Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦ. ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια θα ήθελα τα φώτα σας.

Αύριο έχω αυχενική και papp A στο "μητέρα" και θα ήθελα να μάθω: κόστος, διάρκεια, αν βγαίνει αυθημερόν και το papp A, αν σας είπαν φύλλο γιατί ο γιατρός μου ήταν κατηγορηματικός (αυτό που κατάλαβα είναι ότι στο "ΜΗΤΕΡΑ" δεν κοιτούν λεπτομέρειες παρά μόνο όσα τους ενδιαφέρουν στην παρούσα) και αν μείνατε ευχαριστημένες γιατί ότι διάβασα για την αυχενική στο μητερά δεν ήταν καλό όλες έλεγαν ότι οι υπερηχογρταφιστές ήταν πολύ διεκπεραιωτικοί (τελείωναν στο 5' )και δεν εξηγούσαν τίποτα.

Επίσης να ρωτήσω αν υπάρχει η πιθανότητα να γίνει κολπικά (να ξέρω να προετοιμαστώ το αρκουδάκι)

Ευχαριστωωωωωωωώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Andriani έκανα εγώ στο ΜΗΤΕΡΑ αρχές του χρόνου και αν θυμάμαι στοίχισε γύρω στα 150 Ευρώ η αυχενική και η αιματολογική papp A. Μπορείς όμως να πάρεις να ρωτήσεις στα σίγουρα και ακρίβώς το ποσό! Φύλο δεν έμαθα και εγώ καθώς η όλη διαδικασία δεν κράτησε πάνω από 5 λεπτά διότι περίμέναν και άλλες κοπέλες μετά από μένα. Μόνο τα αποτελέσματα της αυχενικής κοιτάνε, τα οποία και παίρνεις το πολύ σε κανά 10 λεπτο από όταν τελειώσεις. Την αιματολογική papp A την έβγαλαν την επομένη και συνεννοήθηκα μαζί τους να τη δώσουν στο γιατρό μου εφόσον είναι στο ΜΗΤΕΡΑ και ενημερώθηκα από τον ίδιο.

Α, και ο υπέρηχος δεν έγινε κολπικά αλλά κλασικά πάνω στη κοιλίτσα ..... Αυτάααααα! Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ,

Το περίμενα εκεί γύρω. Θα μάθω αύριο μωρέ τι να πάρω 20 ευρώ πάνω ή κάτω δεν σωζόμαστε.

Από το γιατρό που στην έκανε έμεινες ευχαριστημένη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχε μαζί σου κάτι παραπάνω μήπως και χρειαστεί, επίσης αν σκοπεύεις να κάνεις και άλλες εξετάσεις εκεί ρώτα τι χρειάζεται να βγάλεις καρτούλα για να έχεις μία επιπλέον έκπτωση! Δεν θα το έλεγα διότι ήταν πολύ γρήγορος και όχι ιδιαίτερα επεξηγηματικός, τώρα μπορεί να πέσεις και σε άλλη βάρδια και να είναι αλλιώς τα πράγματα! Βέβαια έπαιξε ρόλο και στο ότι δεν έμαθα το φύλο το γεγονός ότι το μωρό δεν ήταν στην κατάλληλη θέση και ο ίδιος δεν είχε χρόνο να ασχοληθεί περισσότερο! Στο γιατρό σου σίγουρα θα είναι εντελώς διαφορετικά θα ασχοληθεί περισσότερο... Σε κανά δύο εβδομάδες περίπου θα πάω να κάνω εκεί και τη β' επιπέδου αλλά θα συνεννοηθώ με το γιατρό μου να είναι εκεί να μου την κάνει εκείνος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εννοείται καλέ, στο περίπου ήθελα να ξέρω.

Ελπίζω να πέσω σε κανένα πιο "κοινωνικό" :roll:

Δεν ήξερα ότι μπορώ να βγάλω κάρτα. Θα το κάνω πάντως γιατί αναγκαστικά θα κάνω εκεί και την β' επιπέδου λόγω γιατρού αν πάνε όλα καλά.

