Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΕΝΤΕΡΟ


Recommended Posts

γεια σας κοριτσια.ποναω απο τον ιουλιο στο ενετρο.απο τον αφαλο δεξια και προς τα κατω.εχω συνεχεια φουσκωματα ,αερια και πονο οχι πολυ μεγαλο αλλα καθημερινο.παω απο γιατρο σε γιατρο και μου λενε οτι δεν ειναι κατι σοβαρο αλλα ολα αυτα χωρις κολονοσκοπηση την οποια δεν εχω κανει ακομα λογω θηλασμου...ειχατε ποτε κατι τετοιο?κοντευω να σκασω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σπαστικη κολιτιδα :?::?: εγω αυτο εχω με τα ιδια συμπτωματα,παιζει ρολο η διαθεση το στρες σε αυτο και οχι μονο η διατροφη,αλλες φορες με πειραζει κατι αλλες οχι.

προσπαθησε να εντοπισεις αν κατι σε πειραζει που πινεις η τρωως καθημερινα,μπορει καποια βιταμινη,περνεις???

και γω θηλαζω ,μηπως συμβαινει στο θηλασμο???μπορει χαζη ερωτηση αλλα λεω μηπως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξερω βρε ρεβεκκα.δδεν ειναι θεμα θηλασμου γιατι θηλαζα παλια και την κορη μου και δεν ειχα κατι τετοιο.εσυ πηγες σε γιατρο?προσπαθω να δω αλλα δεν παιζει ρολο.ελεγα απο αγχος αλλα εχω δει να και χτες και σημερα που δεν ειχα καθολου με επιασε για τα καλα...εσυ που πονας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια

θα σας γραψω τη δικη μου περιπετεια μιας κ ειναι προσφατη κ θυμαμαι λεπτομερειες ;)

αρχιζε απο το στομαχι κ αναμεσα στα πλευρα στην αρχη.Με ποναγε πολυ εντονα κ υπεθεσα πως θα επαθα ελκος

παμε νοσοκομειο κανω ολες τις εξετασεις(αιματος,ουρων,υπερηχο για τυχον χολη)μου κανουν παυσηπονη τιποτα,ξανα σε 2 περιπου ωρες μια αλλη ενδοφλεδια τιποτα..αργοτερα στο ποπο παυσιπονη τιποτα παλι

με κρατησαν μεσα με ορο απο το πρωι μεχρι απογευμα που περασε ο γιατρος..

μου λεει το εντερο!!μου εδωσε τα εξης -ibutin,laprazol να τα παρω για μια εβδομαδα κ αν δεν υποχωρησουν τα συμπτωματα να παω για γαστροσκοπιση-κολονοσκοπηση

τα συμπτωματα υποχωρησαν για καποιες ημερες αλλα παλι με πιανει ανα διαστηματα..αλλα πλεον οχι στομαχι..χαμηλα,διαρκουν δευτερολεπτα σαν κολικος αλλα ειναι εντονοι

το λογο που μπορει να ποναει δε μου εξηγησανε στο νοσοκειο αλλα μου ειπαν να προσεχω τη διατροφη για καποιο διαστημα-οχι τηγανιτα,λιποι,καφεδες,σαλτσες κλπ κλπ

τι να πω περαστικα μας να ειναι κοριτσια μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα σε γελασω οτι κ να πω..δε ξερω αν μπορουν να βγαλουν ακριβη συμπερασματα χωρις κολονοσκοπηση :(

γι αυτο σου εγραψα κ τις εξετασεις που μου εκαναν στο νοσοκειο..απο αυτες δε μπορουν να σου πουν..εμενα μου δωσαν τα χαπια για εντερο..σου λεει αν της περασει,περασε αλλιως κολονοσκοπηση κ γαστροσκοπηση μηπως υπαρχει καμια φλεγμονη η οτιδηποτε αλλο που ΔΕΝ μπορουν να εντοπισουν αλλιως

περαν αυτου καλυτερα να ρωτησεις ξανα σε ενα γιατρο γιατι οπως ειπα δεν ειμαι κ απολυτα σιγουρη κ δε θελω να σε παρω στο λαιμο μου..

