Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αδελφάκια στο ίδιο δωμάτιο. Πως είναι;


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπέρα!!!!

Έχω ένα γιο 22 μηνών. Σκεφτόμαστε με τον άντρα μου σιγα σιγά να αρχίσουμε προσπάθειες για 2ο μωράκι.

Αυτό που σκεφτόμαστε είναι ότι έχουμε ένα δωμάτιο, αυτό που βρίσκεται ήδη ο μικρός και αναρωτιόμαστε πως θα είναι να κοιμούνται αργότερα παρεούλα.

Υπάρχει η δυνατότητα σπίτι μας να γίνει επέκταση αλλα καταλαβαίνετε αυτό έχει ένα κόστος αλλα και μια διαδικασία.

Μας λένε φίλοι οτι αν ειναι μαζι θα ξυπνάει το ένα το άλλο και διάφορα αλλα :roll: .

Εσεις τι εμπειρίες εχετε; Θα με ενδιέφερε να μου πείτε... :?:

Ε να μη πρηζω μονο τις φιλεναδες μου στις μανουλες του οκτωβρη :lol: ειπα να ζαλισω ολο το μαμμυ με τις ανυσηχιες μου!!!!! :P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω ημουν στο ιδιο δωματιο με τον αδερφο μου και εχουμε 7 χρονια διαφορα... Εεεε, ακομη και σημερα λεμε ιστοριες για το γελιο που ριχναμε οταν ημασταν μικρα και πεφταμε για υπνο!!!! Δε θα το αλλαζα με τιποτα...

Οταν παντρευτηκα και εφυγα ξερεις πως του κακοφανηκε;;; :D

Τελευταια ακουσα απο τον κουνιαδο την αποψη οτι δε γινεται αγορι και κοριτσι να ειναι στο ιδιο δωματιο (απο θεμα συντηρητισμου.... :oops: ).Εγω το θεωρω ακυρο σαν αποψη. Δηλαδη οι γονεις μου ηταν ανωμαλοι που μας ειχαν μαζι;;; Ελεος!!!!

Εγω παρολο που εχω 3 δωματια, αν κανω και 2ο θα τα εχω μαζι... Νομιζω οτι ετσι δενονται πολυ τα αδερφακια... Σου λεω οτι τις στιγμες που ειχα με τον αδερφο μου δε τις αλλαζω με τιποτα!!!!

Το μονο που ισως να εκανα ειναι να εχω τα γραφεια τους σε διαφορετικο δωματιο, για να μπορουν να απομονωθουν αν θελουν να διαβασουν πχ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω ημουν στο ιδιο δωματιο με τον αδερφο μου και εχουμε 7 χρονια διαφορα... Εεεε, ακομη και σημερα λεμε ιστοριες για το γελιο που ριχναμε οταν ημασταν μικρα και πεφταμε για υπνο!!!! Δε θα το αλλαζα με τιποτα...

Οταν παντρευτηκα και εφυγα ξερεις πως του κακοφανηκε;;; :D

Τελευταια ακουσα απο τον κουνιαδο την αποψη οτι δε γινεται αγορι και κοριτσι να ειναι στο ιδιο δωματιο (απο θεμα συντηρητισμου.... :oops: ).Εγω το θεωρω ακυρο σαν αποψη. Δηλαδη οι γονεις μου ηταν ανωμαλοι που μας ειχαν μαζι;;; Ελεος!!!!

Εγω παρολο που εχω 3 δωματια, αν κανω και 2ο θα τα εχω μαζι... Νομιζω οτι ετσι δενονται πολυ τα αδερφακια... Σου λεω οτι τις στιγμες που ειχα με τον αδερφο μου δε τις αλλαζω με τιποτα!!!!

Το μονο που ισως να εκανα ειναι να εχω τα γραφεια τους σε διαφορετικο δωματιο, για να μπορουν να απομονωθουν αν θελουν να διαβασουν πχ!!!

