Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΕΣ ΚΥΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ....


Recommended Posts

ΛΟΙΠΟΝΝΝΝ...ΑΣ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΡΧΗΗΗΗ.....

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΣΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΜΟΥ ΔΥΟ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΕΣ ΚΥΗΣΕΙΣ....ΣΤΗΝ ΜΙΑ ΙΣΑ ΠΟΥ ΠΡΟΛΑΒΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΗΝ ΚΑΡΔΟΥΛΑ......Κ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΕΝ ΕΦΤΑΣΕ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ....

ΕΚΑΝΑ ΠΟΛΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΞΕΡΩ ΠΟΙΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ....ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΜΕ ΤΙΠΟΤΑ....

Κ ΤΩΡΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΕΦΕΡΟΥΜΕ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΑΣ....ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΓΟΝΕΙΣ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπέρα Έλενα, ακρβώς τα ίδια και εγω.

2 παλίνδρομες, στην πρώτη άκουσα καρδιά στη δεύτερη όχι.

Μεγάλη ταλαιπωρία, το φαντάζεσαι..

Μετά απο πολλές εξετάσεις βρέθηκες οτι έχω ψηλά N.K. (natural killers) ή αλλιώς φυσικοί φονείς.

Με το που έμεινα έγκυος έκανα συνεδρία με ανοσοσφαιρίνη και τελικά όλα πήγαν καλά.

Έχεις κάνει τέτοια εξέταση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΕΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ. ΕΠΡΕΠΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΠΟΒΟΛΗ ΝΑ ΕΙΧΑ ΜΑΘΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΕΝΔΡΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ. ΟΙ ΟΡΜΟΝΕΣ ΜΑΣ ΠΑΙΖΟΥΝ ΣΟΒΑΡΟ ΡΟΛΟ.

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπέρα Έλενα, ακρβώς τα ίδια και εγω.

2 παλίνδρομες, στην πρώτη άκουσα καρδιά στη δεύτερη όχι.

Μεγάλη ταλαιπωρία, το φαντάζεσαι..

Μετά απο πολλές εξετάσεις βρέθηκες οτι έχω ψηλά N.K. (natural killers) ή αλλιώς φυσικοί φονείς.

Με το που έμεινα έγκυος έκανα συνεδρία με ανοσοσφαιρίνη και τελικά όλα πήγαν καλά.

Έχεις κάνει τέτοια εξέταση?

ΔΕΝ ΞΕΡΩ....ΤΙ ΕΞΕΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ?????ΑΙΜΑΤΟΣ???ΠΩΣ ΓΡΑΦΕΤΑΙ???ΝΚ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΕΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ. ΕΠΡΕΠΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΠΟΒΟΛΗ ΝΑ ΕΙΧΑ ΜΑΘΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΕΝΔΡΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ. ΟΙ ΟΡΜΟΝΕΣ ΜΑΣ ΠΑΙΖΟΥΝ ΣΟΒΑΡΟ ΡΟΛΟ.

ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!

ΑΧ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΡΕ ΣΥ...ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑΜΕ.....ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ..ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ......ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ..ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ...'Η ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ..ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΣΑΙ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ είχα μία παλλίνδρομη. Δεν άκουσα καρδιά.

Έκανα εξετάσεις για θρομβοφιλία (το Δεκέμβριο), αλλά ακόμα δεν έχω πάει στο γιατρό για να μου πει τα αποτελέσματα, τα οποία πήρα από το εργαστήριο, αλλά δεν καταλαβαίνω απολύτως τίποτα.

Κοίτα, πολλές φορές οι αποβολές είναι και τυχαίο γεγονός. Αφού λες έκανες ένα σωρό εξετάσεις και δε βρήκες τίποτα, μπορεί και να μην έχεις και τίποτα, κι απλά να έτυχε. Μπορεί, από την άλλη να είναι κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία, οπότε και μπλέκεσαι σε λαβύρινθους εξετάσεων, μπορεί να είναι κάτι άλλο από αυτά που είπαν τα κορίτσια.

Το σημαντικό είναι να μην αγχώνεσαι και να μη χάνεις το κουράγιο σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ.....ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ.....

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΝΕΣΗ.....ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ.... :o:o:o:o

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΙ ΑΣ ΥΠΗΡΞΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΥΛΛΗΨΗ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ. ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΣΥΛΛΗΨΗ.

ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΔΙΑΚΡΙΤΗ; ΕΙΧΕΣ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ; ΑΝ ΝΑΙ ΣΤΕΙΛΑΤΕ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΓΙΑ ΒΙΟΨΙΑ; ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΜΑΘΑΜΕ ΟΛΑ.

elena23 ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΟΤΙ ΑΣ ΥΠΗΡΞΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΥΛΛΗΨΗ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ. ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΣΥΛΛΗΨΗ.

ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΔΙΑΚΡΙΤΗ; ΕΙΧΕΣ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ; ΑΝ ΝΑΙ ΣΤΕΙΛΑΤΕ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΓΙΑ ΒΙΟΨΙΑ; ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΜΑΘΑΜΕ ΟΛΑ.

elena23 ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ.

ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΣΤΕΙΛΑΜΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΑΜΕ....ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΤΟ ΣΤΕΙΛΑΜΕ Κ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΝ ΤΙΠΟΤΑ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕ ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η' ΧΩΡΙΣ. ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΣΠΟΡΑΚΙΑ! ΟΙ ΔΥΟ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ ΜΟΥ ΗΡΘΑΝ ΟΤΑΝ ΔΕ ΤΟ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΛΩ ΣΑΝ ΤΡΕΛΗ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΕ. ΠΡΕΠΕΙ ΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειχαμε κ εμεις προβλημα συλληψης- μεχρι που τελικα δεν μας εφτανε το ασθενες σπερμα- αλλα βγηκαν κ αλλα.

Ειχα μια παλλινδρομη περσυ ακριβως ιδια εποχη που φετος θα γεννησω (αυριο για την ακριβεια :D:D )

μιλαμε για εξωσωματικη.

περσυ δεν τσεκαραμε τπτ - ειπαμε οτι ηταν τυχαιο. Οταν ομως εμεινα κ παλι εγκυος η σχεδον στασιμη πορεια της χοριακης μου πονηρεψε τον εξωσωματικο μου που με εβαλε να κανω ανοσολογικο ελεγχο-

θρομβοφιλια - ΝΚ κυτταρα- αντιπατρικά

και βγηκαν ολα προβληματικα.

εκανα θεραπεια αμεσως μολις βγηκαν τα αποτελεσματα με ενεσεις ηπαρινης (αντιπηκτικες)- με χάπια αντισταμινικα (που ριχνουν το αυξημενο ανοσοποιητικο της μαμας που επιτιθεται στο εμβρυο και ουσιαστικα το σκοτωνει γιατι το αντιλαμβανεται σαν εισβολεα) - εκανα και το περιβοητο εμβολιο που εχει διχασει τους πάντες με τα αντισωματα του άντρα μου.

καναμε εναν αγωνα δρομου για να σωσουμε το εμβρυακι μας και τελικα τα καταφεραμε.

οχι απλα πηγε καλα - πηγε τελεια- και αυριο με το καλο μπαινω στην κλινικη για να γεννησω το κουκκιδάκι μου που εγινε ολοκληρος κορίτσαρος!!!!!! :):)

με το καλο σε όλες- να το ψαξετε κορίτσια- μην αφηνετε τπτ στην τυχη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΥΡΕΟΕΙΔΗΣ

ΣΑΚΧΑΡΟ

ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ

ΜΙΚΡΟΒΙΑ (ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ,ΜΥΚΟΠΛΑΣΜΑ,ΧΛΑΜΥΔΙΑ ΚΤΛ)

Μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα οτι αυτες ειναι οι πιο σημαντικες εξετασεις.... :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάνε δυο χρόνια από την παλλίνδρομη κι ακόμα τίποτα.Οι εξετάσεις που έκανα κατόπιν συμβουλής ενός πολύ καλού αιματολόγου έδειξαν οτι έχω οριακή θρομβοφιλία.Έτσι ξέρω ότι όταν με το καλό μείνω έγκυος θα κάνω ενέσεις ηπαρίνης.Απο τη μια αυτό με φοβίζει αλλά από την άλλη νιώθω ασφάλεια, αν είναι να κρατηθεί το μωράκι μας.Αναρωτιέμαι, αν η θρομβοφιλία ήταν ο λόγος της παλίνδρομης γιατί δεν περιλαμβάνεται η εξέταση αυτή στον προγεννητικό έλεγχο;

