Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προβληματισμοί περί ομοιοπαθητικής


Recommended Posts

Όσο το ψάχνω, τοσο προβληματίζομαι. Στην καλύτερη περίπτωση η ομοιοπαθητική είναι placebo effect αφού τα σκευάσματα ουσιαστικά περιέχουν...νερό. Στην χειρότερη όμως μας στερούν από απαραίτητες συμβουλές από πραγματικούς γιατρούς. Αναλυτικά το σκεπτικό μου εδώ. http://alexartisia.wordpress.com/tag/%C ... %BA%CE%AE/

Έχω προτείνει και μια σειρά από απλά πειράματα που μπορεί να κάνει οποιοσδήποτε θέλει να μάθει από πρώτο χέρι αν είναι ουσιαστικά άχρηστα ή όχι τα ομοιοπαθητικά.

http://alexartisia.wordpress.com/tag/%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CF%80%CE%B1%CE%B8%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οι προβληματισμοι ειναι παντα καλο να υπαρχουν ! αν και δεν ειμαι ειδικος και ενω δεν ειχα επαφη ποτε μου με την ομοιοπαθητικη, την εχω δοκιμασει και βλεπω αποτελεσματα! και δεν ειμαι η μονη! ειναι δεν ειναι placebo , ειναι δεν ειναι απλα ψυχολογια... μπορουμε αραγε να απορριψουμε οτι πολλα απο αυτα που μας συμβαινουν οφειλονται σε ψυχοσωματικα? οταν ο ομοιοπαθητικος ειναι γιατρος με ειδικευση στην ομοιοπαθητικη, διερευνα καθε φορα αν χρειαζεσαι φαρμακα κλασσικα ή αν μπορει το προβλημα σου να λυθει με ομοιοπαθητικη θεραπεια (η οποια δεν ειναι ιδια για ολους τους ανθρωπους) Σιγουρα η ολιστικη προσεγγιση εχει πολυ μεγαλη σημασια και ειναι κατα τη γνωμη μου σοφη! Χωρις να εχω στερηθει και κοινης φαρμακευτικης αγωγης , μετα απο 6 μηνες ομοιοπαθητικης νιωθω καλυτερα , οι ορμονικες μου εξετασεις ειναι πολυ πολυ καλυτερες και εχω απαλλαχτει απο το προβλημα της ακμης! Ο αντρας μου με χαλια κινητικοτητα και μορφολογια σπερματος , εχει φτασει σε μετρια προς καλα επιπεδα. Ενας φιλος με αζωοσπερμια μεσα σε 3 μηνες εφτασε τα 20 εκατομμύρια!!!

Κατα την αποψη μου οτιδηποτε φυσικο αφου δεν βλαπτει μπορει σιγουρα να βοηθησει παντα σε περιπτωσεις που εχουν περιθωρια βελτιωσης... καλημερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

