Μετάβαση σε περιεχόμενο

δευτερη αποβολη γιατί???


Recommended Posts

κορίτσια καλησπέρα σε όλες

είμαι καινούργια στο forum και αποφάσισα να σας γράψω και την δική μου ιστορία για να μου πείτε τη γνώμη σας.

για αρχή να σας πω ότι έχω ένα κούκλο γιο 3 έτων.

πριν από 5 μήνες απόφασίσαμε με τον άντρα μου να του κάνουμε ένα αδερφάκι.

έμεινα από τον πρώτο μήνα έγκυος αλλα δυστυχος στην πέμπτη εβδομάδα απέβαλα χωρις να χρειαστεί να κάνω απόξεση.

ο γιατρος μου είπε αφού έχω ήδη ένα παιδάκι ήταν τυχαιο γεγονος και να περιμένω 3 κύκλους και να ξεκινήσω πάλι προσπάθειες.

έτσι και έκανα.

στις 28-09 που περίμενα περίοδο είχα λίγα καφέ υγρά για δυο μέρες και μετά σταμάτησαν.

αμεσως υποψιάστηκα ότι ήμουν έγκυος γιατί το ίδιο έιχε συμβεί και την προηγούμενη φορά.

έκανα χοριακή τη δευτέρα που μας πέρασε και ήταν 146 μονάδες και μου έιπε ο γιατρός να ξεκινήσω τα utrogestan και να την επαναλάβω την πέμπτη που και πάλι ήταν 146 μονάδες.

μίλησα πάλι με τον γιατρό και μου είπε να σταματήσω τα χάπια και να κάνω πάλι χοριακή τη δευτέρα.

δυστύχως ούτε αυτή τη φορά πήγαν καλά τα πράγματα.

επλίζω να μην χρειαστεί να κάνω απόξεση ούτε αυτή τη φορά.

έχει συμβεί κάτι παρομοιο σε κάποια από εσας και αν ναι έχει μείνει εγκυος μετά από δύο αποβολές?

τι εξετάσεις σας συστησε ο γιατρος σας και ποιο ήταν τελικά το πρόβλημα?

φοβάμαι πως μετά από 2 αποβολές δεν καταφέρω να μείνω έγκυος πάλι.

συγνώμη αν σας κούρασα με το μεγάλο μου μνμ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου μανουλακ να χεραισαι το αγγελουδι σου!!!

Καταρχην θα ξαναμεινεις εγκυος μην ανησυχεις..Κατα δευτερον εχεις κανει εξετασεις θρομβοφιλιας?ο γιατρος τι ου ειπε αυτη τη φορα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ Κατερίνα να χαιρεσε και εσύ το κουκλάκι σου!

δεν μου είπε κάτι ακόμα για εξετάσεις περιμένει να δει τι θα δείξει την Δευτέρα η χοριακή.

το μόνο που μου είπε είναι ότι μπορεί να μη αιματώνεται σωστά και ότι όταν ξεκινήσω πάλι τις προσπαθειες μπορει να χρειαστεί να παιρνω salospir.

πιστευεις ότι μπορεί να έχω θρομβοφιλιας ενώ στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα κανένα πρόβλημα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία γεια σου! Να χαίρεσαι το παιδάκι σου!

Μόλις χτες έγραφα κάποια πράγματα σχετικά μ'αυτά που ρωτάς - ρίξε μια ματιά στο θέμα αυτό:

http://www.mammyland.com/forum/26/18926 ... 82#p797482

Θα μείνεις έγκυος, μην αγχώνεσαι... εξάλλου απ ότι φαίνεται, μένεις εύκολα έγκυος! ;)

Απλά ψάξε αν τυχόν υπάρχει κάποιο θεματάκι που πρέπει να αντιμετωπιστεί, έτσι ώστε την επόμενη φορά να προχωρήσει κανονικά η εγκυμοσύνη σου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω ειχα 3 αποβολες και εφταιγε τελικα ο θυρεοειδης!! Τον εφτιαξα, εμεινα αμεσως εγκυος και πηγαν ολα μια χαρα και γενναω τον αλλο μηνα :D:D:D:D !!

Σιγουρα θα σου πανε ολα καλα, ειδικα αφου εχεις ηδη 1 παιδακι!!! :D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κανε μερικες εξετασεις...μπορει να ηταν τυχαιο γεγονος ομως μπορει να υπαρχει προβλημα...