Επίσης να πω κι ένα περιστατικό που μου έκανε εντύπωση.Ο αιματολόγος μου είχε κάνει έλεγχο και για ΝΚ και δεν ανέφερε τίποτα γιαυτά, μόνο για θρομβοφιλία.Ο ''μεγαλογιατρός'' που επισκεφθήκαμε πρόσφατα πρότεινε χάπι κορτιζόνης γιατί τάχα είχα πρόβλημα με ΝΚ και θα σε στείλω σε δικό μου κλπ,κλπ.Τελικά προχθές βρήκα έναν γιατρό εδώ,επαρχία ο οποίος με καθησύχασε και κατάλαβα οτι υπάρχουν κυκλώματα κι ένας φαύλος κύκλος από τον οποίον δεν ξεφεύγεις γιατί απλά λαχταράς ένα μωράκι.Κι αυτοί εκεί βασίζονται, στο''μωρέ λες;''το δικό σου.Γι αυτό κορίτσια,προσοχή, κάντε όλες τις εξετάσεις να είστε σίγουρες αλλά προσοχή και καλή επιτυχία σε όλες μας! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο ''μεγαλογιατρός'' που επισκεφθήκαμε πρόσφατα πρότεινε χάπι κορτιζόνης γιατί τάχα είχα πρόβλημα με ΝΚ και θα σε στείλω σε δικό μου κλπ,κλπ.Τελικά προχθές βρήκα έναν γιατρό εδώ,επαρχία ο οποίος με καθησύχασε και κατάλαβα οτι υπάρχουν κυκλώματα κι ένας φαύλος κύκλος από τον οποίον δεν ξεφεύγεις γιατί απλά λαχταράς ένα μωράκι.Κι αυτοί εκεί βασίζονται, στο''μωρέ λες;''το δικό σου.Γι αυτό κορίτσια,προσοχή, κάντε όλες τις εξετάσεις να είστε σίγουρες αλλά προσοχή και καλή επιτυχία σε όλες μας! ;)

αν καταλαβα καλα σε εστειλε για εξετασεις ετσι? γιατι ετσι αυθαιρετα δεν σου λενε εχεις προβλημα και παρε ενα χαπι.

αν κατοπιν εξετασεων σου βρηκε προβλημα δεν καταλαβαινω γιατι να αμφισβητησεις το αποτελεσμα (μιλαω σε 2ο προσωπο αλλα αναφερομαι γενικα ετσι- μην παρεξηγηθω)

εγω αυτα που ανεφερες ηπαρινη- χαπι κορτιζονης οπως εγραψα πιο πριν τα ακολουθησα ως θεραπεια και το μωρο μου σωθηκε. κ αυτο μετραει. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εύχομαι σύντομα να έχετε ένα μωράκι στην αγκαλιά σας όπως και εγώ τώρα μετά από μια παλίνδρομη.

Εγώ είχα ακούσει και καρδούλα, είχα δει και χεράκια και ποδαράκια και τα πάντα.

Αλλά ξαφνικά την 18η εβδομάδα παλινδρόμησε.

Παρά τις πιέσεις μου ο γιατρός μου επέμενε να μην μπούμε σε διαδικασία εξετάσεων γιατί απλά μπορεί να ήταν τυχαίο γεγονός. Ούτε βιοψία κάναμε.

Τελικά μόλις μου έδωσε ο γιατρός το ο.κ. ξαναξεκινήσαμε προσπάθειες με τον άντρα μου και ευτυχώς έμεινα έγκυος και τώρα έχω το μπέμπη μου.

Φυσικά το άγχος κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης ήταν απερίγραπτο, μήπως και ξαναείχαμε τα ίδια. Αλλά τέλος καλό, όλα καλά.

Κουκίδα, με το καλό να γεννήσεις αύριο και με έναν πόνο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαίρομαι πολύ που είναι καλά το μωράκι, με έναν πόνο εύχομαι!

Καλέ δεν παρεξηγήθηκα, προς Θεού, απλά είχαν δει ήδη τις ίδιες εξετάσεις τρεις γιατροί κι ένας αιματολόγος-άψογος,αυτός πρότεινε τις ηπαρίνες-και ο τελευταίος ανακάλυψε τα ΝΚ(όλοι μου έλεγαν οτι δεν υπάρχει πρόβλημα).Δεν είναι όμως αυτό το θέμα.Ο τρόπος του δεν μου άρεσε και μετά τον τρίτο έμπορο έχεις πείρα... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas koritsakia k apo mena!