twiggi καλησπέρα. Έχω πολυκυστικές ωοθήκες και μου προκαλούν αμηνόρροια και ακμή. Το έχω ψάξει και μου λένε ότι δεν μπορεί να διορθωθεί. Πιστεύεις ότι με την ομοιοπαθητική θα καταφέρω κάτι; Και αν ναι που μπορώ να απευθυνθώ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου ανικακι. εχω μια φιλη που χρονια ταλαιποριοταν με πολυκυστικες και με πολυ αστατο κυκλο μεχρι που τελικα κατεφυγε στην ομοιοπαθητικη και τωρα εχει κυκλο 40 μερες σταθερα!!κι εγω ομοιοποθητικη κανω για ολα μου τα προβληματα και στο μωρο μου,οποτε πιστευω θα σε βοηθησει πολυ.καλη επιτυχια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ πάλι θεωρώ ότι η ομοιοπαθητική είναι μια καλά στημένη επιχηρηση που κοροιδεύει το κόσμο . Δεν μπορούμε να αντκαταστησουμε την φαρμακευτική αγωγή με όποιαδήποτε "συμβουλή"για συμβουλές υπάρχουν οι ψυχολόγοι. Εμένα η ξαδέρφη μου έκανε ομοιοπαθητική ήταν τοτε 19 χρονών είχε αρρωστήσει με κρύωμα και ο ομοιοπαθητικός δνε την άφηνε να πάρει τίποτα ούτε τσαί να πιει κάποια στιγμη της έδωσε ένα χαπί το οποίο το 1993 κόστιζε 17,000 δραχμές κάποια στιγμή με ενημέρωσαν οι συγκατικές της (σπουδαζε εδω η κοπέλα )ότι δνε αναπνεε την πήγαν με ασθενόφορο στο νοσοκομείο εκει διαπίστωσαν σοβαρή πνευμόνία αν δεν ειχε μεταφερθει σε νοσοκομείο θα είχε χάσει την ζωη της .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βανια προφανως η εμπειρια αυτη δεν ηταν καλη και ο συγκεκριμενος κυριος μονο γιατρος δεν ειναι!! αυτο δεν σημαινει ομως οτι η ομοιοπαθητικη ειναι λαθος! δηλαδη και οι γυναικολογοι καθημερινα κανουν λαθοι και μας ταλαιπωρουν , αυτο σημαινει οτι η γυναικολογια ειναι απατη! καποιες φορες ειναι επιχειριση αλλα ας μην τα βαζουμε ολα στο ιδιο καλαθι!εμεις καθε φορα που αρρωσταινουμε επικοινωνουμε με τον γιατρο και αναλογως παιρνουμε κλασσικα φαρμακα ή οχι. Καποιες φορες χρειαζεται αμεση βοηθεια... γενικα ομως με την ομοιοπαθητικη ολο και πιο αραια κατι μας συμβαινει! ουτε καν πονοκεφαλοι!! τυχαιο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Twiggy,καλησπέρα!

Τι ακριβώς εννοείς?ο οικογενειακός γιατρός σας είναι ομοιοπαθητικος?

Εγω προσωπικα ειμαι ανοιχτη στην ομοιοπαθητικη,δεν εχω κανει ποτε,αλλα ο αδερφος μου εκανε θεραπεια στα 9 και απαλλαχθηκε απο σοβαροτατες κρισεις ασθματος που παθαινε....τωρα ειναι 28...μιλαμε για πολλα χρονια πριν.....

Παραδειγμα,θα μπορουσα να παω να δουνε τα χερια μου,τα οποια σκανε και γινονται υπερβολικα ξηρα με το παραμικρο?ασημαντο σαν προβλημα,αλλα ρωταω γιατι απο οτι διαβαζω θεραπευουν σχεδον τα παντα....

Ενας φιλος κανει μια ζωη και απαλλαχθηκε απο ημικρανιες και ενας αλλος απο τριγλυκεριδια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bre koritsia prwti fora akouw gia omoiopathitikoi k akougete poly kala!!!me ekseraisi fysika ti periptwsi tis banias!!!!!diladi emena pou o kalos mou exei azospermia yparxei pithanotita etsi na kataferoume kati???peite to mou k afto na karafliasw!!!!eimai anoixti se ola pantws prokeimenou na kalyterepsei to sperma k aftomatws i psycholgia tou kalou mou..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

