Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΟΛΙΚΟΙ. Πως τους αντιμετωπίσατε?


mini

Recommended Posts

Γείας σας κορίτσια!

Το πρόβλημα με τους Κολικούς, λίγο πολύ όλες 8α το αντιμετωπίσουμε!

Όσες είχαν τα παιδάκια τους Κολικούς, πως το αντιμετώπισαν?

Έμενα η κόρη μου είναι 1ος μηνού και έχει 3 μέρες περίπου που κλαίει για 15 λεπτά περίπου την ίδια ώρα. Ίσως να είναι Κολικοί???

Την συμβουλή σας Μανούλες!!!

Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα να σου ζήσει το μωράκι.

Τους κολικούς τους περάσαμε με θηλασμό, με υπομονή και αγκαλίτσες, και με το βιολογικό λάδακι για την κοιλίτσα της weleda που βοηθάει στην χώνεψη και στα αέρια που προκαλούν τους κολικούς (κάνεις απαλό μασαζάκι στην κοιλίτσα).

Είναι μύθος ότι τα μωρά που θηλάζουν δεν έχουν ενοχλήσεις από κολικούς και συνήθως διαρκούν περίπου 2 μήνες με διαφορετική βέβαια ένταση για κάθε παιδί.

Οπλιστείτε με υπομονή και θα περάσει!!!

Εχω ακούσει και για κάποιο φάρμακο το infacolic αλλά ο παιδιατρός μου ήταν αντίθετος. Είναι εξάλλου φυσιολογικοί πόνοι που τους περνάνε όλα τα μωράκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα να σου ζήσει το μωράκι.

Τους κολικούς τους περάσαμε με θηλασμό, με υπομονή και αγκαλίτσες, και με το βιολογικό λάδακι για την κοιλίτσα της weleda που βοηθάει στην χώνεψη και στα αέρια που προκαλούν τους κολικούς (κάνεις απαλό μασαζάκι στην κοιλίτσα).

Είναι μύθος ότι τα μωρά που θηλάζουν δεν έχουν ενοχλήσεις από κολικούς και συνήθως διαρκούν περίπου 2 μήνες με διαφορετική βέβαια ένταση για κάθε παιδί.

Οπλιστείτε με υπομονή και θα περάσει!!!

Εχω ακούσει και για κάποιο φάρμακο το infacolic αλλά ο παιδιατρός μου ήταν αντίθετος. Είναι εξάλλου φυσιολογικοί πόνοι που τους περνάνε όλα τα μωράκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου Mamma mia, Να σαι καλά.

Αυτό το Βιολογικό Λαδάκι απο που το έχεις πάρει? Απο Φαρμακείο???

Εμένα η Παιδιάτρος μου έχει δώσει το Infacol, δεν νομίζω όμως να κάνει και πολλη διαφορά!!!!

:side:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου Mamma mia, Να σαι καλά.

Αυτό το Βιολογικό Λαδάκι απο που το έχεις πάρει? Απο Φαρμακείο???

Εμένα η Παιδιάτρος μου έχει δώσει το Infacol, δεν νομίζω όμως να κάνει και πολλη διαφορά!!!!

:side:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τους περασαμε τους κολικους με αγκαλιες, μασσαζ στην κοιλιτσα με ελαιολαδο (ζεστενα το ελαιολαδο λιγο και εκανα μασσαζ στην κοιλιτσα του)

επισης τσαγακι γλυκανισο ή από μάραθο

μολις περασουνε οι 3 μηνες σταματανε ξαφνικα τα πονακια

Α επισης μερικες ασκησεις μου ειπε η μαια τα δυο ποδαρακια λυγισμενα του μωρου προς την κοιλιτσα αρκετες φορες με ελαφρη πιεση και το μωρακι..ανακουφιζεται αρκετα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τους περασαμε τους κολικους με αγκαλιες, μασσαζ στην κοιλιτσα με ελαιολαδο (ζεστενα το ελαιολαδο λιγο και εκανα μασσαζ στην κοιλιτσα του)

