όταν πάτε στο τμήμα παροχών εκεί θα δείτε τη διαφορά .Αυτό σημαίνει ότι αν το μήνα παίρνατε για τις λογοθεραπείες 150 ευρώ τώρα θα παίρνετε 80 !το κομμάτι στις εργοθεραπίες και της ειδικές διαπαιδαγωγίσεις δεν αλλάζει τη να αλλάξει :evil: με 1,15 την κάθε συνεδρία ; Ντροπή μόνο αυτό μπορώ να πω αντί να είναι τελείως δωρεάν ; και όμως έκοψαν εκεί και δίνουν στους παιδόφιλους !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προς διευκρίνιση της εκάστοτε περίστασης, να αναφέρω πως σύμφωνα με το νεο ΦΕΚ 2456-2011 ΦΕΚ Β (Κανονισμός Παροχών του Ε.Ο.Π.Υ.Υ) , οι ασφαλισμένοι καλύπτονται ανάλογα με την διάγνωση.

Σελιδα 35026 του ΦΕΚ :

Β. Σε σοβαρά νοητικά ή ψυχιατρικά προβλήματα και σε παιδιά με Διάχυτη Διαταραχή της Ανάπτυξης (Αυτισμό),εγκρίνεται ειδική αγωγή (λογοθεραπεία – εργοθεραπεία –ειδική διαπαιδαγώγηση − ομαδική και ατομική ψυχοθεραπεία − θεραπεία συμπεριφοράς − εκμάθηση δυσκολιών −

λογοπαιδικές ασκήσεις − συμβουλευτική γονέων− ψυχολογική υποστήριξη) μέχρι είκοσι (20) συνεδρίες ανά είδος το μήνα, εκτός της συμβουλευτικής γονέων που προβλέπονται τέσσερις (4) το μήνα και η αποζημίωση ανά συνεδρία ορίζεται στα δεκαπέντε (15) ευρώ. Μέγιστο συνολικά αποδιδόμενο ποσό για τις παραπάνω περιπτώσεις ορίζονται τα εννιακόσια (900) ευρώ το μήνα.

Επειδή η ΔΑΔ εμπεριέχει ένα ευρύ φάσμα ερμηνειών, εφόσον το παιδί διαγνωστεί απο το Κέντρο Παιδοψυχικής Υγιεινης του ΙΚΑ με ΔΑΔ και συστηθεί το maximum των θεραπειών (20 ανα κατηγόρία λογοθεραπεία, εργοθεραπεία, ψυχοθεραπεία), και εφόσον η επιτροπη του ΙΚΑ της περιοχής που ανήκει ο ασφαλισμένος εγκρίνει το σύνολο των θεραπειών, οι παροχές οφείλουν να καλύψουν το ποσό εως τα 900 ευρώ ανάλογα με τις αποδείξεις που καταθέτει ο ενδιαφερόμενος.

Το σημαντικό είναι η επιτροπή να αποδεχτεί την ορολογία Διάχυτης Αναπτυξιακής Διαταραχής, καθώς το ΦΕΚ την αναφέρει ως "Διάχυτη Διαταραχή της Ανάπτυξης " (και ηλίθιοι υπάρχουν σε όλες τις υπηρεσίες που δεν καταλαβαίνουν ότι είναι η ίδια ορολογία), ή ακόμα και να θέλουν να φαίνεται ο όρος "Αυτισμός" στη διάγνωση. (Προς θεού, μην το πάρει προσωπικά κανείς, το εύρος του αυτισμού είναι μεγάλο και δεν υπονοεί κανείς βαριά μορφή οπωςδήποτε - σκεφτείτε πως στην δική μας περίπτωση η παιδοψυχολόγος του ΙΚΑ αποφάνθηκε πως είμαστε "οικογενειακώς αυτιστικοί", καθώς οφείλουμε να είμαστε όλοι οι άνθρωποι πάντα κοινωνικοί, χωρίς ιδιοτροπίες πχ στα φαγητά, χωρίς καταναγκασμούς και ρουτίνες, χωρίς κολλήματα κλπ) :)

Από κει και πέρα (για να επανέλθω στο θέμα), τα γραφεία παροχών στο ΙΚΑ δεν έχουν όλα ακόμα ενημερωθεί για την ερμηνευτική του νόμου, με αποτέλεσμα να μην έχουν οργανωθεί για το τί χρειάζεται να καταθέσει ο ασφαλισμένος (αποδείξεις, δίπλωμα του λογοθεραπευτή, άδεια του κέντρου κλπ), προκειμένου να προχωρήσουν σε πληρωμή του ποσού με τα νέα δεδομένα.