emas mas edwse i gunaikologos xapia omiopathitikis gia ton antra mou 100% fitika gia na fiaxoume tin kinitikotita!!!mou eipe oti kanoune thaumata ta pirame apo ena farmakio 15 eurw ta 100 xapia k tha ta perni gia 3 mines 4 xapia tin mera!!mou pe exoun voithisei para polla zeugaria giati auxanoun to aima se ekinit tin perioxi kai voithoun me kapoio trpo to sperma na einia poio grigoro allak tin apofugi limoxewn.....twra tha doume se 3 mines ta potelesmata..mas eipe ama den piasoun simenei oti einai thema kirsokilis!!allai gunaik m pe na pame ston ourologo na mas pei k autos ti gnwmi tou opote tha mas dwsei k autos mia therapia tha perni k auta k se 3 mines elpizw na dome apotelesmata!!exw fili pou kanei omiopathitiki pou tin exoun voithisei tromera logo klimaktiriou stin ilikia twn 33 xronwn...k to koritsaki tis perni kai exei iremisei apo imikranies!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evipapa γεια! Κοιτα δεν ειναι ο ομοιοπαθητικος ο οικογενειακος μας γιατρος , αλλα πριν κανουμε καποια θεραπευτικη αγωγη επικοινωνομε μαζι του γιατι η αντιβιωση για παραδειγμα δεν συμβαδιζει με τα ομοιοπαθητικα χαπια, οποτε τα ακυρωνει! Τοτε ή μας προτεινει κατι αλλο ή αν δεν μπορουμε να αποφυγουμε την αντιβιωση (συνεβη αυτο μια φορα) μας δινει ενισχυμενο ομοιοπαθητικο χαπι στον επομενο κυκλο θεραπειας.

jannolino κι εγω δεν ηξερα τιποτα σχεδον για ομοιοπαθητικη και το δοκιμασαμε με προτροπη μιας γνωστης της οποιας ο αντρας ειχε προβλημα στο σπερμα και αποκατασταθηκε 100%!!! Η ιδια κανει απο μικρη ομοιοπαθητικη κι ενω ειχε πολυκυστικες τωρα εχουν ρυθμιστει! Σε εμας βοηθησε πολυ στην κινητικοτητα , ενω σε ενα πολυ φιλικο ζευγαρι που ξεκινησαν μαζι μας, η αζωοσπερμια εγινε 20 εκατομμυρια!!! Οποτε γιατι οχι? Δεν βλαπτει να το δοκιμασετε! Σου στελνω και πμ....

