Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΚΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΩΑΡΙΑ


Recommended Posts

Κορίτσια μου καλησπέρα!!!! Θα ήθελα τη βοήθειά σας για άλλη μια φορά. Θα σας πω εν συντομία την ιστορία μου για όσες δε γνωρίζουν ή δε θυμούνται.

Εχθές έκανα ωοληψία στην τρίτη μας προσπάθεια. Σήμερα τα νεα ήταν και πάλι πολύ γνώριμα.Από τα 8 ωάρια που πήραν μόνο τα δύο γονιμοποιήθηκα.Θα τα περιμένουμε μέχρι τη Δευτέρα και εάν καταφέρουν να γίνουν βλαστοκύστες θα προχωρήσουμε σε εμβρυομεταφορά. Και πάλι το πρόβλημα ήταν τα κακής ποιότητας ωάρια, παρόλο που αυτή τη φορά κάναμε διαφορετικό πρωτόκολλο (ξεκίνησα από 26η μέρα του κύκλου).

Έχει τύχει σε καμία παρόμοια περίπτωση;;;;Τα έχετε καταφέρει και με ποιο μέθοδο;;;;

Ευχαριστώ πολύ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα Kon!Γιατί τα αφήνετε να γίνουν βλαστοκύστες αφού είναι λίγα τα έμβρυα;Για να μην γίνει άδικα η εμβρυομεταφορά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!!!! Τα αφήνουμε να γίνουν βλαστοκύστες για να αυξήσουμε τις πιθανότητες να "μείνουν".Στην πρώτη συνάντηση με το γιατρό μου είχε πει ότι βλαστοκύστες κάνουμε όταν έχουμε πολλά ωάρια, και έχουμε τη δυνατότητα να "χάσουμε" κάποια. Αυτή τη φορά, μου είπε ότι αν δεν καταφέρουν να επιζήσουν μέχρι την 5η μέρα για να γίνουν βλαστοκύστες, δε θα τα καταφέρουν ούτε στη μήτρα μου, οπότε δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε εμβρυομεταφορά. Είμαι 31 ετών. Ευχαριστώ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω ότι ο γιατρός σου ξέρει τι κάνει....προφανώς αφού απέτυχαν οι άλλες 2 θέλει να χεις περισσότερες πιθανότητες ή να βρει τις αιτίες....και μένα όταν ξεκινήσω την τρίτη προσπάθεια για βλαστοκύστες μου είπανε... έχεις κάνει ορμονικές??? τι τιμές είχες?? καρυότυπο??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ θέλω να πιστεύω ότι ξέρει τι κάνει...απλά προβληματίζομαι γιατί και στις 3 προσπάθειες το πρόβλημα ήταν το ίδιο. Εντάξει την πρώτη πήγε ψάχνοντας, τη 2η αλλάξαμε φάρμακα και αντέδρασα καλύτερα, την τρίτη αλλάξαμε πρωτόκολλο....τι άλλο άραγε πρέπει να κάνουμε για να έχουμε καλά ωάρια και κατά συνέπεια καλά έμβρυα;;;; Όλες οι εξετάσεις μου είναι καθαρές. Καρυότυπο δεν έχω κάνει;;;; Τι δείχνει;;;;

Ήλπιζα ότι κάποια από τα κορίτσια θα είχε παρόμοια εμπειρία μήπως και με βοηθούσε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι μου γλυκο εγω δεν εκανα πολλα ωάρια αλλα γονιμοποιούνται σχεδόν όλα πάντως την τελευταία φορα εκανα 4 και γονιμοποιηθηκαν 3 αλλα δεν τα καταφερα και εγω βλαστοκύστες εβαλα. Πάντως εχω κάνει ενα παιδακι και παλι με λίγα ωάρια και μετρια εμβρυα. Τι να πω καλή επιτυχία και ο θεός βοηθός. Μόνο η Παναγίτσα και η Αγιά Ειρήνη Χρυσοβαλάντου μπορουν να βοηθήσουν.

Φιλακια και υπομονή

Σε ποιο γιατρο πας καλα το παλέυει νομίζω. Θελει κόπο και υπομονή και ηθικό όσο γίνεται και θα τα καταφέρεις. κι εγω 32 είμαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α και κάτι αλλο παίζει σημαντικότατο ρόλο και το κέντρο και ο εμβρυολόγος για να γονιμοποιηθούν όσο το δυνατόν περισσότερα κάνουν κι αυτοι τα μαγικα τους για ρωτα κι αλλου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξέρω αλλά σκεφτόμουν μήπως αν δοκίμαζες με δικό σου ωάριο, αν έκανες εννοώ εξωσωματική σε φυσικό κύκλο δεν θα ήταν το ωάριο σου ποιο ποιοτικό απο ότι με φάρμακα ;

και πάλι λέω δεν ξέρω, μια υπόθεση κάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχω ιδέα...τι να σου πω...

