Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΗΣ ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια,

θα ήθελα την βοήθεια σας. η κόρη μου είναι 16 μηνών. εδώ και 4-5 μήνες ξεκίνησε το τροπάριο να χτυπάει το κεφάλι της όπου βρει (πάτωμα, τοίχος,τα πόδια μου, στο τραπέζι) :((~x( αν εκνευριστεί ή αν δεν γίνει αυτό που θέλει. είχα μιλήσει τότε με τον παιδίατρο και με συμβούλευσε αυτό που και εγώ σκέφτηκα δηλαδή να μην την της δείξω ούτε θετική ούτε αρνητική διάθεση, την απομακρύνω σε περίπτωση που είναι επικίνδυνο να χτυπήσει και γενικότερα να της δώσω να καταλάβει ότι με αυτόν το τρόπο δεν θα κερδίσει τίποτα. όμως δεν έχω καμιά βελτίωση, άσε τώρα που μεγαλώνει μεγαλώνει και το πείσμα της και για να εκφράσει την μοναδικότητά της και τα θέλω της χρησιμοποιεί αυτόν τον τρόπο.

τί άλλο θα μπορούσα να κάνω για να σταματήσει?????? [smilie=dontknow.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα

κ ο δικος μου το εκανε αυτο απο περιπου 13 μηνων, κοπανουσε το κεφαλι του με δυναμη οπου εβρισκε

εγω δεν του ειδνα καθολου σημασια, ουτε τον απομακρυνα ουτε τιποτα, το σταματησε σχετικα γρηγορα, αν θυμαμαι καλα μετα απο 2 μηνες, το πολυ 3. εγω νομιζω οτι κ μονο που την απομακρυνεις φαινεται οτι δινεις σημασια, αυτη αυτο θελει κ ενθαρρυνεται προφανως..

μπορει να ακουγεται δυσκολο κ ειναι αλλα εγω θα σου ελεγα να την αφηνεις

τα παιδια δεν ειναι χαζα, χτυπαει το κεφαλι της για να εχει την προσοχη σου, δεν το χτυπαει τοσο δυνατα ωστε να προκαλεσει κακο στον εαυτο της.

στον δικο μου τουλαχιστον επιασε κ ετσι το σταματησε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ! και μένα το ίδιο κάνει ο γιός μου που είναι 16 μηνών ! εγώ όταν το κάνει απλά του μιλάω με αυστηρό ύφος και του λέω: αυτό που έκανες Βασίλη μου ήταν κακό .. και πέρνω το βλέμμα μου απο πάνω του ! και εννοείται ότι δεν του κάνω το χατήρι .. !

Εχω δεί κάποια βελτίωση και ελπίζω να μη το ξανακάνει.... ! :o

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κ απο μενα!

ειχα το ιδιο θεμα με την μικρη μου,ηταν περιπου 10 μηνων κ το εκανε για 3-4μηνες ,τωρα το σταματησε μονη της!

στην αρχη φρικαριζα ,φοβομουνα πολυ!

μετα αδιαφορισα κ ετσι απλα το σταματησε

με τη αλοιφη στο χερι καθε μερα!

οταν εκλαιγε της ελεγα ποσο κακο ειναι αυτο ...το κεφαλακι τωρα ποναει πολυ

κ την επερνα παρα περα....ομως να σου πω την αληθεια ,μονη της αποφασισε να το κοψει ειμαι σιγουρη γιαυτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα ΕΛΕΝΗ αντίδραση είναι και φάση που λίγο πολύ την περνάνε όλα τα παιδιά.Όπως σου είπαν και τα κορίτσια μην δίνεις καμία σημασία,ακροατήριο θέλουν τα μικρά μας για να κάνουν το κομμάτι τους.Εμένα το καμάρι μου , 19 μηνών , εδώ και κανα δυο εβδομάδες όταν δεν γίνεται το δικό του ξαπλώνει κάτω και αρχίζει να κοπανιέται!!!!!!!!!!!!!!!!Και εγώ δεν του δίνω καμία σημασία και αλλάζω και δωμάτιο.Συνήθως πάω στο δωμάτιο του και αρχίζω να παίζω με τα παιχνίδια του ε μετά από δευτερόλεπτα σηκώνεται και έρχεται και αυτός .Που θα πάει θα του το κόψω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις κορίστια, φαινεται δεν είναι μόνο η μικρή μου έτσι, μου δίνει κουράγιο αυτό.

θα συνεχίσω με την αδιαφορία για να μην χειροτερέψει η κατάσταση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τελικά είναι πολλά μωράκια νευρικά!!!το ίδιο κάνει και η μικρή μου που είναι 11 μηνών, συνήθως πέφτει απότομα πίσω και χτυπιέται. να σας πω την αλήθεια ανησυχώ μη χτυπήσει πολύ έτσι που πέφτει απότομα. θα δοκιμάσω κι εγω αδιαφορία μήπως πιάσει. μια σταλιά μωράκια και μας εκβιάζουν, απίστευτα είναι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απ΄ότι φαίνεται όντως δεν είσαι η μόνη, σε αυτή την ηλικία όλα έτσι κάνουν.