ευχομαι η επομενη φορα να ειναι η τυχερη σου :);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σκεφτεσαι 8ετικα και βεβαια μπορεις να ξαναμεινεις εγκυος. Μετα απο 2 αποβολες 8α σου προτεινα να κανεις εξετασεις και αλλαγη γιατρου. Τα ιδια επα8ε και μια ξαδελφη μου η οποια ειχε ηδη 1 αγορακι 5 χρονων και εκανε 2 αποβολες μεσα σε 1 χρονο. 0 γιατρος της ελεγε τυχαιο γεγονος. Αναγκαστηκε να αλλαξει γιατρο, εκανε αρκετες εξετασεις , 8εραπειες και τωρα ειναι στον 9ο μηνα και περιμενει να γεννησει. Γιαυτο σου λεω μη το αφηνεις, κανε εξετασεις και βρες την αιτια της αποβολης και ολα 8α πανε καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

H εγκυμοσυνη σου προχωρησε καλα απο την αρχη?Στις ποσες βδομαδες γεννησες?Η θρομβοφιλια βασικα ειναι γενετικη εξεταση που σημαινει η το χεις η οχι..ομως περα απο αποβολες ευθυνεται κ για προωρους τοκετους πχ πε εμενα η αιματολογος..γιατι εγω εχω θρομβοφιλια..αλλα η μητερα μου μας εχει γεννησει κ τις 3 προωρα κ η αδερφη μου την ανηψια μου..οποτε υπαρχει πιθανοτητα να χουν κ εκεινες..

Πριν απο αυτη την εξεταση ομως μιας κ εχει ηδη κανει παιδακι οποτε ισως να μην εχεις πολυ πιθανον να κανεις την pcr με ιστο περιοδου για τυχον χλαμυδια μυκοπλασμα ουρεοπλασμα ενδομητριου..αν υπαρχει τοτε το ενδομητριο σου ειναι τοξικο κ δεν αφηνεινα αναπτυχθει το εμβρυο..η αντιμετωπιση ειναι απλη αντιβιωση κ εσυ κ ο συζυγος ο οποιος αν εσυ βγεις θετικη θα πρεπει να κανει καλλιεργια σπερματος..

Φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ακριβως τα ιδια με σενα.. δεν ξερω ειναι της μοδας???????

εγω την τριτη θα παω να κανω ολες τις εξετασεις που κανουν στις καθεξιν αποβολες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις συμβουλές και τη συμπαράσταση σας.

Νιώθω ήδη λίγο καλύτερα.

Katerina η εγκυμοσύνη μου ήταν τέλεια δεν είχα κανένα πρόβλημα και γεννησα 39 εβδομαδων και 5 ημερών.

να σε ρωτησω η pcr τι εξέταση είναι ?

Eleni_sk τι εξετάσεις σου συστησε να κάνεις ο γιατρός σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια ,

katerina στο έχει πει η αιματολόγος σου αυτό,λες τελικά οι γυναικολόγοι να μην το ξέρουν;Εγώ γέννησα χωρίς λόγο πρόωρα,είχα μέσα στο χρόνο 2 αποβολές (5 εβδομάδα) και τώρα είμαι ξανά έγκυος αλλά και ο καινούριος μου γιατρός (άλλαξα 2) δεν μου ζήτησε να κάνω την εξέταση για θρομβοφιλία .Βασικά κανένας γιατρός δεν με έβαλε να κάνω καμία εξέταση για τις αποβολές.Αγχώθηκα τώρα.... :|

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ Κατερίνα να χαιρεσε και εσύ το κουκλάκι σου!

δεν μου είπε κάτι ακόμα για εξετάσεις περιμένει να δει τι θα δείξει την Δευτέρα η χοριακή.

το μόνο που μου είπε είναι ότι μπορεί να μη αιματώνεται σωστά και ότι όταν ξεκινήσω πάλι τις προσπαθειες μπορει να χρειαστεί να παιρνω salospir.

πιστευεις ότι μπορεί να έχω θρομβοφιλιας ενώ στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν είχα κανένα πρόβλημα?

Καλησπερα και απο μενα. Σχετικα με αυτο που ρωτας μια φιλη μου στο πρωτο της παιδι δεν ειχε κανενα προβλημα, ενω πριν κανει το δευτερο ειχε μια αποβολη. Ο γυναικολογος της της σενεστησε μια σειρα εξετασεων, ειχε τελικα προβλημα με την πηκτικοτητα του αιματος και της ειπε οτι ηταν τυχερη με το πρωτο γιατι θα μπορουσε να αποβαλλει σε προχωρημενη εγκυμοσυνη. Εκανε τη θεραπεια και εμεινε αμεσως εγκυος και ολα καλα. Ελπιζω και ειμαι σιγουρη οτι ολα θα πανε καλα και σε σενα, αν εχεις κατι και δεν ειναι τυχαιο γεγονος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΕΛΙΔΟΝΑΚΙΑ σε ευχαριστώ πόλυ.

εγω πάντως θα πω στον γιατρό μου ότι θέλω να κάνω όλες τις εξετάσεις που χρειάζεται για να έιμαι σίγουρη πρίν ξεκινήσω πάλι προσπάθεις.

