Μετάβαση σε περιεχόμενο

ινομυωμα και εγκυμοσυνη


Recommended Posts

ο γυναικολογος στην μηνιαια εξεταση μου ειπε οτι βλεπει ενα μικρο ινομυωμα κατω απο τον πλακουντα.

ειπε οτι δεν ειναι κατι ανησυχητικο,απλα να το αναφερω στην εξεταση της β επιπεδου (που θα κανω σε ενα μηνα) για επιπλεον ελεγχο.

εχει τυχει σε καμια κατι παρομοιο??τι προβληματα μπορει να δημιουργισει στη κυηση και το τοκετο?

εχω διαβασει σχετικα αρθρα στο ιντερνετ ωστοσο θα ηθελα και τις δικες σας εμπειριες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα μπεμπακο!Ευχομαι μια καλη κ τελειομηνη εγκυμοσυνη..Για το ινομυωμα που ρωτας ειχα κι εγω κ μαλιστα αρκετα μεγαλουτσικο αλλα εκανα επεμβαση κ το αφαιρεσα πριν μεινω εγκυος.Ο γυναικολογος μου ειχε πει οτι δε θα δημιουργουσε προβλημα στην εγκυμοσυνη απλα λογω ορμονων ισως μεγαλωνε αρκετα.Παντως κ μια γνωστη μου που ειχε κ δεν το αφαιρεσε,οντως δεν ειχε κανενα προβλημα κ κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης ουτε καν μεγαλωσε!Ελπιζω να βοηθησα καπως...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερίνα καλημέρα! Προσωπική εμπειρία από ινομύωμα δεν έχω αλλά από όσο ξέρω δεν δημιουργεί προβλήματα. Απλά ξέρω πως μπορεί να είναι ένδειξη για καισαρική… αν ο γιατρός σου φοβάται (εξαρτάται από το μέγεθος) να κάνει φυσιολογικό τοκετό. Εγώ είχα πολύποδα στον τράχηλο ο οποίος δεν μου έδωσε προβλήματα στην εγκυμοσύνη αλλά όταν μεγάλωσε λίγο ο γιατρός μου δεν ήθελε να κάνει φυσιολογικό τοκετό φοβούμενος κάποια αιμορραγία. Πάντως στο εξωτερικό που ήμουν είχα μία φίλη η οποία είχε 2 ινομυώματα κ 1 πολύποδα μεγάλα πριν να μείνει έγκυος. Ο γιατρός της είπε να κάνει πρώτα παιδί κ μετά να τα αφαιρέσει.. έτσι κ έκανε. Γέννησε ένα υγιέστατο τεράστιο αγοράκι με φυσιολογικό τοκετό που κράτησε ώρες χωρίς κανένα πρόβλημα… Μην ανησυχείς όλα καλά θα πάνε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σοφιτσα και αλικη ευχαριστω για τις απαντησεις σας,ηρεμησα λιγο!το μονο ελπιζω να εχω φυσιολογικο τοκετο..ειδωμεν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...