Η δικια μου χτυπάει το κεφάλι της εκτός απο το πάτωμα και τον τοίχο και στο καρεκλάκι του αυτοκινήτου. Οταν το ξεκίνησε και το είχα αναφέρει στην παιδίατρο μου είχε πει "έχεις να δεις ακόμα..." . Πάντως και εγώ προσπαθώ να μη της δείχνω οτι τρομάζω ή να την εμποδίσω γιατι σχεδόν όσες φορές το έκανα είχε τα αντίθετα αποτελέσματα, συνέχιζε να χτυπάει το κεφάλι της

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:lol::lol:

sorry που ανοιγω με γελια

αλλα και ο μεγαλος μου εκανε κατι αντιστοιχο - και που και που το θυμαται

συγκεκριμενα κλαιει με σπαραγμους εαν δεν κανουμε το δικο του και ΦΙΛΑΕΙ οτι βρει μπροστα του

ναι ναι καλα διαβαζεις

κλαιει και αυτοχρονα φιλαει τις πορτες - το πατωμα - το τραπεζι - με ανοιχτο το στομα να τρεχουν τα σαλια απο το κλαμα

εγω καμια σημασια

το εχει κοει πλεον - δεν κρατησε πολυ - 2-3 μηνες

αλλα δεν ηξερα τι να κανω

να μην αντιδρασω δεν μπορουσα

οποτε κρυφογελαγα :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:

συγκεκριμενα κλαιει με σπαραγμους εαν δεν κανουμε το δικο του και ΦΙΛΑΕΙ οτι βρει μπροστα του

ναι ναι καλα διαβαζεις

κλαιει και αυτοχρονα φιλαει τις πορτες - το πατωμα - το τραπεζι - με ανοιχτο το στομα να τρεχουν τα σαλια απο το κλαμα

Μα πως του ήρθε αυτό;; :shock::shock: Φοβερή αντίδραση ο μικρός σου. :lol::lol:

Πάντως πραγματικά εγώ αναρωτιέμαι δεν πονάνε τα μικρά μας όταν τα κάνουν αυτά; Και εμένα ξαπλώνει και χτυπάει τα πόδια του στο πάτωμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη σου μερα και ναι δεν εισαι η μονη που το περναει αυτο........

Εμενα ο δικος μου το εκανε συνεχεια μεχρι και κρανος μαλακο του πηρα απο

τα τζαμπο και οταν τον επιανε η κριση του το εβαζα :lol::lol::lol:

Αχ τι να εκανα αφου κ με την αδιαφορια μου δεν σταματουσε........

Αλλα τελικα τα καταφερα η μαλλον περασε την φαση του και ολα σταματησαν ;)

Υπομονη :) και αδιαφορια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΙΑ ΑΠ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΓΙΟΣ!!!ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΔΙΜΗΝΟ ΚΟΠΑΝΙΕΤΑΙ ΟΠΟΥ ΒΡΕΙ, ΘΕΣ ΠΛΑΚΑΚΙ, ΘΕΣ ΠΟΡΤΑ, ΘΕΣ ΚΑΝΑΠΕ,ΘΕΣ ΤΟΙΧΟ ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΟΠΑΝΑΕΙ ΣΤΑ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΑ ΤΟ ΧΤΥΠΑΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ!!!! ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΩΡΑ 20ΜΗΝΩΝ, ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΣΗΜΑΣΙΑ, ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΞΕΧΝΑΕΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ!! ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΘΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ, ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΕΦΑΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • @Katiana1987 @Elk Ευχαριστώ κορίτσια, ξεκαθάρισε το τοπίο!! 🙂
    • Ααα τότε λαθος θυμάμαι θέλει να κλεισεις και την 37 εβδομάδα τότε 
    • Πρόωρο ονομάζεται κάθε μωρό που γεννιέται πριν τις 37 εβδομάδες κύησης. Μεγάλο (ή όψιμο) πρόωρο είναι το 34-36 εβδομάδων, πολύ πρόωρο είναι το 28-32 εβδομάδων και εξαιρετικά πρόωρο το <28 εβδομάδων κύησης. Συνήθως τα πρόωρα μωρά έχουν και χαμηλό βάρος γέννησης, δηλαδή ζυγίζουν λιγότερο από 2,5 κιλά. Εν έτη 2023 ένα μωρό μπορεί να γεννηθεί στις αρχές του 6ου μήνα της εγκυμοσύνης (ή την 22η εβδομάδα κύησης) με εξαιρετικά χαμηλό βάρος γέννησης 500 γραμμάρια ή και λιγότερο και να επιβιώσει. 
    • Αν γεννήσεις πριν την 36 εβδομάδα θεωρείτε πρόωρο  Αν γεννησεις μετα την 36 είναι τελειομηνη έτσι κατάλαβα γιατί μετά την 36 εβδομάδα μπορούν να σου σπάσουν τα νερά οποιαδήποτε στιγμή 
    • Ναι λαθος μου από την βιασύνη μου δεν το έγραψα σωστά μπερδεύτηκα 😅 Όταν μπήκα στην 31 εβδομάδες  (8ο μήνα )  πηγαινα 1 επίσκεψη κάθε 2 βδομαδες δηλαδή μέσα σε ένα μήνα πήγαινα 2 φορές  μετα όταν μπήκα στον μήνα μου στις 36 εβδομάδες πήγαινα μια φορά την εβδομάδα 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...