Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

καλημερα βανεσσα.εκπαιδευτικος ειμαι.απο τη μερα που ανακαλυψα οτι ειμαι εγκυος δε πηγα σχολειο.πηρα αδεια επαπειλουμενης κυησης-αναρρωτικη.εχεις δικαιωμα να παρεις ενα μηνα για καθε ετος υπηρεσιας που εχεις.το χαρτι μου το εδωσε ο γιατρος μου που ειναι σε νοσοκομειο.αν πηγαινα σε ιδιωτη θα επρεπε το χαρτι που θα μου εδινε να το πηγαινα σε νοσοκομειακο γιατρο για σφραγιδα.μετα το κατεθεσα με μια αιτηση στην υγειονομικη επιτροπη στη νομαρχια.κ σε μια βδομαδα στο εγκρινουν.αλλα δε το πας εσυ εννοειται,αλλα καποιος δικος σου.

τωρα αν σου χει τελειωσει η αναρρωτικη παιρνεις απο το γιατεο σου πητ(πιθανη ημερομηνια τοκετου)κανεις κ μια αιτηση στην υπηρεσια σου κ ζητας αδεια κυοφοριας ως τον 7ο μηνα.μετα παιρνεις αδεια τοκετου 8ο-9ο.μετα τη γεννα 3 μηνες αδεια λοχειας.κ μετα την αδεια αντροφης τεκνου.φιλια.με το καλο να ερθει το μωρακι σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννα σ'ευχαριστω πολυ πολυ για την απαντηση σου!!!!Ησουν τρομερα κατατοπιστικη και με βοηθας πολυ, γιατι απο το αγχος μου πως θα το κανονισω με το σχολειο, ειχα χασει τον υπνο μου!!!!πραγματικα ευχαριστω και ευχομαι με το καλο το μωρακι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βανεσα αυτα ειναι πραγματα που λυνονται.να μη σε αγχωνουν καθολου.κοιτα μονο να εισαι τυπικη σε ολα ωστε να μη σε ενοχλουν συνεχεια.φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι κ φυσικα να κρατας αντιγραφα παντα ε?οταν η αδεια σου εγκρινεται τη στελνει η υγειονομικη στο γραφειο σου.μετα το γραφειο στελνει ενα αντιγραφο στο σχολειο σου κ ενα παιρνεις εσυ.αυτα να τα κρατας γιατι ποτε δε ξερεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια ευχαριστω παρα πολυ κ εγω!Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες.Εγω οταν ρωτησα στο γραφειο πρωτοβαθμιας που ανηκω δεν τα ηξεραν καλα κ μου ειπαν να το ψαξω...Εννοειται οτι πηρα αμεσως αναρρωτικη-θελω να προσεξω πολυ αυτην τη σημαντικη περιοδο της ζωης μου.Ηθελα να ρωτησω αν ξερει καμια, στην επαπειλουμενης-αναρρωτικη θα ειναι μεσα κ το Πασχα,μηνες καλοκαιριου κτλ?Ο γιατρος μου δινει ανα μηνα.Θα μπορουσα τωρα να παρω 15 μερες αδεια για να αποφυγω το Πασχα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tina k anna, ego telika vrika polla ebodia!!!!pige simera o sizigos mu sto nosokomeio na parei ipografi se adeia pu mu eixe grapsei idiotis giatros gia 15 imeres k tu eipe i diefthidria ginaikologikis oti afto me tus ekpaideftikus exei paraginei na zitane oles epapeiloumeni kai oti afti den prokeitai na ipograpsei.tora ti tha kano????an steilo afti ti 15nthimeri tha ti dextei i defterovathmia?????kai an nai, tha mu kopsun ta epidomata epeidi einai apo idioti???etsi diavasa kapu!!!!