Στο δικό μου μυαλό με τα φάρμακα θα είναι πιο σίγουρο το αποτέλεσμα, απ' ότι χωρίς....

Μήπως έχουν πρόβλημα τα ωάριά μου γενικώς;;;;γιατί αν σε φυσιολογικές συνθήκες ήταν εντάξει δε θα είχα μείνει έγκυος τόσα χρόνια;;;;

Πολλά ερωτηματικά από ότι βλέπεις....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμένα μου είπανε να κάνω καρυότυπο και έχω κλείσει ραντεβού...σε 15 μερες θα τον κάνω....δείχνει αν υπάρχει πρόβλημα στα χρωμοσώματα σε ένας από τους 2 και γι αυτό δε γίνεται η εμφύτευση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kon μου μάλλον είναι η πρώτη φορά που μιλάμε αλλά είμαστε και συναγωνίστριες και συμμερίζομαι και εγώ τα άγχη σου .... Εγώ έχω στο ιστορικό μου 2 αποτυχημένες προσπάθειες και μια εμβρυομεταφορά με κατεψυγμένα, εκεί είχα θετική χοριακή αλλά την 6 εβδομάδα απέλαβα..Απο τις προσπάθειες που έχω κάνει, κάθε φορά προέκυπταν 20 ωάρια .. :shock::shock: την 1η φορά γονιμοποιήθηκαν τα 2 και την 2η φορά τα 8 . Οπότε έχω και εγώ ένα θέμα με τα ωάρια μου :(

Ο γιατρός μου αφού δεν βρίσκει κάτι ορμονικό (και η ηλικία μου είναι μια χαρά 28) υποθέτει οτι μπορεί να έχω κάποιο θέμα ενδομητρίωσης στις ωοθήκες ...ή ότι έχω θέμα με την ινσουλίνη και το σάκχαρο μου και ίσως γι'αυτό κάνω χαμηλής ποιότητας ωάρια :?:? Δεν ξέρω αν μπορώ να βοηθήσω αλλά δεν έχεις να χάσεις τίποτα αν τον ρωτήσεις και αυτά.... Εύχομαι η επόμενη μας φορά να είναι και η τυχερή μας ;)

Απο την άλλη είναι και θέμα πιθανοτήτων ...το μόνο που χρειαζόμαστε είναι ένα καλό ωάριο ...έ στην επόμενη φορά θα το βρούμε που θα πάει :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Strawberry μου σε ευχαριστώ πολύ που μοιράστηκες μαζί μου τις εμπειρίες σου. Ενδομητρίωση τον είχε προβληματίσει και για μένα, κάναμε υστεροσκόπηση και όλα ήταν καλά. Προχθές λοιπόν τον ρώτησα αν αποκλείουμε αυτήν την περίπτωση και μου είπε "ναι,η μήτρα σου είναι τέλεια". Υπάρχει ενδομητρίωση και στις ωοθήκες;;;; Δεν το ήξερα...Τι εξετάσεις μπορείς να κάνεις για να το ελέγξεις, γνωρίζεις;;;

Σε ευχαριστώ και πάλι και εννοείται ότι θα αναφερθώ στα στοιχεία σου στην επόμενη συνάντησή μας.

Tha gino manoula εύχομαι η εξέταση σου να βγει καθαρή. Αιμοτολογική είναι;;;; Εμάς ούτε που μας την έχει αναφέρει. Μόνο κυστική ίνωση έκανα.

Εύχομαι ότι καλύτερο σύντομα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Kon είσαι μικρή πόσο κακής ποιότητας να είναι τα ωάριά σου; :| :Εγώ πάντως που είμαι κι εγώ 31 ανακαλύψαμε πως πάω για πρόωρη εμμηνόπαυση.Δεν κάνω πολλά ωάρια αλλά παρόλαυτα γονιμοποιήθηκαν όλα.Ο γιατρός μου είπε οτι ναι μεν θα κάνω λίγα αλλά σε ποιότητα μπορεί να είναι καλά.Έκανα 4 ώριμα και 1 ανώριμο, γονιμοποιήθηκαν όλα και με περιμένουν στην κατάψυξη :D Σου εύχομαι τα καλύτερα και να κάνεις την άλλη εβδομάδα εμβρυομεταφορά :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι πολύ σημαντικό τελικά με μια προσπάθεια να κάνεις καβάτζα και για 2η φορά. Μπορεί να μην κάνεις πολλά ωάρια, αλλά τι πειράζει;;;; Ένα και καλό θέλουμε για να τα καταφέρουμε...μη το ξεχνάμε... Ότι καλύτερο σου εύχομαι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koni εμένα μου είπανε να κάνω και κυστική ίνωση και καρυότυπο καθώς και καμπύλη ζαχάρου... την κυστική 'ινωση που την έκανες και πόσο πλήρωσες??

και γω πιστεύω ότι είσαι πολύ μικρή για κακής ποιότητας ωάρια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koni εμένα μου είπανε να κάνω και κυστική ίνωση και καρυότυπο καθώς και καμπύλη ζαχάρου... την κυστική 'ινωση που την έκανες και πόσο πλήρωσες??

