Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΓΙΟΓΙΟ-ΕΝΑ ΑΛΥΤΟ ΘΕΜΑ!


Recommended Posts

Ανθή μπράβο σας! Μακαρι να χουμε και μεις την ιδια (αμεση) έκβαση! Δεν θα έλεγα οτι του βρήκες του κουμπί, μαλλον θα έλεγα οτι φέρθηκες πολύ έξυπνα!

Συμφωνω με το ότι οτι δεν πρέπει να υπάρχουν πιέσεις και αγχη στο παιδι, γιατι γι αυτο ειναι μια μεγαλη αλλαγη, ομως δεν πείθομαι τοσο με την συναισθηματικη ωριμότητα (ισως κανω λαθος βεβαια). Εχω κάπου διαβάσει οτι οταν ενα παιδι μπορει να μπορει να ανεβει ενα ενα μερικα σκαλια μονο του τότε μπορεί να ελέγξει του σφυκτηρες του και ειναι νευρολογικα τουλαχιστον ετοιμο. Αρα θεωρω οτι ειναι θέμα εκπαιδευσης και σωστού χειρισμού. Συχαρητήρια και καλη συνεχεια. Ευχομαι τοσο ευκολα να ξεμπερδεψετε και με την βραδυνη πανα! Να μας κρατας ενημερους!

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ εμεις δεν πασχουμε απο δυσκοιλιότητα, το αντιθετο θα λεγα, ομως πιστευω θα ναι ζορι και ειδικα στην εκμαθηση τουαλέτας. :?

frosobal μου,

"Φαντάσου το παιδί που μαθαίνει να τρώει μόνο του. Πόσες φορές ρίχνει πάνω του το φαγητό μέχρι να βρει το στόμα"

Στο φαγητο προσπαθουν να μεταφερουν το φαγητο σε μια σχετικα μικρη κοιλότητα, αλλα βρίσκουν τελικα το στόχο, ασχετα με τις αποτυχίες! Η κοιλότητα του γιογιου ειναι εμφανως μεγαλύτερη αλλα δεν την βλέπουν καν!! Λες να τιθεται θέμα μεγέθους. Να της παρω μια πισίνα μπας και...????

:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα απο την αλλη επειδη δεν ηθελε να τα κανει και τα κραταγε επαθε δυσκοιλιοτητα μιας και δεν τα εβγαζε...μιλαμε να περναει και μια βδομαδα χωρις να τα κανει γιατι την πρωτη φορα μετα απο μερες χωρις να παει πονεσε και φοβηθηκε και δεν θελει να πηγαινει...το τι γιαουρτι τρωει τι φρουτα και ομως ρε κοριτσια...τουλαχιστον τωρα ημαστε περιπου ανα 3 μερες για τα κακα γιατι του ειπε και η παιδιατρος πως κλαινε τα κακα μεσα να βγουνε και του δινει και μπαλονακι και του λεμε πρεπει να κανεις για να παρεις μπαλονακι και καααπως κανουμε κατι αλλα εχουμε δροοομο ακομα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ας πω κ γω το πονο μου...

εγω απο 8 μηνων το εβαζα κατα περιοδους..

διαβαζα παραμυθι παιζαμε λεγκο τραγουδια κτλ

πριν κανα μηνα κ παραπανω εκει που το εβαζα οποτε θυμομουνα στο γιογιο για 2-3 μερες εκανε συνεμενα κ απο κατι..καθοταν μεχρι κ 1 ωρα..εκανε η τσισα η κακα οτι του ερχοταν..

ε σκεφτηκα ειναι ευκαιρια να του το κοψω..

τις πρωτες μερες καθοταν οποτε το εβαζα στο γιογιο..παλι παιζαμε παραμυθια κτλ

στην 4 μερα αν θυμαμαι καλα πεισμωσε τοοοοσο που δε καθοταν καν..με τιποτα ομως..

εγω σα γνησια ποντια πεισματαρα πεισμωσα..κ λεω δε με νοιαζει οσο παρει..να του λεω συχνα πυκνα θες τσισα|??κακα?

αυτος ωρε ωρες να περνιε κ να το πεταει σε αλλο δωματιο.

