Μετάβαση σε περιεχόμενο

Παλίνδρομη ή μύλη κύηση


tsarli*

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια, δυστυχώς είμαι στη δυσάρεστη θέση να καταθέσω και γω την απώλειά μου. Είμαι 34, πρώτη εγκυμοσύνη, 8 βδ+2 ημ, σήμερα υποτίθεται θα ακούγαμε καρδούλα, αλλά δεν αναπτύχθηκε τελικά άλλο και ο γιατρός μας μίλησε για παλίνδρομη ή μύλη κύηση. Μάλιστα μας είπε ότι είναι ανησυχητικό το ότι το ενδομήτριο δεν ήταν καθαρό. Κάναμε χοριακή σήμερα και αύριο μια τελευταία και πάμε για επέμβαση. Μετά προγεστερόνη μας είπε. Το έμβρυο μέχρι τώρα αναπτυσσόταν, αλλά ήταν 10 μέρες πίσω, γεγονός που δικαιολογήσαμε στο 40 ημερών κύκλο και σε καθυστερημένη σύλληψη. Και η χοριακή στην αρχή ήταν μικρή. Και ο σάκος ήταν πολύ χαμηλά στη μήτρα...τελικά το χάσαμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λυπάμαι πολύ...

Πάντως, μην εμπιστεύεσαι τη χοριακή. Μπορεί να είναι τεράστια και να έχει παλλινδρομήσει, μπορεί να είναι σχετικά χαμηλή και να αναπτύσσεται το έμβρυο.

Εγώ όταν είχα παλλίνδρομη περίμενα περίπου δύο εβδομάδες και κάθε εβδομάδα έκανα επαναληπτικό υπέρηχο. Πήγα έβδομη εβδομάδα, δεν ακούσαμε καρδιά, έκανα έναν διαγνωστικό υπέρηχο την όγδοη εβδομάδα και έναν ακόμα την ένατη και όταν ήμουν περίπου δέκα εβδομάδων έκανα απόξεση. Δεν ήθελα να αφήσω καμία πιθανότητα ανοιχτή.

Κουράγιο, άλλωστε, απ' ό,τι καταλαβαίνω έμεινες κατευθείαν έγκυος, άρα θα ξαναμείνεις πάρα πολύ γρήγορα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα

ειλικρινα λυπαμαι για αυτο που περνας...

αλλα οπως λεει κ η αννα μαρια η χωριακη δεν 3ειναι αντιπροσωπευτικη..

εγω εκανα αποξεση με κενο σακο με χωριακη στα υψη!! ηλικιακα 9 εβδ

αληθεια τισημαινει οτι το ενδομητριο δεν ειναι καθαρο?

οπως κ να εχει, ξερω οτι τα λογια ειναι περιττα, αλλα προσπαθησε να το αφησεις πισω σου, κ σου ευχομαι συντομα να γινεις μανουλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακόμη δεν μου εξήγησε τί γίνεται με το ενδομήτριο, αλλά από τα λίγα που κατάλαβα θα πρέπει να ελεγχθεί αν είναι τοξικό και προκαλεί αυτό την παλινρόμηση. Το απόγευμα έχω ραντεβού και με έναν πολύ καλό γιατρό του νοσοκομείου. Θέλω την επέμβαση (και στο μέλλον αν με το καλό φτάσω σε σημείο να γεννήσω) να τα κάνω σε νοσοκομείο για περισσότερη ασφάλεια και είναι κάτι που δεν το συζητάω ούτε αφήνω να με μεταπείσει ο κάθε γιατρός.. Ο γιατρός μου πάει μόνο στο γένεσις θεσσαλονίκη. Οπότε θα έχω το γιατρό μου έξω να με παρακολουθεί (ο οποίος είναι συμβεβλημένος με το ταμείο μου) και τον γιατρό του νοσοκομείου για επεμβάσεις και φυσικά για παρακολούθηση επικουρικά.

Με την πρώτη πιάσαμε το πρώτο, λίγες μέρες μετά το γάμο. τώρα έχουμε παγώσει. Ήταν μεγάλος ο ενθουσιασμός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tsarli* σε καταλαβαίνω. Αν κάνεις μια περιήγηση στο φόρουμ θα δεις ότι κάθε κοπέλα έχει παρόμοιες εμπειρίες. Σκέψου ότι είναι πολύ καλύτερα να γίνει τώρα, παρά μετά. Για σκέψου να είχατε ακούσει καρδούλα ή να το ένιωθες να κινείται και να γίνει μετά η στραβή... Ή να είχες συλλάβει μετά από χρόνια και χρόνια προσπαθειών. Εγώ έτσι σκεφτόμουν πέρσι το καλοκαίρι και το ξεπέρασα εύκολα σχετικά.

Θα σου πουν και οι γιατροί σου αν υπάρχει πρόβλημα, θα κάνεις τη θεραπεία σου, αν χρειάζεται, και μια χαρά θα ξαναμείνεις έγκυος! Εγώ έμεινα έγκυος έξι μήνες μετά την απόξεση, κι αυτό γιατί προηγουμένως παίρναμε προφυλάξεις γιατί ήμουν αρνητική στο να ξαναμείνω. Μη σου πω ότι, και όταν έμεινα έγκυος, πάλι προφυλάξεις παίρναμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tsarli* σε καταλαβαίνω. Αν κάνεις μια περιήγηση στο φόρουμ θα δεις ότι κάθε κοπέλα έχει παρόμοιες εμπειρίες. Σκέψου ότι είναι πολύ καλύτερα να γίνει τώρα, παρά μετά. Για σκέψου να είχατε ακούσει καρδούλα ή να το ένιωθες να κινείται και να γίνει μετά η στραβή... Ή να είχες συλλάβει μετά από χρόνια και χρόνια προσπαθειών. Εγώ έτσι σκεφτόμουν πέρσι το καλοκαίρι και το ξεπέρασα εύκολα σχετικά.

