Μετάβαση σε περιεχόμενο

προβλημα...


Recommended Posts

καλησπερα καλως σας βρισκω...θελω την συμβουλη σας η και την βοηθεια σας εχω διδυμα 3 χρονων η κορη μου αρχισε να κεκεδιζει εδω και περιπου 3 εβδομαδες εδω και καν 2 εβδομαδες αρχισε να ξανακανει τσισα πανω της την ημερα....η παιδιατρος θελει να μιλησουμε να δουμε τι θα κανουμε...με εχει φαει το ανγχος εχει καποιος να με συμβουλευσει κατι??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν εγινε κατι που σε μας τουλαχιστον να φανει σοβαρο..η παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι ψυχολογικοκαι θα μιλησουμε απο κοντα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τετοιες συμπεριφορες εμφανιζονται στα παιδια οταν γινετια καποια μεγαλη αλλαγη στη ζωη τους η συμβαινει κατι πολυ δυσαρεστο

μηπως εχει ξεκινησει παιδικο? αλλαξε κατι στην καθημερινοτητα τους, πχ το ατομο που τις φροντιζει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω εδω και 3 χρονια τα μεγαλωνω μονη χωρις βοηθεια ειμαστε αυτοκολλητα.ο αντρας μου δουλευει ολημερα και τα βλεπει πολυ λιγο να φανταστητε οτι δεν εχουν κοιμηθει πουθενα αλλου περαν απο το σπιτι μας..και φετοςπηγα για δουλεια σαββατοκυριακο ....και μενανε με το μπαμπα τους και παλι πηγαινα βραδυ...το μονο που παει το μυαλο μου ειναι οταν πηρε ο νατρας μου 20 μερες αδεια και μετα εφυγε ισως την στεναχωρησε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπορει σε μας να μην φαινεται σοβαρο αλλα για εκεινα να ειναι πολυ μεγαλο!μπορει να ειναι κι αυτο που λες με τον αντρα σου..,μετα απο αυτο ξεκινησε να τα κανει αυτα;μην ανησυχεις ομως ,πιστευω οτι ειναι κατι παροδικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το οτι ξεκινησες δουλεια (εστω κ αν ιναι μονο για το σκ) θεωρω πως ισως ιναι η αιτια

ακομα κ αυτο που λες για τον αντρα σου

το καθε παιδι αντιδρα διαφορετικα στην ιδια κατασταση, αυτο που εμεις θαωρουμε ασημαντο για ενα παιδι μπορει να φανταζει τεραστιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο ειναι το κακο δεν μπορω να καταλαβω τι εγινε..την τεταρτη θα μιλησω με την γιατρο και τρεμω στην ιδεα τι θα μου πει ηδη αισθανομαι το κεφαλι μου να σπαει στεναχωρηθηακ παρα πολυ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην ανησυχεις βρε...μπορει να ειναι το αγχος του αποχωρισμού.της εχει μιλησει καθολου μηπως καταλαβεις τιποτα;;θα μιλησετε κ με την παιδιατρο κ θα καταλεβει εκεινη.ολα θα πανε καλα.γραψε μας οταν πας στην παιδιατρο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ κολλημενη πανω μου ...αλλα ετσι ημουν και εγω...και το θεμα ειναι οτι αυτην επειδη ειναι υσηχη δεν την μαλωνω και γενικως ειμαστε μια χαρα..ο ταρζαν ειναι ο γιος...ευχαριστω πολυ κοριτσια να ειστε καλα...σημερα σας βρηκα ελπιζω να το μαθω γρηγορα κια να τα λεμε....καλο βραδυ και να ειστε ολες καλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παντως οπως κ να εχει οτι κ να φταιει να μην δινετε μεγαλη σημασια σαυτα που κανει

τα κανει για να τραβηξει την προσοχη σας, σας δειχνει με τον τροπο της οτι κατι την ενοχλησε

απλα μην το πολυσυζητατε μαζι της η μπροστα της

δηλ μην την μαλωνετε που κανει τσισα πανω της, να λετε κατι του στυλ τωρα εισαι μεγαλη κ πας τουαλετα, την επομενη φορα θα εισαι πιο προσεκτικη, κατι σε αυτο το στυλ, με ηρεμο φυσικα τροπο

κ οταν κεκεδιζει μην την μαλωνετε-διορθωνετε, ουτε να της λετε μα δεν καταλαβαινω τι λες, γιατι μιλας ετσι κλπ το πολυ πολυ να επαναλαμβανετε μονομιας τη λεξη, θα περιμενετε παντα με υπομονη να ολοκληρωσει αυτο που θελει να πει

