Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΓΧΟΣ Κ ΕΚΓΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 14Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ Κ ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. Ο ΠΛΑΚΟΥΝΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΧΑΜΗΛΑ ΑΛΛ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΩ ΚΑΘΩΣ 8 ΣΤΙΣ ΔΕΚΑ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΤΟΥΣ ΝΙΩΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. ΑΥΡΙΟ ΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΣΥΝΔΡΟΜΟ DOWN, OΜΩΣ ΠΑΛΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΙ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ.

ΠΑΡΟΛ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ. ΦΤΑΙΕΙ Κ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΙΑΣ ΑΠΟΒΟΛΗΣ ΣΤΗΝ 8Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΗΡΕΜΗ Κ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ Κ ΑΝΗΣΥΧΩ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ. ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΤΣΖΙ ΚΑΝΩ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΒ ΝΑ ΤΟ ΕΛΕΓΞΩ. ΒΙΩΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΜΕΛΛΟΥΣΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ? ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ??

ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΝΕΥΡΑ ΚΙ ΚΑΛΙΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχην, συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου!ευχομαι να πανε ολα καλα!

Η περιοδος της εγκυμοσυνης ειναι ιδιατερη για καθε γυναικα. Αλλες την βιωνουν ευχαριστα και χωρις αγχος κι αλλες οπως εσυ κι εγω μαζι.. Κι εγω ετσι ημουν..αλλα μετα το πρωτο τριμηνο αρχησε καπως να μου περναει..καταρχην να σκεφτεσαι θετικα και να μην αφηνεις καμια μικρη αμφιβολια η ανησυχια να γινεται μεγαλη!να μην καθεσαι και να διαβαζεις πολλα πολλα στο ιντερνετ και βιβλια γιατι θα σου μπαινουν διαφορες σκεψεις.. Και μακρια απο ιστοριες που σε κανουν να στεναχωριεσαι..βεβαια αν ο χαρακτηρας σου ειναι να εισαι αγχωδης, θα συνεχισεις να εισαι αλλα προσπαθησε να εχει ενα μετρο ολο αυτο..ειναι φυσιολογικο καθε μελλουσα μαμα να αγχωνεται και να θελει να ειναι καλα το μωρακι της!εδω στο φορουμ θα βρεις κι αλλες κοπελες που να ειναι στις ιδιες βδομαδες με σενα και καθως θα μιλατε θα νιωθεις καλυτερα!!ολα καλα θα πανε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μην αγχωνεσαι, να σκεφτεσαι θετικα και ολα θα πανε καλα!! ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!! κι εγω ειμαι απο εξωσωματικη και τοσο καιρο ημουν φοβισμενη, λιγο τωρα μετα την αυχενικη αρχισα λιγο να ξεθαρρευω! ελα στο ποστ "Μανουλες Ιανουαριου Φεβρουαριου 2010". να τα λεμε, βοηθαει να μιλας με τις αλλες εγκυουλες!! φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω καρδουλα μου σε καταλαβαινω απολυτα... Ειχα 3 αποβολες (λογω θυρεοειδη)... Οποτε στο 4ο, οπως καταλαβαινεις, ημουν (και ειμαι!!!) οπως εσυ... Και ο αντρας μου ακομα χειροτερα!!

Ειχα βαρεθει να ακουω ''μην εχεις αγχος''... Ε,αυτο δε γινεται... Λες και ειναι κουμπι να το πατησεις...

Εμενα αμα σου πω τι με εκανε να ηρεμησω... Μια μερα μου λεει ο γιατρος ''μην ακους που λενε οτι μπορεις να αποβαλλεις απο αγχος,δεν ισχυει, το μονο που γινεται ειναι να γεμιζει με αγχος η γυναικα και να νοιωθει ακομη χειροτερα''!!!!! Και ειχε δικιο... Απο τη μερα που μου το ειπε, ηρεμησα, γιατι δεν αγχωνομουν και επειδη ειχα αγχος (ελπιζω να καταλαβες τι εννοω) :lol:

Εγω το μονο που θα σου πω ειναι να προσεχεις τον εαυτο σου. Αγχος για το παιδι θα εχεις για παντα... Και εμενα μου εχουν σκασει πολλες στραβες στην εγκυμοσυνη, αλλα το παιδακι μου ειναι μια χαρα και γενναω σε 2,5 μηνες... Ουτε που καταλαβα πως περασαν!!!

