Μετάβαση σε περιεχόμενο

Νέα υποψήφια μανούλα...


Recommended Posts

Καλησπέρα και απο μενα! Μόλις έκανα έγινα μέλος στην παρέα σας και επλίζω να τα λέμε συχνά. Παντρεμένεη εδω και ενα χρόνο με πιο εντατικές προσπάθειες το τελευταίο εξάμηνο, αποφάσισα να πάω στον γιατρό μου για να δούμε αν όλα ειναι ευνοικά στις προσπαθείες μας. Ξεκινήσαμε τις εξετάσεις σταδιακά όπως με συμβούλεψε "Βήμα-βήμα την φορα, όχι όλες μαζι" μου είπε. Ετσι αρχίσαμε με γενική αίματος, προγεστερόνη ορου και υπέρηχος με καλα αποτελέσματα. Ακόλουθο βήμα ήταν το σπερμοδιάγραμμα & αντιβιόγραμμα, πολυ καλα και αυτα τα αποτελέσματα... Δεν σας κρύβω αν και τα αποτελέσματα βγήκαν καλα ούτε εγω ούτε ο γιατρος ενθουσιαστήκαμε :? . Αν υπήρχε κάποιο θεματάκι θα το εντοπίζαμε και θα προχωρούσαμε στην κατάλληλη αγωγη...τώρα όμως; Οι επόμενες εξετάσεις που θα γίνουν είναι ορμονικές (8 δείκτες) , ενω μου είπε οτι θα μου δώσει και χάπια (δεν μου είπε ποια) για να έχουμε 2-3 αυγουλάκια την φορα, τέλος μετα την επαφή κοντα στις γόνιμες μέρες θα πάω για να δει κατα πόσο "φιλικο" είναι το περιβάλλον μου στα σποράκια...

Εχω αρχίσει ν α αγχώνομαι ή μάλλον να χάνω την ελπίδα μου. Κι αν πάλι δεν βρούμε τίποτα πως προχωράμε; Γνωρίζει ίσως κάποια κοπέλα ποια χάπια είναι αυτα; Κανένα παρόμιο περιστατικό με εμάς; Συγνώμη για τον καταιγισμό των ερωτημάτων... :oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΣΟΥ???ΤΩΡΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΙΟ ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ ΑΠΟ ΠΟΤΕ!!ΛΟΙΠΟΝ ΓΕΜΙΣΕ ΜΕ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΚΑΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΝΕΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΕΙΣ!!ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λενάκι καλως όρισες!!!!!!!

Πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημααα!!!!

Νωρίς δεν ξεκίνησαν οι εξετάσεις???

Εγώ ξέρω, εχω διαβάσει από τόσα κορίτσια εδώ ότι μετά τον χρόνο εντατικής προσπάθειας αρχίζουμε να ψάχνουμε!!!!!

Σου εύχομαι ολόψυχα πολύ σύντομα με σποράκιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!

2011.pngMake a pregnancy ticker

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ για το καλοσόρισμα.. Βίκυ να χαίρεσαι την κορούλα σου και εσυ Μαρία με το καλό να υποδεχτείς τον υό σου!! Μετα απο 1 χρόνο δεν ξεκινάν οι εξετάσεις συνήθως; Εγω μετρούσα αντίστροφα τον χρόνο μέχρι που είδα οτι δεν έγινε τίποτα στο διάστημα αυτο και έτρεξα στον γιατρο.. Κι αν ακόμα δεν βγάλουν τίποτα οι εξετάσεις εμεις γιατι είμαστε ακόμα οι 2 μας :cry: Πόσα ζευγαράκια ξέρω που είναι λιγότερο ή και τον ίδιο χρόνο παντρεμένα και περιμένουν τα μωράκια τους... Μέχρι τωρα οι συγγενείς ήταν διακριτικοί , αρχίζουν όμως σιγα σιγα να μας παροτρύνουν..."Άντε τι κάνετε;" Το ξέρω οτι το λενε απο αγάπη , δεν με πειράζει , φοβαμαι όμως οτι θα ερθει η μέρα που θα τους πούμε να μην περιμένουν απο εμας μπεμπάκι... :cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κ καλη επιτυχια πριν απο 4 μηνες ημουν στην θεση σου κ το μονο που μου βρηκαν στις εξετασεις ειναι οτι δεν εχω προγεστερονη αφου λοιπον εκενα μια θεραπια ηρθε κ η σειρα του σεπραφαρ ειναι ο πρωτος μηνας θεραπιας εχει τελειωσει σε πολυ λιγες μερες θα μαθω αν ειμαι εγκυος σου τα λεω αυτα να το ψαξεις κ εσυ κ αν βιαζεσε να μιλησεις με τον γυναικολο σου να σου κανει μια θεραπια για να σου ανοιξη την οωριξια σου για γρηγορα αποτελεσματα καλη επιτυχια σε ολα στης εξετασεις κ σε οτι τελικα αποφασεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λενακι καλησπερα και καλωσηρθες. εγω δεν εχω εμπειρια απο κατι τετοιο αλλα στεναχωριεμαι που εισαι απαισιοδοξη. παρε τα πανω σου και μην το ναζεις κατω κοριτσι μου. κανε αυτο που πρεπει , απεβαλε το αγχος σου και προχωρα , θα δεις που στο τελος ολα θα πανε καλα και συντομα θα χεις καλα νεα. στο ευχομαι μεσα απο την καρδια μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λένα, γειά σου και καλώς όρισες στο φόρουμ!!!