δεν νομίζω και τις 2 φορές να ήταν τυχαιο.

mariannap κανένας γιατρός δεν σου είπε να κάνεις καμία εξέταση μετά από δύο αποβολές?

εσύ δεν του ζήτησες να κανεις?

εγώ πάντος θα επιμεινω και αν μου πει ότι δεν χρειάζεται θα πάω και σε αλλο γιατρό.

Σου ευχομαι να πάνε όλα καλα με την εγκυμοσύνη σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜαριαΤ η pcr γινται με αιμα περιοδου..δηλ πας πχ Λητω σου δινου δυο μπουκαλακια κ οταν αδιαθετησεις 1-2η μερα που χουμε αρκετο συλλεγεις οπως μτον συλεκτη ουρων λιγο αιμα ακομη κ πηγματα θα ναι ακομη καλυτερα..απο αυτο επειδη ειναι αποτελεσμα μη γονιμοποιημενων ωαριων θδειξει αν το ενδομητριο σου ειναι τοξικο η οχι..αν ειναι τοξικο δηλ εχει η χλαμυδια η ουρεοπλασμα η μυκοπλασμα θ απαρεις αντιβιωση κ εσυ κ ο αντρας σου..στον επομενο κυκλο θα την επαναλαβεις αν εισαι οκ προχωρας σε προσπαθεια..

Δεν ειναι το ιδιο αποτελεσμα με την αιματος η τεστ παπ..Στο Λητω κοστιζει 180 ευρω..ειναι η πιο χαμηλη τιμη απο ολα..

Μαρινα,ναι οταν πηγα στην αιματολογο εγκυος πια με ρωτησε για τους γονεις μου..οταν της ειπα οτι η μαμα μου κ η αδερφη μου γεννησαν προωρα με ρωτησε αν εχουν εξεταστει..φυσικα οχι πριν 33 χρονια δεν υπηρχαν αυτα ουτε καν πριν απο 6 δεν τα κοιταγαν..και πως η θρομβοφιλια παιζει σημαντικος λογος προωρου τοκετου..

εχεις κανενα στην οικογενεια με θεματα καρδιας?εγω πχ εχω τον μπαμπα μου αλλα κ ο μπαμπας της μαμας μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρια εμενα μου εγραψε:

θρομβοφιλια,

καρυοτυπο,

αντιπατρικα,

αυτοανοσο,

και καποια αλλα που δεν μπορω να καταβαλω τι λεει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι Κατερίνα έχω τον πατέρα μου με πρόβλημα καρδιάς.

Δυστυχώς δεν μου είπε κανένας γιατρός να κάνω κάποιες εξετάσεις ,οπότε και εγώ το θεώρησα τυχαίο αφού έχω ήδη ένα παιδάκι.Ούτε τώρα ο καινούριος που του είπα όλα το ιστορικό μου,μόνο εξετάσεις για θυροειδή με έβαλε έχτρα να κάνω ,που δεν είχα ξανακάνει και βγήκαν μια χαρά.Θα τον ρωτήσω όμως χαζά χαζά να δω τι θα μου πει στο επόμενο ραντεβού μας γιατί και εμένα είναι 2 απανωτές _Δεκέμβριος-Μάρτιος_.Δεν θα είναι έγκλημα αν το χάσω και αυτό,απλά επειδή δεν μου είπαν να ψάξω κάτι;Πρέπει να γίνουμε εμείς γιατροί!!!!!!

Ελένη μου σου εύχομαι να βρείτε αν έφταιξε κάτι ώστε να το διορθώσετε και σύντομα να μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια σήμερα έκανα χοριακή έπεσε στο 17 και από χθες έχω αίμα κανονικής περιόδου.

μαλλον το απόβάλει ο οργανισμος όπως και την προηγούμενη φορα.

katerina σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφοριές. Όταν θα πάω στον γιατρό θα του πω να την κάνω.

Eleni_sk όταν κάνεις τις εξετάσεις ενημέρωσέ μας για τα αποτελέσματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι τουλάχιστον γλίτωσες την απόξεση... αλλά να πας στο γιατρό για υπέρηχο σε μερικές μέρες, για να βεβαιωθείς ότι έχεις "καθαρίσει" εντελώς... και μετά εξετασούλες κι όλα θα πάνε καλά, θα το δεις!

Ναι Κατερίνα έχω τον πατέρα μου με πρόβλημα καρδιάς.