Και ειλικρινα,απο τη στιγμη που γινομαστε γονεις (απο τη στιγμη που εχουμε θετικο τεστ...) δε σταματαμε να αγχωνομαστε για τα σκατουλια μεχρι να πεθανουμε.... Οπότε αυτο που νοιωθεις το νοιωθουν ολες οι μανουλες!!!

Να χαρεις την εγκυμοσυνη σου και να σκεφτεσαι θετικα. Εμενα αυτο με βοηθησε. Ελεγα ''αυτο το παιδι θα το γεννησω ο κοσμος να χαλασει''!!! Ειδικα εσυ, με μονο 1 αποβολη,σιγουρα θα ηταν τυχαια και τωρα θα πανε ολα καλα!!!!! :D

Να χαμογελας :D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καρδουλα κι εγω ειχα αγχος στην εγκυμοσυνη που πηγαν ολα καλα ,γιατι ειχα κι εγω μια αποβολη στο παρελθον κι εγω στη βδομαδα που ετυχε σε σενα.στη βδομαδα που εισαι αν ηθελε ο οργανισμος να αποβαλει κατι που δεν ειναι καλο θα το ειχε κανει ηδη οποτε μη φοβασαι!τωρα δυανυω τη κανινουργια εγκυμοσυνη μου και δεν εχω κανενα αγχος γι'αυτη ξερω οτι ειναι να γινει θα γινει.... εχω ομως αγχος ακομα για τον μπεμπη μου!αχχ αυτα τα πρωτα παιδια λουζονται ολο το αγχος μας τα καημενα. :roll::roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου!

καλα απο αγχος στην εγκυμοσυνη μου αλλο τιποτα...

και ο γιατρος μου μουχε πει...

κοιτα δεν θα ηρεμησεις ποτε...οταν κανεις παιδια παντα θα εισαι αγχωμενη για κατι...

να πανε ολα καλα στην εγκυμοσυνη...

να βγαινουν καλες οι εξετασεις...

το ακουσα σημερα και ποσες φορες..

κλωτσαει πολυ σημερα ,ειναι καλα;

οατν θα γεννηθει...

κλαιει γιατι κλαιει;

ανασαινει;

χορταινει;(οταν με το καλο θηλασεις ,αν το θελησεις θα στο ρωτανε ολοι :lol: )

ποτε θα περπατησει,μπουσουλησει,μιλησει ,φαει ολο το φαι του,

πει μαμα μπαμπα και ενα σωρο αλλα...

μετα θα παει σχολειο,να διαβαζει ,να ειναι καλο παιδι,

να μην μπλεκει,οταν βγαινει τι ωρα θα γυριζει,με ποιους ειναι,

η πρωτη σχεση ,η δευτερη,να παντρευτει ναναι ευτυχισμενο....

και παει λεγοντας δεν τελειωνει ποτε ο καταλογος

καταλαβαινεις θα μπορουσα να γραφω ολο το βραδυ :)

απολαυσε την εγκυμοσυνη σου, να σκεφτεσαι οτι ολα θα πανε καλα,

η παναγια θα σας φυλαει...

με το καλο κοπελια το μωρακι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΓΛΥΚΙΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ..ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟ ΓΕΡΑΝΙ ΜΙΑ ΖΩΗ ΘΑ ΧΕΙΣ ΑΓΧΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΚΡΑΤΑ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΣΟΥ ΓΙΑ ΜΕΤΑ...ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΠΟΡΑΚΙ ΣΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΝΙΩΘΕΙ ΟΜΟΡΦΑ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΤΑ ΔΙΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΣΕ ΧΑΛΑΡΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΧΑΣΤΕΙΣ..ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΕΚΑΝΑ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητηρια κοριτσι μου. να χεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη και να μην αγχωνεσαι ολα καλα θα πανε.

