Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ Ή ΟΧΙ???


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!!!!!!!ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΗΝ 14 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ!ΕΚΑΝΑ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΑ (1.3 Η ΜΕΤΡΗΣΗ ΤΗΣ).ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΟΛΕΣ ΑΨΟΓΕΣ.ΤΩΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ (ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΜΟΥ) ΑΠΟ 5 ΕΩΣ 25 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ Ή ΟΧΙ?ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΚΛΕΙΝΩ ΤΑ 38.ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΝΟ Η ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ, ΕΝΩ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΤΗΤΑ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΜΟΥ, ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ ΜΟΥ??? ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ (35 ΕΤΩΝ) ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ. ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΗΣΕ ΕΠΑΝΩ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ, ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρεθηκα και εγω στην ιδια θεσή με εσένα. Εγω ειμαι 36 ετών. Τελικά μετά απο πολλες σκεψεις την εκανα. Σημειωτεον εγω εκανα στην 12 εβδ τροφοβλάστη ετσι δεν εκανα ουτε αυχενική ουτε τιποτά αλλό. Η αποφαση ειναι καθαρά δική σου. Εγω το σκεφτηκα πολύ. Η γιατρός μου στην ιδια ηλικια με εμενα εκανα αμνιο θεωρώντας οτι σιγουρευει οτι ολα ειναι καλα. η κολλητη μου παλι στο Βερολινο και γνωστη μου στην Αγγλια ακριβως στην ιδια ηλικία με εμενα δεν τους ειπαν να κανουν αμνιο. εσυ επειδη εισαι 38 πρεπει να το σκεφτεις μια φορά ακόμα πριν παρεις την τελική απόφαση. Θα σε βοηθησει να googλαρεις και να βρεις πληροφορίες σε σχεση με την ηλικια της γυναικας και της χρωμοσομιακές ανωμαλιες. Παντως αυτο που καταλαβα ειναι οτι οταν το μονο θεμα ειναι η ηλικια της γυναικας ειναι καθαρά θεμα δικό της για το εαν θα την κανει ή οχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εζησα το ιδιο εγω τον Ιουλιο, αλλα επειδη ειχε μικρο ρινικο οστο,οχι λογω ηλικιας. Εγω το μονο που θα σου πω ειναι οτι οσο και να το σκεφτεσαι θα τρελαινεσαι... Εγω αποφασισα να την κανω γιατι δε θα μπορουσα να με τρωει για 5 μηνες... Το ιδιο και τον αντρα μου.... Αλλα μεχρι να το παρουμε αποφαση ειχαμε πεθανει απο στεναχωρια και αγχος.

Το μονο που ξερω ειναι οτι την κανουν μετα τα 35 σιγουρα και στο εξωτερικο, οποτε δε νομιζω να ειναι εκμεταλλευση. Και απλα λενε να το πανε στα 38,οποτε παλι θα σε πιανει.

Σαν εξεταση παντως δεν ειναι τιποτα,λιγα δευτερολεπτα αρκει... Το αγχος για τα αποτελεσματα ειναι το ζορι... Αλλα παντα ειναι καλα στο τελος, δοξα τω θεω!!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα. Εγω εμεινα εγκυος στα 36 μου, ειμαι 37 τωρα. Εκανα αμνιο, δεν μπορουσα κι αλλιως γιατι το γιατρο μου τον προβληματισε η αυχενικη στο ενα απο τα 2 εμβρυα. Τελικα ολα καλα, μου ειπε αν θελω να κανω το β΄επιπεδου δεν ειναι απαραιτητο γιατι με την αμνιο καλυφθηκε, μιας και ειναι η πιο σιγουρη εξεταση. Τα εκανα ολα, σαν εξεταση δεν ποναει καθολου, μα απο το αγχος μου λιποθυμησα πανω στο κρεβατι, στα δε αποτελεσματα ξεσπασα για τα καλα, Ισως αυτο που φοβασαι ειναι η μικρη πιθανοτητα αποβολης? Η κουμπαρα μου παντως που ειναι εγκυος στο τριτο,επισης 37, αν και ο γιατρος της επεμενε να κανει εκεινη δεν εκανε μια και ολα στην αυχενικη φυσιολογικα. Της εδωσε ομως καποιες αλλες αιματολογικες να κανει. Σου ευχομαι ο,τι κι αν αποφασισεις να εχεις καλα αποτελεσματα και καλη εγκυμοσυνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και απο μενα !!!Και γω γεννησα το γιο μου στα 36 και εκανα την εξεταση της τροφοβλαστης που οι πιθανοτητες για αποβολη ειναι πολυ περισσοτερες απο οτι στην αμνιοπαρακεντηση.. Μετα τα 35 αυξανουν οι πιθανοτητες για καποιες χρωμοσωμικες ανωμαλιες..Μηπως να το ξανασκεφτεις ?Απο σενα εξαρταται ...Ευχομαι ολα να πανε καλα με οτι και αν αποφασισεις!!!!!!Με το καλο το μωρακι σου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και το καλο ειναι οτι αφου βγουν τα αποτελεσματα, μεχρι τη γεννα εχεις μια απιστευτη ηρεμια οτι το παιδι ειναι μια χαρα.Αλλιως τρωγεσαι για μηνες. Ξερεις τι βαρος σου φευγει;;;

Εμεις 2 μερες μετα που πηραν για τα 1α αποτελεσματα, ο αντρας μου ειχε πεσει στα ποδια μου και κλαιγαμε μαζι απο χαρα και ανακουφιση.... Ειναι φοβερη η αναμονη...