Πάντως ο γιατρός μου ήταν κατηγορηματικός ότι δεν θα μου πούνε φύλο (είμαι στα τέλη της 12ης μάλλον). Είναι η τακτική των γιατρών που κάνουν αυχενική εκεί να μην ασχολούνται με πράγματα που δεν έχουν σχέση με την υγεία του μωρού και να κοιτάνε μόνο αυχενική πτυχή-ρινικο οστό και τέλος.

Συγνώμη αν σου φορτώνομαι κάτι ακόμα όμως dvd δεν δίνουν το ξέρω. Φωτό του υπερήχου τουλάχιστον δίνουν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σιγά μη γίνεσαι φορτική! Η λειτουργία αυτού του forum και των μελών του είναι να ενημερώνονται όλες οι μελλοντικές μαμάδες, άλλωστε και γω νέα είμαι και ρωτάω :D . DVD όντως δεν δίνουν και όταν ρωτήσαμε αν μπορούμε εμείς με το κινητό να τραβήξουμε σε βίντεο τον υπέρηχο μας είπαν ότι απαγορεύεται πλέον οποιαδήποτε μαγνητοσκόπηση! Φώτο όμως δίνουν μαζί με το φάκελο και τα αποτελέσματα σου και θα σου φαίνεται η ομορφότερη φωτογραφία που έχεις δει ποτέ σου!

Όσο για την κάρτα εμένα μου την έβγαλε η γραμματέας του γιατρού μου, η οποία δουλεύει και μέσα στην κλινική γι' αυτό δεν γνωρίζω τι χρειάζεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera ,k egv eki tin ekana emena eide to filo o giatros poy moy ekene tin ayxeniki ,ontos kratise poly ligo alla to simantiko einai oti koitane ayta poy toys endiaferoun k ayta pou mporei na dei i ayxeniki san eksetasi .to papA bgike nimizv tin alli mera k mou to efere o giatros moy emena ,den piga pali sto mitera na parv tin apanyisi.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ στο Μητέρα έκανα και την αυχενική και τη β΄επιπέδου.

Στη δικια μου περίπτωση τα ραντεβού μου τα έκλεινε ο ίδιος ο γιατρός μου και ζητούσε να μου την κάνει συγκεκριμένος γιατρός γνωστός του και πολύ έμπειρος υπερηχογραφιστής. Δεν ξέρω αλλά επειδή ήταν πάντα και ο γιατρός μου μαζί δεν ένοιωσα να με ξεπετάνε. Η αυχενική είχε κρατήσει κάνα 20λεπτο και η β΄επιπέδου μισή ώρα περίπου. Οσο για το φύλλο μας είχε πει πιθανόν κοριτσάκι και έπεσε μέσα.

Καλή επιτυχία και όλα να πάνε καλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω στο Μητερα εκανα τους υπερηχους τους μεγαλους και στα 2 παιδια μου, παρολο που ο γιατρος μου ειναι στο Ελενα. Στο 2ο παιδι εμεινα πολυ ευχαριστημενη. Ο γιατρος απο 20-30 λεπτα εκανε και στην αυχενικη διαφανεια και στο β-επιπεδου. δεν τον ηξερα, αλλα ειδα το ονομα του πανω στο χαρτι που σου δινει μαζι με τα στοιχεια του παιδιου και οταν ξαναπηγα εκλεισα μαζι του. Πηγαινα απογευμα και δεν ειχε κοσμο.

Δεν αξιζει να κανεις εκει τους απλους υπερηχους, κοστιζουν 60ε και σε 2 λεπτα σε ξεπετανε.

Εγω εχω την αλλη εβδομαδα ραντεβου για ντοπλερ, αλλα δυστηχως αυτος ο γιατρος δεν ειναι εκει και εκλεισα με αλλο γιατρο( βρηκα της κουμπαρας μου που ειναι εκει με ειδικοτητα στους υπερηχους).

Εαν βλεπουν το φυλο στο λενε, εμενα μου το ειπαν και στην αυχενικη και στο Α-τεστ.