πιστεψε με υπαρχουν πολυ χειροτερα πραγματα που μπορει να σου προκαλεσουν αγχος και φοβο. κοιτα να το χαρεις , ειναι μια πολυ ωραια περιοδος για την γυναικα , ισως και μοναδικη!!!!! Απολαυσε την και θα δεις οτι στο τελος θα ειναι ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Κι εγω ειμαι στην 16 εβδομαδα της εκγυμοσυνης μου, εχω παρα παρα πολυ αγχος παθαινω κρισεις πανικου κλαιω συνεχεια και δεν μπορω να ηρεμήσω (παρόλο που η εγκυμοσύνη μου ειναι παρα μα παρα πολυ καλή). Εγω εφτασα μεχρι και σε ψυχιατρο μου εχουν γραψει ηρεμιστικα και αντικαταθληπτικα. Δυστυχως δεν μπορω να το ελενξω. Ελπιζω να μπορεσεις να ηρεμήσεις απο μόνη σου σκεψου θετικα πραγματα (κατι που εγω δεν μπορω να κανω!!!) δεν μπορω να κοιμηθω τα βραδια δεν μπορω να ειμαι καλα την ημερα δεν μπορω να παρω κιλα.....εχω αλλαξει σαν ανθρωπος κι εχω γινει ενας τελειως διαφορετικη....ελπιζω να αντεξω !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω ειμαι στην 16 εβδομαδα της εκγυμοσυνης μου, εχω παρα παρα πολυ αγχος παθαινω κρισεις πανικου κλαιω συνεχεια και δεν μπορω να ηρεμήσω (παρόλο που η εγκυμοσύνη μου ειναι παρα μα παρα πολυ καλή). Εγω εφτασα μεχρι και σε ψυχιατρο μου εχουν γραψει ηρεμιστικα και αντικαταθληπτικα. Δυστυχως δεν μπορω να το ελενξω. Ελπιζω να μπορεσεις να ηρεμήσεις απο μόνη σου σκεψου θετικα πραγματα (κατι που εγω δεν μπορω να κανω!!!) δεν μπορω να κοιμηθω τα βραδια δεν μπορω να ειμαι καλα την ημερα δεν μπορω να παρω κιλα.....εχω αλλαξει σαν ανθρωπος κι εχω γινει ενας τελειως διαφορετικη....ελπιζω να αντεξω !!

σοφακι λυπαμαι που νιωθεις ετσι αλλα μηπως να προσπαθησεις να εκλογικευσεις λιγακι οσο γινεται τα συναισθηματα σου? υπαρχει καποιος λογος που αγχωνεσαι τοσο? ή ειναι του χαρακτηρα σου? μηπως η εγκυμοσυνη δεν ηταν προγραμματισμενη και δεν ειχες προετοιμαστει?

εγω σου μιλαω απο την αλλη ακρη .. προσπαθουσα χρονια για παιδακι και δεν ερχοταν.. θλιψη, απελπισια, μαυριλα.. τελικα ημουν τυχερη και με την 1η εξωσωματικη πετυχε.. Τωρα χαιδευω την κοιλια μου με ευγνωμοσυνη και δεν μπορω ακομα να το πιστεψω! Φυσικα φοβαμαι και σκεφτομαι πολλα που με αγχωνουν αλλα αυτα τα δυσκολα χρονια εμαθα να ειμαι αισιοδοξη και να δεχομαι αυτα που μου συμβαινουν χωρις αρνηση! Η εγκυμοσυνη ειναι ενα δωρο και μπορει να φανταζει τρομαχτικη αυτη η αλλαγη αλλα ολοι εχουμε απιστευτη δυναμη μεσα μας, την καταλληλη στιγμη βγαινει εξω και μας οδηγει!Προσπαθησε να ηρεμησεις, μην παιρνεις χαζοφαρμακα που μπορει να βλαπτουν το μωρο.. κανε ωραια πραγματα, βολτες, γυμναστικη και κυριως μιλα με τον συντροφο σου! ολα θα πανε καλα! φιλικα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Σε καταλαβαινω απολυτα γιατι περασα και εγω τα ιδια στην εγκυμοσυνη μου. Ημουν μεσα στο αγχος,στην κριση και στον πανικο.Αν ολα πανε καλα και τετοια.Φοβομουν συνεχεια και ας με καθυσυχαζε ο γιατρος μου.Και εγω εχω ιστορικο χανοντας ενα παιδακι σε προχωρημενη εγκυμοσυνη λογω προεκλαμψιας στην 26 εβδομαδα οποτε καταλαβαινεις...!!!Ολα στο κοκκινο...!!!Τελικα ομως ειχαν δικιο οι αλλοι που μου λεγανε να χαλαρωσω και οτι ολα θα πανε καλα μεχρι τελους εχοντας πιστη.Μην σκας και προσπαθησε να χαλαρωσεις οσο μπορεις.Μην ξεχνας οτι το μωρακι μας τα αισθανεται ολα...Δεν χρειαζεται να το στρεσαρουμε!!!Ολα θα πανε κατευχην και σε λιγο καιρο θα κρατας το μωρακι σου αγκαλιααα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...