loipon exw xasei k egw ena mwraki me apoxesi stis 22/1/2009!den akousame pote kardoula!eixa ftasei 8 evdomadwn xwris na akousoume kardoula kai ti mera p eixa paei gia apoxesi anoixa se aimorragia!

o giatros elege tixaio gegonos!kai etsi meta apo 3 mines arxisame k pali prospatheies xwris na petixainoume 2i egkimosini!meta apo ena xrono akarpwn prospatheiwn, mpainw gia laparoskopisi isteroskopisi diagnwstiki k apotelesma na m leei o giatros OLA MIA XARA den exoume tpt!

ok proxwrame me proklisi worrixias gia 5-6 mines me enesima xwris pali na erxetai to polipothito!kai xwris peraiterw exetaseis!to agxos m leei eftaige! kaname k spermodiagramma kai itane para poli kalo!

proxwrame ton oktwmvrio tou 2010 se spermategxusi!apotelesma arnitiko!apotixia!

pame se exwswmatiki m leei!etsi k egine 7/12/2010 wolipsia 10/12/2010 emvriometafora me 4 emvria aristis exairetikis poiotitas ta opoia topothetisame kai ta 4!

kai apotelesma kai pali arnitiko!

thripsala egw k o sizigos!

telika allaxa giatro p ap tin 1i stigmi m dwse exetaseis g kalliergeia traxilou (mikoplasma,oyreoplasma,toxoplasma ktl), thromvofilia, kai ap ton yperixo eide diafragma sti mitra!

siooookkkk!

oi exetaseis thromvofilias edeixan oti vgike thetiki se ena paragonta thromvofilias!

01/02/2011 mpika xeirourgeio gia afairesi diafragmatos, kai vrike k endomitriwsi k epireasmenes salpigges tis opoies m anoixe!

koritsia auto p exw na pw egw einai PSAXTE TO oso mporeite!min akoute tous giatrous p lene tixaio gegonos!makari na nai apla tixaio alla psaxte to oso mporeite gia na apokleisete to otidipote!

filakia!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!!!

Έχουμε μιλήσει ξανά. Τι κάνεις??? Καταρχήν περαστικά και σιδερένια!!!!

Ελπίζω να χεις αναρρώσει και να σαι μια χαρά!!!

Μπορείς να μου στείλεις pm τον γιατρό σου? Που σου είπε να κάνεις τις εξετάσεις και ο οποίος σου διέγνωσε το πρόβλημα?

geia sas koritsakia k apo mena!

loipon exw xasei k egw ena mwraki me apoxesi stis 22/1/2009!den akousame pote kardoula!eixa ftasei 8 evdomadwn xwris na akousoume kardoula kai ti mera p eixa paei gia apoxesi anoixa se aimorragia!

o giatros elege tixaio gegonos!kai etsi meta apo 3 mines arxisame k pali prospatheies xwris na petixainoume 2i egkimosini!meta apo ena xrono akarpwn prospatheiwn, mpainw gia laparoskopisi isteroskopisi diagnwstiki k apotelesma na m leei o giatros OLA MIA XARA den exoume tpt!

ok proxwrame me proklisi worrixias gia 5-6 mines me enesima xwris pali na erxetai to polipothito!kai xwris peraiterw exetaseis!to agxos m leei eftaige! kaname k spermodiagramma kai itane para poli kalo!

proxwrame ton oktwmvrio tou 2010 se spermategxusi!apotelesma arnitiko!apotixia!

pame se exwswmatiki m leei!etsi k egine 7/12/2010 wolipsia 10/12/2010 emvriometafora me 4 emvria aristis exairetikis poiotitas ta opoia topothetisame kai ta 4!

kai apotelesma kai pali arnitiko!

thripsala egw k o sizigos!

telika allaxa giatro p ap tin 1i stigmi m dwse exetaseis g kalliergeia traxilou (mikoplasma,oyreoplasma,toxoplasma ktl), thromvofilia, kai ap ton yperixo eide diafragma sti mitra!

siooookkkk!

oi exetaseis thromvofilias edeixan oti vgike thetiki se ena paragonta thromvofilias!