Νομίζω ότι είσαι πάρα πάρα πάρα πολύ αγχωμένη χωρίς λόγο. Είναι πάρα πολύ νωρίς για να χάνεις τις ελπίδες σου. Δε μένουν όλες οι γυναίκες έγκυες στον πρώτο μήνα, ούτε στον πρώτο χρόνο. Όταν είχαμε αρχίσει εμείς προσπάθειες, ο γιατρός είπε μετά τα δύο χρόνια άκαρπων προσπαθειών θα αρχίσουμε εξετάσεις. Τελικά έμεινα έγκυος ένα χρόνο μετά, το έχασα και ξαναέμεινα μετά από 6-7 μήνες. Και τις δύο φορές, όμως, που έμεινα έγκυος, αυτό ήταν το τελευταίο πράγμα που σκεφτόμουν! Ειδικά τη δεύτερη φορά, ούτε που μπορούσα να διανοηθώ ότι είμαι έγκυος όταν ξεκίνησα να έχω καθυστέρηση. Ενώ όταν μισο-αγχωνόμουν και μετρούσα μέρες, δεν έμενα με τίποτα. Και να φανταστείς ότι εγώ δεν ήθελα ποτέ μου παιδί πολύ φανατικά (μη σου πω και καθόλου) και δεν είχα ιδιαίτερο άγχος.

Αφού λες ότι δε βρέθηκε κάποιο πρόβλημα στις εξετάσεις σας, το πιθανότερο είναι να μην έχετε κιόλας πρόβλημα και να μείνεις έγκυος τυχαία, όταν το βγάλεις απ' το μυαλό σου και δεν αγχώνεσαι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ήδη με τις απαντήσεις σας εχω αρχίσει να πέρνω τα πάνω μου. Δεν μιλάω για το θέμα αυτο σχεδόν με κανέναν, δεν εχω πει τίποτα στις φίλες μου καθώς όλες τους είναι ελευθερες και δεν τους έχουν απασχολήσει ακομα τέτοια θέματα επίσης νιώθω πως αν πω κατι μετα θα είναι το μονο θεμα συζητησης μας κατι πουθα αγχώνει περισσότερο. Προτιμώ να το μοιράζομαι με ανθρώπους που μπορούν να με καταλάβουν και σας ευχαριστώ για αυτο. :)

μπαμπαλού εύχομαι σε λίγες μέρες να είσαι με ένα τεράστιο χαμόγελο σαν και αυτο :D ! ;) Πάντως βλέπω πολυ στο φορουμ το φάρμακο .... seprafar έτσι; Τι ακριβώς κάνει αυτο;