*οταν θηλαζεις δλδ απαγορευεται η κολ.?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα δεν απογορευεται με την εννοια της απαγορευσης.απλα δεν κανει να δωσεις γαλα μια μερα γιατι σου κανουν μεθη και παει στο γαλα.κ εμενα που δεν πιναει καν νερο απ το μπιμπερο δεν ξερω τι να κανω.αλλα στο τελος θα αναγκαστω να την κανω γιατι με τρωει το αγχος οποτε ποναω.κ εγω εχζω κανει αιματολογικες και υπερηχο.φαντασου εκανα υπερηχο τον σεπτεμβριο αλλα δεν δειχνει εντερο.και αυριο πρωι εχω υπερηχο παλι.βαρεθηκα να πηγαινω απο δω κ εκει σε ολους τους γιατρους χωρις αποτελεσμα.ο ενας μου πε κ εμενα να παρω ιπουτιν η πως τιο λενε αλλα παλι λογω θηλασμου δεν πηρα.προτιμω να υπομενω τον πονο που δεν ειναι κ φρητος παρα να παρω χαπια.θελω μονο να ξερω αν ειναι κατι σοβαρο η οχι και μετα ας π[οναω,δεν με νοιαζει.αρκει να κανω κολονοσκοπηση για σιγουρα αποτελεσματα.κουραστικα πια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα

κοιτα με τη κολονοσκοπηση θα σου πουνε σιγουρα...

παρε μια αποφαση κ πηγαινε για την εξεταση..θα ταλαιπωρηθει ο μικρουλης σου μιαμερα ισως, αλλα θα ειναι καλυτερα απο το να ταλαιπωρηθει για καμια εβδομαδα ΑΝ (μακρυα απο εδω)χρειαστει η μανουλα αργοτερα καμια αγωγη για καμια εβδομαδα...(καταλαβαινεις πως το λεω)

θα ηρεμησσεις κ εσυ γνωριζοντας τι γινεται ;)

εγω να πω την αληθεια προς το παρων την εχω ακυρωσει..αλλα αν με ξαναπιασει εκεινος ο πονος θα το σκεφτω "δις"

ξανα περαστικα κ να μην ανησυχεις γιατι κ το στρες ερεθιζει το εντερο!

να χαιρεσαι τα παιδακια σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ξερω βρε ρεβεκκα.δδεν ειναι θεμα θηλασμου γιατι θηλαζα παλια και την κορη μου και δεν ειχα κατι τετοιο.εσυ πηγες σε γιατρο?προσπαθω να δω αλλα δεν παιζει ρολο.ελεγα απο αγχος αλλα εχω δει να και χτες και σημερα που δεν ειχα καθολου με επιασε για τα καλα...εσυ που πονας?

εμενα μου εκανε την διαγνωση χωρις εξεταση :roll::roll::roll::roll:

και το ανχος και στρες δεν σε χτυπαει την ιδια στιγμη που το χεις αλλα ισως μετα απο μερες!!!

ομως καλητερα να κανεις την εξεταση!!!

εγω ποναω παντα χαμηλα αριστερα και λιγο πιο πανω προς τον αφαλο σε ποιο δυσκολες μερες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο πονος του εντερου ειναι πολυ χαλια υποφερω χρονια και τωρα με την εγκυμ. ειδικα στην αρχη ηταν σε μονιμη βαση και πολυ δυνατος που περναγε μονο με ξεκουραση. Ποναω κατω αριστερα ή καμια φορα χαμηλα παντου.

Εκανα κολωνοσκοπιση προληπτικα, γτ ηξερε ο γιατρις οτι ειχα σπαστικη κολιτιδα. Μονο τα Ιμπουτιν μου κανουν δουλεια, οταν με πιανουν οι πονοι τα παιρνω για 10 ημερες και συνερχομαι.