01/02/2011 mpika xeirourgeio gia afairesi diafragmatos, kai vrike k endomitriwsi k epireasmenes salpigges tis opoies m anoixe!

koritsia auto p exw na pw egw einai PSAXTE TO oso mporeite!min akoute tous giatrous p lene tixaio gegonos!makari na nai apla tixaio alla psaxte to oso mporeite gia na apokleisete to otidipote!

filakia!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera koritsaki m!

egw apo kipro eimai esi nomizw apo ellada, etsi?

an eisai apo kipro kai to thes vevaiws na s steilw ta stoixeia t giatrou m!

egw anarrwsa nai!twra exei idi enamisi mina ap tin epemvasi!

tin pempti exw rantevou gia na me dei o giatros kai na m vgalei to spiral p m xei valei meta tin epemvasi gia na kratisei ti mitra anoikti!

Καλησπέρα!!!

Έχουμε μιλήσει ξανά. Τι κάνεις??? Καταρχήν περαστικά και σιδερένια!!!!

Ελπίζω να χεις αναρρώσει και να σαι μια χαρά!!!

Μπορείς να μου στείλεις pm τον γιατρό σου? Που σου είπε να κάνεις τις εξετάσεις και ο οποίος σου διέγνωσε το πρόβλημα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...
Πάνε δυο χρόνια από την παλλίνδρομη κι ακόμα τίποτα.Οι εξετάσεις που έκανα κατόπιν συμβουλής ενός πολύ καλού αιματολόγου έδειξαν οτι έχω οριακή θρομβοφιλία.Έτσι ξέρω ότι όταν με το καλό μείνω έγκυος θα κάνω ενέσεις ηπαρίνης.Απο τη μια αυτό με φοβίζει αλλά από την άλλη νιώθω ασφάλεια, αν είναι να κρατηθεί το μωράκι μας.Αναρωτιέμαι, αν η θρομβοφιλία ήταν ο λόγος της παλίνδρομης γιατί δεν περιλαμβάνεται η εξέταση αυτή στον προγεννητικό έλεγχο;

Επίσης να πω κι ένα περιστατικό που μου έκανε εντύπωση.Ο αιματολόγος μου είχε κάνει έλεγχο και για ΝΚ και δεν ανέφερε τίποτα γιαυτά, μόνο για θρομβοφιλία.Ο ''μεγαλογιατρός'' που επισκεφθήκαμε πρόσφατα πρότεινε χάπι κορτιζόνης γιατί τάχα είχα πρόβλημα με ΝΚ και θα σε στείλω σε δικό μου κλπ,κλπ.Τελικά προχθές βρήκα έναν γιατρό εδώ,επαρχία ο οποίος με καθησύχασε και κατάλαβα οτι υπάρχουν κυκλώματα κι ένας φαύλος κύκλος από τον οποίον δεν ξεφεύγεις γιατί απλά λαχταράς ένα μωράκι.Κι αυτοί εκεί βασίζονται, στο''μωρέ λες;''το δικό σου.Γι αυτό κορίτσια,προσοχή, κάντε όλες τις εξετάσεις να είστε σίγουρες αλλά προσοχή και καλή επιτυχία σε όλες μας! ;)

Ακριβως οπως τα λες!!! Εμενα μου συνεβει το ιδιο με τα αντιπατρικα!!! Ηταν η μονη μου λυση συμφωνα με ενα μεγαλογιατρο!!! Ευτυχως που δεν εμπιστευομαι κανεναν με τη μια και το εψαξα μονη στο ιντερνετ και σε αλλους γιατρους Ελλαδας και εξωτερικου και δεν εκανα τιποτα,αφου καταλαβα οτι ηταν κατι που δε θα μου προσεφερε τιποτα απολυτως...

Για θρομβοφιλια... πηγα σε αιματολογο και βαρεθηκα να ακουω ''δεν εχεις θρομβοφιλια, αλλα προληπτικα να κανεις ενεσεις τους πρωτους 3 μηνες''. Δεν εκανα ουτε αυτο!! Βρηκα ενα γιατρο εξειδικευμενο στις αποβολες και κατα των φαρμακων χωρις λογο, δε χρειαστηκε να κανω τιποτα, παρα μονο να φτιαξω το θυρεοειδη (που μαλλον εφταιγε τελικα για τις 3 αποβολες μου!!!!),εμεινα αμεσως εγκυος και το μωρακι μου το γλυκο ειναι μια χαρα!!!!

Κοριτσια μη πιστευετε οτι σας λενε, ειδικα για θαυματουργες θεραπειες!!!! Πολλες φορες ειναι και επικινδυνα ολα αυτα!!!! Το ξερω, σας τρωει το ''και αν;;;'', οπως με ετρωγε και εμενα.Ειχα βαρεθει να κλαιω και να σκεφτομαι οτι δε θα γινω ποτε μανουλα. Θελει δυναμη και ψυχραιμια. Εγω αν ακουγα αυτον με τα αντιπατρικα, ακομα θα εκανα εμβολια χωρις λογο!!! Και με τρελο ψυχολογικο και σωματικο κοστος!!!