Πιστεύω κοντά σας θα ενημερώνομαι καλύτερα και έτσι θα ησυχάζω περισσότερο καθως είμαι λιγο μαμούνι και θέλω να ξερω τι θα ακολουθήσει απο εξετάσεις ωστε να νιώθω οτι ξέρω τι μου γίνεται....(Λέμε τώρα! :-s )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, επίσης τα διάφορα "καλοπροαίρετα" των συγγενών να τα κόψεις μαχαίρι, ακόμα κι αν παρεξηγηθείς με ορισμένους. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα. Το έβλεπα και σε συγγενείς και φίλες που ήθελαν να κάνουν παιδί και δυσκολεύονταν, το έβλεπα και σε μένα, παρ' όλο που δεν τρελαινόμουν με το θέμα "τεκνοποιία", εντούτοις με ενοχλούσε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, επίσης τα διάφορα "καλοπροαίρετα" των συγγενών να τα κόψεις μαχαίρι, ακόμα κι αν παρεξηγηθείς με ορισμένους. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα. Το έβλεπα και σε συγγενείς και φίλες που ήθελαν να κάνουν παιδί και δυσκολεύονταν, το έβλεπα και σε μένα, παρ' όλο που δεν τρελαινόμουν με το θέμα "τεκνοποιία", εντούτοις με ενοχλούσε.

Η αλήθεια είναι οτι ενας κόμπος πηγαινοέρχεται λαιμό-στομάχι και τούμπαλιν σε κατι τέτοιες στιγμές αλλα ξέρω οτι ολα είναι καλοπροαίρετα και δεν μας το λενε για να μας πιέσουν... Την τελευταία φορα που πήγαμε σε κάποιους συγγενείς των οποίων το παιδι παντρεύτηκε 1 μηνα μετα απο εμας και ήδη περιμένουν το κοριτσάκι τους η πεθερά μου είπε "Άντε να βαλετε μπρος για κανενα μωρο γιατι ζήλεψα". Δεν παρεξηγήθηκα καθόλου γιατι είναι πολυ καλος άνθρωπος και το λεει με αγαπη αλλα ο κόμπος αρχισε και πάλι τις διαδρομές... :cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ήδη με τις απαντήσεις σας εχω αρχίσει να πέρνω τα πάνω μου. Δεν μιλάω για το θέμα αυτο σχεδόν με κανέναν, δεν εχω πει τίποτα στις φίλες μου καθώς όλες τους είναι ελευθερες και δεν τους έχουν απασχολήσει ακομα τέτοια θέματα επίσης νιώθω πως αν πω κατι μετα θα είναι το μονο θεμα συζητησης μας κατι πουθα αγχώνει περισσότερο. Προτιμώ να το μοιράζομαι με ανθρώπους που μπορούν να με καταλάβουν και σας ευχαριστώ για αυτο. :)

μπαμπαλού εύχομαι σε λίγες μέρες να είσαι με ένα τεράστιο χαμόγελο σαν και αυτο :D ! ;) Πάντως βλέπω πολυ στο φορουμ το φάρμακο .... seprafar έτσι; Τι ακριβώς κάνει αυτο;

Πιστεύω κοντά σας θα ενημερώνομαι καλύτερα και έτσι θα ησυχάζω περισσότερο καθως είμαι λιγο μαμούνι και θέλω να ξερω τι θα ακολουθήσει απο εξετάσεις ωστε να νιώθω οτι ξέρω τι μου γίνεται....(Λέμε τώρα! :-s )

στη δικη μου περιπτωσει μου ανηγη την οωριξια αυτο το φαρμακο το παιρνω 5 μερες στη διαρκεια της περιοδου σε ευχαριστω να σε καλα οταν θα ολοκληροθουν οι εξετασεις ζητα απο τον γιατρο σου να σου εξηγησει κ ισως το ακουλουθησεις κ εσυ απλα για μενα ειναι ενας πιο σιγουρος τροπος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λενα καλως ηρθες και ευχομαι πολυ συντομα να δω το ονομα σου στις ανακοινωσεις εγκυμοσυνης!!!

θελω μονο , να σου πω να πιστευεις στο σπορακι σου, και οτι το παιδακι σου θα βρει το δρομο να ερθει στην αγκαλια σου!!!περυσι, μετα απο 6 χρονια γαμου ( το λεω, γιατι ολα αυτα τα χρονια ειχα κι εγω πολλους κομπους... :( ) , μια παλινδρομη κυηση και προσπαθειες 6 μηνων-σχεδον καθημερινες- ειχα αποφασισει οτι θα ξεκινουσαμε εξονυχιστικες εξετασεις αν ο σεπτεμβριος ηταν αλλος ενας ακαρπος μηνας....και τοτε ηρθε το θαυματακι μου!!!!!30/9 εκανα την 1η χοριακη και δεν το πιστευα!!! τωρα, εχω το κοριτσακι μου διπλα, να κοιμαται, και ειμαι ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ!!!!μην σταματας να πιστευεις στο παιδακι σου που ερχεται!!!σου ευχομαι πολυ γρηγορα να φουσκωσει η κοιλιτσα σου και του χρονου να εχεις κι εσυ το μωρακι σου, και το ιδιο ευχομαι σε ολα τα κοριτσια που προσπαθουν!!!!