Περιμενω να μας γραφεις τις εντυπωσεις σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω στο Μητερα εκανα τους υπερηχους τους μεγαλους και στα 2 παιδια μου, παρολο που ο γιατρος μου ειναι στο Ελενα. Στο 2ο παιδι εμεινα πολυ ευχαριστημενη. Ο γιατρος απο 20-30 λεπτα εκανε και στην αυχενικη διαφανεια και στο β-επιπεδου. δεν τον ηξερα, αλλα ειδα το ονομα του πανω στο χαρτι που σου δινει μαζι με τα στοιχεια του παιδιου και οταν ξαναπηγα εκλεισα μαζι του. Πηγαινα απογευμα και δεν ειχε κοσμο.

Δεν αξιζει να κανεις εκει τους απλους υπερηχους, κοστιζουν 60ε και σε 2 λεπτα σε ξεπετανε.

Εγω εχω την αλλη εβδομαδα ραντεβου για ντοπλερ, αλλα δυστηχως αυτος ο γιατρος δεν ειναι εκει και εκλεισα με αλλο γιατρο( βρηκα της κουμπαρας μου που ειναι εκει με ειδικοτητα στους υπερηχους).

Εαν βλεπουν το φυλο στο λενε, εμενα μου το ειπαν και στην αυχενικη και στο Α-τεστ.

Περιμενω να μας γραφεις τις εντυπωσεις σου.

Καλησπέρα, πριν από λίγο ξεμπέρδεψα, λοιπόν..

ο γιατρός μου ήταν μέσα και η εξέταση κράτησε 10λεπτά με ένα τέταρτο περίπου. Το μωρό μου μου είπαν ότι ήταν το καλύτερο της ημέρας. Είχε την καλύτερη στάση και είχε το χεράκι του πίσω από το κεφάλι. Ο γιατρός γενικά καλός μου φάνηκε (Σαρικώστας Δημήτρης) μου εξηγούσε και 5 πράγματα αν και εγώ ήμουν αρκετά κατατοσπισμένη οπότε δεν χρειαζόταν να ερμηνεύει περισσότερο αυτά που έλεγε.

Πλήρωσα 142 ευρώ και περιμένω αύριο και το Papp A.

H αυχενική είναι 1,8 και το ρινικό οστό ορατό (μεγάλο μου φάνηκε να πω την αλήθεια) :?

Για φύλο κουβέντα και εγώ δε ρώτησα γιατί θα στράβωνε ο γιατρός μου αφού ήταν κατηγορηματικός ότι δε θα μου πουν. Αλλά το μωρό είχε 163 παλμούς αυτό κορίτσι δε σημαίνει;

Ξέρει καμιά σας ή θυμάται πόσους παλμούς είχε και τι ήταν τελικα το μωράκι;

Αγοράκι θα ήθελα αλλά ας είναι γερό που λένε :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sygnomi pou tha grapso sta agglika alla gia kapoio logo den mou ta gyrnaei sta ellhnika! :?

Mprabo Andriani mou, xairomai pou emeines ikanopoihmenh! Profanws einai thema giatrou! Ola kala loipon... :D To thema twn palmwn nomizw den isxuei pia dioti exartatai kai se poso iremi katastasi vrisketai to mwraki, toulaxiston etsi exw diavasei, diorthoste me an kanw lathos! Mporeis omws otan pas sto giatro sou gia aplo yperhxo kai an to mwraki sou exei kali thesi na to deite ekei!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα Μελιτένια μου,

Το μωράκι μου ήταν ξάπλα, μηδέν δραστηριότητα οπότε αυτοί ήταν οι παλμοί του.

Επίσης προσπαθώ να βάλω ένα τικεράκι με όλα όσα γράφονται εδώ μέσα για το πως τα βάζουμε αλλά λίγο το ότι είμαι άσχετη λίγο ότι δεν είναι αναλυτικά δεν βγάζω άκρη.

Αυτό που βλέπετε από κάτω μπόρεσα μόνο να βάλω. Δηλαδή έγραψα τις ημερομηνιες στο pregnancy.com και μου έβγαλε πόσων έβδ. είμαι αλλά δεν μπόρεσα να το συννάψω κάπου αυτό.

Επίσης βρε κορίτσια το μωρό μου στη φωτό δείχνει σα να έχει κυρτή και κάπως μεγάλη μύτη. Εμένα δεν είναι έτσι. :roll: Λέτε έτσι να μείνει; μου φάνηκε κάπως :roll::roll:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Ανδριανή μου!