μεγα λαθος που το πιεζα..

αυτο ολο το πανυγυρι για ενα μηνα..παντου τσισα..

εντωμεταξυ παει κ παιδικο κ μια το πηγανα μια οχι γτ εκει με πανα κ σπιτι με βρακι δ πολυλεει..

μια μερα το λεει η νονα του..πως κανει μπανιο ο καουμποης?παει κατεβαζει το βρακι κ κανει τσισα :o μαλακας εγω..ε το δοκιμασα με οσους ερχοταν σπιτι..

οσοι τολεγαν πως κανει τσισα πηγαινε κατευθειαν..εγω αν το ελεγα με τιποτα δε πηγαινε..

περναει ετσι ενας μηνασ σχεδον..μια μερα πως μου ερχεται κ τον βαζω στη λεκανη ..καθισε τα εκανε...

για να μη σας πρηζω..φτασαμε σε σε σημειο να κανει ανα 2 ωρες τουλαχιστιν τσισα..δηλ τα κραταει πλεον..

σπιτι κ εξω ειμαστε με βρακι..κ στο αμαξι στο καθισματακι εχω σελτεδακι..

δε μου λεει θελω τσισα ποτε..εγω το παω..κ δε του λεω παμε να κανουμε τσισα..με τιποτα..

του λεω παμε να δουμε εχει κανα κουνουπο στο μπανιο?αραχνη?κ οτι αλλη μαλακια σκεφτω..κ οσο του κατεβαζω βρακι του μιλαω για αλλα..

επισης του λεω για να δουμε θα κανει το χρωμα του νερου κιτρινο? :lol::lol::lol:

αν εχει θα κανει,,παντα του βαζω να παταει αυτο το κουμπι κ ξερει οτι πανε στη παραλια..κ τα χαιρεταμε..

πορχθες με λεει..ημουν στο μπανιο..κ με λεει..¨ελα ελα¨ λεω θες τσισα..ναι λεει..κ οντως εκανε..ετυχε κ τα ειπε..

εχουμε κ ατυχηματα φυσικα..κακα ακομα δε εκανε..κ αν του ερθουν δε θελει ακομα να τα κανει εκτος βρακιου..πριν το αρχισω εκπαιδευση ετυχε κ εκανε..απο τοτε που το πηρα εντατικα τελος..δε θελει εκει..

εγω θεωρω οτι πρεπει απο μικρο να το βαλεις στο γιογιο..να το εχει σα εικονα στο μυαλο του..ασχετως αν βγαλει τη πανα 2,5

οσο πιο νωρις τοσο καλυτερα..

καλη μας επιτυχια.. :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευρηματικη η νονας σας Thouli!!!

Πήγα και γω και της ειπα οτι η Χαιντι κανει κακα στο γιογιο και μου είπε οχι στο βρακακι κανει!! :shock: Και μετα λεμε οτι δεν εχουν πιάσει το νόημα!! Δεν πα να της τα χω κάνει ...να??? Μπενάκης-Βγενάκης! Δεν θέλει ΤΕΛΟΣ! Θα τα κανει διπλα στο γιογιο, δεξια απο το γιογιο, αριστερα, πανω του με τιποτα!!!!

Η προοδος μας σήμερα: Καθεται περισσοτερη ωρα στο γιογιο αλλα δεν νιώθει ανετα ακομα! Οταν βεβαια τα "αφήνει" αλλου ερχεται και μου το λεει.