αυριο ειναι της Παναγιας, καντε μια προσευχη, παντα ακουει τις μανουλες.... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lena kalos irthes sthn parea mas...

Proton mhn apogoitevese den iparxei logos.. Kala kaneis kai to psaxneis apo noris kata thn gnomh mou giati etsi den tha fas ta xronia sou sthn anamonh...Afou den exete tipota tha erthei kai to mwraki sas arga h grigora.

Emeis sto deftero paidaki pedeftikame polu, parolo pou eixa ena paidi kai xoris kanena provlima argise 3 xronia na erthei o mpempoulis mas..Twra pleon eimai sigourh pws eftege to anxos (emonh na lew kalitera) pou eixa...Molis eipa pws den prokite na kataferw na kanw deftero paidi kai to esvisa apo to mialo mou emina egkuos :D Vevea ekino to paidaki to xasame (palindromise) alla ton epomeno mhna kiolas emina pali egkuos...... :ymparty::ymparty: pistevw pws epekse rolo pou pleon eimoun sigourh pws tha ta kataferw giati eixe ginei mia fora kai tha ksanaginotan....

Ta xapia pou les einai h ta Serpafar h ta clomifen kai ta perneis gia na sou prokalesoun polaplh owriksia.

Na zitiseis apo ton giatro sou sinxronos na sou kanei kai tis enesois Pregnyl, (einai gia na orimasoun ta augoulakia sou kai na einai etima na dextoun to spermatozoario mesa se 36 wres) Etsi tha kserete akrivos pote na erthete se epafh kai ta waria sou tha exoun kalh piotita....

Elpizw na se voithisa me to kalo na mas anakinoseis ta efxarista sintoma.......KaI opos eipame OXI ANXOS...........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λενάκι καλώς ήρθες! Ως πιο...έμπειρη :lol::lol: θα σου πω ότι είναι ¨χαζό" να αγχώνεσαι και να το ψάχνεις τόοοοοσο από τώρα.Ούτε χάπια χρειάζονται κατά τη γνώμη μου ακόμα. Έξι μήνες προσπαθειών και έχετε κάνει τόσες εξετάσεις;;Στο 80% των ζευγαριών η γυναίκα πιάνει παιδί μέσα στον πρώτο χρόνο.Όσο αγχώνεσαι χειροτερεύεις την κατάσταση και το θέμα του άγχους δε λύνεται με χάπια.Εγώ έπιασα παιδάκι τον έννατο μήνα προσπαθειών.Άλλες φίλες μου πολύ αργότερα.Κοίτα τώρα να χαρείς τις αγκαλίτσες με τον αντρούλη σου και κατά τη γνώμη μου σταμάτα τις πολλές επισκέψεις στο γιατρό γιατί μάλλον αγχώνεσαι περισσότερο.Άλλωστε έχεις στα χέρια σου καλές εξετάσεις. Μη φοβάσαι τίποτα.Σε λίγο καιρό θα μας πεις τα ευχάριστα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λένα χρειάζεται πίστη και υπομονή! Κύρίως πίστη. Και save energy μιλώντας μόνο με ανθρώπους που ενθαρρύνουν. Λέγε και τακτικά στον εαυτό σου "ό,τι χρειάζομαι έρχεται σε μένα με τέλειους τρόπους τη σωστή στιγμή". Καλώς ήρθες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξερω πως να σας ευχαριστήσω όλες σας! Και για τις απορίες που μου λύνετε ποσο μάλλον για το κουράγιο και την ελπίδα, πραγματικά μου αναπτερώνετε το ηθικό! Στα χέρια μου κρατάω τις ορμονικές εξετάσεις που κανονικά είναι να κάνω στο ΙΚΑ αλλα δεν ξερω αν θα με δεχτουν καθως μολις προχτες τις εγραψα οπότε και δεν εχω κλεισει ραντεβού για μετα πέντε μέρες...(πρεπει να γίνουν συγκεκριμένη μέρα του κύκλου). Αν δεν γίνω δεκτη λέω να παω σε ενα ιδιωτικό εργαστήριο συμβεβλημένο με το ΙΚΑ και να τις κάνω εκει. Σε ένα που ρώτησα μου είπαν αρχική τιμη 270€! Με την εκπτωση 180€... Ουκ ολίγα αλλα αν μου πουν στο ΙΚΑ να κλείσω ραντεβού για μετα 20 μέρες και αλλες τόσες για τα αποτελέσματα με βλέπω να πηγαίνω σε ιδιωτικό.