Αν είστε από τους τυχερούς που τσουλάνε καλά τα πραγματα στο ΙΚΑ σας, τότε η πληρωμή θα γίνει στην αρχή του επόμενου μήνα απο την κατάθεση των δικαιολογητικών.

Καλή σας μέρα, και μην αφήνετε τις υπηρεσίες να σας λένε ασυναρτησίες, απαιτείστε τα δικαιώματα σας γιατί οι ίδιοι ίσως να μην ξέρουν καν τι πρέπει να κάνουν, ούτε και πρόκειται να ενδιαφερθούν από μόνοι τους για εσάς. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!! ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΣΤΗΝ ΗΠΕΙΡΟΥ ΣΕ 1 ΜΗΝΑ ΠΗΓΑ Κ ΡΩΤΗΣΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΤΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ ΑΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ Κ ΑΠΟ ΕΔΩ ΕΠΙΤΡΟΠΗ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΑΛΛΑΞΑΝ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΗΓΕΝΩ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΥΛΟΥΘΗ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΧΑΡΤΙ Κ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΩ Α[ΠΟ ΤΗΝ ΗΠΕΙΡΟΥ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΣΤΙΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ....

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ Κ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΚΕΝΤΡΟ Κ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ ΕΞΗΓΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ

ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ Κ Η ΒΑΝΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΔΩ ΣΤΗ ΝΙΚΑΙΑ....

ΒΑΝΙΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το δικό μου το αγοράκι είναι 4 1/2 ετών και έχω πάρει τηλ στο Αγία Σοφία για να δω κάποιον ειδικό παιδαγωγό ή κάτι τέτοιο. Δεν μιλάει καθαρά και δεν μπορεί να γράψει ή να ζωγραφίσει όπως τα άλλα παιδάκια της ηλικίας του. Είμαι αγχωμένη και πανικοβλημένη. δεν ξέρω αν λόγω προωρότητας συμβαίνει αυτό ή αν όντως υπάρχει κάποια μαθησιακή δυσκολία. Με την κόρη μου στην ηλικία του, μπορούσα να συνεννοηθώ χωρίς πρόβλημα. αυτός όμως όταν πεισμώνει δεν συνεργάζεται με τίποτα !!!!!!!! :unsure::unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΕ ΑΝΑΠΤΥΞΙΟΛΟΓΟ Η ΣΕ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟ ΘΑ ΤΟ ΠΑΤΕ?

ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΗΓΑ ΣΕ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟ ΣΤΟ ΤΖΑΝΕΙΟ Κ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ Κ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΜΗΝΕΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΑΙΔΩΝ....

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΣΟΥ ΔΙΝΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ Κ ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΖΑΝΕΙΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΕ ΑΝΑΠΤΥΞΙΟΛΟΓΟ Η ΣΕ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟ ΘΑ ΤΟ ΠΑΤΕ?

ΕΓΩ ΤΗΝ ΠΗΓΑ ΣΕ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟ ΣΤΟ ΤΖΑΝΕΙΟ Κ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ Κ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΜΗΝΕΣ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΑΙΔΩΝ....

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΣΟΥ ΔΙΝΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ Κ ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΤΖΑΝΕΙΟ

mpoympoyki, ναι, θα ήθελα να μου δώσεις κάποια στοιχεία,

τον τελευταίο καιρό που ασχολούμαι πιο εντατικά μαζί του, τον βλέπω ότι ανταποκρίνεται σε αυτά που προσπαθώ να του μάθω , χρώματα, σχηματάκια, είδα και το site που δημοσίευσε σε κάποιο άλλο θέμα μια φίλη, και βλέπω πιο αισιόδοξα τα πράγματα, αλλά θα τον πάω έτσι κι αλλιώς σε κάποιο παιδοψυχολόγο ή κάτι τέτοιο. αναπτυξιολόγο , δεν το είχα σκεφτεί ...

ευχαριστώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑΡΕ ΤΗΛ ΣΤΟ ΤΖΑΝΕΙΟ Κ ΖΗΤΑ ΝΑ ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΟΥΝΕ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ Η ΜΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑ ΦΡΙΝΤΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ

ΘΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΟΥΝ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Κ ΘΑ ΣΟΥ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΝΑ ΠΑΣ Κ ΑΠΟ ΚΕΙ Κ ΠΕΡΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝΕ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ Κ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΝΕ...

ΥΠΑΡΧΕΙ Κ ΕΝΑΣ ΑΝΑΠΤΥΞΙΟΛΟΓΟΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΝΟΙΑ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ Ο Κ ΤΣΑΚΙΡΗΣ Κ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ

ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΠΡΩΤΑ ΣΤΟ ΤΖΑΝΕΙΟ ΜΑΣ ΕΒΛΕΠΑΝ ΓΙΑ ΚΑΝΑ ΕΞΑΜΗΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ Κ ΕΙΔΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Κ ΜΕΤΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ Κ ΤΣΑΚΙΡΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!! ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΣΤΗΝ ΗΠΕΙΡΟΥ ΣΕ 1 ΜΗΝΑ ΠΗΓΑ Κ ΡΩΤΗΣΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΤΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ ΑΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ Κ ΑΠΟ ΕΔΩ ΕΠΙΤΡΟΠΗ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΑΛΛΑΞΑΝ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΗΓΕΝΩ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΥΛΟΥΘΗ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΧΑΡΤΙ Κ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΩ Α[ΠΟ ΤΗΝ ΗΠΕΙΡΟΥ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΣΤΙΣ ΠΑΡΟΧΕΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ....

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ Κ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΚΕΝΤΡΟ Κ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ ΕΞΗΓΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ

ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ Κ Η ΒΑΝΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΔΩ ΣΤΗ ΝΙΚΑΙΑ....

ΒΑΝΙΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ

Ετσι ακριβώς όπως το λες είναι. Το σύστημα άλλαξε γιατί το έκανα πρόσφατα για το μεγάλο μου γιο. Τωρα το χαρτί το παίρνεις από τον παιδίατρο του ΙΚΑ που το παρακολουθεί και το πας στις παροχές. Παντως η λογοθεραπεία βοηθάει πολύ όπως όλοι λένε. Εγω βεβαια δεν τα έχω δει τα αποτελέσματα ακόμα-ίσως είναι νωρίς-ελπίζω μέχρι το Σεπτέμβρη να υπάρξει σημαντική βελτίωση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 years later...

Υπάρχει ένα κέντρο λογοθεραπείας στου ζωγράφου το θεραπεύειν που παρέχει δωρεάν λογοθεραπείες σε άπορους και ανέργους!