Δυστηχως λογω θηλασμου δεν μπορεις να παιρνεις τα φαρμακα. Αυτο που θα σε βοηθουσε ειναι να αποφευγεις τα οσπρια, τα χορτα γενικα οτι εχει φυτικες ινες. Και μετα δες εαν υπαρχει διαφορα. Μην αγχωνεσε δεν ειναι καποια πολυ σοβαρη παθηση του εντερου, αργοτερα θα ιανει μονη της με το καιρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσακι μου!!περαστικα σου ευχομαι!κι εγω αρχισα να εχω κατι πονους στην κοιλια κατω χαμηλα αλλα ακομα δεν αρχισα να το ψαχνω!οι ογκοι στην μητρα "τι σημαινουν"?εκανες υπερηχο?τι σου ειπαν?ευχομαι ολα να ειναι περαστικα!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΤΚ ΜΗΠΩς ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟς?ΛΕΣ???ΟΓΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΙΝΟΜΥΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΒΡΗΚΑΝ.ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΗΧΟ ΑΝΩ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΚΟΙΛΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΔΑΝ ΓΙΑΤΙ ΣΔΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΥΠΕΡΗΧΟ ΤΟΥ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ.ΤΩΡΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΞΟΝΙΚΗ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ,ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΤΥΧΑΝ.ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟ ΧΤΕΣ ΔΕΝ ΜΕ ΚΡΑΤΑΝΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ.ΚΑΚΟ ΑΥΤΟ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μακαρι κοριτσακι μου να μου συμβαινει κατι τετοιο!!!το περιμενουμε πολυυυυυυυυυυ καιρο!!!!!!!!αληθεια επιρεαζεται το εντερο απο την εγκυμοσυνη?δεν το ηξερα!

ευχομαι ολα να ειναι περαστικα και πολυ πολυ γρηγορα να γινεις περδικι!!!!!!!καλα αποτελεσματα με την αξονικη και να μας ενημερωνεις για τις εξελιξεις οταν μπορεις!!!!

πολλα φιλακια και περαστικα!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Αχχ τουλάχιστον εσένα πήρε ο μπεμπάκος! Καλύτερο μου ακούγεται για να δούμε τώρα την Τρίτη μαι εγω 35 μπαίνω είμαστε πολύ κοντά…εσύ κατάλαβες οτι πήρε θέση; Εννοώ νιώθεις κλωτσιές μόνο ψηλά στον θώρακα;;
    • Ναι Ε; Μήπως να ψαχτώ και εγώ για την μπάλα θα τον ρωτήσω τώρα που θα πάω την Τριτή τον γιατρό…άσε το βλέπω και στον ύπνο μου…οτι δεν πήρε θέση αλλά ντάξει τι να κάνουμε όπως έρθουν τα πράγματα 🙃
    • Τώρα η μικρούλα σου κοιμάται;; Αχ αναρωτιέμαι ποτε θα ξανά κοιμηθούμε, όπως παλιά!! Ρωτάω την μαμά μου, από ποτε μπορούμε να κοιμόμαστε εμείς και τα μικρά να βλέπουν παιδικά 😂😂😂 Αν και ο άντρας μου είναι πολύ πρωινός τυπος και τα σκ που δε δουλεύει παίρνει την μικρή και βγαίνουν βόλτες…οπότε από αυτήν την άποψη είμαι καλά.  Και να μην τον βάλεις πάντως δεν έγινε και κάτι… από του χρόνου πιστεύω θα το χαίρονται..φέτος πιο πολύ εμείς χαιρόμαστε!
    • Καλησπέρα κορίτσι μου,εγώ αύριο μπαίνω στην 35η εβδομάδα ο μικρούλης έχει πάρει θέση εδώ και 3 4 εβδομάδες αλλά ο γιατρός μου είπε να μη το δένω και κόμπο γιατί ανά πάσα στιγμή μπορεί να αλλάξει πάλι οπότε μην αγχώνεσαι!!
    • Οχι δεν μου ειπε! Απλα μου ειπε οτι θα το παρακολουθεί η γυναικολόγος κι αν χρειαστεί να ξαναπάω να με δει η ιδια που εκανε την Doppler. Μου ειπε για σημαδια. Και ειπε δεν είναι κ σίγουρο οτι θα γεννήσω πιο νωρις.    Επισης  πήρε θέση, αλλα  μπορει να αλλάξει γιατι  είναι νωρις ακομα. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...