Εχετε απολύτο δίκιο που μου λέτε να μην αγχώνομαι απλως νιώθω μια πικρία που δεν ήρθαν όλα τοσο φυσικά και ανεπάντεχα σε εμας (κατι που το επιθυμούσα μια ζωη) αλλα το κάνουμε προγραμματισμένα. Ας μην είμαι αχάριστη όμως αν είναι να κρατήσω το μπουμπουκάκι μου αγκαλίτσα ας έρθει όπως εκείνο το θέλει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα Λενακι, καλωσορισες στην παρεα μας. Εκανα παιδια μετα απο 5 χρονια γαμου. Πλεον ολα τα προβληματα η επιστημη τα λυνει, αν οντως υπαρχει προβλημα και δεν ειναι απλα θεμα αγχους. Γι'αυτο απομακρυνε ολους οσους σε πρηζουν γιατι πρεπει να εισαι ηρεμη. Αυτα τα πραγματα θελουν το χρονο τους. Δηλαδη δε φτανει το αγχος που αντιμετωπιζουμε καθημερινα με την κριση, με τις δουλειες μας πρεπει να προστεθει και το καθε "καλοπροαιρετο σχολιο" της καθε θειτσας? Τα περασα και μιλαω ετσι, μεχρι που ειπα οτι θα τα παρουμε ετοιμα τα παιδια και η πεθερα μου κοντεψε να παθει καρδιακο επεισοδιο. Κατι επισης πηγε να σχολιασει οταν εμαθε για την εξωσωματικη, μεχρι που ο αντρας μου της ειπε οτι αυτος ευθυνεται(για μενα δεν εχει σημασια ποιος εχει το προβλημα) και ετσι το ταπωσε. Γενικα κοψτους το βηχα! Σου ευχομαι καλα αποτελεσματα στις εξετασεις σου και με το καλο να σας επισκεφτει ο πελαργος!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λενα καλωσηρθες στην μεγαλη παρεα του μαμυ,καταρχην θα σου πω κι εγω με τη σειρα μου να αποβαλεις το αγχος σου και να εισαι αισιοδοξη,απο τα λεγομενα σου δεν βλεπω να υπαρχει καποιο ιδιαιτερο προβλημα,εγω θα σου πω και κατι αλλο,μπορεις να δοκιμασεις να κανεις τεστ ωορηξιας,ειναι πολυ απλο ανιχνευει τις γονιμες μερες και ξερεις ακριβως ποτε εχεις ωορηξια,στον πρωτο μου γιο ετσι εμεινα εγκυος,αν θες τη γνωμη μου δοκιμασε το και μετα μπαινεις στη διαδικασια για εξετασεις,εδω ειμαι αν χρειαστεις κατι και μπορω να βοηθησω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lena81, καλη αρχη σε οτι και αν αποφασισεις!Οσο αφορα τι ΙΚΑ πρεπει να σου γραψει πανω ο γιατρος ''επειγον'' και να πας τη μερα που πρεπει κ να πεις στο μικροβιολογικο οτι πρεπει να γινει συγκεκριμενη μερα για να σε περασουνε.Βεβαια καθε μικροβιολογικο εχει και τις σπαστικες του αλλα προσπαθησε να πας και να τις προσπερασεις σε οτι κι αν σου πουν .Πηγαινε ρωτα αν θες πρωτα να δεις τι κλιμα επικρατει εκει που ανηκεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα έκλεισα ραντεβού για την Δευτέρα και το καλύτερο; Τους είπα οτι η φόρμα του γιατρου (επειδή είναι ιδιωτικός συμβεβλημένος) επιτρέπει μονο 5 εξετάσεις την φορα να μου γράψει και υπολοίπονται άλλες 3, τι να κάνω; και μου είπαν να φέρω συμπληρωματικό παραπεμπτικό κα θα μου τις κάνουν χωρίς να ξαναπάω για έγκριση του ελεκτη γιατρού (δεν θα προλάβαινα). Μου το είπαν στο μικροβιολογικό του ΙΚΑ οι γιατρίνες που πέρνουν