Μετάβαση σε περιεχόμενο

εξωσωματική σε φυσικό κύκλο και ποιότητα ωαρίου


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες.

Ηθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με προσπάθεια εξωσωματικής σε φυσικό κύκλο.

Μετά την ωοληψία και αφού έχει βρεθεί ωάριο, το αν το ωάριο είναι καλό ή όχι, μπορεί να φανεί πριν προσπαθήσουν να το γονιμοποιήσουν?

Αν ξέρει κάποια κοπέλα κάτι σχετικό θα με βοηθούσε .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημέρα perilen και καλή επιτυχία στις προσπάθειές σου,

δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά γιατί επέλεξες αυτών τον τρόπο ;

δεν θέλεις να επιβαρύνεις τον οργανισμό σου απο τα φάρμακα ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Perilen καλημερα. Εχω κανει μια τετοια προσπαθεια. Πριν μου παρουν το ωαριο με εξετασαν για να δουν την ποιοτητα του με απλο υπερηχο και ειδαν οτι δεν ηταν καταλληλο, ειχε σπασει οπως μου ειπαν, οπως καθε ωαριο που δεν γονιμοποιειται και μας ερχεται περιοδος. Δεν ξερω αν ελεγχεται απο πριν η ποιοτητα του, νομιζω αυτο που ελεγχουν ειναι να ειναι στα καταλληλα εκατοστα για να το παρουν οι ιδιοι πριν ωριμασει εντελως και πεσει απο μονο του. Συγγνωμη που τα λεω τοσο απλοικα, αλλα καπως ετσι αντιλαμβανομαι την ολη διαδικασια, ελπιζω να σε βοηθησα. Καλη επιτυχια!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ νομίζω οτι απο τα χιλιοστα του ωοθυλακίου κρίνουν.Χελιδονάκι εσένα μπορεί το ωαριάκι σου να ήταν καλό αλλά δεν το πρόλαβαν :( Εμένα με τρώει το άλλο.Πως ξέρουν αν είναι καλό αφού το πάρουν;Μόνο αν γονιμοποιηθεί και προχωρήσει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

littledancer τι ωραίο nickname!!!!! :-))

Η απάντηση είναι ναι ...αφού γονιμοποιηθεί και προχωρήσει η γονιμοποίηση σημαίνει οτι είμαστε σε καλό δρόμο ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα πάλι άλλη είναι η ερώτηση μου ...στον φυσικό κύκλο κάνεις pregnyl για να προλάβεις το ωάριο να μην σπάσει ... υπάρχει περίπτωση να σπάσει νωρίτερα και να χαθεί η προσπάθεια???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις . Δεν μπόρεσα να απαντήσω νωρίτερα, το κάνω τώρα.

.... δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά γιατί επέλεξες αυτών τον τρόπο ;

δεν θέλεις να επιβαρύνεις τον οργανισμό σου απο τα φάρμακα ;

Ναι, έχω κάνει ήδη 4 προσπάθειες με φάρμακα και είπα να κάνω προς το παρόν ένα διάλλειμα

... Εμένα με τρώει το άλλο.Πως ξέρουν αν είναι καλό αφού το πάρουν;Μόνο αν γονιμοποιηθεί και προχωρήσει;

Κι εμένα ακριβώς αυτη ήταν η απορία μου

littledancer τι ωραίο nickname!!!!! :-))

Η απάντηση είναι ναι ...αφού γονιμοποιηθεί και προχωρήσει η γονιμοποίηση σημαίνει οτι είμαστε σε καλό δρόμο ;);)

STRAWBERRY, από ότι κατάλαβα και πριν προσπαθήσουν να το γονιμοποιήσουν μπορούν να δούν την ποιότητα του αφού το καθαρίσουν. Ας με διορθώσει όποια κοπέλα ξέρει κάτι παραπάνω γιατί μπορεί να κάνω και λάθος.

Εμένα πάλι άλλη είναι η ερώτηση μου ...στον φυσικό κύκλο κάνεις pregnyl για να προλάβεις το ωάριο να μην σπάσει ... υπάρχει περίπτωση να σπάσει νωρίτερα και να χαθεί η προσπάθεια???
Ναι δυστυχώς μπορεί και να μην το προλάβουν. Νομίζω όμως ότι τέτοια πιθανότητα είναι μικρότερη σε έμπειρο γιατρό για φυσικούς
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

STRAWBERRY, από ότι κατάλαβα και πριν προσπαθήσουν να το γονιμοποιήσουν μπορούν να δούν την ποιότητα του αφού το καθαρίσουν. Ας με διορθώσει όποια κοπέλα ξέρει κάτι παραπάνω γιατί μπορεί να κάνω και λάθος.