Kelly24 σας ευχομαι καλη επιτυχια... ευχομαι σε 3 μηνες να πετατε απο τη χαρα σας!!! πολλα φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KOITA ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η ΟΜΟΙΠΑΘΗΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΛΑΦΡΙΑ ΘΕΜΑΤΑΣ ΠΟΩΣ ΑΚΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΧΓΟΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΣΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΤΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΓΙΑΥΤΟ ΜΗΝ ΤΑ ΜΠΕΚΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΜΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΑ ΛΕΝΕ ΑΥΤΟΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΤΩΡΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΟΥ ΔΩΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΤΗΣ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΩΞΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΟΜΟΙΠΑΘΗΤΙΚΟΣ ΟΥΤΕ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΣΤΟ ΚΑΘΕΝΑΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ Η ΕΚΤΚΥΜΟΣΥΝΗ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΓΙΑΤΘΙ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΡΩΜΕΝΟΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΧΑΛΑΡΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΑΝΟΙΧΤΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σιγουρα δεν πρεπει να ειμαστε πορωμενοι αλλα ουτε και καποια πραγματα να τα θεωρουμε δεδομενα! και δεν πιστευω οτι υπαρχουν ελαφρια ή λιγοτερα ελαφρια θεματα. Καθε ανθρωπος τα αντιλαμβανεται αλλιως και διαφορετικα τα διαχειριζεται! Γι αυτο δεν μπορουμε να πουμε σε μια κοπελα που ειναι γεματη ακμη και πρεπει να αντιμετωπιζει την απορριψη καθε μερα οτι δεν εχει σοβαρο προβλημα ή σε καποιον με ψυχολογικα προβληματα οτι το προβλημα του ειναι μικρο! Ουτε και να αμφισβητουμε γυναικες που μεσω της ομοιοπαθητικης (και οχι με το να μπουκωνουν οποιοδηποτε φαρμακο της δινουν και εκτος των αλλων να κερδιζουν οι φαρμακοβιομηχανιες) καταφεραν να θεραπευσουν ακμη, καταθλιψη ακομα και πολυκυστικες!! Ολα γινονται! Η φυση ξερει καλυτερα.... στην ουσια η ομοιοπαθητικη δεν θεραπευει αλλα επαναφερει το σωμα σου στην ιδανικη του και υγιη κατασταση...και τοτε ολα ειναι δυνατα και οι παρενεργειες μηδαμινες!Μπορουμε αραγε ποτε να το πουμε αυτο για τα κλασσικα φαρμακα?...Δεν τα απορριπτουμε φυσικα, η επιστημη σωζει αλλα ειμαστε ανοιχτοι σε ο,τιδηποτε μπορει να μας δωσει η φυση πρωτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΤΑΝ ΕΝΝΟΥΣΑ ΕΛΑΦΡΙΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑΣ ΥΠΟΒΙΒΑΣΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ ΣΙΓΟΥΡΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΤΟ ΝΙΩΘΕΙ ΣΑΝ ΣΟΒΑΣΡΟ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ ΑΠΟ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΠΕΡΙΣΣΔΟΤΕΡΟ ΠΡΙΟΒΛΗΜΑ Ο ΑΝΙΨΙΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΟΥ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΡΝΑ ΧΑΠΙ ΚΑΙ ΠΗΓΕ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙΑΛΛΟ ΓΝΩΣΤΟ ΑΤΟΜΟ ΜΕ ΨΥΓΧΟΛΟΓΙΚΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙΡΟ ΟΜΟΙΠΑΘΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΕ ΚΑΙ ΕΥΤΗΧΩΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΕΡΝΕΙ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΩΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΑΝΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΑ ΓΙΑΤΡΟΣΟΦΙΑ ΔΕΝ ΛΕΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΠΙΝΕΙΣ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΣΑΝ ΚΑΡΑΜΕΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΠΕΑΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΤΙΚΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΘΥΣΤΕΡΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΕΙ ΕΓΩ ΠΡΩΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΓΙΑΤΡΕΟΥΝ ΤΗΣ ΠΟΛΥΣΤΥΚΕΣ ΕΜΕΝΑ ΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΑΜΕΣΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΣΕ ΣΥΜΠΑΘΗΣΑ ΓΙΑΥΤΟ ΠΡΟΣΕΧΕ ΜΗΝ ΜΕΙΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΟΜΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙΣ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΣΟ ΛΕΣ ΟΤΙ ΤΟ ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΨΑΛΕΙΨΗ ΤΗΣ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΣΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΜΕ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΡΟΜΟ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θεωρώ ότι η ομοιοπαθητική είναι για ψυχοσωματικές ασθένειες οι οποίες σίγουρα είναι σοβαρές αν δεν τις προσέξεις έγκαιρα και σίγουρα και η ακμή δεν είναι μικρό θέμα αλλά πολλές φορές ο ίδιος ο οργανισμός μας δημιουργεί καταστάσεις . Θεωρείς ότι αν κάποιος έχει πρόβλημα με το ζάχαρο θα τον βοηθησει η ομοιοπαθητική ; αν δνε πάρει ινσουλίνη θα πεθάνει .

Ξερω άτομα τα οποία ξεκίνησαν την ομοιοπαθητική και τα παράτησαν ε[πειδή το μόνο που κατάφεραν ηταν να χαλάσουν ένα σωρό χρηματα μια και οι συνεδρίες ε΄ναι ακριβές αλλα όχο μόνο να μεγαλώσουν περισσότερο το πρόβλημα . Ναι θα συμφωνήσω μαζί σου ότι οι φαρμοκοβιομηχανίες βγάζουν ένα σκασμό λεφτά αλλά οι ίδιες φαρμακοβιομηχανίες είναι και αυτές που σκεαυζουν τα υποτιθεμενα φυτικά σκευάσματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