θα συμφωνησω.κι εγω πολυ δεμενη με τον αδερφο μου που μεγαλωσαμε στο ιδιο δωματιο.ακομα και τωρα οταν κοιμομαστε στο πατρικο πεφτει το γελιο της αρκουδας,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tα δυο μου πρωτα παιδια κοιμουνται στο ιδιο δωματιο σε κουκετα και ειναι μια χαρα,εχουν 27 μηνες διαφορα και ειναι και κολλητα φιλαρακια,το χειμωνα με τα σχολεια μαζι κοιμουνται και μαζι ξυπνανε,τωρα το καλοκαιρι ο δευτερος νησταζει λιγο νωριτερα και παει ξαπλωνει μονος του,και το πρωι ο μεγαλος ξυπναει παντα νωριτερα και ο δευτερος κοιμαται,μην το σκεφτεσαι μια χαρα θα ειναι δεν θα εχεις κανενα προβλημα,τα παιδια συνηθιζουν μαζι και ειναι μια χαρα,βαλε μπρος για το δευτερο και μην ακους τι λενε οι αλλοι,και εγω σε ενα δωματιο μεγαλωσα με τις δυο αδερφες μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βουρρρρρρρρρ στο δευτερο λοιπον ;)

Και συντομα σου ευχομαι :)

Θα συμφωνησω και εγω με τα κοριτσια...μεγαλωσα στο ιδιο δωματιο με τον αδερφο μου και

την αδερφη μου και οταν καθομαστε ολοι μαζι σκεφτομαστε τις τρελες που καναμε καθε βραδυ

οταν μας εβαζαν για υπνο η καλυτερη φαση της ζωης μας...............

Στην αρχη ισως να ζοριστει ο μικρος αλλα σιγουρα θα μαθει να μοιραζεται το ιδιο δωματιο και θα

του αρεσει που θα εχει παρεα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ μεγάλωσα στο ίδιο δωμάτιο με τον αδελφό μου (6.5 χρόνια διαφορά) και ήταν σούπερ!

Βέβαια όταν ήταν μωρό τον είχαν σε κούνια στο δωμάτιο τους οι γονείς μου, αλλά μετά ήμασταν στο ίδιο δωμάτιο.

Μπορεί να είχαμε μεγάλη διαφορά ηλικίας, αλλά μια χαρά μεγαλώσαμε, παίζαμε, του έκανα σκετσάκια και γελούσε πολύ, το βράδυ πολλές φορές κρατούσαμε τα χεράκια μας μέχρι να κοιμηθούμε..

Είμαστε πάρα πολύ δεμένοι, είναι ο πιο αγαπημένος μου άνθρωπος σ'αυτόν τον κόσμο και πρόσφατα έγινε και νονός του γιου μου! :)

Με το καλό να'ρθει το 2ο!!

Στην κοιλίτσα σου και στη ζωή σας! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι και εγω απο εδω θα συμφωνησω με τις κοπελες παροτι με τον αδερφο μου ειχα ξεχωριστα δωματια...

αν σε ηξεραν και λιγο καλυτερα θα ηταν σιγουρες οτι δεν αφηνεις τιποτα στην τυχη του...οποτε κανενα προβλημα ουτε για τον Διονυση ουτε για εσας ουτε για την αδερφουλα του :D:D:D:D:D:D

αργοτερα που θα μεγαλωσουν , ξανασκεφτεστε για την επεκταση...τοτε θα μπορειτε να τα ρωτησετε κιολας :D:D

με το καλο Μαρακι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είχα πάντα δικό μου δωμάτιο. Μια φορά μας έβαλαν να κοιμηθούμε μαζί με τον αδελφό μου, στο ίδιο κρεβάτι κιόλας, και σκοτωθήκαμε και μας χώρισαν αμέσως!

Αλλά αυτό δε σημαίνει τίποτα! Οι περισσότεροι φίλοι μου μεγάλωσαν σε ένα δωμάτιο δύο, τρία ή ακόμα και τέσσερα αδέλφια μαζί! Νομίζω ότι έτσι τα παιδιά μαθαίνουν να μοιράζονται και να έχουν ομαδικό πνεύμα. Εγώ πάντως φοβόμουν πάρα πολύ μόνη μου το βράδι, ενώ αν είχα κάποιον στο ίδιο δωμάτιο δε θα είχα αυτό το πρόβλημα.

