Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΔΕΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟ 6ΜΗΝΟ


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα.

Να σας ρωτήσω κάτι?Είμαι στην 18εβδ κύησης και απο την αρχή της εγκυμοσύνης παίρνω αναρρωτικές μιας και η κύηση προήλθε απο εξωσωματική και θεωρείται λίγο δύσκολη.

Και απο ότι φαίνεται με αναρρωτικές θα συνεχίσω!Ξέρει καμία σας εαν όλες αυτές οι αναρρωτικές θα με εμποδίσουν να πάρω την άδεια μητρότητας και αργότερα και το εξάμηνο?!?!?

Θέλω να πάω να ρωτήσω και στον ΟΑΕΔ αλλά μου είναι δύσκολη η μετακίνηση!

Μπορεί καμιά σας να με βοηθήσει?!?!

Σας ευχαριστώ πολύ!Πολλά φιλάκια στις φουσκωμένες κοιλίτσες και στα μωράκια του blog!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εαν εχεις 200 ενσυμα δεν θα εχεις κανενα προβλημα. Ημουνα και εγω περσι με αναρρωτικες μεχρι να γεννησω. τωρα ειμαι 6μηνο.

θα υπολογισεις 56μερες πριν την ΠΗΤ και θα πας στο ΙΚΑ να σου γραψουν την αδεια για να πληρωθεις.

Ευχομαι να πανε ολα καλα. Δεν χρειαζετε να πας στον Οαεδ, αλλα στο ΙΚα να ρωτας για οποιαδηποτε απορια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

georgi79 σε ευχαριτώ πολύ.Να ρωτήσω όμως...

200 ένσυμα συνολικά ή το τελευταίο έτος?Στην δουλειά μου βρίσκομαι απο το Δεκέμβριο 2007 εως και τις αρχές Μαιου 2011.

Στο ΙΚΑ που πηγαίνει ο πατέρας μου για τις αναρρωτικές του εείπαν να ρωτήσει τον ΟΑΕΔ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βλακιες του λενε. Δεν εχει καμια σχεση η αδεια τοκετου και λοχειας με τον Οαεδ.

Μετα που θα πληρωθεις απο τον Οαεδ, και εφοσον εχεις ακομη εργοδοτη (μην παραιτηθεις) θα καταθετεις τα χαρτια σου στον ΟΑεδ για συμπληρωματικα λεφτα και μετα θα σου πουν για το 6μηνο.

2οο ενσυμα πρεπει να εχεις τα 2 τελευταια χρονια μεχρι την ημερα που θα παρεις την αδεια τοκετου, δηλ. τις 56 μερες. Λογικα εχεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για να παρεις τις αδειες απο το ικα(κυοφορειας και λοχειας)πρεπει να εχεις 200 ενσημα τα 2 τελευταια χρονια απο την πητ σου....εφοσον λοιπον δικαιουσαι αυτες τις αδειες δικαιουσαι και το εξαμηνο του οαεδ...

με το καλο το μπεμπε σου...

αν θες μπες στην ιστοσελιδα του οαεδ και θα κατατοπιστεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια,ευτυχώς μίλησα με ΙΚΑ και ΟΑΕΔ και με τις πληροφορίες που δώσατε νομίζω οτι κάτι κατάλαβα.

2 χρόνια πίσω απο την ΠΗΤ πρέπει να έχω 200 ένσημα.Εαν τα έχω -που τα έχω- δικαιούμαι και την άδεια μητρότητας.Και 63 ημέρες μετά την γέννα.δικαιούμαι και το εξάμηνο!Σωστα?

Την περίοδο της άδειας μητροτήτας πληρώνομαι απο το ΙΚΑ,και το εξάμηνο απο το ΟΑΕΔ?

Μπέρδεμα όμως ε?!?!?

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δικαιουσαι 56 μερες πριν γεννησεις που στις πληρωνει το ικα και 63 μερες αφου γεννησεις που στις πληρωνει παλι το ικα....οταν γεννησεις περνεις επισης ενα επιδομα τοκετου απο το ικα και ενα συμπληρωματικο επιδομα απο τον οαεδ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...