Δυστυχώς δεν μου είπε κανένας γιατρός να κάνω κάποιες εξετάσεις ,οπότε και εγώ το θεώρησα τυχαίο αφού έχω ήδη ένα παιδάκι.Ούτε τώρα ο καινούριος που του είπα όλα το ιστορικό μου,μόνο εξετάσεις για θυροειδή με έβαλε έχτρα να κάνω ,που δεν είχα ξανακάνει και βγήκαν μια χαρά.Θα τον ρωτήσω όμως χαζά χαζά να δω τι θα μου πει στο επόμενο ραντεβού μας γιατί και εμένα είναι 2 απανωτές _Δεκέμβριος-Μάρτιος_.Δεν θα είναι έγκλημα αν το χάσω και αυτό,απλά επειδή δεν μου είπαν να ψάξω κάτι;Πρέπει να γίνουμε εμείς γιατροί!!!!!!

Ελένη μου σου εύχομαι να βρείτε αν έφταιξε κάτι ώστε να το διορθώσετε και σύντομα να μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα.

Χρόνια πολλά του Δημητράκη, απ' ότι βλέπω έχει γενέθλια!!!!

Εγώ θα σου έλεγα να μην το καθυστερήσεις καθόλου και να πας να κάνεις προληπτικά τις εξετάσεις.

Αφού έχεις και με ιστορικό το μπαμπά σου, μην το αφήνεις καθόλου!!! Δεν έχει σημασία το ότι έκανες το πρώτο παιδί χωρίς πρόβλημα! Κάποια πράγματα εμφανίζονται και μετά...

Απορώ ειλικρινά με τους γιατρούς που δε δίνουν εντολή για τέτοιες εξετάσεις όταν υπάρχει ιστορικό!! Ο τωρινός γιατρός μου πάνω σε συζήτηση που είχαμε σχετικά, μου είπε ότι αν προκύψει αποβολή στέλνει κατευθείαν τις πελάτισσές του για προληπτικό έλεγχο για θρομβοφιλία κλπ. Όχι σαν τον πρώην γιατρό μου, που περίμενε να την πατήσω και δεύτερη φορά και μετά να με στείλει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι :( λυπάμαι πολύ που είσαι αναγκασμένη να ξαναπεράσεις τα ίδια,αλλά τουλάχιστον όπως σου γράφει και η Crazy γλίτωσες την απόξεση.Θα βρείς τι φταίει και θα δεις που όλα θα πάνε καλά και σύντομα θα μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα.

Crazyευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές μάλλον θα πάω να τις κάνω.Ξέρετε περίπου πόσο καιρό κάνουν για να βγουν , πόσο κοστίζουν και αν τα ταμία επιστρέφουν κάποια χρήματα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tο πόσο κάνουν δεν ξέρω να σου το πω γιατί έχουν περάσει και 3 χρόνια από τότε.

Αλλά ενδεικτικά, το πακέτο εξετάσεων για καθ' έξιν αποβολές στο ιασώ, το 2008 είχε περίπου 500 ευρώ.

Δεν μπηκα στη διαδικασία να το ψάξω με το ΙΚΑ..

Θα έλεγα ν'απευθυνθείς σε εξειδικευμένο αιματολόγο να σε καθοδηγήσει, μην πας από μόνη σου στα κουτουρού να ζητάς εξετάσεις. Αν θέλεις μπορώ να σου συστήσω τη δικιά μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια γεια σας!!!

θα ήθελα τα φωτα σας και πάλι.

Μίλησα με τον γιατρό μου μετά από την αποβολή που είχα και μου είπε να πάω να κάνουμε ένα υπερηχο.

τον ρώτησα αν χρειάζετε να κάνω κάποιες εξετάσεις και που είπε δεν χρειαζετε να κάνω καμία εξέταση.

Μου φαινεται περίεργο μετά από δύο αποβολές ούτε κάποιες βασικές εξετάσεις?

Μάλλον θα πρέπει να αλλάξω γιατρο.

έχει κάποια να μου προτείνει κάποιο γιατρό?

θα προτιμούσα να είναι σε δημόσιο νοσοκομείο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι θες γυναικολογο η αιματολογο?εγω μπορω να σου συστησω αλλα δεν ειναι σε δημοσιο..

Μολις αδιαθετησεις να κανεις τη pcr που σου ειπα!!Μπορει να χεις τιποτα χλαμυδια κ να ναι αφιλοξενο το ενδομητριο σου!Πηγαινε να προμηθευτεις τα μπουκαλακια συλλογης..εγω τηνεκανα στο Λητω ..καλυτερα να την κανεις σε καποιο μαιευτηριο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασικά και γυναικολόγο και αιματολόγο θα ήθελα.

την pcr να την λες να την κάνω από μόνη μου?

θα μην συμβουλευτώ κάποιο γυναικολόγο?

αυτα τα μπουκαλάκια είναι ειδικά για αυτη την εξέταση?

τα παίρνεις από φαρμακειό?

όλο απορίες είμαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...