Tina an pareis ana mina ennoeitai pos pianontai mesa kai oi diakopes ap'oti xero!!!!distixos!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχην εγω φροντιζω να παρω τοσες μερες οσες χρειαζεται για να μη συμπεριλαμβανονται οι γιορτες μεσα,

δευτερον δε ξερω τι εισους γιατρος ηταν αυτη που δε σου υπεγραψε την αδεια.αναλαμβανει αυτη την ευθυνη αν σου συμβει κατι?δυστυχως πρεπει να ναι χαρτι με υπογραφη νοσοκομειου για πολλες μερες.δεν εχει καποιο γνωστο πανεπιστημιακο γυναικολογο ο δικος σου ο ιδιωτικος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anna, distixos iparxun kai tetoioi "anthropoi".eftixos telika vrika akri kai pira arxika 20 meres.na se rotiso kai kati akomi: esi enimeroses sto sxoleio oti den tha xanapas i ananeoneis apla tis adeies???/giati ego pira na enimeroso to diefthidi oti tha paro 20 meres kai me rotise an skopevo na leipso k allo gia na kalesun alli!!!!eimai ipoxreomeni na po apo ti stigmi pu einai epepeilumeni kai den xereis an argotera tha boreis na epistrepseis???pos ta pas esi me tin egimosini su???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πες του οτι θα πας σε καφετζου να σου πει κ θα τον ενημερωσεις .μα τι τενεκεδες ειναι μερικοι ανθρωποι.κ μενα κατι τετοια μου λεγε ο δικος μου.κ εβαζε κ τις μαναδες να με παρουν τηλ να τους πω ποτε θα γυρισω.

εσυ θα ενημερωνεις το γραφειο σου οποτε παιρνεις νεα αδεια.θα λες γεια σας εχω νεα αδεια για τοσο καιρο.αντιο.ουτε το διευθυντη εισαι υποχρεωμενη να ενημερωσεις.απ τη στιγμη που πηρες επαπειλουμενη αυτος ουτως η αλλως θα στειλει εγγραφο να του στειλουν εκπαιδευτικο.κ το γραφειο φυσικα θα το χει ηδη υποψην του.

εσυ την αδεια που πηρες τωρα να τη στειλεις (αντιγραφο) στο γραφειο μαζι με την αιτηση σου οπου θα αναφερεις οτι εχεις υποβαλλει αιτηση εγκρισης αναρρωτικης αδειας επαπειλ κυησης στη ταδε υγειονομικη επιτροπη.

μετα αφου τα υποβαλλεις κ στην υγειονομ θα σταλλουν διυπηρεσιακως.

τωρα οσο για τη θεση σου φυσικα κ δε τη χανεις.αν θελεις οποιαδηποτε ωρα κ στιγμη γυρνας κ φευγει η αναπληρωτρια σου.μη σε απασχολουν αυτα.

εγω καλα τα παω ως τωρα με τα διδυμακια μου.μαζευω δυναμεις για αργοτερα που θα ειμαι στη τσιτα :D:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mu areseis poli pu ta les etsi!!!!emena me agxonun ligo ola afta kai fisika mu ti spaei pu prepei na dino anafora ston kathe anoito diefthidi gia tin poreia tis egimosinis mu!!!alla exeis dikio, den prokeitai na to kano.tha ipovallo apla tin aitisi mu kai ta leme!!!!

kali dinami efxomai!!!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω κ σε σενα ευχομαι οτι καλυτερο,να προχωρησει τελεια η εγκυμοσυνη σου.κ οτι αλλο θελεις εδω ειμαι.στειλε μου πμ.απολαυσε την εγκυμοσυνη σου κ μη δινεις σημασια στους εξουσιομανεις.ειναι ακριβως το ιδιο με μας.τιποτα περισσοτερο.φιλια πολλααααααααααααααααααα :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eιναι απαραδεκτο να μη σου δινει αδεια η διευθυντρια τη στιγμη που την υπογραφει ο γιατρος κ τη δικαιουσαι απο το νομο.Καθε κυηση ειναι επαπειλουμενη κ μονο που δουλευεις σε σχολειο. Ελπιζω να καταφερες να εβγαλες ακρη κ να χαιρεσαι για την εγκυμοσυνη σου τωρα χωρις αγχη για αδειες vanessaki μου..Εγω κοριτσια πηρα αδεια απο τον ιδιωτη γιατρο μου για 1 μηνα, την πηγε ο αντρας μου στο γραφειο κ τη δεχτηκαν.Μαλιστα βρηκαν αυτοι-μου το εστειλαν κ σε φωτοτυπια -τι λεει ακριβως ο νομος.Οτι η επαπειλουμενη μπορει να ειναι απο ιδιωτη ή απο το δημοσιο,ενω η κυησης που παιρνει μια γυναικα οταν εχει εξαντλησει την αναρρωτικη της πρεπει να ειναι απο δημοσιο για να μην υπαρξει μειωση μισθου-χανεις κατι απο το κινητρο αποδοσης.Ο προισταμενος μαλιστα του ειπε οτι κ για 1 μηνα να παρω τωρα θα αφαιρεθουν οι 2 εβδομαδες του Πασχα.Πιστευω οτι για οσο ισχυει αυτος ο νομος δεν μπορει κανενας κακοθελητης να μας στερησει την αδεια μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!Ελπιζω όλα καλα με τις εγκυμοσυνες σας. εγω δε θα ελεγα οτι εχω ιδιαιτερα συμπτωματα. Μονο νυσταζω απιστευτα !!!! Τινα , τελικα , οπως εγραψα παραπανω πηρα για 20 μερες απο το νοσοκομειο. τωρα ηθελα να σας ρωτησω το εξης η αδεια μου ειναι μεχρι 10/04. Οπω ξερετε 15 σταματουν τα σχολεια για πασχα. Αυτες τις 5 μερες που μου μενουν πρεπει παλι να ειναι απο νοσοκομειο η μπορω και απο τον ιδιωτη γιατρο μου αφου ειναι λιγες οι μερες????