http://therapevin.gr/index.php/announcements

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

Εγώ αυτό που μπορώ να συμβουλέψω όλους τους γονεις που έχουν παιδιά με παρόμοια προβλήματα λόγου είναι να είναι πάντα υποστηρικτικοί προς το παιδί και να μην προσπαθησουν ποτέ να καταχωνιάσουν το πρόβλημα. Είχα και εγώ παρόμοια θεματα με τον μεγάλο μου γιο, έχει δυσλεξία, και ενώ στην αρχή αρνιόμουν να το αποδεχτώ, μετά τη λογοθεραπεία και καποιες συνεδρίες με παιδοψυχολόγο, όχι μόνο βελτιώθηκε η κατάσταση αλλά ήρθα και πιο κοντά με το παιδί μου. Κατανόησα την κατάσταση και είμαι πιο έτοιμη να αντιμετωπίσω όλα τα ενδεχόμενα που προκύπτουν στη διαδικασία μάθησης και ανάπτυξης του παιδιού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια και καλή Σαρακοστή.  Εγώ είμαι λίγο μπερδεμένη-στενοχωρημένη. Την Κυριακή (4 μέρες νωρίτερα) μου ήρθε περίοδος. Το τελευταίο διάστημα, όπως σας έχω πει, έχω νορμάλ ροή δύο μέρες και την τρίτη μέρα μόνο καφέ. Το έχω αναφέρει στον γιατρό μου και μου είπε πως είναι εντάξει. Αυτή τη φορά όμως ήταν ακόμα χειρότερα, δεν έχω σχεδόν καθόλου αίμα. Δηλαδή ακόμα και όταν πηγαίνω τουαλέτα δεν πέφτει αίμα, έχω μόνο στο σκούπισμα και στην σερβιέτα λίγο. Όλα αυτά ξεκίνησαν εχθές το πρωί και τελείωσαν εχθές το βράδυ. Σήμερα τίποτα. Έχω φοβηθεί πολύ και σκέφτομαι για ωοθηκική ανεπάρκεια και άλλα τέτοια ωραία. Έχει καμία παρόμοια εμπειρία?????
    • Καλημέρα κορίτσι μου, αν κάνεις έτσι μεγάλους κύκλους μήπως ήταν ωορρηξία;
    • Καλησπέρα καλή σαρακοστή με υγεία!! Λοιπόν μια βοήθεια αν μπορεί κάποια κοπέλα Έχω ΣΠΩ γενικά κάνω μεγάλους κύκλους σπάνια θα έρθω κανονικά έχω φτάσει μέχρι και 97 ημέρες κοντά!  Έχω ξεκινήσει καμία 10 μέρες τα ινοφερτ Πλας. Ο προηγούμενος κύκλος μου ήταν 97 ημερών κ πήρα χάπι για να έρθει. Έκανα ορμονολογικες εξετάσεις και ο ενδοκρινολόγος μου μου είπε ότι είναι όλες στα φυσιολογικά πλαίσια! Τώρα στις 22 ημέρες κύκλου είδα καφέ με βλέννα στο σκουπισμα, είχα πονακια περιόδου,στήθος όχι πρησμένο! Κράτησαν περίπου έξι ημέρες μέσα σε αυτές μια μέρα είδα σκούρο αιματακι αλλά όχι πολύ! Δλδ μέσα στις 6 ημέρες φορούσα Σερβιετα ότι θα κατέβει αίμα αλλά τίποτα...στην Σερβιετα πολύ λίγο ως καθόλου! Τα πινάκια έρχονται κ φεύγουν και λίγο η μέση! Τα καφέ σταμάτησαν 16 του μήνα , 17 έκανα ένα τέστ αλλά βγήκε αρνητικό!!  Μα ήταν νωρίς;; Να μην είναι εγκυμοσύνη απλά να είχα καμία ανωμαλία;; Δώστε τα φώτα σας!! Ευχαριστώ 🫶🫶🫶
    • Ούτε θηρίο! Φτου φτου! Εμένα 8,5, μηνών και είναι 68 εκατοστά και 7,5, κιλά 😅 Είστε ψηλοί με τον άντρα σου; Δεν θα έχουμε πολύ κόσμο, γύρω στους 80 θα καλέσουμε, οπότε πιστεύω καμιά 50αρια το πολύ θα έρθουν, οπότε θα κάνουμε και ένα τραπέζι μετά. Την άλλη μέρα από τη βάφτιση είναι και τα γενέθλιά της, οπότε λέω να κόψουμε εκεί μια τούρτα. Έτσι είναι το πρόγραμμα τους αυτό το μήνα. Και μετά κοιμούνται ακόμα πιο λίγο 😅 Αχ θυμάμαι και η δικιά μου πολύ γκρίνια... Ευτυχία τώρα μπουσουλαει και νιώθει λίγο πιο ανεξάρτητη και δεν κλαίει τόσο 😆 Βέβαια θέλει να είναι παντού μαζί μου.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...