Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ 'ΚΑΚΕΣ' ΛΕΞΕΙΣ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!!ΞΕΚΙΝΗΣΕ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΚΟ ΠΡΙΝ 20 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΑΣ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙ ΗΡΘΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ!!ΤΙ ΕΝΝΟΩ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙ.....??ΑΠΟΚΑΛΕΣΕ ΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΤΟΥ ΠΟΥ....!!ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ ΕΜΕΙΝΑ ΚΟΚΚΑΛΟ!!ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΠΩΣ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΩ!!!ΕΚΑΝΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ..ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΤΙ ΕΙΠΕ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝ ΤΟ ΞΑΝΑΠΕΙ!!ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΕ ΤΙΣ ΔΑΣΚΑΛΕΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ.. ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!!ΠΩΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΣΤΕ ΕΣΕΙΣ ΣΕ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ???ΜΕΝΟΧΛΕΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΟΥΤΕ ΕΙΧΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΥΤΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΕ ΠΟΤΕ ΤΕΤΟΙΟ ΛΕΞΙΛΟΓΙΟ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η μικρη μου σπανια βριζει αλλα οταν το κανει εφαρμοζω το συστημα της αδιαφοριας! Δεν της δινω σημασια καθολου και κανω σαν να μην το ακουσα. Αν το συνεχιζει πολλες μερες της λεω ηρεμα πως τα παιδακια δεν κανει να μιλανε ετσι και να λενε τετοια λογια. Δυστυχως με τον παιδικο θα μαθει και αλλα μαργαριταρια αλλα κανε πως δεν ακους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για αρχη να κανεις πως δεν ακους

τα παιδια επανατροφοδοτουνται απο τη δικη μας αντιδραση, ειτε αυτη ειναι θετικη ειτε αρνητικη

εχεις πολλα να ακουσεις τωρα που αρχισατε παιδικο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη σου μερα........

Ο γιος μου ειναι 3ετων απο τα 2 του πεταει κατι μαργαρηταρια ολο τρελα :shock::shock::shock:

Στην αρχη αδιαφορουσα αλλα και παλι δεν γινοταν τιποτα μετα αρχισα να του λεω πως

δεν μου αρεσουν καθολου αυτες οι λεξεις που λεει αλλα και παλι δεν εγινε τιποτα....

Βγαιναμε εξω και αν δεν γινοταν το δικο του φωναζε συνεχεια εισαι μ@λ@κ@ς :shock::o:oops:

Ντρεπομουν παρα πολυ γιατι ο κοσμος με κοιτουσε και ηταν σαν να μου ελεγαν "μα καλα γιατι δεν

κανεις κατι :?: "

Οσο και να τον μαλωνα οσο και να τον επερνα με το καλο οσο και αν αδιαφορουσα δεν γινοταν ΤΙΠΟΤΑ

και τελικα εφαρμοσα ενα δικο μου τροπο τωρα σωστο λαθος δεν ξερω αλλα σε εμενα επιασε και ησυχασα

με το που με ελεγε ετσι του το ελεγα και εγω σε ασχετες στιγμες που παιζαμε του το ελεγα και τον ενοχλουσε παρα πολυ μου ελεγε μαμα μην μιλας ετσι αλλα εγω συνεχιζα και αυτος νευριαζε...του ελεγα αφου το λες εσυ θα το λεω και εγω ε απο τοτε αυτο ηταν το σταματησε και ηρεμησαμε..........

Που και που οταν τον βγαζω στην παιδικη χαρα και ακουει και τα αλλα παιδια πεταει καμια ατακα και αυτος αλλα ειναι μικρο το κακο σε σχεση με αυτα που τραβηξα μαζι του..........

Ελπιζω ο μικρος σου με οπλο την αδιαφορια σου να σταματησει και να μην τραβηξεις αυτα που τραβηξα

εγω ;)

Παιδια ειναι οτι ακουνε το παπαγαλιζουν εχουμε να ακουσουμε ακομηηηηηηηηηηη..............