επισης τσαγακι γλυκανισο ή από μάραθο

μολις περασουνε οι 3 μηνες σταματανε ξαφνικα τα πονακια

Α επισης μερικες ασκησεις μου ειπε η μαια τα δυο ποδαρακια λυγισμενα του μωρου προς την κοιλιτσα αρκετες φορες με ελαφρη πιεση και το μωρακι..ανακουφιζεται αρκετα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το βιολογικό λάδι wεleda για τους κολικούς που βοηθάει ώστε να μην δημιουργούνται ανεπιθύμητα αέρια στην κοιλιά των μωρών το βρίσκεις στα περισσότερα καταστήματα βιολογικών αλλά εγώ το πήρα στέλνοντας email στο bemadreterra@yahoo.gr ζήτησα τον κατάλογο με τα προιόντα που φέρνει μια κοπέλα από την Γερμανία και κοστίζει φτηνότερα. Στα καταστήματα θα το βρεις τουλάχιστον 15,00€ και το πήρα 12,00€

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το βιολογικό λάδι wεleda για τους κολικούς που βοηθάει ώστε να μην δημιουργούνται ανεπιθύμητα αέρια στην κοιλιά των μωρών το βρίσκεις στα περισσότερα καταστήματα βιολογικών αλλά εγώ το πήρα στέλνοντας email στο bemadreterra@yahoo.gr ζήτησα τον κατάλογο με τα προιόντα που φέρνει μια κοπέλα από την Γερμανία και κοστίζει φτηνότερα. Στα καταστήματα θα το βρεις τουλάχιστον 15,00€ και το πήρα 12,00€

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗ mamma mia...

ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΝΑΜΕ Κ ΕΜΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΚΟΛΙΚΩΝ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΗΡΑΝ ΛΙΓΟ ΒΑΡΙΑ Κ ΥΠΟΦΕΡΑΜΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 2 ΜΗΝΕΣ.

ΚΑΙ ΛΕΩ ΥΠΟΦΕΡΑΜΕ ΓΙΑΤΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΥΠΟΦΕΡΑΜΕ Κ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟ ΒΛΕΠΑΜΕ ΝΑ ΠΑΙΔΕΥΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ.

ΘΗΛΑΣΜΟΣ,ΖΕΣΤΑ ΠΑΝΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ Κ ΜΑΣΑΖΑΚΙ ΜΕ ΛΑΔΑΚΙ. ΚΥΡΙΩΣ ΟΜΩΣ ΑΓΚΑΛΙΑ Κ ΠΑΡΗΓΟΡΙΑ ΣΤΟ ΜΩΡΑΚΙ...ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΣΥΝΕΧΩΣ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ Η ΟΠΟΙΑ ΗΤΑΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΣΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ.ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ Κ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΣΑΜΠΑ ΦΑΡΜΑΚΟ ΤΟΣΟ ΜΙΚΛΟΥΛΙ.

ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΩΡΑΚΙΑ.

ΚΟΥΡΑΓΙΟ...ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗ mamma mia...

ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΝΑΜΕ Κ ΕΜΕΙΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΚΟΛΙΚΩΝ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΗΡΑΝ ΛΙΓΟ ΒΑΡΙΑ Κ ΥΠΟΦΕΡΑΜΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 2 ΜΗΝΕΣ.

ΚΑΙ ΛΕΩ ΥΠΟΦΕΡΑΜΕ ΓΙΑΤΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΥΠΟΦΕΡΑΜΕ Κ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟ ΒΛΕΠΑΜΕ ΝΑ ΠΑΙΔΕΥΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ.

ΘΗΛΑΣΜΟΣ,ΖΕΣΤΑ ΠΑΝΑΚΙΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ Κ ΜΑΣΑΖΑΚΙ ΜΕ ΛΑΔΑΚΙ. ΚΥΡΙΩΣ ΟΜΩΣ ΑΓΚΑΛΙΑ Κ ΠΑΡΗΓΟΡΙΑ ΣΤΟ ΜΩΡΑΚΙ...ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΣΥΝΕΧΩΣ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ Η ΟΠΟΙΑ ΗΤΑΝ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΣΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ.ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ Κ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΣΑΜΠΑ ΦΑΡΜΑΚΟ ΤΟΣΟ ΜΙΚΛΟΥΛΙ.

ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΩΡΑΚΙΑ.

ΚΟΥΡΑΓΙΟ...ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μίνι να σου ζήσει!!!!

Εμείς περάσαμε κολικούς πολλούυυυυυυυυυυυς!!Κάθε μέρα γύρω στις 8 το βραδάκι μέχρι και τις 9....μπορεί και παραπάνω.Πολύ κλάμμα αλλά πάντα στην αγκαλίτσα μου ...με μασάζ και ασκήσεις με τα ποδαράκια (ατελείωτες ώρες φαντάσου οτι τα ποδια του απο το πολύ πάνω κάτω είχαν αποκτήσει τόση δ'υναμη που η παιδίατρος μου είχε πεί αυτο θα περπατήσει απο 6 μηνών έτσι οπως το πάτε...:cheer: .

Ξεκίνησαν 35 ημερών και ο τελευταίος κολικός ήταν ΝΑΙΙΙΙ τον 5ο μήνα....

Βέβαια μετα τον 3ο μήνα είχαν ελαττωθεί πολύ...κάθε 2-3 μέρες..Στην αρχή ηταν πολύ έντονο...ειδικά αν εγω που θήλαζα είχα κάνει και παρασπονδία στη διατροφή μου :side: αλλά και όταν ήμουν κυρία πάλι τα ίδια....

Στεναχωριόμουν πολύ 'εκλαιγα μαζί του γιατί πονούσε πολύ και φαινόταν...

Μας βοηθούσε πολύ και το χλιαρό μπάνιο , όπου τον άφηνα κανα 15 λεπτο ρίχνοντας συνεχεια νερό πάνω του ...στην κολίτσα ιδίως...και μετά τον άβαζα μπρούμυτα στα γόνατα μου να ακουμπάει η κοιλιίτσα του πάνω στο κόκκαλο του γονάτου μου (δεν ξέρω ανακουφιζόταν,) ρυθμικό κούνημα και κοιμόταν.....αφού θήλαζε ....το μαναρακι μου ...

όλα καλά θα πάνε κάθε μερα θα μειώνεται η ώρα και μετά και το διάστημα μεταξύ τους ...συνήθως 3 μηνών σταματούν τελείως...

Οτι σου είπαν τα κορίτσια ......όντως οι σταγόνες Infacolic ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μίνι να σου ζήσει!!!!

Εμείς περάσαμε κολικούς πολλούυυυυυυυυυυυς!!Κάθε μέρα γύρω στις 8 το βραδάκι μέχρι και τις 9....μπορεί και παραπάνω.Πολύ κλάμμα αλλά πάντα στην αγκαλίτσα μου ...με μασάζ και ασκήσεις με τα ποδαράκια (ατελείωτες ώρες φαντάσου οτι τα ποδια του απο το πολύ πάνω κάτω είχαν αποκτήσει τόση δ'υναμη που η παιδίατρος μου είχε πεί αυτο θα περπατήσει απο 6 μηνών έτσι οπως το πάτε...:cheer: .

Ξεκίνησαν 35 ημερών και ο τελευταίος κολικός ήταν ΝΑΙΙΙΙ τον 5ο μήνα....

Βέβαια μετα τον 3ο μήνα είχαν ελαττωθεί πολύ...κάθε 2-3 μέρες..Στην αρχή ηταν πολύ έντονο...ειδικά αν εγω που θήλαζα είχα κάνει και παρασπονδία στη διατροφή μου :side: αλλά και όταν ήμουν κυρία πάλι τα ίδια....

Στεναχωριόμουν πολύ 'εκλαιγα μαζί του γιατί πονούσε πολύ και φαινόταν...