και γω πιστεύω ότι είσαι πολύ μικρή για κακής ποιότητας ωάρια....

Tην κυστική ίνωση την έκανα στο κλασσικό μικροβιολογικό εργαστήριο που συνεργάζομαι (ζω επαρχία). Τα έστειλαν Αθήνα από όσο ξέρω και πλήρωσα περίπου 250 ευρώ. Από ότι διάβασα και ο καρυότυπος είναι ακριβή εξέταση...Τι έχουμε να πληρώσουμε ακόμα;;;;; Δε τις δικαιολογούν τα ταμείς αυτές τις εξετάσεις;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τον καρυότυπο τον δικαιολογεί το ικα για να τον κάνεις σε δημόσιο νοσοκομείο καθώς και την κυστική ίνωση... εμάς τα λεφτά τέλος...οπότε ψάχνω πλέον τα ταμεία....αρκετά πλήρωσα μέχρι τώρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα κορίτσια, τυχαία μπήκα στην όμαδα σας και στο θέμα κακής ποιότητας ωάρια΄και θα 'θελα να μοιραστώ μαζί σας και την δική μου εμπειρία.

Έχω κάνει 5 σπερματεγχύσεις και 5 εξωσωματικές, προσπάθεια 10ετών και είμαι τώρα 34 χρονών.

Όταν έκανα τις 2 πρώτες εξωσωματικές μου είπε ο γιατρός ότι τα ωάρια μου δεν ήταν καλής ποιότητας ήμουν τότε 27 στα 28. Στην 3η εξωσωματική πήγα σε άλλον γιατρό και μόλις είπα ότι στις 2 προσπάθειες μου ΄μου μίλησαν για κακή ποιότητα ωαρίων μου είπε ότι θα κάνουμε μία ενισχημένη εξωσωματική ή θα πάμε σε δανεικά ωάρια. Ο τύπος μάλλον κοίταγε να φάει λεφτά γιατί ούτε εξετάσεις κοίταξε ούτε έβλε να κάνω κάποια άλλη εξέταση, τι να πώ και σε μία κοπέλα 29 τότε δεν μιλάς εύκολα για δανεικά ωάρια......

Τεσπα είχαμε και την τρίτη αποτυχία..... και βέβαια έφυγα γιατί μου έκανε πάλι κουβέντα για δανεικά ωάρια..... Τελικά πήγα στον Πιστοφίδη άριστος επιστήμονας και πάνω απ' όλα άνθρωπος και αφού κάναμε κάποιες εξετάσεις προχωρήσαμε στην 4η εξωσωματική, αφού πρώτα με είχε κάνει κομμάτια γιατί αφού του είπα το ιστορικό μου, μου είπε ότιι αν είναι έτσι όντως, να μην έχουμε πολλές ελπίδες, και ότι αυτός θα μου κάνει το πολύ 2 εξωσωματικές και αν δει ότι όντως τα ωάρια δεν είναι καλά δεν υπάρχει λόγως να προχωρήσουμε...... Το αποτέλεσμα ήταν για πρώτη φορά θετικό αλλά δυστυχώς δεν μεγάλωνε το έμβρυο. Ο γιατρός ήταν πολύ ευχαριστημένος και μου είπε ότι τα ωάριά μου είναι μια χαρά και μπορούν να δώσουν εγκυμοσύνη. Να σημειώσω ότι και εγώ δεν έκανα πολλά ωάρια 6-8 από τα οποία τα 3 φτάναν στο τέλος για εμβρυομεταφορά. Πέρασαν 6 μήνες και αφού ηρέμησε ο οργανισμός μου, ξεκινήσαμε την 5η προσπάθεια΄, με 6 καλά ωάρια και 3 γονιμοποιημένα και αυτή την στιγμή το όνειρό μου γίνεται πραγματικότητα, είμαι στην 26η εβδομάδα και περιμένω διδυμάκια!!!!!! να σημειώσω επίσης ότιι ακόμα και η δόση των ενέσεων μπορεί να χαλάσει την ποιότητα των ωαρίων.......

Ελπίζω να έδωσα λίγο θάρρος, θέλει πολύ υπομονή και επιμονή κορίτσια!!!! Και βέβαια τον κατάλληλο άνθρωπο!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κική μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες. Ήταν πολύ σημαντικές για εμένα, πράγματι. Σου εύχομαι με το καλό να κρατήσεις στην αγκαλιά σου τα αγγελούδια σου!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kon μου εμεις τα εχουμε πει......

Μάζεψε πληροφορίες απο οπου μπορείς...γιατι παντα κάτι μαθαίνεις....

Ξερω κι εγω περιπτωσεις όπως της Κικης.....που όταν αλλάξανε γιατρό τα καταφέρανε....

Πριν κανεις την επόμενη προσπαθεια ...ψάξτο καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...