Καλα ξεμπερδεματα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νομίζω πως η αδιαφορία σε αυτή την φάση είναι η καλύτερη αντιμετώπιση. Αν αρχίσεις και τον μαλώνεις τότε θα καταλάβει πως είναι κάτι σημαντικό και απαγορευμένο συγχρόνως και αυτό θα του κεντρίσει ακόμα περισσότερο το ενδιαφέρον και την προσοχή. Και μένα η δικιά μου λέει κάπου κάπου "φτου γαμώτο" αλλά προς το παρόν δεν αντιδράω καθόλου....σαν να λέει την λέξη νερό. Τώρα αν στο μέλλον συνεχίσει μαλλον πως εγώ δεν έχω να μιλήσω σε κανέναν αλλά πρέπει να μαζέψω την δική μου γλώσσα γιατί από εμένα το άκουσε και το λέει...... :oops::oops::oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νομίζω πως η αδιαφορία σε αυτή την φάση είναι η καλύτερη αντιμετώπιση. Αν αρχίσεις και τον μαλώνεις τότε θα καταλάβει πως είναι κάτι σημαντικό και απαγορευμένο συγχρόνως και αυτό θα του κεντρίσει ακόμα περισσότερο το ενδιαφέρον και την προσοχή. Και μένα η δικιά μου λέει κάπου κάπου "φτου γαμώτο" αλλά προς το παρόν δεν αντιδράω καθόλου....σαν να λέει την λέξη νερό. Τώρα αν στο μέλλον συνεχίσει μαλλον πως εγώ δεν έχω να μιλήσω σε κανέναν αλλά πρέπει να μαζέψω την δική μου γλώσσα γιατί από εμένα το άκουσε και το λέει...... :oops::oops::oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια,

Ο γιος μου είναι σχεδόν 3 ετών και πέρσυ είχε ξεκινήσει να πετάει κάποια ''μαργαριτάρια''..... Στην αρχή λοιπόν κι εγώ έκανα ότι δεν καταλάβαινα. εκείνος όμως συνέχιζε να τα λέει συνήθως στον αδερφό μου(13 χρονών και μικρότερος στην οικογένεια), του εξήγησα αρκετές φορές ότι τα παιδάκια δεν κάνει να λένε κακές κουβεντούλες, φυσικά εκείνος ακάθεκτος...

Έτσι κι εγώ επιννόησα μία δική μου μέθοδο.... :roll: Σωστή λάθος δεν ξέρω, του είπα ότι κάθε φορά που θα λέει κάποια λέξη που του έχω ήδη πει ότι δεν είναι καλή και τον έχω ήδη προειδοποιήσει να μη τη λέει, όταν παρ'όλα αυτά το κάνει θα του βάζω πιπέρι στη γλώσσα :shock: Αυτό ήταν κορίτσια, δυστυχώς την πρώτη φορά αναγκάστηκα να του βάλω λίγο :(:oops: , γιατί δεν είχε καταλάβει τι εστί ''πιπέρι'', μετά απ' αυτό όμως και μόνο στο άκουσμά του δεν αρθρώνει κακιά λέξη.... :lol::lol: Σε μένα είχε αποτέλεσμα, φυσικά ακόμη θυμάμαι και στενοχωριέμαι για τη μέρα που του έβαλα λίγο στη γλωσσίτσα του αλλά το αποτέλεσμα ήταν το επιθυμητό.... :roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθανασία, ΤΟΥ ΕΒΑΛΕΣ ΣΤ' ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΙΠΕΡΙ;;;;;;;;;;;;;;; Είσαι απίστευτη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Νομίζω ότι η αδιαφορία είναι η καλύτερη μέθοδος και κυρίως, να προσέχουμε εμείς τι λέμε!!!!

Πάντως, παλιότερα οι κακές λέξεις που λέγανε τα παιδιά ήταν πολύ λάιτ σε σχέση με τα σημερινά παιδιά που βρίζουν κανονικά... Δηλαδή λέγανε "κωλί" ή "πουλάκι" και κοκκίνιζαν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη σας μερα.......

Αθανασια και εγω δοκιμασα την μεθοδο πιπερι αλλα δεν επιασε με τιποτα

γιατι του αρεσουν τα καυτερα :lol::lol::lol::lol:

Θα μας διαβαζουν και αλλες κοπελες και θα λενε οτι τυρανναμε τα παιδια μας ;):lol:

Θελω να γινω μαμα ποσο δικιο εχεις καποτε ελεγαν κατι και κοκκινιζαν αλλα πλεον τα

πραγματα εχουν αλλαξει παρα πολυ.......

Παντως εγω οσο και αν αδιαφορουσα δεν γινοταν τιποτα γιατι υπαρχαν ατομα που οταν βγαιναμε

εξω και πετουσε καμια ατακα τοτε εκεινοι γελουσαν λες και ελεγε κατι τοσο αστειο.......τι να πεις

οταν εισαι σε χωριο δυστυχως εχεις αυτα γνωριζει ο ενας τον αλλο και η κατασταση ξεφευγει ενω εγω τους ελεγα να μην γελανε αυτοι τον χαβα τους και φυσικα ακομη και τα ιδια τους τα παιδια ετσι μιλουσαν.......

Τωρα με το κολπο αυτο που εκανα σωθηκα σταματησε να μιλαει ασχημα........

Ελπιζω τωρα που θα ξεκινησει τον παιδικο μην αρχισουμε ξανα με τετοια δεν θα το αντεξω.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!!