1. Είναι εντελώς ασφαλές να παίρνεις οποιοδήποτε ομοιοπαθητικό "φάρμακο" γιατί πολύ απλά δεν έχουν τίποτα μέσα. Προσωπικά σαν πείραμα παίρνω διάφορα ομοιοπαθητικά μπας και δω ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ σύμπτωμα αλλά βέβαια δεν υπάρχει σύμπτωμα πολύ απλά γιατί δεν έχουν τίποτα μέσα. Δείτε και www.1023.org.uk όπου το κάνουν επίτηδες πολλοί ανά τον κόσμο!

2. Διαβάστε και εδώ την συγκλονιστική μαρτυρία κοπέλας που δούλευε σε φαρμακείο που φτιάχνει ομοιοπαθητικά σκευάσματα. (user name - mirantini ) Ζάχαρη άχνη! http://www.parents.gr/forum/showthread. ... ost1943365

3. Μια χαρά λεφτά βγάζουν όλοι από την ομοιοπαθητική. Καλύτερα και από κανονικά φάρμακα καθότι ούτε έρευνα απαιτούν ούτε έχουν κάποιο δραστικό συστατικό.

4. Η απάντηση "για εμένα μια χαρά δουλεύει" δεν μπορεί να μας καλύπτει. Γιατί για κάθε μια "επιτυχία" της ομοιοπαθητικής (placebo/θα σου πέρναγε έτσι κι αλλιώς/οποιοσδήποτε άλλος λόγος) υπάρχουν άπειρες αποτυχίες που περνάνε χωρίς καταγραφή. Δεν μπορεί να απαιτούμε από τους κλασσικούς γιατρούς αποτελέσματα και αυτούς να τους αφήνουμε να αλωνίζουν!

Σε λίγο θα μου πείτε ότι πιστεύετε και στο ξεμάτιασμα.... http://alexartisia.wordpress.com/2011/0 ... %b9%ce%b1/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αλέξη βλέπω ότι το έχεις ψάξει και έχεις κάνει έρευνα και ειλικρινά χαίρομαι που υπάρχει και αυτή η άποψη να το δουν μήπως και καταλάβουν σε τι παγίδα πέφτουν .

Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το δέσιμο που έχουν τα άτομα που κάνουν ομοιοπαθητική καταλαβαίνετε τι εννοω ; δε ξέρω τόσο πορωμένους ανθρώπους μόνο στην ομοιοπαθητική έχω δει και σε στους μάρτυρες του ιαχωβά !Θυμάμαι η ξαδέρφη μου είχε εξαδινικευεσει τον ομοιοπαθητικό της και περίμενε με λαχτάρα να πάει να τον δει -μια φορά είχαμε πάει μαζί εγω έχω πρόβλημα με το θηρωιδή χωρίς θηροξίνη καμία λειτουργία του οργανισμού μου δνε θα μπορέσει να λειτουργήσει , τότε εκείνος προσπάθησε να με πείσει ότι πρέπει να ξεκινήσω ομοιοπαθητική και να σταματησω οτιδήποτε άλλη θεραπέια -ευτυχως που δεν άκουσα .