Υ.Γ Αν και στον ξύπνιο σου τα πολλα κακα σημαιναν πολλα λεφτα παντως θα χαμε γίνει πλούσιοι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαίρη υπάρχει κάποιο μεγαλύτερο παιδάκι στην οικογένεια ή στον κύκλο σας που να έχει κόψει την πάνα και το βλέπετε συχνά;; Εγώ έχω την ανιψιά μου που μένει από κάτω μας και ο γιος μου της έχει τρελή αδυναμία. Χάρη σε αυτήν έχει καταφέρει πολλά πράγματα. Μίλησε σχετικά γρήγορα, έκοψε την πιπίλα πανεύκολα και άλλα πολλά. Έτσι και με την πάνα. Έβλεπε την ανιψιά μου να κάνει τσίσα στη λεκάνη και την κοιτούσε. Του έλεγα εγώ λοιπόν ότι η Βίκυ είναι μεγάλη γιατί κάνει πιπί εκεί και αν θέλει και αυτός να είναι μεγάλος πρέπει να κάνει τσίσα στο γιογιό ή τη λεκάνη. Η Βίκυ του έλεγε τα ίδια (είναι 9 χρονών).Πιστεύω ότι έπαιξε και αυτό το ρόλο του. Σήμερα να φανταστείς τον πήγα σε παιδότοπο μαζί με τη Βίκυ. Δύο φορές λοιπόν είπε σε εκείνη ότι θέλει τσίσα και έτσι προλάβαμε τα ατυχήματα ;););) !!!Κακά δεν έκανε σήμερα καθόλου αλλά αύριο λογικά όταν ξυπνήσει θα κάνει. Το μόνο που θέλει συχνά τσισάκια. Ειδικά όταν πίνει υγρά..Ας μου τα λέει αυτός και ας τον πηγαίνω κάθε τρεις και λίγο, δε με νοιάζει. Πάντως στο δικό μου το παιδί δε δουλεύει και πολύ το δεν πειράζει που τα έκανες πάνω σου κλπ κλπ. Εγώ πάντως είμαι αυστηρή όποτε έχουμε ατύχημα και αυτό δουλεύει. Μια μέρα έκανε κακά στο βρακί και του είπα ότι θα τον λένε βρωμίλο και ότι θα του ξαναβάλω πάνα γιατί τελικά είναι μωρό. Την επόμενη τα έκανε στο γιογιό και όχι στο βρακί και μου έλεγε ότι είναι μεγάλος. Γι' αυτό λοιπόν πρέπει να ακολουθούμε και το ένστικτό μας και να μην ακολουθούμε πάντα κατά γράμμα τις συμβουλές των ειδικών. Κάθε παιδάκι θέλει τον τρόπο του. Πάντως είμαι σίγουρη ότι τελικά θα κόψετε τόσο εύκολα την πάνα που δε θα το πιστεύεις. Η κορούλα σου θα σου δείξει πότε είναι έτοιμη να είσαι σίγουρη! Δοκίμασε να κλειστείτε στην τουαλέτα με πολλά παιχνίδια μέσα για όση ώρα πάρει..Θα περιμένουμε τα νέα σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχώς Ανθή μου δεν υπάρχει αλλο παιδακι στην οικογένεια και γω πιστευω θα διευκόλυνε την κατάσταση.

Δεν ξέρω πάντως μαλλον εχεις δικιο και συ και πολλες κοπελες οτι αν δεν ειναι ετοιμο (για την δικη μου νομιζω αυτο δεν ισχυει, θα λεγα αν δεν το γραψει ο εγκεφαλος της!) δεν προκειται να κατι κατι. Την εχω παρει με το καλο, σήμερα ψιλοεχασα την ψυχραιμια και μου και αυτο γιατι ειμαστε στην τριτη μερα (μετα απο μια διακοπή) και αυτο που εχω καταλάβει ειναι οτι ΔΕΝ θελει! Δεν υπάρχει καμια προοδος. Αρνειται να κανει κακα στο γιογιο! Και βρακακια με τον μικυ πήραμε, τι χορους εχουμε ριξει για μια δυο φορες που κατα τυχη τα καναμε τελικα, και τι φιλια και αγκαλιες, χαιρεται κι αυτή αλλα προς στιγμην με τους χορους και τα τραγούδια! ....Κραταω τοσο την ψυχραιμία μου που αν με εβαζε καποιος σε ενα δωματιο θα θελα να ριξω μερικες στριγλιες να μου φυγει η ενταση! Θα τελειωσω την εβδομαδα και αν δεν εχει γινει κατι θα την αφήσω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχεις απόλυτο δίκιο Μαίρη.Αν δε δεις πρόοδο άφησέ το προσωρινά και θα δεις ότι από μόνη της θα κάνει την κίνηση!!! Όσο τη ζορίζεις αντιδρά. Σας εύχομαι πάντως ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ και μη σκας για τέτοια θέματα ;););) !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις πηγαμε παιδιατρο

η δυσκοιλιοτητα ξαναηρθε και λογο γιογιο και λογω του οτι δεν τρωει σχεδον τιποτα

ειμαστε τωρα με διατροφη και χθες εκανε κακα στο γιογιο ανετα και χωρις να ζοριστει

σημερα θα δουμε αν το συνεχισει...

