Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΟ ΠΟΣΟ ΧΡΟΝΩΝ ΤΡΩΝΕ ΜΟΝΑ ΤΟΥΣ ΟΛΑ ΤΑ ΦΑΓΗΤΑ?


Recommended Posts

Γεια σας η κορη μου ειναι 3 ετων και ενω στερεες τροφες τις τρωει μονη της...π.χ.μακαρονια ρυζι κρεας με τα ζουμερα εχουμε προβλημα !!!Δεν μπορει να φαει η καημενουλα κ της πεφτει ολο κατω.Απο ποσο χρονων αποκτουν αυτη τη σταθεροτητα να τρωνε μονα τους?Μηπως εχω κανει κατι λαθος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πιστευω ειναι αναλογα στο παιδι και εμενα ο γιος μο ειναι 2,5 και τρωει μονος του οτι τρωγεται με το χερι με το πιρουνι ψαρευει και οτι πιασει εχω κ αγω αυτη την απορια γιατι αμα τον εστελνα παιδικο πως θα ετρωγε και αν τον στειλω απο σεπτεμβριο παλι δυσκολο να τρωει μονος του μαλλον εξασκηση πολυ και πολυ λερωμα επισης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα!

Νομιζω οτι ειναι θεμα εξασκησης!

Με τις σουπες βοηθαει το ψωμακι μεσα..

Εγω απο τοτε που ηταν 15-18 μηνων της εβαζα τραχανα-φακες-φασολια στο πιατο κατω στο πατωμα με πετσετουλα και κανονικο μεγαλο κουταλι, γινοταν απο πανω ως κατω χάλια, αλλα εμαθε να τρωει μια χαρα.

Τωρα ειναι 2,5 χρονων, τρωει σαν μεγαλο παιδι χωρις να λερωνει και να ριχνει φαγητα εξω απο το πιατο.

Τιποτα δεν εχεις κανει λαθος μην ανησυχεις.

Απλα "βοηθησε" την με καποια φαγητα, και μετα ολα θα ειναι παιχνιδακι.

Καλη επιτυχια!

Φιλια πολλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε νομίζω οτι κάτι έχεις κάνει λάθος, κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό.

Εμένα τώρα που έκλεισε τα δύο άρχισε να τρώει και το μεσημεριανό μόνη της, έχει φάει και φακές και φασολάδα, σε αυτά βλέπω οτι την βολεύει να έχει μεγάλο κουτάλι, στα υπολοιπα κρεατάκι, ρύζι ζητάει μικρό κουταλάκι παρά πιρούνι και φυσικά δακτυλάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημεραααααα...η δικια μου ειναι στα 5 κ ενω ετρωγε τα παντα με πιρουνι, με το κουταλι δυσκολευοταν...στα 2,5 πηγε παιδικο κ την πρωτη χρονια ζοριζοταν να φαει...τον δευτερο χρονο τα καταφερε με την βοηθεια των δασκαλων κ ετρωγε μονη της...ακομα κ τωρα μερικες φορες παιδευεται αλλα επειδη δεν τρωει τιποτα απο ζουμερα φαγητα γιαυτο...δεν το δουλευει αρκετα...αλλα το ρυζακι ή το κοφτο μακαρονακι μια χαρα το τρωει με το κουταλι...

σιγα σιγα με την βοηθεια την δικια σας θα τα καταφερει...μονο μην την ζορισετε να μαθει..οταν η ιδια θα ειναι ετοιμη...κ ας λερωθει κ μερικες φορες...αλλιως δεν θα μαθει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...