χορηγείτε σε έναν ασθενή το κλασικό φάρμακο της ιατρικής και σε συνδυασμό το ομοιοπαθητικό έχει καλύτερα αποτέλεσματα και αμέσως λέμε :η ομοιοπαθητική με έσωσε ; πως είναι τόσο σίγουρο το άτομο ; όλα αυτά τα πράγματα τα γράφω μόνο απο καθαρό ενδιαφέρον και μόνο μήπως απο εκει και πέρα σίγουρα το κάθε άτομο ειναι έλευθερο να κάνει ότι εκείνο νομίζει .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΜΦΩΝΟ ΑΠΟΛΥΤΑΜΕ ΤΗΝ ΒΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΛΕΞΗ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΩΣ ΑΚΥΝΔΙΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΤΟΤΕ Ο ΑΝΗΨΙΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΤΟΤΕ ΑΝ ΗΤΑΝ ΦΥΤΙΚΑ ΑΠΟΛΥΤΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΕΙΡΑΖΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΘΑΕΚΑΝΕ ΕΤΣΙ ΣΤΟ ΤΣΑΚ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΗΣ ΚΑΝΟΥΝ ΜΗΝΥΣΗ ΚΑΙ ΑΜΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΦΤΑΙΕΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΣ ΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΚΟΡΥΦΗ ΣΤΗΝ ΣΤΗΜΕΝΗ ΚΑΛΑ ΚΟΜΠΙΝΑ ΑΜΑ ΠΑΘΑΙΝΕ ΚΑΤΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΤΙ ΘΑ ΛΕΓΑΜΕ ΒΕΒΑΙΑΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΛΑΘΗ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΟΠΑΝΕ ΤΕΛΙΩΣ ΣΤΑ ΤΥΦΛΑ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΠΕΙΣΩ ΚΑΝΕΝΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΚΡΙΝΕΙ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΤΟΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ ΤΟΥΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εξαιρετικές ερωτήσεις και αυτό ακριβώς είναι που με συναρπάζει σε αυτό το θέμα. Γιατί το πιστεύουν; Ο βασικός μηχανισμός είναι ίδιος με την αστρολογία. http://www.alexanderchalkidis.com/dotnet/www.alexanderchalkidis.com/blog/post/2008/01/Astrology-lacks-any-science-whatsoever.html

Ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι σχεδιασμένος για να ενισχύει αντιλήψεις που τον βολεύουν. Οι ομοιοπαθητικοί, όπως και οι αστρολόγοι χρησιμοποιούν μεθόδους σχεδιασμένες να πατάνε ακριβώς πάνω σε αυτή την αρχή. Πήγα πχ στον ομοιοπαθητικό που έχει τον αδελφό μου. Μου λέει "ο αδελφός σου είναι τάδε τύπος" (ομοιοπαθητικός χαρακτηρισμός). Όταν έψαξα τα "χαρακτηριστικά" στο ομοιοπαθητικό πρόγραμμα είδα ότι τα μισά τουλάχιστον (ακόμα και έτσι ασαφώς που τα γράφουν) δεν ισχύουν καθόλου για τον αδελφό μου. Βέβαια ο "γιατρός" δεν του τα είχε πει αυτά! Ή αν τα ανάφερε και είδε ότι δεν "τσιμπάει" τα άφηνε. Όπως στην αστρολογία διαλέγουμε ποια μας ταιριάζουν.

Ναι, μπορείς να πάθεις ζημιά όταν κατά λάθος κάποιος φαρμακοποιός βάλει κάτι στο φάρμακο αντί να σου δώσει νεράκι. Ή αν χρειάζεσαι κάποιο αληθινό φάρμακο και δεν το παίρνεις επειδή παίρνεις το ομοιοπαθητικό νεράκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεκτες οι αποψεις σας και εχετε δικιο οτι πρεπει να τα ψαχνουμε τα πραγματα και οχι να πιστευουμε ο,τι μας λενε! Ομως, οπως σε ολα τα πραγματα στη ζωη, ο καθενας βλεπει τι του κανει καλο και τι οχι! Και ναι αν χρειαζεται να πιστευει σε κατι που εστω ειναι placebo, αν αυτο τον κανει πραγματι να νιωθει καλυτερα, τοτε εγω ειμαι της αποψης ας το κανει! Αν πιστευει στο ξεματιασμα και εχει τροπο να διωχνει τον πονοκεφαλο χωρις να πλακωνεται στα depon ας το κανει! δΕν κρινω, δεν απορριπτω! Τωρα αν υπαρχουν περιπτωσεις που η ομοιοπαθητικη βλαπτει εγω δεν τις γνωριζω .. ισως ειναι αληθεια, ισως ειναι συμπτωματικο, ισως ηταν λαθος εκτιμηση της καταστασης απο τον γιατρο.. Δεν μπορουμε να ξερουμε... Γιατι μηπως ξερουμε τι τρωμε, τι αγοραζουμε , τι νερο πινουμε πια? Δηλαδη τι να κανουμε, να απορριψουμε τα παντα και να ζησουμε με τα φαρμακα μας μεσα στη γυαλα μας?