Άννα Μαρία μου ναι ντρέπομαι :oops: αλλά το έκανα :oops: ..... Αφού και στη δική μου περίπτωση η αδιαφορία δεν είχε κανένα αποτέλεσμα :? Όταν με το καλό γεννήσεις κι εσύ το αντράκι σου θα με καταλάβεις....

Βάσω μου έπεσες στην περίπτωση:lol::lol::lol::lol:.... Πέρα απ΄την πλάκα όμως σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί γενικά κι εμείς στο σπίτι προσέχουμε πολύ τι λέμε, αλλά υπάρχουν κάποιοι ''θείοι'' κι άλλοι ''συγγενείς'' που δεν το κάνουν καθόλου.... :twisted: Κι έπειτα τους φαίνεται αστείο ν' ακούν αυτά τα ''μαργαριτάρια'' από ένα παιδάκι μια σταλιά..... :twisted:

Κι εγώ ξέρω ότι μόλις ξεκινήσει σχολείο θ' ακούσω διάφορα, αλλά και πάλι θα τη βρούμε τη λύση είμαι σίγουρη :D:lol::lol::lol: !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η κόρη του κουνιάδου μου είναι κάπως έτσι. Είναι δυόμιση χρονών, μεγαλώνει σε πολύ προβληματικό περιβάλλον, κι όλη μέρα φωνάζει και πετάει άσχημες λέξεις. Δεν ξέρω αν γελάνε όταν τις λέει (δεν έχω γνωρίσει καθόλου το κοριτσάκι), αλλά σίγουρα δεν κάνουν κάτι για να τη σταματήσουν, ούτε και προσέχουν οι ίδιοι τι λένε, το αντίθετο μάλιστα...

Εσείς φοβάστε ότι τα δικά σας παιδιά θα μάθουν άσχημες λέξεις στο παιδικό, εγώ στεναχωριέμαι που η ανηψιά του άντρα μου θα είναι αυτή που θα τους τις μαθαίνει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...
Καλη σου μερα........

Ο γιος μου ειναι 3ετων απο τα 2 του πεταει κατι μαργαρηταρια ολο τρελα :shock::shock::shock:

Στην αρχη αδιαφορουσα αλλα και παλι δεν γινοταν τιποτα μετα αρχισα να του λεω πως

δεν μου αρεσουν καθολου αυτες οι λεξεις που λεει αλλα και παλι δεν εγινε τιποτα....

Βγαιναμε εξω και αν δεν γινοταν το δικο του φωναζε συνεχεια εισαι μ@λ@κ@ς :shock::o:oops:

Ντρεπομουν παρα πολυ γιατι ο κοσμος με κοιτουσε και ηταν σαν να μου ελεγαν "μα καλα γιατι δεν

κανεις κατι :?: "

Οσο και να τον μαλωνα οσο και να τον επερνα με το καλο οσο και αν αδιαφορουσα δεν γινοταν ΤΙΠΟΤΑ

και τελικα εφαρμοσα ενα δικο μου τροπο τωρα σωστο λαθος δεν ξερω αλλα σε εμενα επιασε και ησυχασα

με το που με ελεγε ετσι του το ελεγα και εγω σε ασχετες στιγμες που παιζαμε του το ελεγα και τον ενοχλουσε παρα πολυ μου ελεγε μαμα μην μιλας ετσι αλλα εγω συνεχιζα και αυτος νευριαζε...του ελεγα αφου το λες εσυ θα το λεω και εγω ε απο τοτε αυτο ηταν το σταματησε και ηρεμησαμε..........

Που και που οταν τον βγαζω στην παιδικη χαρα και ακουει και τα αλλα παιδια πεταει καμια ατακα και αυτος αλλα ειναι μικρο το κακο σε σχεση με αυτα που τραβηξα μαζι του..........

Ελπιζω ο μικρος σου με οπλο την αδιαφορια σου να σταματησει και να μην τραβηξεις αυτα που τραβηξα

εγω ;)

Παιδια ειναι οτι ακουνε το παπαγαλιζουν εχουμε να ακουσουμε ακομηηηηηηηηηηη..............

Καλα ξεμπερδεματα :)

Ακριβώς έτσι αντέδρασα κι εγώ αρχικά, με αδιαφορία και μετά άρχισα να του δείχνω πως με ενοχλεί. Ίσως ο τρόπος σου είναι αποτελεσματικός! Θα τον δοκιμάσω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα κορίτσια μου τι κάνετε;;; Εγώ δε βγάζω άκρη αυτό το μήνα με τα τεστ… Όλα αρνητικά με χαμηλή την ορμόνη. 16η μέρα του κύκλου σήμερα με πονάκια ωορρηξίας στη δεξιά πλευρά… Τι γίνεται;;; Έχει τύχει σε καμμία;;
    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...