Perilen αυτό όμως δεν το κάνουν στην μικρογονιμοποίηση μόνο ή βλακείες λέω; :oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Perilen αυτό όμως δεν το κάνουν στην μικρογονιμοποίηση μόνο ή βλακείες λέω; :oops:

Νομίζω δε λες καθόλου βλακείες, μάλλον έτσι συμβαίνει στη μικρογονιμοποίηση κι εγώ πριν λίγο το έμαθα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως μου έκανε εντύπωση αυτό που είπε σε μία γνωστή μου ο γιατρός της, οτι μπορεί να έχει κακής ποιότητας ωάρια (γιατί γονιμοποιούνται και προχωράνε αλλά δεν εμφυτεύονται)ενώ έχει γίνει μικρογονιμοποίηση δεν θα έπρεπε να ξέρουν αν έχει θέμα με τα ωάρια ή όχι;Αυτό το άγχος θα με φάει μου φαίνεται :roll: Σήμερα έβλεπα στον ύπνο μου οτι πήγαινα για ωοληψία και είχα ξεχάσει να κάνω πρεγνυλ! :|:shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aχχχχ αυτές οι απορίες θα μας φάνε :shock::shock:

Άλλη ερώτηση : Στον φυσικό κύκλο η ωοληψία γίνεται με μέθη ή οχι??

Αύριο το απόγευμα έχω ραντεβού με τον γιατρό στο νοσοκομείο Ιωαννίνων ....μακάρι να μην κοστίζει η εξωσωματική εκεί γιατί τα οικονομικά μας είναι ένα μαύρο χάλι :-((

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φραουλίτσα εγώ δεν έκανα μέθη ούτε και στην κανονική.Ζήτησα τοπική αναισθησία.Βέβαια δεν είχα και καμία υπερπαραγωγή ωαρίων ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καποια ωαρια γονιμοποιουνται,αλλα μπορει τα εμβρυα που δημιουργουνται να μην προχωρησουν σε βλαστοκυστες, που ειναι τα καλυτερης ποιοτητας εμβρυα 5ης ή 6ης μερας. Ισως για αυτο υπαρχουν τοσες πολλες αποτυχιες και αποβολες. Καλυτερα να εμφυτευονται βλαστοκυστες παρα εμβρυα 3ης μερας που μπορει να αποδειχθουν αδυναμα. Βεβαια πολλοι γιατροι δεν τα λενε αυτα γιατι δε συμφερει απο οικονομικης αποψης. Αν επιαναν ολες με τη μια αυτοι θα το εκλειναν το μαγαζακι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χελιδονάκια !! Αν υπήρχε κουμπί like θα το πατούσα στο σχόλιο σου...δεν είναι άλλωστε τυχαίο που την μια και μοναδική φορά που έμεινα έγκυος ήταν με βλαστοκύστες 5ης ημέρας ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια μου θα προσπαθήσω να σας λύσω κάποιες απο τις απορείες σας! Λοιπόν Το αν ένα ωάριο είναι καταλλήλο φαίνεται απο τα χιλιοστα δηλ. πόσο καλά μεγαλώνει και απο το σχήμα του , αυτό φαίνετε από τον υπέρηχο. Η ποιότητα του ωαρίο φαίνεται μόνο όταν το πάρουν, δηλ αν είναι καλό, πολύ καλό η άριστο. Το αν θα προχωρήσει είναι άλλο θέμα.Πάλι έχει να κάνει με την ποιότητα αλλά απο εκεί και πέρα δεν ξέρουν τι θα προκείψει, μπόρει ν α μην προχωρήσει και να οφείλεται στο DNA του ωαρίου ή και του σπερματος. Πόλλα μπορούν να συμβούν! Εμένα μου έχουν συμβεί όλα! Απάντάω ακόμα ότι η πρεγνυλ γίνεται για να γίνει η ωορηξία σε συγκεκριμένο χρόνο αλλά πάντα υπάρχει το ενδεχόμενο να σπάσει πριν την ωοληψία. Αν ξέχασα κάτι ρωτήστε με! Α! και στο φυσικό κύκλο με μέθη γίνεται η ωοληψία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χελιδονάκι εμείς με μετρημένα στα δάχτυλα τα ωάρια που κάνω δεν μου συνιστά κανένας να τα αφήσουμε να γίνουν βλαστοκύστες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α βρε teriiiiiiiii λέκτορα θα σε κάνουμε εσένα παιδί μου :):):) σ'ευχαριστούμε που μας λύνεις τις απορίες μας :-) το κατέχεις καλά το άθλημα χεχε

φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουουυυυυυυυυυυ! Φραουλίτσα μάλλον για master με βλέπω! Ευχομαι καμία να μην γίνει σαν εμένα!Τώρα ήρθα απο τον γιατρό μου. Είναι η 10η μέρα και το αυγουλάκι μεγάλωσε καλά 13χιλ(το άλλο μάλλον δεν θα προχωρήσει) το ενδομήτριο είναι καλό και απο αύριο αρχίζω 100 μοναδες puregon και 1orgalutran, μέχρι την Πέμπτη που θα ξαναπάω να δούμε τι έγινε. Αυτό λέγεται τροποποιήμένος φυσικός κύκλος, είναι για αυτές με λίγα και όχι πολύ καλής ποιότητας ωάρια! Μακάρι να πάνε όλα καλά Παναγίτσα μου καλή!!! O:-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ουουυυυυυυυυυυ! Φραουλίτσα μάλλον για master με βλέπω! Ευχομαι καμία να μην γίνει σαν εμένα!Τώρα ήρθα απο τον γιατρό μου. Είναι η 10η μέρα και το αυγουλάκι μεγάλωσε καλά 13χιλ(το άλλο μάλλον δεν θα προχωρήσει) το ενδομήτριο είναι καλό και απο αύριο αρχίζω 100 μοναδες puregon και 1orgalutran, μέχρι την Πέμπτη που θα ξαναπάω να δούμε τι έγινε. Αυτό λέγεται τροποποιήμένος φυσικός κύκλος, είναι για αυτές με λίγα και όχι πολύ καλής ποιότητας ωάρια! Μακάρι να πάνε όλα καλά Παναγίτσα μου καλή!!! O:-)

teri,

καλή επιτυχία !!!!

Μια απορία:

Αφού είσαι ήδη στη 10η μέρα και έχεις κάνει ένα αυγουλάκι γιατί σου ξεκινάν puregon, για καλύτερης ποιότητας ωάρια? Νόμιζα ότι ο τροποποιημένος είναι βασικά για να προκύψουν περισσότερα ωάρια από ένα. Συνδέεται και με την ποιότητα των ωαρίων?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου πω την αλήθεια ακριβώς δεν ξέρω! Μου είπε ότι ήθελε η επιλογή του καλού ωαρίου που θα συνέχιζε να γινόταν φυσικά, αφου τώρα έγινε θέλει να το ενισχύσει για να μην το χάσουμε και να το βελειώσουμε. Αυτο έχω καταλάβει. Τώρα τι να πω ;) Θα σου πώ μετά την ωοληψία αν βοήθησε στην ποιότητα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο εύχομαι ολόψυχα να βοηθήσει !!!

Επίσης πολύ καλή μου φαίνεται σαν ιδέα η επιλογή του καλού ωαρίου που θα συνεχίσει να γίνει φυσικά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τeri καλή επιτυχία. θέλω κορίτσια να σας ρωτήσω αν οι γιατροί σας πρότιναν να ξεκινήσετε με αυτή τη διαδικασία? γιατι ωάρια καλά δεν εχω ούτε εγώ και πάντα είναι περίπου 5-6 στο τέλος μένουν τα 3 και πάντα η εμβρυομεταφορά την 3η μέρα.Αυτά φυσικά με τους παλαιοτερους γιατρούς.........τώρα ακριβός δεν ξέρω τι θα γίνει, θα ξεκινήσω με αυτόν τον κύκλο και θα δούμε.....Σας δίνουν ελπίδες???? εμένα την τελευταία φορά μου΄πε για δανικά ωάρια δηλαδή να το έχω και αυτό στο μυαλό μου κλπ,κλπ. και εμείς αποφασίσαμε να ξαναδοκιμάσουμε........δε μου είπε όμως τίποτα για τφκ.Είναι καλήτερης ποιότητας το ωάριο χωρίς φάρμακα? είναι ποιο οικονομική αυτή η διαδικασία????? ΑΧ τι να κάνω ???? γιατί αυτή η εξωσωματική (4η) λέω ότι θα είναι η τελευταία ότι και να γίνει γιατί άλλα φάρμακα δεν ΘΕΛΩ...και άλλα λεφτά ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σοφία μου ο γιατρος μου είπε ότι αυτη η μέθοδος δεν έχει τεκμηριωθεί οτί όντως έχει αποτέλεσμα. Η ποιότητα του ωαρίου εξαρτάτε απο τον ίδιο τον οργανισμό. Απλά δοκιμάζουμε γιατι κι εγώ στα πρόθυρα για δανεικά είμαι! Α! και το κόστο δεν έχει τεράσια διαφορά, αν τα πάω καλά και προχωρήσω μέχρι εμβρυομεταφορά θα σου πώ το κόστος ακριβώς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...