Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΥΣΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΒΗΧΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΡΟΗΣ


elli21

Recommended Posts

Μήπως καμια μανούλα γνωρίζει πως μπορουμε να αντιμετωπίσουμε με φυσικό τρόπο τον βήχα και την καταρροη στην μυτούλα της μπέμπας μας που είναι 4 μηνών ?Έχω ακούσει κάτι με έλαια μέντας η ευκάλυπτου .το έχετε κάνει ποτέ και πως γίνεται ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Ελλη και να σου ζήσει η μπεμπα σου!!! Και εμείς όταν ήμασταν 5 μηνών πάθαμε βροχιολιτιδα και χρειάστηκε να κάνουμε και εισπνοες... Παράλληλα έβαζα 10-12 σταγόνες απο ελαιο ευκαλυπτου σ'ενα μπολακι,το έβαζα δίπλα στο κουνάκι του και μετα έριχνα καυτό νερό(λίγο όχι πολυ). Μόλις κρυωνε το νερό έβαζα λίγο ακόμα ζεστό νερο, οι υδρατμοι είναι που βοηθάνε στον βήχα.. Επίσης μπόλικο φυσιολογικό όρο με το μωρό στο ένα πλευρό και με λίγη πίεση στο ρουθούνι που ειναι απο κάτω, και μετα ρουφάς τις μυξουλες με το ειδικο εργαλείο. Ξέρω ότι δεν είναι ότι πιο ευχάριστο για το μωρό σου αλλα πρέπει γιατί μπορει να πάθει ωτίτιδα με τις μυξουλες που θα πανε στο αυτάκι της. Πάντως αν ο βήχας επιμένει και χειροτερεύει καλο είναι να πας στον παιδιατρο σας. Ξέρω ότι θες να το αντιμετωπίσεις όσο γίνεται με φυσικό τροπο και όχι με φάρμακα, έτσι μου είχε κακοφανει και εμένα, αλλα είναι κρίμα να ταλαιπωρείται το αγγελουδι σου... Περαστικά σας και ενημέρωσε μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elli οπως σου ειπε και η φιλη Ναντια φυσιολογικο ορο στην μυτουλα και ρουφηγμα με το ειδικο εργαλειο μετα,εγω χρησιμοποιουσα πολυ τον υγραντηρα που εβαζα στα δωματια τους την ωρα του υπνου και βοηθουσε πολυ την κατασταση ,και ο δικος μου ο τριτος 40 ημερων περασε βρογχειολιτιδα και καναμε εισπνεομενα δεν χρησιμοποιησα ποτε ελαια ρωτα τον γιατρο σου καλυτερα προτου τα χρησιμοποιησεις και φυσικα αν εχει εντονο βηχα και πολλα φλεγματα πηγαινε αμεσως στον γιατρο χωρις δευτερη σκεψη για να αποφυγεις τα χειροτερα περαστικα σας ευχομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ πολύ κορίτσια .Φυσιολογικό ορό της βάζω συνέχεια , το άλλο το εργαλειο δεν το έχω πάρει που τις ρουφάς είναι καλύτερο από τον φυσιολογικό ορό ?Mam Nantia αυτό με τον ευκάλυπτο για πόση ώρα το αφήνεις στο δωμάτιου του.Υγραντήρα δεν έχουμε πάρει η αλήθεια είναι ,βέβαια ο βήχας δεν είναι με φλέματα αλλά σαν ξερόβηχας έτσι ήταν κι εσάς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλλη μου το εργαλειακι είναι σε συνδυασμό με τον φυσιολογικό. Γιατί αν δεν τις ρουφάς τις μυξουλες θα αρχίσει το παιδι να τις καταπίνει και είτε θα κάνει φλεγματακια είτε θα τις βγάζει στα κακάκια. Εμείς το είχαμε πάρει απο το φαρμακείο και νομίζω είναι της fusiomer(Κατερινακι διόρθωσε με αν κανω λάθος). Έψαξα στο νετ και το βρήκα http://www.physiomer.com/gamme-produit/ ... rator.html

Για το βηχα που ρωτάς εμάς ήταν ξερός στην αρχη και μετα ήταν με φλεγματα και το μωρό ακουγόταν σαν γατακι που γουργουριζει. Το ελαιο του το έβαζα το βράδυ αφού κοιμόταν και το αφηνα για οσο είχε υδρατμους, κανένα 20λεπτο και μετα συμπλήρωνα λίγο ακόμα καυτό νερο και αφηνα κανένα 20 λεπτο ακόμα. Περαστικά σας πάλι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επιση για τον βηχα κανει θαυματα το κρεμμυδι...κοβεις ενα κρυμμυδι στα 4 κ το αφηνεις σε ενα πιατακι διπλα στο κρεβατακι του....ξερω πως ειναι κ οτι πιο ευχαριστο αλλα πραγματικα ειναι πολυ αποτελεσματικο....δοκιμασμενο!!!για την μυτη να φροντιζεις να ειναι παντα καθαρη κ εκτος απο φυσιολογικο ορο,ειναι πολυ καλο το θαλασσινο νερο,φυσιομερ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια πηγα κ εγώ γιατρό σήμερα! Ολα καλά μας είπε.  Τράχηλο με εξέτασε κολπικά 36.  Πολύ ζωηρή μας είπε ήταν η μπεμπούλα μας👧🏼🎀 Βγήκαν κ τα αποτελέσματα απο Νιπτ ολα καλά κ εκει.  Για την καλλιέργεια μ είπε αφου αγχώνομαι κ το σκεφτομαι να παω σε δεκα μερες να την κανω γιατι δεν μπορούσε σημερα να συνταγογράφησει. Β επιπέδου μετα τις 18/6 μ ειπε να κλείσω ραντεβου 
    • Έλα ρρρεεεέ!! Να τα χαίρεσαι πραγματικά!! Αχχχχχ.. πόσο χαίρομαι για εσάς βρε Κατερίνα μου!!! Πολύ συγκινήθηκα και γέλασα με τις περιγραφές σου!! Φτου φτου φτου τα παιδάκια υγεία να έχουν πάντα στη ζωή τους!! Να είστε και εσείς πάντα καλά να τα καμαρώνετε για μια ολόκληρη ζωή!!🥰 Εγώ ακόμα εδώ στον αγώνα για ένα παιδάκι, όπως τα ήξερες, δεν άλλαξε κάτι.. αν και καταφέραμε μια εγκυμοσύνη πέρσι δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του μερικές μέρες πριν την αυχενική.. αλλά έχει η ζωή..! Θα έρθει κάποια στιγμή! Και αν όχι, καλά να είμαστε με τον άντρα μου, υγιείς και αγαπημένοι..!
    • Καρότσι ψάχνω τώρα!!! Μάρσιπο και καλαθούνα θα μου φέρουν!
    • Ααα εγω μπρούμυτα δεν μπορούσα ποτε να κοιμηθώ νιωθω δεν μπορω να παρω ανάσα 😅 ναι είναι θέμα τώρα αυτό είναι η αλήθεια.. αν δεν βολεύεσαι για να κοιμηθείς.. και όσο μεγαλώνει η κοιλιά ακόμα πιο ζόρι
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...