Μας βοηθούσε πολύ και το χλιαρό μπάνιο , όπου τον άφηνα κανα 15 λεπτο ρίχνοντας συνεχεια νερό πάνω του ...στην κολίτσα ιδίως...και μετά τον άβαζα μπρούμυτα στα γόνατα μου να ακουμπάει η κοιλιίτσα του πάνω στο κόκκαλο του γονάτου μου (δεν ξέρω ανακουφιζόταν,) ρυθμικό κούνημα και κοιμόταν.....αφού θήλαζε ....το μαναρακι μου ...

όλα καλά θα πάνε κάθε μερα θα μειώνεται η ώρα και μετά και το διάστημα μεταξύ τους ...συνήθως 3 μηνών σταματούν τελείως...

Οτι σου είπαν τα κορίτσια ......όντως οι σταγόνες Infacolic ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις ειχαμε για 2 μηνες περιπου. το μονο που βοηθησε ηταν οι πολλες αγκαλιες και οι πολλες βολτιτσες μεσα στο σπιτι. επισης σταματου οταν κατι του τραβουσε την προσοχη.πχ γυαλιστερο καλοριφερ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις ειχαμε για 2 μηνες περιπου. το μονο που βοηθησε ηταν οι πολλες αγκαλιες και οι πολλες βολτιτσες μεσα στο σπιτι. επισης σταματου οταν κατι του τραβουσε την προσοχη.πχ γυαλιστερο καλοριφερ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Σήμερα κλείνουμε την 6η εβδομάδα 🥰🥰🧿🧿.. Όχι όχι ξυπνούσε ανά 3ωρο για φαγητό...οι κολικοί μας συνήθως κρατάνε από τις 7 μέχρι τις 11 το βράδυ!!
    • Αχ τέλεια! Εύχομαι να παραμείνει έτσι. Τα προηγούμενα βραδιά ξυπνούσε για να φαει? Η από κολικούς? Αντε ελπίζω να μειώθηκε η ένταση τους κάπως τώρα.
    • μακάρι κορίτσι μου να συνεχίσει ετσι.. τουλάχιστον να ξεκουράζεσαι! μεγαλώνουν μωρέ και ηρεμούν και αυτά..ποδο είστε εσείςς;
    • Καλημέρα κορίτσια μου 🩷🦋🩷 Πώς είστε??εμείς χθες το βράδυ κάναμε το πρώτο μας σερί 6ωρο και η αλήθεια ξεκουραστήκαμε αρκετά 😍👣..τις προηγούμενες 2 μέρες περνούσαμε πάλι δύσκολα με τους κολικούς αλλά χτες ήταν άλλο μωράκι...💙💙🧿🧿
    • Εγώ πάντως παρατήρησα το εξής. Εγώ κανονικά κάνω πολύ απότομο πικ. Τα τεστ μου βγαίνουν ολόλευκα, ξαφνικά τη 12η αρχίζει αχνό, 13η ξαφνικό μπαμ θετικό και από 13η το βράδυ γίνονται λευκα. Στον προηγούμενο κύκλο που έψαχνα θετικό ωορρηξιας ενώ είχα ήδη το εξωμήτριο κ δεν το ήξερα, άρχισα τεστ από την 8η κ μέχρι 16η που σταματησα τα έβλεπα πολύ έντονα όλα. Τοτε δεν ψιλιαστηκα τι γίνεται, απλα ειχα σκοπο να ρωτησω τ γυναικολογο πως γίνεται απο το πουθενά να εχω θετικα τοσες μερες ! Δηλαδή σ εμένα ίσχυσε αυτό που βγαίνουν θετικά τα ωορρηξιας στην εγκυμοσύνη. Αλλά αν βγάζεις θετικό ωορρηξιας, θα βγάλεις και θετικό εγκυμοσύνης. Το τεστ μπερδεύει τις ορμόνες απλά. Είναι αδύνατο να σου βγάζει έντονα σχεδόν θετικά ωορρηξιας κ η χοριακη να μη φανεί καν. Έτσι λέω εγώ...  Σου δείχνω φώτο μου με μερικά από κείνα τα τεστ, δεν τα έβαζα όλα στην εφαρμογή, μόνο λίγα.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...