Θα σου πουν και οι γιατροί σου αν υπάρχει πρόβλημα, θα κάνεις τη θεραπεία σου, αν χρειάζεται, και μια χαρά θα ξαναμείνεις έγκυος! Εγώ έμεινα έγκυος έξι μήνες μετά την απόξεση, κι αυτό γιατί προηγουμένως παίρναμε προφυλάξεις γιατί ήμουν αρνητική στο να ξαναμείνω. Μη σου πω ότι, και όταν έμεινα έγκυος, πάλι προφυλάξεις παίρναμε!!!

Μόλις γυρίσαμε από το νοσοκομείο, τελικά έκλεισα με το διευθυντήτης γυναικολ.-μαιευτικής. Θα κάνω εισαγωγή την Πέμπτη και Παρασκευή απόξεση. Μου είπε ότι θα μπορέσουμε να ξαναπροσπαθήσουμε μετά από 6 μήνες και αυτό με λυπεί ιδιαίτερα. Αν ήμουν 24, δε θα τρελενόμουν. Αλλά τώρα περνάν τα χρόνια και δε θέλω να φεύγει έτσι κι άλλος χρόνος. Ο γιατρός ήταν κάθετος στο 6μηνο. Εσένα σου είχε πει ο γιατρός ότι μπορείτε να προσπαθήσετε και νωρίτερα??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμάς μας είχε πει να μην έχουμε επαφή για έξι εβδομάδες. Κάτι σαν "σαραντισμός" δηλαδή. Ούτως ή άλλως είχα αίμα για περίπου 3-4 εβδομάδες, όχι συνεχόμενο, βέβαια, αλλά κάθε λίγο είχα. Μετά τις έξι εβδομάδες πηγαίνεις και σε εξετάζει. Μετά απ' αυτό δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα να ξαναπροσπαθήσεις. Άντε να περιμένεις ένα τρίμηνο. Το εξάμηνο πολύ είναι.

Εκτός κι αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και θα πρέπει να κάνεις κάποια θεραπεία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το εξαμηνο βρε τσαρλι κ εμενα παρα πολυ μου φαινετε....

ειχα καποτε μια παλινδρομη κ μπορουσα να ξανα μεινω εγκυος αφου περασει 1 περιοδος...

ηταν να γινει μπορω να καταλαβω πως νοιωθεις τωρα αλλα μην αφησεις να σε παρει απο κατω θα ξανα μεινεις πολυ συντομα εγκυος!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση, άνοιξα νέο θέμα "σε πόσο καιρό ξαναπροσπαθήσατε μετά την παλίνδρομη". Αύριο κάνω εισαγωγή και Παρασκευή απόξεση. Όλα θα πάνε καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

tsarli μου!σεκαταλαβαινω κ εγω απολυτα πως νιωθεις γιατι το περασα τον αυγουστο κ εμενα ηταν το πρωτο μου!!εμενα ο γιατροσ μου με εβαλε να κανω καποιες εξετασεις γιατι στην ιστολογικη κατι εδειξε,μου ειπε μολισ τησ κανω αναλογα με τα αποτελεσματα θα προσπαθησω αμεσως!!μη σταναχωριεσαι ολα καλα θα πανε!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tsarli μου!σεκαταλαβαινω κ εγω απολυτα πως νιωθεις γιατι το περασα τον αυγουστο κ εμενα ηταν το πρωτο μου!!εμενα ο γιατροσ μου με εβαλε να κανω καποιες εξετασεις γιατι στην ιστολογικη κατι εδειξε,μου ειπε μολισ τησ κανω αναλογα με τα αποτελεσματα θα προσπαθησω αμεσως!!μη σταναχωριεσαι ολα καλα θα πανε!! ;)

Eμένα η ιστολογική δεν έδειξε τίποτα, παρά μόνο ότι "ίσως" να ευθύνεται κάποια φλεγμονή του τραχήλου, και πάλι όμως δεν υπήρξε κάτι ώστε να κάνω θεραπεία. Έκανα κάποιες εξετάσεις που μου έδωσε, θυροειδή, ερυθρά κλπ., όλα βγήκαν καλά εκτός από την TSH στα ύψη, 6,97! (υπήρχε βέβαια στο παρελθόν ιστορικό με υποθειροειδισμό, έπαιρνα πριν χρόνια Τ4) Δεν ξέρω κατά πόσο ευθύνεται αυτό για την παλίνδρομη. Σίγουρα όμως για να ξαναπροσπαθήσω πρέπει να πάω σε ενδοκρινολόγο και να το κατεβάσω κάτω από 2 μονάδες (απ' ότι διάβασα). Αύριο θα πάω στο γιατρό τα αποτελέσματα να μου πει τη γνώμη του και επίσης περιμένω να βγει και το τεστ παπ. Είσαι τυχερή που βρήκατε τί έφταιξε και έτσι θα το διορθώσεις. Το να ψάχνεις στα χαμένα και να μη βρίσκεις τίποτα σε γεμίζει αβεβαιότητα για μία μελλοντική εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...