γενικα δεν πρεπει να δωσετε υπερβολικη σημασια, ειναι κατι που θα το ξεπερασει οταν ξεπεραστε κ η αιτια που το προκαλεσε, θελει ηρεμη αντιμετωπιση κ υπομονη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καθριν καλησπέρα και από εμένα...κοίτα αν δεις καλύτερα τα θέματα θα διαπιστώσεις πως και εγώ πριν από λίγο καιρό ζήτησα την συμβουλή των κοριτσιών εδώ για κάποιο θέμα τραυλισμού που εμφάνισε η κόρη μου. Καταλαβαίνω τι περνάς και πως μπορεί να νιώθεις, έκανα και εγώ πάρα πολλά μερόνυχτα να κοιμηθώ αναρωτούμενη τι μπορεί να έκανα λάθος και γιατί το δικό μου το παιδί. Βέβαια μίλησα και συμβουλεύτηκα και 2 λογοθεραπευτές, οι οποίοι με βοήθησαν τόσο εμένα, όσο και τον συντροφό μου, να καταλάβουμε κάποια πράγματα και να προσπαθήσουμε να την βοηθήσουμε.

Στην δική μας περίπτωση ήρθε ένα ακόμα παιδάκι, μια μετακόμιση στο άλλο άκρο της Ελλάδας και πολλές πολλές καθημερινές αλλαγές που ήταν αδύνατον να τις οριοθετήσουμε, τουλάχιστον στην αρχή. Προσπαθήσαμε να δείξουμε κατανόηση σε αυτό που της συμβαίνει και να μην την διακόπτουμε ή να την διορθώνουμε όταν μιλάει. Επίσης, εγώ επειδή μιλάω σχετικά γρήγορα προσπάθησα να μειώσω την ροή του λόγου μου και να κάνω μικρές παύσεις για να μπορεί να με "πιάνει" σε αυτά που λέω.

Το σίγουρο είναι πως κάτι προσπαθεί να σας πει και επίσης το ακόμα πιο σίγουρο είναι πως ΔΕΝ φταίτε εσείς για τον τραυλισμό της κόρης σας αλλά είστε εσείς που μπορείτε να διορθώσετε και να την βοηθήσετε να βγει από αυτή την κατάσταση.

Ηταν στιγμές που ένιωθα πως "κάτι" έχει κλειδώσει το μυαλό της και τον λόγο της και δεν μπορούσε να εκφραστεί. Επίσης στιγμές που ήμουν ανίκανη να την βοηθήσω. Για μένα το κλειδί τελικά είναι :αγάπη-αγάπη-αγάπη. Να ξέρεις πως τα παιδιά που ταυλίζουν είναι συνήθως πιο ευαίσθητα και με μεγαλύτερη αντίληψη από τα υπόλοιπα και κάτι προσπαθούν να μας πουν μέσα από εκεί.

Ακόμα και αυτό που λες πως είναι καλό παιδί και δεν αντιδρά για να την μαλώνεις σκέψου μήπως δεν θέλει κατά βάθος να είναι τόσο καλό παιδί και ισως χρειάζεται περισσότερο χώρο για να εκφραστεί και να γίνει και αυτή λίγο κακό παιδί?

Την παιδίατρο μην την εμπιστεύσαι και πολύ γιατί οι περισσότεροι δεν έχουν εξειδικευμένες γνώσεις πάνω σε διαταραχές λόγου και πιθανά να χάσετε χρόνο αν επαναπαυθείτε με αυτά που θα σας πει. Συζήτησε με τον άντρα σου και ρωτήστε και άλλους ειδικούς. Σε συνδυασμό με την επαναφορά της ούρησης σε πρώτα στάδια, μοιάζει σαν να δυσκολεύεται να μεγαλώσει και να "ζηλεύει" τις στιγμές που ήταν πιο μικρούλα.

Δωστε της λίγο χρόνο ακόμα και αν δείτε πως δεν αλλάζει η κατάσταση μιλήστε κατά τη γνώμη μου με λογοθεραπευτή. Εμείς τώρα είμαστε σε καλύτερο στάδιο-σταμάτησε να τραυλίζει- αλλά το έχω πάντα στην έγνοια μου.

Αυτά απο εμένα....αν θέλεις μπορείς να μου στείλεις και πμ να τα λέμε από κοντά. Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα αλλά είναι ένα θέμα που με έχει πονέσει και καταλαβαίνω πως σκέφτεσαι.

Σου εύχομαι να είναι κάτι παροδικό - που θα είναι-και να το ξεπεράσετε γρήγορα ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...