Στην εξεταση ημουν πολυ ψυχραιμη. Ενω ειχα πει οτι θα κλεισω και τα ματια, τελικα κοιταζα τα παντα,ακομα και τη βελονα :shock: . Αλλα μετα, οταν φευγαμε,ετρεμα απο την ταραχη. Ξεσπασε ολο το αγχος μου... Αλλα πραγματικα μονο το αγχος ειναι που σε γονατιζει,σαν εξεταση δε ποναει. Και για αποβολη πλεον ειναι πολυ λιγες οι πιθανοτητες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ, ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!!!ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ!!

etoile ΜΟΥ ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ 4 ΜΗΝΩΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΓΙΕΣ!!!!ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΞΑΝΑ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ! ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΓΚΥΜΟΝΟΥΝ ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΠΟΝΟ!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...
Εζησα το ιδιο εγω τον Ιουλιο, αλλα επειδη ειχε μικρο ρινικο οστο,οχι λογω ηλικιας. Εγω το μονο που θα σου πω ειναι οτι οσο και να το σκεφτεσαι θα τρελαινεσαι... Εγω αποφασισα να την κανω γιατι δε θα μπορουσα να με τρωει για 5 μηνες... Το ιδιο και τον αντρα μου.... Αλλα μεχρι να το παρουμε αποφαση ειχαμε πεθανει απο στεναχωρια και αγχος.

Το μονο που ξερω ειναι οτι την κανουν μετα τα 35 σιγουρα και στο εξωτερικο, οποτε δε νομιζω να ειναι εκμεταλλευση. Και απλα λενε να το πανε στα 38,οποτε παλι θα σε πιανει.

Σαν εξεταση παντως δεν ειναι τιποτα,λιγα δευτερολεπτα αρκει... Το αγχος για τα αποτελεσματα ειναι το ζορι... Αλλα παντα ειναι καλα στο τελος, δοξα τω θεω!!!! :D

καλησπερα ειμαι 29 χρονων και ειμαι εγκυος στο 2ο παιδακι μου.οταν εκανα την αυχαινικη μου στη 12η εβδομαδα κ ειπαν και σε εμενα οτι υπαρχει ελειψη ρινικου οστου κανενα αλλο συμπτωμα και αιματολογικες ηταν παρα πολυ καλες .ετοιμαζομαι για ομνιοπαρακεντηση και εγω τις επομενες μερες.μπορει να μην το ειδε καλα το μωρο στην αυχαινικη?Δυστυχως οσο το σκεφτεσαι τρελαινεσαι!!!Μπορει το ρινικο οστο απλα να καθυστερησε να δημιουργηθει? :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εζησα το ιδιο εγω τον Ιουλιο, αλλα επειδη ειχε μικρο ρινικο οστο,οχι λογω ηλικιας. Εγω το μονο που θα σου πω ειναι οτι οσο και να το σκεφτεσαι θα τρελαινεσαι... Εγω αποφασισα να την κανω γιατι δε θα μπορουσα να με τρωει για 5 μηνες... Το ιδιο και τον αντρα μου.... Αλλα μεχρι να το παρουμε αποφαση ειχαμε πεθανει απο στεναχωρια και αγχος.

Το μονο που ξερω ειναι οτι την κανουν μετα τα 35 σιγουρα και στο εξωτερικο, οποτε δε νομιζω να ειναι εκμεταλλευση. Και απλα λενε να το πανε στα 38,οποτε παλι θα σε πιανει.

Σαν εξεταση παντως δεν ειναι τιποτα,λιγα δευτερολεπτα αρκει... Το αγχος για τα αποτελεσματα ειναι το ζορι... Αλλα παντα ειναι καλα στο τελος, δοξα τω θεω!!!! :D

καλησπερα ειμαι 29 χρονων και ειμαι εγκυος στο 2ο παιδακι μου.οταν εκανα την αυχαινικη μου στη 12η εβδομαδα κ ειπαν και σε εμενα οτι υπαρχει ελειψη ρινικου οστου κανενα αλλο συμπτωμα και αιματολογικες ηταν παρα πολυ καλες .ετοιμαζομαι για ομνιοπαρακεντηση και εγω τις επομενες μερες.μπορει να μην το ειδε καλα το μωρο στην αυχαινικη?Δυστυχως οσο το σκεφτεσαι τρελαινεσαι!!!Μπορει το ρινικο οστο απλα να καθυστερησε να δημιουργηθει? :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xiwa ελπιζω να μην ειναι κατι κακο κοπελα μου....

ποτε θα την κανεις;;;;ευχομαι καλα αποτελεσματα και περιμενουμε νεα σου......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xiwa ελπιζω να μην ειναι κατι κακο κοπελα μου....

ποτε θα την κανεις;;;;ευχομαι καλα αποτελεσματα και περιμενουμε νεα σου......

Να σαι καλα bourique1983 την αλλη Παρασκευη επρεπε να μπω στην 16η εβδομαδα γιατι περα απο αυτο ειμαι στο κρεβατι και με αποκοληση αρκετα μεγαλη και δεν μπορουσε να γινει νωριτερα ....και γω το ιδιο ελπιζω γιατι τα υπολοιπα ειναι ολα καλα οπως προανεφερα .θετικη σκεψη και προχωραμε!!! :!:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...