στα τσισα ειμαστε οκ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις εχουμε εξελιξεις!!!!

πηγε σημερα μονος του στο γιογιο και εκανε τσισα!!!!

κακα φυσικα εκανε πανω του :evil::evil:

τι θα κανω με αυτα τα κακα?????????

βεβαια σκευτομαι πως δεν ηταν το γιογιο κοντα του(το ειχα πλυνει και ηταν στο μπανιο)

ισως αν το εβλεπε να πηγαινε παλι μονος του...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Σήμερα ξύπνησα ήρεμη πάντως και προσπαθώ να τον αποφύγω όσο μπορώ! Όντως ο καιρός θα δείξει. Σ' ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!
    • Καλημέρα Αντωνία μου εγώ άλλαξα Γιατρό και τώρα περιμένω την περίοδο Μαϊου για να κάνουμε την διέγερση με προεμφυτευτικό για χρωμοσωμικές και βλέπουμε .Όχι πολύ αισιόδοξα τα πράγματα και λόγω της ηλικίας μου γιατί από ότι μου είπε ο νέος γιατρός ρισκάρουμε να μην βρούμε και κανένα να μεταφέρουμε .  
    • Ναι εννοείται πως πηγαίνουν σχολείο!! 2η χρονιά τώρα. Ο χειμώνας φέτος μας πήγε καλά δεν αρρώστησαν. Τον τελευταίο μήνα μας πάει καροτσάκι.. Καλά είμαι, πλέον που μεγάλωσαν είναι όλα πολυυυυυυ πιο εύκολα!!!! Αφού να σκεφτείς πάμε για 3ο.... Ήμουν έτοιμη να ξεκινήσω πάλι ενέσεις για εξωσωματική αλλά έμεινα έγκυος φυσιολογικά τον Ιανουάριο.. Δεν προχώρησε όμως, βιοχημική. Προς το παρόν δεν προχωράμε σε εξωσωματική λέμε να περιμένουμε λίγους μήνες μήπως κ έρθει πάλι μόνο του.. Εσείς; Σχολείο;
    • Και εμένα άρρωστος είναι ο μικρός !!! Μάλλον για γαστρεντερίτιδα το βλέπω… Δεν ξέρω τι έχει αλλάξει η τι κάνω λάθος αλλά δεν μπορώ να σας στείλω μήνυμα ! Πηγαινετε σχολείο; Πως είσαι κορίτσι μου; Την παλεύεις με τα μικρά; 
    • Καλησπέρα!  Δυστυχώς εγώ δεν είμαι καλά, έχω μαστιτιδα... Ανέβασα πυρετό, έχω ρίγη, πονάει όλο μου το κορμί, ξεκίνησα σήμερα και αντιβίωση. Έχει κολλήσει ο δεξιός μαστός και δε βγάζει γάλα... Κυριολεκτικά υποφέρω..  Ο μικρός δόξα τω θεώ είναι καλά! Προσπαθεί να μπουσουλησει... Σέρνεται πιο πολύ το σκουληκακι μου αλλά πλέον γρήγορα 😂 Έχει βγάλει 4 δόντια ήδη... Το πέρασε δύσκολα όλο αυτό...  Τις τελευταίες μέρες είναι κολλημένος πάνω μου... Όλο αγκαλίτσα θέλει και όπου πάω από πίσω μου ❤️  Γυρίζω μέσα Σεπτέμβρη στη δουλειά... Πφφφφφ ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω... Τον γράψαμε σε ιδιωτικό βρεφονηπιακό σταθμό και τις πρώτες δύο εβδομάδες του Σεπτέμβρη θα τον βοηθήσω να προσαρμοστεί κι έπειτα θα γυρίσω κανονικά στη δουλειά.  Εσύ πότε επιστρέφεις; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...