Αννα1975 συμφωνω οτι οι πολυκυστικες δεν ειναι κατι που θεραπευεται απλα (αναλογως βεβαια γιατι υπαρχουν γυναικες με πολυκυστικες και γυναικες με συνδρομο πολυκυστικων, απο ο,τι ξερω δεν ειναι το ιδιο). Γνωριζω μια κοπελα που στα 18 της ειχε πολυκυστικες και απειδη συμπτωματικα εκανε ομοιοπαθητικη απο τοτε γενικοτερα, τωρα στα 32 ο υπερηχος δεν δειχνει τιποτα, οι ωοθηκες λειτουργουν φυσιολογικα! Μπορεις να μου στειλεις σε πμ περισσοτερες πληροφοριες για τη θεραπεια που ειχες κανει, την ενεση κλπ? Εσυ ειχες προβλημα με τον κυκλο σου? Σε ευχαριστω πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με την ίδια λογική και η Πάμελα Άντερσον νομίζει ότι η ομοιοπαθητική την θεράπευσε από Ηπατίτιδα Γ, η Τίνα Τέρνερ από φυματίωση και ο Ντέιβιντ Μπέκαμ ότι του έφτιαξε πιο γρήγορα το σπασμένο πόδι πριν το Μουντιάλ του 2002! http://www.healthy.net/scr/News.aspx?Id=9474 για περισσότερες τέτοιες αρλούμπες.

Η ομοιοπαθητική, όπως και όλοι οι τσαρλατάνοι, ψάχνουν ακριβώς τις περιπτώσεις που είναι δύσκολες και εκμεταλλεύονται την ανθρώπινη απόγνωση μπροστά σε ιατρικά προβλήματα που δεν λύνονται εύκολα. Δυστυχώς, όπως εξηγώ αναλυτικά εδώ, ακόμα η επίσημη ιστοσελίδα τους είναι γεμάτη παραπλανητικές ανακρίβειες οι οποίες εσκεμμένα προσπαθούν να ξεγελάσουν τον κόσμο.

http://alexartisia.wordpress.com/2011/0 ... 82-%ce%bf/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

άσχετο αλλά ξέρεις τι μου θύμισες με τα λόγια σου Αλέξη; θυμάστε μια εκπομπή του Ευαγγελάτου τις αποδείξεις που έδειχνε διάφορες απάτες ; θυμάσται τον γιατρό που θεράπευε με το ραβδί ; χαχαχα τη θυμήθηκα που άγγιζε τους ασθενείς με το ραβδί και υποτίθεται ότι τους θεραπευε; και υπήρχαν άτομα που το πίστευαν και πήγαιναν . και τους ειχε φάει ένα σκάσμο χρήματα και μετά βγηκαν και έκαν καταγγελίες . Και να πω ότ τα θυμάτα του ήταν ηλικιωμένοι αγράμματοι να δώσω δικαιολογητικό αλλά έβλεπες άτομα ηλικίας 40 και 50 μετά αυτός έφταιγε που τους έγδεινε; και λίγο ψάξιμο δεν βλάπτει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με την ίδια λογική και η Πάμελα Άντερσον νομίζει ότι η ομοιοπαθητική την θεράπευσε από Ηπατίτιδα Γ, η Τίνα Τέρνερ από φυματίωση και ο Ντέιβιντ Μπέκαμ ότι του έφτιαξε πιο γρήγορα το σπασμένο πόδι πριν το Μουντιάλ του 2002! http://www.healthy.net/scr/News.aspx?Id=9474 για περισσότερες τέτοιες αρλούμπες.