Τώρα στο σπίτι μου μένουμε έχουμε τρία δωμάτια, αλλά αν κάνουμε δεύτερο (κάτσε να βγει το πρώτο!!!) θα τα βάλουμε μαζί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην το σκέφτεστε καθόλου!Κάποια φορά θα τύχει να ξυπνήσει το ένα το άλλο αλλά δεν τρέχει τίποτα.Την επέκταση την κάνεις και όταν μεγαλώσουν.

Αν και νομίζω πως τα αδερφάκια που μοιράζονται το ίδιο δωμάτιο δεν θέλουν να χωριστούν :)

Χώρια που έτσι μαθαίνουν να σέβονται την προσωπικότητα του διπλανού τους,και να μοιράζονται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α, επίσης έχω φίλη που μεγάλωσε στο ίδιο δωμάτιο με την αδελφή της, κι όταν χτίσανε καινούριο σπίτι, ζήτησαν να μένουν στο ίδιο δωμάτιο, παρ' όλο που ήταν ήδη στην εφηβεία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω ειχα δικο μου δωματειο

οποτε δεν μπορω να σου πω

παντως απο οσον γνωριζεις τα διδυμα στο ιδιο δωματειο τα εχουμε

ενταξει εαν εχει καποιος ιδιαιτερη ανησυχεια μπορει να ξυπνησει και τον αλλο

αλλα και τι εγινε γι αυτο ειμαστε και 2 γονεις :lol:

εγω παντως και τριτο να κανω ενα δωματειο εχω - επεκταση δεν περνει οποτε :lol:

αντε ξεκινα εσυ για το 2ο να εχουν μικρη διαφορα

και για τα αλλα θα δεις

ουτως η αλλλιως σκεψου οτι μπορεις το 2ο να το εχεις τουλαχιστον 1 6μηνο στο δωματειο σας μεχρι να συνηθισει ο μεγαλος

και 9 μηνες στην κοιλια

μανι μανι εγινε 3 ο Διονυσακης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια χαρα κ απο εμενα ..

Εγω σαν μοναχοκορη κ μοναχοπαιδι δεν εχω εμπειριες δικες μου να σου πω ..Ξερω ομως οτι σαν παιδακι ηθελα κ γω ενα αδερφακι να μοιραζομαστε το δωματιο κ να κανουμε τις τρελες μας οπως ακουγα απο τις συμμαθητριες μου κ τις φιλες μου ..

Οι κορες μου τωρα ..Οι διδυμες εξ αρχης κοιμοταν μαζι στο ιδιο δωματιο ..Βλεπεις δεν ειχαμε αλλη επιλογη μιας κ υπηρχε μονο ενα παιδικο δωματιο ..Ακομα κ οταν περασαμε την περιοδο της μεγαλης τους αυπνιας με ενα παραξενο τροπο δεν ξυπνουσαν ποτε η μια την αλλη , αλλα ξυπναγαν εναλλαξ ..

Κουβεντιαζαν παντα στα κρεβατια τους η μια αντικριστα στην αλλη κ ακομα κ τωρα αν δεν ειναι ολες μαζι δεν πανε για υπνο ..

Το μικρο μας τωρα ..Την βαλαμε στο δωματιο τους οταν ηταν εννια μηνων κ την δεχτηκαν με χαρα ..η μπεμπα μας ειχε επισης τασεις αυπνιας να τις πω , πως να τις πω δεν ξερω .. :lol::lol: Ομως απο τοτε που πηγε μαζι τους βελτιωθηκαν παααρα πολυ τα πραγματα ..

Για μενα νομιζω ειναι οπως τα μαθεις τα παιδια ..δηλαδη αν τα μαθεις μαζι εξ αρχης θα ειναι πιο ευκολο ισως ..Βεβαια αυτο εξαρταται κ απο την καθε οικογενεια τις αναγκες της κτλ ..Δηλαδη δυο παιδια που ενοχλουν το ενα το αλλο εννοειται οτι ισως θα επρεπε να χωριστουν ..Βλεποντας κ κανοντας ..

