Μετάβαση σε περιεχόμενο

τιμες fhs και lh?


Recommended Posts

Κοριτσια γεια! Μια ερωτηση: γνωριζει καμια για τις τιμες αυτων των ορμονων και την αναλογια που πρεπει να εχουν? Ειχα κανει εξετασεις περυσι και η fhs ηταν 5 ενω η Lh νομιζω 4.5.. φετος επανελαβα και ανεβηκαν στα 7.2 και 6.5 αντιστοιχα. Θα ρωτησω βεβαια τη γιατρο μου την Παρασκευη αλλα με επιασε αγωνια.. θυμαμαι μου ειχε πει παλιοτερα οτι οσο ανεβαινει η fhs τόσο λιγότερο καλά λειτουργούν οι ωοθηκες .. δηλαδή κακης ποιοτητας ωαρια..Και κατι για την αναλογια μου εχουν πει αλλα δεν το θυμαμαι, νομιζω 3:2.. Το εχει ψαξει καμια προσφατα?

Στεναχωρεθηκα λιγο.. ελπιζω να μου πει οτι δεν ειναι τραγικο αλλα νιωθω ασχημα τωρα..καθε περσι και καλυτερα? μολις 33 και νιωθω οτι γερναω με οη αυτη την ταλιπωρια της υπογονιμοτητας :cry:

σας φιλω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

twiggy mou kalispera :D sxetika me tis times ime asxeti kai den mporo na se boithiso :roll: ala tha ithela na sou stilo tin thetiki mou energia :D o epimenon nika!!sto kato kato ise neotati gineka :D mpori na sou fenonte mono logia auta pou leo ala an to thes pragmatika tha ta kataferis :D filakia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μονο που ξερω ειναι οτι με τις ορμονες ειναι λιγο περιεργα τα πραγματα. Υπαρχουν κοπελες με ψηλες μετρησεις και εκαναν παιδακι και ειναι μια χαρα. Οποτε μη το σκεφτεσαι. Το αγχος κανει περισσοτερο κακο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

egw ekana ormonikes 4 mera tou kulou k eixa lh 6.4 kai fsh 11 mou eipe k i mikroviologos oti einia mesa sta oria alla kai i gunaikologos oti einia mia xara...o oria an thimame kala itan sta 13...kai sto 11 pou imoun m pe oti eimai mia xara.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τwiggy μην ανησυχείς,εφόσον δεν ξεπερνάς το όριο! Η δικιά μου fsh 17.9 (22χρονών) κ έμεινα έγκυος!Σίγουρα όσο μικρότερη είναι τόσο το καλύτερο αλλα πλέον όλα ρυθμίζονται! ;) Μια χαρά έγκυος θα μείνεις κ εσύ! Φυσικά θα συμβουλευτείς κ το γιατρό σου που είναι ειδικός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

twiggy mou kalispera :D sxetika me tis times ime asxeti kai den mporo na se boithiso :roll: ala tha ithela na sou stilo tin thetiki mou energia :D o epimenon nika!!sto kato kato ise neotati gineka :D mpori na sou fenonte mono logia auta pou leo ala an to thes pragmatika tha ta kataferis :D filakia

s euxaristv polu!!! kali tuxi kai se sena....den mou fainontai mono logia kai to ksereis!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω κοριτσια με εμψυχωσατε!! θα μιλησω και με τη γιατρο .. ελπιζω ολα να πανε καλα και ναι... δεν ειναι να αγχωνομαστε! οσο ψαχνουμε θα βρισκουμε! ολα σχετικα ειναι και θελει πολυ πολυ τυχη και θετικη ενεργεια... σας φιλω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Twiggy οι εξετάσεις σου είνάι τέλειες, κάνεις πλάκα! Κατ'αρχάς κάθε κύκλος είναι διαφορετικός, στον επόμενο μήνα αν έκανες μπορεί η FSH να ήταν 5, εδώ εμένα που ανέβηκε καποια στιγμή 19 έπεσα στο 4,5 τον Ιουνίου και τώρα παίζει επειδή την παρακολουθούμε από 5-11 αναλογα τον κύκλο. Εξαιρετικές είναι οι εξετάσεις σου ούτε κάν να το σκέφτεσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Twiggy οι εξετάσεις σου είνάι τέλειες, κάνεις πλάκα! Κατ'αρχάς κάθε κύκλος είναι διαφορετικός, στον επόμενο μήνα αν έκανες μπορεί η FSH να ήταν 5, εδώ εμένα που ανέβηκε καποια στιγμή 19 έπεσα στο 4,5 τον Ιουνίου και τώρα παίζει επειδή την παρακολουθούμε από 5-11 αναλογα τον κύκλο. Εξαιρετικές είναι οι εξετάσεις σου ούτε κάν να το σκέφτεσαι!

σ ευχαριστω πολυ eyore71!!!δεν ηξερα οτι αλλαζουν ετσι αμεσα οι τιμες απο μηνα σε μηνα.. εχεις δικιο δεν πρεπει να ανησυχω αλλα με ολα αυτα σε πιανει πανικος!!!οποτε ψυχραιμια και καλη μας επιτυχια!!