Κουραγιο κοριτσια μου. Ειναι σιγουρο οτι θα γινει το θαυματακι καποια στιγμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Σπέρμα έχετε ελέγξει?  Πιστεύω πως το θέμα σας είναι είτε κακής ποιότητας ωαρίων, είτε σπέρματος.. Το λέω γιατί δεν είναι μόνο η δυσκολία σύλληψης αλλά και οι παλίνδρομες και η βιοχημική που υποδηλώνουν κάποιο θέμα... Εφόσον έχεις καλές ορμονολογικές, σταθερό κύκλο, κάνεις ωορρηξίαμ έκανες σαλπιγγογραφία, τότε συνήθως μιλάμε για θέμα στην ποιότητα στο σπέρμα ή στα ωάρια.  Τα ωάρια δεν μπορείς να τα ελέγξεις,  μόνο εκ του αποτελέσματος.. Αλλά το σπέρμα είναι εύκολο. Και με μερικές βιταμίνες μπορείς να λύσεις το πρόβλημα. ή επίσης αν πχ υπάρχει θέμα στην κινητικότητα τότε με μια απλή σπερματέγχυση το λύνεις γρήγορα.. Ξέρω πως δεν θέλεις να μπεις σε περαιτέρω διαδικασίες, αλλά γνώμη μου είναι, εφόσον είναι να το προσπαθείς κάνε ένα μπαμ δυνατά και γερά, προσπάθησε το και με διαφορετικό τρόπο και αν δεν κάτσει οκ το αφήνεις. Εφόσον το θέλεις τοσο πολύ δικαιούσαι να το προσπαθήσεις και πιο εντατικά.. Και ας είναι και για 3ο.. τι σημασία έχει εφόσον το θέλεις τοσο πολύ! Για  εξετάσεις σπέρματος (με κατακερματισμό μαζί) αν μένεις θεσσαλονίκη να πας στην Λυμπέρη (https://spermogene.com/team-member/στεφανία-λυμπέρη/ πραγματικά θα σε βοηθήσει και θα σου πει τι να κάνεις.. Επίσης να ξέρεις πως δεν χρειάζεται να έρθει και ο άντρας σου μαζί.. Μπορείς απλά να πας το σπέρμα από το σπίτι μέσα σε ουροσυλλέκτη  μέσα σε 45λεπτά με 1 ώρα..  (Εγώ έτσι είχα κάνει) Από εκεί θα ξεκινούσα στη θέση σου..  Καλή επιτυχία εύχομαι!  
    • Περιμένουμε να μας πεις! Τελική ευθεία νομίζω πως έχουμε μπει κορίτσια μου όλες!!! Καλημέρα και καλή εβδομάδα να έχουμε!
    • Καλημέρα κορίτσια!  Κι εγώ το νιώθω από πολύ νωρίς το μωρό, από αρχές της 16ης εβδομάδας! Είναι ανακουφιστικο, ειδικά άμα σε βάζει ο γιατρός μια φορά το μήνα για υπέρηχο. Στη πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα κλείσει τις 22 εβδομάδες και δεν το είχα νιώσει καθόλου! Είχε να κάνει η θέση του πλακούντα πολύ που ήταν πρόσθιος. Τώρα είναι οπίσθιος και δεν απορροφάει τις κλωτσιές 😊
    • Καλημερα κορίτσια μου! Τελικα με πήρε τηλ κ θα παω 12:40. Ναι θα σας ενημερώσω!    εγω αρρώστησα κιολας! Κρύωσα, με πονούσε κατω απο το στήθος, ο λαιμός.. δεν κοιμήθηκα καλα.. σημερα ειμαι Κάπως καλυτερα.  Εγω αντι λίκνο πήρα καλαθουνα με την βάση της γιατι είναι πανω κατω το σπιτι και θελω να την εχω κατω να μην ανεβοκατεβαίνω και στην αρχή λεω να την εχω εκεί αντι στην κούνια, αν και πήρα κ εγω φωλιά. Είναι το πρώτο μας παιδί ίσως να κανουμε κ υπερβολές.. θα δείξει..  @Elkκοριτσι μου αναμένουμε και τα δικά σου νέα! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...