Μπορεί να σου φάνηκε βρε ότι η μύτη είναι κυρτή, ίσως ήταν κάτι σαν σκιά από την κίνηση. Είναι τόσο μικρούλα η μυτούλα που δεν μπορεί να είναι κυρτή από τώρα... :D Καταλαβαίνω ότι είσαι περίεργη το πως θα είναι αλλά λογικά στη β' επιπέδου θα έχεις περισσότερα στοιχεία! Και γω δεν βλέπω την ώρα για να πάω για τη β' να δω ότι όλα είναι καλά και επιτέλους να μάθω και το φύλο του!

Για το τικεράκι ψάχτηκα και γω πολύ και κάποια στιγμή από τις πολλές δοκιμές το πέτυχα! Θυμάμαι ότι είχε δύο τρόπους να κάνω copy paste στην υπογραφή μου. Ο πρώτος μου έβγαινε όπως εσένα και ο δεύτερος πέτυχε! Έχεις κοιτάξει στο φορουμ στην ερώτηση πως βάζω tickeraki?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανδριανι χαιρομαι που πηγαν ολα καλα.Τι κολλημα ειναι αυτο του γιατρου σου με το φυλο του παιδιου; Οι περισσοτερες κοπελες το μαθαινουν στην αυχενικη. Καλη συνεχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανδριανι χαιρομαι που πηγαν ολα καλα.Τι κολλημα ειναι αυτο του γιατρου σου με το φυλο του παιδιου; Οι περισσοτερες κοπελες το μαθαινουν στην αυχενικη. Καλη συνεχεια!

Καλημέρα georgi79,

ο γιατρός μου είναι της άποψης του γερο να είναι (όπως όλοι μας βέβαια) και τώρα θα δούμε μόνο αυτά που μας ενδιαφέρουν, μην είσαι περίεργη.

Κάπως έτσι το αντιλαμβάνομαι, γι΄αυτό δεν ρώτησα γιατί θα μου "φώναζε", επειδή των είχα ρωτήσει στο ιατρείο.

Αν δεν ήταν μέσα στην αυχενική εννοείται πως θα ρώταγα τον γιατρό που μου έκανε την αυχενική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Ανδριανή μου!

Μπορεί να σου φάνηκε βρε ότι η μύτη είναι κυρτή, ίσως ήταν κάτι σαν σκιά από την κίνηση. Είναι τόσο μικρούλα η μυτούλα που δεν μπορεί να είναι κυρτή από τώρα... :D Καταλαβαίνω ότι είσαι περίεργη το πως θα είναι αλλά λογικά στη β' επιπέδου θα έχεις περισσότερα στοιχεία! Και γω δεν βλέπω την ώρα για να πάω για τη β' να δω ότι όλα είναι καλά και επιτέλους να μάθω και το φύλο του!

Για το τικεράκι ψάχτηκα και γω πολύ και κάποια στιγμή από τις πολλές δοκιμές το πέτυχα! Θυμάμαι ότι είχε δύο τρόπους να κάνω copy paste στην υπογραφή μου. Ο πρώτος μου έβγαινε όπως εσένα και ο δεύτερος πέτυχε! Έχεις κοιτάξει στο φορουμ στην ερώτηση πως βάζω tickeraki?[/quote

Καλημέρα Μελιτένια μου, μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες και να είναι σκιά, αλλά όλες (3) φωτογραφίες του προφίλ του έτσι ήταν και ψιλοσκιάχτηκα να σου πω. Εχει και η πεθερά μου μεγάλη μύτη (αρχαία ελληνική που λένε) και λέω να δεις που θα την πήρε απο κει κρίμα το παιδάκι.

Οσο για το τικεράκι, έφαγα μισό Σάβ να παιδεύομαι. Ολα τα διάβασα αλλά άκρη δεν έβγαλα. τι να πω φταίει που μέχρι τελευταία ήμουν ξανθιά; :lol: όταν μου ξανάρθει όρεξη θα ασχοληθώ.

Φιλάκια και ευχαριστώ που ασχολήθηκες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...