Μετάβαση σε περιεχόμενο

4ος ΜΗΝΑΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΑΠΟΡΕΙΕΣ!S.O.S.!!!!


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα και πάλι από μένα!!Αισίως έφτασα στον τέταρτο μήνα της εγκυμοσυνης μου με μια πολύ καλή αυχενική διαφάνεια και ικανοποιητικές εξετάσεις αίματος...Όμως εχω τα εξης προβλήματακια τα οποία με απασχολούν αρκετά....

Ο Γιατρός μου εκτος από μαγνήσιο και ασβέστιο, μου εγραψε και σίδηρο μαζί με φυλλικό οξύ ( το fero-folic 500). Το οποίο ενώ τις πρωτες μέρες δεν με πειραζε( ενταξει το στομαχι μου ετσι και αλλιως ηταν ανω κατω...) τωρα μια ωρα αφοτου το παίρνω το κάνω εμετό!!!!Και ειναι πολύ στρεσσογόνο αυτο μιας και το παιρνω αναγκαστικα με αδειο στομαχι και κανοντας εμετο ζοριζεται και το στομαχι μου και ειμαι χάλια ολη μέρα.. :( Καμμία από εσας είχε αναλογη αντίδραση??και αν ναι , τι πειρατε και δε σας πειραξε??Ξερω κυκλοφορουν πολλα σκευασματα στην αγορα αλλα μια γνωμη θα μου ηταν χρησιμη....

Ενα δευτερο θεμα που με απασχολει, ειναι οι καθημερινοι πονοκεφαλοι!!!Μολις μπηκα στον τριτο μηνα, εχω σχεδον καθε μερα πονοκεφαλο!Αλλες φορες πιο εντονο, αλλες απλα ενοχλητικο που μου χαλαει τη διαθεση..Ο γιατρος μου, μου συστηνει ενα ντεπον, αλλα καθε μερα δε θελω να παιρνω!!!! Υπάρχει καμμια που να αντιμετωπησε παρομοιο προβλημα???

Ουφ! Σας ζαλισα παλι , αλλα ειμαι στην πρωτη μου εγκυμοσυνη, ο αντρας μου δεν με καταλαβαινει, νομιζει οτι εγω προκαλω τους πονοκεφαλους, και πραγματικά εχω πελαγώσει!!! Περιμενω να μου απαντησετε!!!! :D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maria5 σε καταλαβαίνω απόλυτα σε οτι έχει σχέση με τους πονοκεφάλους!Εγώ είμαι στην 13εβδ+1μέρα και οι πονικέφαλοι με έχουν πεθάνει!Συνέχεια βάζω μαμά και πεθερά για ξεμάτιασμα -χιχιχιχι!!!

Depon που πρότεινε και εμένα αλλά φοβάμαι να πάρω οπότε κάνω ενα ντουζ,κλέινω τηλεόραση και φώτα και προσπαθώ να ηρεμήσω!Κάποιες φορές τα καταφέρνω κάποιες όχι!

Τώρα για το στομάχι σου γιατί δεν δοκιμάζεις κάποιο άλλο σκεύασμα?Ίσως εαν πάρεις 2 διαφορετικά χάπια να είναι καλύτερα!Εγω πάλι παίρνω απο την αρχή της εγκυμοσύνης μου 3 utrogestan,5 μαγνήσια και το φάρμακο του θυροειδή μου!!!Ντοπαρισμένο θα βγεί το μωρό!!!

Υπομονή και θα τα καταφέρουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια οι πονοκεφαλοι θα περασουν κοντα στον 5ο με 6ο μηνα..δεν μπορειτε α κανετε κατι !

οσο για τα χαπια ζητα να στα αλλαξει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το μονο που θα πορουσα να σου πω ειναι να απευθηνθης σε καποιο γαστρεντερολογο ισως σε βοηθησει μη κανεις κατι απο μονη σου για το καλο του παιδιου επισεις σε αλλη περιπτωσει ειχα κ εγω τους ιδιους πονοκαιφαλους κ ο γιατρος μου ειπε οτι ειαι ορμονολογικο το θεμα εεεεεεεε ειναι κ η ζεστη που μπορει να σε πειραζει με το καλο να περασουν οι μηνες κ να ερθει το μωρακι σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία καταρχην καλη εγκυμοσύνη να εχεις και με το καλό να έρθει το μωράκι σου!