Αννα πως πανε τα διδυμακια???? :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα βανεσσακι.καλα ειμαστε κ οι 3.μεγαλωνουμε κ μας φαινεται ατελειωτος ο καιρος :?

εγω λεω 5 μερες κανονικης αδειας για να ξεμπερδευεις με την αιτιολογια οτι βρισκεσαι σε εγκυμοσυνη.για να μη τρεχεις παλι απο γιατρο σε γιατρο.δικαιουσαι 10 μερες κανονικης αδειας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα Αννα!!! υπομονη, απολαυσε και το διαστημα αυτο!!!θα το νοσταλγεις οταν γεννηθουν τα διδυμακια και θα εισαι στο τρεξιμο ολη μερα!!!

Καλη η ιδεα σου, αλλα λες να τους φανει παραξενο??? Αν παρω απο το γιατρο μου αναρρωτικη δε γινεται???

Παλι απο νοσοκομειο θελουν για 5 μερες???ελεος!!!Νομιζο οτι σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου θα ασχολουμαι με τις αδειες!!!!!

Σε εχω ζαλισει κ εσενα με τις ερωτησεις!!!!

Φιλια!!!!! Και πολλη ξεκουραση!!! :P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δε με ζαλιζεις.κ εγω επαιρνα συνεχεια στο γραφειο μου κ ρωτουσα.απο τι να τους φανει παραξενο?μπορεις να τηλ στο γραφειο κ να τους πεις επειδη ειναι μονο για 5 μερες αν τους κανει η κανονικη αδεια.αν σου πουν οχι πηγαινε παρε χαρτι απ το γιατρο κ δε χρειαζεται να το πας στο νοσοκ καθως εχεις ως 10 μερες αναρρωτικη με απλη βεβαιωση ιδιωτη γιατρου κ αιτηση δικη σου.για να μη τρεχεις στο νοσοκομειο το λεω.κ εμενα που μου λειπουν 5 μερες πριν το πασχα δε θα παω στο νοσοκομειο στο γιατρο μου να μου δωσει αδεια.θα τους κανω αιτηση για κανονικη κ μετα το πασχα θα παρω αλλον ενα μηνα κυησης.φιλια πολλαααααααααααααααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!Χαιρομαι που μπηκα κ εγω σε αυτη την ομορφη παρεα!Εχουμε τοσες κοινες αγωνιες κ χαρες...Βρε Αννα μου αραγε δεν πεινας ολη την ωρα με τα διδυμακια?Εγω ενα εχω κ εχω τρελαθει να τρωω ,ξυπνω κ μεσα στη νυχτα,νιωθω οτι εξαντλουμαι πριν καταληξω στο φαι...Κοριτσια εγω πηρα το δευτερο μηνα αναρρωτικης-επαπειλουμενης απο 30 Μαρτιου εως 30 Απριλιου,γιατι μου ειπαν απο το γραφειο οτι ετσι ειναι πιο σωστο για την υπηρεσια, αφου κ την προηγουμενη φορα πηρα μηνα (για να μην προκαλεσουμε τωρα κτλ).Μαλιστα ειπε ο πρωην προισταμενος στον αντρα μου οτι απο μονοι τους δε θα συμπεριλαβουν τις διακοπες του Πασχα..Τι να πω ,θα περιμενω το χαρτι να δω ποσες μερες μου χρεωσαν.Παντως μου φαινεται πολυ λογικο αυτο που σκεφτηκες εσυ Αννα μου για την κανονικη..Οπως κ να΄χει κοριτσια κ να μας τελειωσει η αναρρωτικη δικαιουμαστε κυησης με χαρτι γιατρου σε οποιο μηνα χρειαστει!Μονο τα μωρακια μας να ειναι καλα ,τιποτα αλλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τινα μου τι κανεις?η αληθεια ειναι οτι δε πειναω τοσο πλεον.κ κανω μια ψιλοδιατροφουλα.αλλα τη μ................. την εκανα στο 1ο κ 2ο μηνα που το ριξα στις κρεμες,γιαουρτια με φρουτα,πολλους χυμους,θερμιδοφορα φρουτα,ξηρους καρπους,αποξηραμενα φρουτα κ πηρα οσα κιλα επρεπε να παρω ως τωρα.τωρα ειμαι περιπου στα κανονικα μου.αλλα απο το 2ο ως τωρα επεσε στερηση.πειναω πολυ το πρωι που ξυπναω.μαλλον κανουν παρτυ οι μικρες τα βραδια :lol: αλλα ενταξει.ακομα τη παλευω.