εσυ εχεις πολυκυστικες? προσπαθεις καιρο να συλλαβεις? φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι δεν έχω πολυκυστικές στην πραγματικότητα δεν έχω τίποτα ορατό, έκανα μια αποβολή πριν 3 χρόνια και έκτοτε δεν ξαναεμεινα έγκυος. Είμαι 39 και αυτό είναι ένα μειονέκτημα , και πιθανόν να μην έχω και τρελά αποθέματα ωαρίων πια και εκεί φαίνεται πως χαλάει η συνταγή γιατι δεν ανταποκρίνομαι στα φάρμακα και δεν παράγω πολλά ωάρια. Αυτά...πάντως εισαι πολύ μικρή και είναι βέβαιο οτι θα κάνεις μωράκι...μην ανησυχείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σ ευχαριστω πολυ...ευχομαι καλη επιτυχια και σε σενα.. και συντομα εγκυουλα!! μην ανησυχεις για την ηλικια.. ολα ειναι σχετικα οπως βλεπεις και γυρω σου! θα τα καταφερεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα! πραγματι εχθες ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι πολυ καλες οι εξετασεις μου, καλυτερες απο περυσι! Δεν εχει σημασια ειπε οτι ανεβηκε η fsh αλλα οτι αλλαξε η αναλογια τους και οτι πρεπει η fsh να ειναι μεγαλυτερη απο τη lh. Ιδανικα η αναλογια ειναι 3/1 να φανταστειτε! Οποτε παμε καλα.. πηρα τα πανω μου .. ελπιζω ο μηνας αυτος να ειναι και ο τυχερος!!! Σας φιλω. καλη επιτυχια σε ολες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Σπέρμα έχετε ελέγξει?  Πιστεύω πως το θέμα σας είναι είτε κακής ποιότητας ωαρίων, είτε σπέρματος.. Το λέω γιατί δεν είναι μόνο η δυσκολία σύλληψης αλλά και οι παλίνδρομες και η βιοχημική που υποδηλώνουν κάποιο θέμα... Εφόσον έχεις καλές ορμονολογικές, σταθερό κύκλο, κάνεις ωορρηξίαμ έκανες σαλπιγγογραφία, τότε συνήθως μιλάμε για θέμα στην ποιότητα στο σπέρμα ή στα ωάρια.  Τα ωάρια δεν μπορείς να τα ελέγξεις,  μόνο εκ του αποτελέσματος.. Αλλά το σπέρμα είναι εύκολο. Και με μερικές βιταμίνες μπορείς να λύσεις το πρόβλημα. ή επίσης αν πχ υπάρχει θέμα στην κινητικότητα τότε με μια απλή σπερματέγχυση το λύνεις γρήγορα.. Ξέρω πως δεν θέλεις να μπεις σε περαιτέρω διαδικασίες, αλλά γνώμη μου είναι, εφόσον είναι να το προσπαθείς κάνε ένα μπαμ δυνατά και γερά, προσπάθησε το και με διαφορετικό τρόπο και αν δεν κάτσει οκ το αφήνεις. Εφόσον το θέλεις τοσο πολύ δικαιούσαι να το προσπαθήσεις και πιο εντατικά.. Και ας είναι και για 3ο.. τι σημασία έχει εφόσον το θέλεις τοσο πολύ! Για  εξετάσεις σπέρματος (με κατακερματισμό μαζί) αν μένεις θεσσαλονίκη να πας στην Λυμπέρη (https://spermogene.com/team-member/στεφανία-λυμπέρη/ πραγματικά θα σε βοηθήσει και θα σου πει τι να κάνεις.. Επίσης να ξέρεις πως δεν χρειάζεται να έρθει και ο άντρας σου μαζί.. Μπορείς απλά να πας το σπέρμα από το σπίτι μέσα σε ουροσυλλέκτη  μέσα σε 45λεπτά με 1 ώρα..  (Εγώ έτσι είχα κάνει) Από εκεί θα ξεκινούσα στη θέση σου..  Καλή επιτυχία εύχομαι!  
    • Περιμένουμε να μας πεις! Τελική ευθεία νομίζω πως έχουμε μπει κορίτσια μου όλες!!! Καλημέρα και καλή εβδομάδα να έχουμε!
    • Καλημέρα κορίτσια!  Κι εγώ το νιώθω από πολύ νωρίς το μωρό, από αρχές της 16ης εβδομάδας! Είναι ανακουφιστικο, ειδικά άμα σε βάζει ο γιατρός μια φορά το μήνα για υπέρηχο. Στη πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα κλείσει τις 22 εβδομάδες και δεν το είχα νιώσει καθόλου! Είχε να κάνει η θέση του πλακούντα πολύ που ήταν πρόσθιος. Τώρα είναι οπίσθιος και δεν απορροφάει τις κλωτσιές 😊
    • Καλημερα κορίτσια μου! Τελικα με πήρε τηλ κ θα παω 12:40. Ναι θα σας ενημερώσω!    εγω αρρώστησα κιολας! Κρύωσα, με πονούσε κατω απο το στήθος, ο λαιμός.. δεν κοιμήθηκα καλα.. σημερα ειμαι Κάπως καλυτερα.  Εγω αντι λίκνο πήρα καλαθουνα με την βάση της γιατι είναι πανω κατω το σπιτι και θελω να την εχω κατω να μην ανεβοκατεβαίνω και στην αρχή λεω να την εχω εκεί αντι στην κούνια, αν και πήρα κ εγω φωλιά. Είναι το πρώτο μας παιδί ίσως να κανουμε κ υπερβολές.. θα δείξει..  @Elkκοριτσι μου αναμένουμε και τα δικά σου νέα! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...