Για τους πονοκέφαλους θα σου πω υπομονή...για το σίδηρο θα σου πρότεινα να πάρεις 2 ξεχωριστά χάπια..

Εγώ έπαιρνα σε όλη την εγκυμοσύνη μαγνήσιο, ασβέστιο, φολικό και πολυβιταμίνες που περιείχαν σίδηρο γιατί δεν μπορούσα καθόλου το σκέτο σίδηρο.

Συζητησε το και με το γιατρο σου..

Τα καλυτερα σου ευχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οι πονοκεφαλοι ειναι μαλλον συνηθισμενοι στον 4ο μηνα. κα ιεγω θυμαμαι ειχα- με το ρολόι με επιανε.

οσο για το σκευασμα- γιατι δεν λες στον γιατρο σου να σου γραψει καποιο αλλο που ισως δεν σου πεφτει βαρυ στο στομαχι.?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν ειμαι και εγω εγκυος τωρα μπαινω στον 4ο και τα εχω περασει αλλη μια φορά ολα αυτα. Πρωτα πρωτα το ντεπον ειναι εντελως ακινδυνο αν σε ανακουφισει παρτο. Μην νομιζεις ότι ειναι και καλό για το εμβρυο να ταλαιπωριεται η μαμα του. Επισης υπαρχουν στο φαρμακειο πολλες μαρκες για σιδηρο γνωμη μου πες στον γιατρό σου να σου γραψει χαπια σιδηρου οχι υγρα. Καλη εγκυμοσύνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maria5, εγώ είχα τρομερή δυσανεξία στο σίδηρο και με πειράζανε τα πάντα.. Δοκίμασα 6 διαφορετικά σκευάσματα σιδήρου με ή χωρίς φυλλικό και το καθένα μου προκαλούσε κάτι άλλο κάθε φορά..

Ώσπου πήρα το Hemafer fol και όλα οκ. Είναι μασώμενα δισκία με γεύση σοκολάτα. Είναι σίγουρα καλό σκεύασμα γιατί εγώ ότι παίρνω το ξεψαχνίζω πρώτα. Δουλεύω στο χώρο της υγείας και δεν παίρνω εύκολα ότι μου γράφουν οι γιατροί. Δε χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια πραγματικά ευχαριστω πολύ για τις αμεσες απαντησεις σας!!! Μου εδωσε το hemafer fol και θα το ξεκινησω απο αυριο κιολας..ελπιζω να μη με πειραξει!!!Αχ και που νομιζα οτι ημουνα μοναδικη στα χρονικα περιπτωση με το σιδηρο..... :oops:

Και παλι ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες σας!! :YMHUG:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσον αφορά τον πονοκέφαλο, ερώτηση: πίνεις αρκετά υγρά, πίνεις αρκετό νερό;;

Το αρκετό νερό ξέρω πως βοηθάει στις ημικρανίες και τους πονοκεφάλους.

Με το καλό!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσον αφορά τον πονοκέφαλο, ερώτηση: πίνεις αρκετά υγρά, πίνεις αρκετό νερό;;

Το αρκετό νερό ξέρω πως βοηθάει στις ημικρανίες και τους πονοκεφάλους.

Με το καλό!!! :)

crazy μου, ναι πινω αρκετο νερο!κυκλοφορω με το μπουκαλι η το ποτηρι μου στο σπιτι..παντα επινα αρκετο νερο λογω της γυμναστικης... τωρα μιλησα με τον γυναικολογο και μου ανεφερε κατι για ιγμοριτιδα που εκτος εγκυμοσυνης μπορει να μην ειχε συμπτωματα και τωρα λογω της γενικοτερης καταστασης των αιμοφορων αγγειων στο σωμα μου να μου προκαλουνται οι πονοκεφαλοι απο πιθανη ιγμοριτιδα!!!!Τι να πω πια!!!! Ας ειναι καλα το μωρο και δεν με πειραζουν ολα τα αλλα.....

;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...