Εγω θα σου ευχηθω να χαιρεσαι το παιδακι σου κ με το καλο να ξεκινησετε τις προσπαθειες για το δευτερο ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Εύχομαι οι προσπάθειές σου να καρποφορήσουν σύντομα και να σου λυθούν οι απορίες για το δωμάτιο από πρώτο χέρι :)

Επειδή το θέμα με αφορά κι εμένα, πείτε αν έχετε όρεξη λίγα πράγματα παραπάνω για το πώς είναι στην αρχή. ΟΚ, στην πολύ αρχή το μωρό το έχεις μαζί σου. Μετά;; Δεν ξυπνάει το ένα το άλλο συνεχώς; :oops:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον , εγω νομιζω οτι μια χαρα θα ειναι μαζι ....

εγω προσωπικα τις εχω μαζι απο πολυ νωρις....απο 2-3 μηνων εβαλα την μικρη στο δωματιο της μεγαλης που τοτε ηταν 3χρονων...

ποτε δεν ξυπναει η μια την αλλη....το χειμωνα ξυπναγε η μεγαλη για το σχολειο κ η μικρη υπνο!

τωρα ξυπναει η μικρη πρωτη κ η αλλη κοιμαται μια χαρα....

τραγουδανε μεχρι να τις παρει ο υπνος.....κ γενικα εαν κ ειναι μικρες εχουν τον δικο τους κωδικα επικοινωνιας....

οταν ξυπναγε το μωρο για γαλα η Μαρια το ειχε μαθει κ απλα αλλαζε πλευρο :lol:

μαρακι σου ευχομαι γρηγορα με ενα μπεμπε...σε βλεπω ετοιμη ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ααα τότε λαθος θυμάμαι θέλει να κλεισεις και την 37 εβδομάδα τότε 
    • Πρόωρο ονομάζεται κάθε μωρό που γεννιέται πριν τις 37 εβδομάδες κύησης. Μεγάλο (ή όψιμο) πρόωρο είναι το 34-36 εβδομάδων, πολύ πρόωρο είναι το 28-32 εβδομάδων και εξαιρετικά πρόωρο το <28 εβδομάδων κύησης. Συνήθως τα πρόωρα μωρά έχουν και χαμηλό βάρος γέννησης, δηλαδή ζυγίζουν λιγότερο από 2,5 κιλά. Εν έτη 2023 ένα μωρό μπορεί να γεννηθεί στις αρχές του 6ου μήνα της εγκυμοσύνης (ή την 22η εβδομάδα κύησης) με εξαιρετικά χαμηλό βάρος γέννησης 500 γραμμάρια ή και λιγότερο και να επιβιώσει. 
    • Αν γεννήσεις πριν την 36 εβδομάδα θεωρείτε πρόωρο  Αν γεννησεις μετα την 36 είναι τελειομηνη έτσι κατάλαβα γιατί μετά την 36 εβδομάδα μπορούν να σου σπάσουν τα νερά οποιαδήποτε στιγμή 
    • Ναι λαθος μου από την βιασύνη μου δεν το έγραψα σωστά μπερδεύτηκα 😅 Όταν μπήκα στην 31 εβδομάδες  (8ο μήνα )  πηγαινα 1 επίσκεψη κάθε 2 βδομαδες δηλαδή μέσα σε ένα μήνα πήγαινα 2 φορές  μετα όταν μπήκα στον μήνα μου στις 36 εβδομάδες πήγαινα μια φορά την εβδομάδα 
    • Να μη χαλιέσαι καθόλου κοριτσάκι μου! ΣΠΩ και εγώ και προσπάθειες ενάμιση χρόνο! Έκανα δυο σπερματεγχυνσεις και έμεινα έγκυος και τις δυο φορές απλά εμένα δεν πήγαν καλά και είχε μια βιοχημικη και μια παλινδρομη στην 9η εβδομάδα! Τώρα περιμενω να αδιαθετησω μετά την απόξεση και να κάνω και Τρίτη σπερματεγχυνση! Καη επιτυχια σου ευχομαιιιιι🙏❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...