αίμα εκει "Αφου θα το τρυπίσουμε το κορίτσι μια φορά γιατι να το ταλαιπωρούμε να ξαναέρχεται. Φέρε και το 2ο παραπεμπτικό και θα σου τις κάνουμε όλες" είπαν. Μπορεί να ακουστώ πολύ αφελής αλλα φεύγοντας εγω δάκρυσα απο την χαρά μου και την ευαισθησία που έδειξαν οι Κυρίες αυτες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λένα γειά σου κι απο μένα. Απαντάω στο post σου γιατι η ιστορία σου μου είναι κάπως οικεία. Εγώ έμεινα έγκυος μετά απο 2 χρόνια προσπαθειών. Σου παραθέτω εν συντομία το ιστορικό μου: Μετά απο 1 χρόνο ατελέσφορων προσπαθειών επισκέπτομαι τον γιατρό ξέροντας ήδη εδω και χρόνια ότι έχω ΣΠΩ και αστατο κύκλο. Μου λεει να κάνω μια απλή εξέταση προγεστερόνης, η οποία αποδεικνύεται ότι ήταν στον πάτο!Συμπέρασμα; δεν κάνω ωορηξία (τουλάχιστον όχι σε όλους τους κύκλους). Μου δίνει κλομιφαίνη (είναι το ίδιο με το serapfar) για να κάνω γόνιμα ωάρια και μου λέει ότι θα έχω αποτέλεσμα απο τους πρώτους μήνες.Στο μεταξύ για καλό και γι κακο κανει και συζυγος σπερμοδιάγραμμα όπου όλα καλά. Παρακολουθόντας τον κύκλο καθε μήνα διαπιστώνουμε ότι ταχάπια κάνουν δουλεια και η ωορηξία γίνεται κανονικά. Σύλληψη όμως δεν επιτυγχανεται. Πραβληματισμλενοσ ο γιατρόσ με στέλνει για σαλπιγγογραφία όπου βρίσκουμε ότι υπάρχουν περικωδωνικές συμφύσεις με αποτέλεσμα οι σάλπιγγες να μην μπορουν να κάνουν τη δουλειά τους σωστά. Ο γιατρος δεν ήθελε να με αγχώσει άλλο γι' αυτο μου είπε να συνεχίσω τις προσπάθειες για λίγο καιρό ακόμα γιατί ακόμα κι έτσι υπάρχουν κάποιες ελπίδεσ για φυσιολογική σύλληψη. Το Σεπτέμβριο του 2010 έκανα την σαλπιγγογραφία, το Νοέμβριο του 2010 σταμάτησα τα χάπια ( δεν κάνει να τα παίρνεις πανω απο 6 μήνες συνεχόμενα) και τον Αύγουστο του 2011 ανακάλυψα ότι είμαι έγκυος. Τελικά η σύλληψη έγινε εντελώς φυσιολογικά και χωρις να το περιμένω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Marina.k και απο εμένα. Σε ευχαριστώ που μοιράστηκες μαζί μου την ιστορία σας και είμαι πολυ χαρούμενη που τα κατάφερες! με το καλο το νινι σας στην αγκαλίτσα σας! Τα αποτελέσματα των εξετάσεων τα περιμένω γυρω στις 10 Οκτωβρίου και μετα μου μένουν του θυροειδή που δεν τις έκανα τελικά. Η προγεστερόνη μου είχε βγεί καλη. Το ΣΚ συναντηθηκα με μια φίλη που και εκείνη είχε αγχωθει στο θέμα παιδί αλλα ήξερε οτι έχει θυροειδή. Παρόλα αυτο η γιατρός της τους είπε να προσπαθήσουν κι αλλο μόνοι τους χωρίς χάπια και τέτοια. Ακούγοντας αυτα αναρωτιέμαι αν έκανα καλα που ξεκίνησα τα χάπια πριν ακόμα βρούμε τι και αν φταίει κατι. Καθως τα χάπια είναι πολυ δυνατά (οι αντεδείξεις και οι παρενέργειες που σημειώνονται στο φυλλάδιο του φαρμάκου τα λένε όλα!) σκέφτομαι αν δεν γίνει κατι και αυτον τον μήνα να τα διακόψω και να συνεχίσουμε για λίγο καιρό μόνοι μας....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...