καλα εκανες με την αδεια σου.αμα ειναι παραξενοι.....αλλα εγω δε μπορω να πω.........δεν αντιμετωπισα προβληματα ιδιαιτερα.ο διευθ μου ψιλοχαλαστηκε αλλα με τη καταλληλα απαντηση κ υφος καταλαβε τη θεση του.

μωρε καλα να γεννηθουν τα μωρα μας κ οτι ειναι να κανουμε θα το κανουμε.ποτε με το καλο γεννατε?κοιτατε να κανετε αγορια ε?γιατι δε μας βλεπω καλα :roll::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου και σενα τινα!!!αληθεια, σε ποια εβδομαδα εισαι εσυ??? καλα εκανες με την αδεια, αλλα βλεπω οτι ειναι και πολυ σωστοι στο γραφειο σου!εμενα δε νομιζω να μου αφαιρεσουν μερες του πασχα, οποτε θα σκεφτω τι θα κανω.τι λετε? να παρω κανονικη ή να τηλεφωνησω στο γραφειο και να τους ρωτησω ξεκαθαρα τι πρεπει να κανω??

Ευτυχως εγω ακομη δεν πειναω ιδιαιτερα ,αλλα και για να αποφευγω τις λιγουρες πινω πολυ πολυ νερο και τρωω πολλα πορτοκαλια!!!ετσι ελπιζω να παρω λιγα κιλα....θα δειξει ομως,ειναι νωρις ακομη!!!

φιλια κοριτσακια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια!Μπραβο, εσεις τρωτε υγιεινα!Δεν εχουν τοσο σημασια οι θερμιδες αν προκειται για φρουτα κ χυμους κ γιαουρτακια.Εγω με το ζορι θα πιω ενα χυμο το πρωι κ μετα το ριχνω σε σφολιατες, κρεατα κτλ.Πριν την εγκυμοσυνη προσεχα τη διατροφη μου,αλλα τωρα δεν μπορω να αντισταθω, νιωθω εξαντληση αν δε φαω καλα...κ ειμαι στη 10η εβδομαδα ακομα..Οκτωβριο με το καλο γενναω!Εμενα βανεσσακι μου μου αρεσε η προταση της Αννας για την κανονικη πριν το Πασχα.Αλλα δεν ειναι κακο κ αν θες να τους ρωτησεις για να μαθεις ποια ειναι η τακτικη του γραφειου.Ο υπευθυνος για τις αδειες θα περναει τωρα κ αλλες αδειες σαν τη δικη σου.

Αχ Αννα μου κ τα κοριτσακια ειναι πολυ χαριτωμενα!!!Χαρα στη μανα που εχει κορες!

Φιλακια πολλα κοριτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...