Η ομοιοπαθητική, όπως και όλοι οι τσαρλατάνοι, ψάχνουν ακριβώς τις περιπτώσεις που είναι δύσκολες και εκμεταλλεύονται την ανθρώπινη απόγνωση μπροστά σε ιατρικά προβλήματα που δεν λύνονται εύκολα. Δυστυχώς, όπως εξηγώ αναλυτικά εδώ, ακόμα η επίσημη ιστοσελίδα τους είναι γεμάτη παραπλανητικές ανακρίβειες οι οποίες εσκεμμένα προσπαθούν να ξεγελάσουν τον κόσμο.

http://alexartisia.wordpress.com/2011/0 ... 82-%ce%bf/

τελοσπαντων νομιζω οτι εισαι απολυτος και τα βαζεις ολα στο ιδιο καζανι!τελικα γιατι ανοιξες ποστ με θεμα "προβληματισμοι για την ομοιοπαθητικη" και οχι κατευθειαν "καταγγελω την ομοιοπαθητικη" να τελειωνουμε? αλλο συζηταω και αλλο απλα απορριπτω ο,τι μου λενε ισοπεδωνοντας αποψεις. Μηπως σου εφαγε κανενας ομοιοπαθητικος τη δουλεια? νομιζω οτι η συζητηση δεν εχει νοημα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΤΑΝ ΕΝΝΟΥΣΑ ΕΛΑΦΡΙΑ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑΣ ΥΠΟΒΙΒΑΣΩ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ ΣΙΓΟΥΡΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΤΟ ΝΙΩΘΕΙ ΣΑΝ ΣΟΒΑΣΡΟ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΜΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ ΑΠΟ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΠΕΡΙΣΣΔΟΤΕΡΟ ΠΡΙΟΒΛΗΜΑ Ο ΑΝΙΨΙΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΟΥ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΡΝΑ ΧΑΠΙ ΚΑΙ ΠΗΓΕ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙΑΛΛΟ ΓΝΩΣΤΟ ΑΤΟΜΟ ΜΕ ΨΥΓΧΟΛΟΓΙΚΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙΡΟ ΟΜΟΙΠΑΘΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΕ ΚΑΙ ΕΥΤΗΧΩΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΕΡΝΕΙ ΦΑΡΜΑΚΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΙΣΟΠΕΔΩΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΑΝΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΑ ΓΙΑΤΡΟΣΟΦΙΑ ΔΕΝ ΛΕΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΠΙΝΕΙΣ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΣΑΝ ΚΑΡΑΜΕΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΠΕΑΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΤΙΚΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΘΥΣΤΕΡΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΥΕΙ ΕΓΩ ΠΡΩΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΓΙΑΤΡΕΟΥΝ ΤΗΣ ΠΟΛΥΣΤΥΚΕΣ ΕΜΕΝΑ ΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ ΠΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΑΜΕΣΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΣΕ ΣΥΜΠΑΘΗΣΑ ΓΙΑΥΤΟ ΠΡΟΣΕΧΕ ΜΗΝ ΜΕΙΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΟΜΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙΣ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΣΟ ΛΕΣ ΟΤΙ ΤΟ ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΨΑΛΕΙΨΗ ΤΗΣ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΣΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΜΕ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΡΟΜΟ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙ
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anna1975 Καλημέρα. Θα ήθελα αν μπορείς να μου πεις τι θεραπεία σου έκανε ο γιατρός για να μείνεις έγκυος. Και σε τι γιατρό απευθύνθηκες. Σε γυναικολόγο ή σε ενδοκρινολόγο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...