Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αγχωμένη μανούλα


Ανθη

Recommended Posts

Γεια σας! Δυστυχώς δεν καταφέραμε να αποφύγουμε την επέμβαση για φίμωση :( ..Το πουλάκι του δεν ανοίγει σχεδόν καθόλου..Παρόλο που μου λένε να μην έχω άγχος γιατί είναι μια επέμβαση ρουτίνας, εγώ αγχώνομαι και στεναχωριέμαι..Οπότε από Δευτέρα πρέπει να κλείσω ραντεβού με τον παιδοχειρουργό και να κανονίσουμε τα περαιτέρω..

Μήπως υπάρχει κάποια μανούλα που τα πέρασε αυτά;; Θα ήθελα πάρα πολύ να μου πείτε την εμπειρία σας. Πόσο κράτησε η επέμβαση, τι νάρκωση έγινε, πώς ήταν το παιδί ΑΜΕΣΩΣ μετά καθώς και κατά τις πρώτες μέρες μετά την επέμβαση. Πονούσε αρκετό καιρό;;; Αυτά τα ολίγα. Και οποιαδήποτε άλλη πληροφορία θα ήταν χρήσιμη :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Ανθη!!!

Δεν καταλαβα ακριβως.ο Πανος θα κανει περιτομή τελικά ή απλα θα του κατεβασετε το πετσακι;;;

Και αν κανει το πρώτο ποιοι λογοι σας οδηγησαν εκει;;;?(εννοω ιατρικους και οχι κοινωνικο-θρησκευτικους λογους).

Δεν νομιζω να ειναι κατι πολυπλοκο παντως.Μην αγχωνεσαι.Φιλακια στον Πανούλη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου Ανθη!! περαστικά σας !όλα θα πάνε καλά! αγόρι δεν εχω αλλά ειχε κανει επέμβση ο συζυγος μου οταν ηταν παιδάκι ! εν ετει 1977 και όλα πηγανε κατ¨ευχην! εκανε επισης μιας φιλης μου και πονουσε οταν εκανε τσισα του για λιγες μερες! αλλα ολα καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθη δεν μπορω να σε βοηθησω αλλα ηθελα να σου στειλω τα χαιρετισματα

και τις ευχες μου να ειναι ανωδυνη η επεμβαση!

Φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοπελα μ ου μην αγχωνεσαι ειναι μια επεμβαση ρουτινας,σιγουρα οταν ειναι για το παιδι σου λιγικο ειναι να αγχωνεσαι ,ολα καλα θα πανε θα δεις,περυσι εκανε ο ανηψιος μου οπου στην αρχη λιγο ετσουζε αλλα σε λιγες μερες ηταν μια χαρα,δεν ειναι τιποτα,ο μεγαλος μου εχει ανελκομενους ορχεις και την πεμπτη θα παμε θεσσαλονικη στο παπαγεωργιου να μας δει παλι παιδοχειρουργος για να μας πει και εμας αν χρειαστει επεμβαση και αν οχι να περιμενουμε,η ναρκση που γινεται ειναι ολικη,περαστικα στο μικρο σου ευχομαι και να πανε ολα τελεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Ανθη!!!

Δεν καταλαβα ακριβως.ο Πανος θα κανει περιτομή τελικά ή απλα θα του κατεβασετε το πετσακι;;;

Και αν κανει το πρώτο ποιοι λογοι σας οδηγησαν εκει;;;?(εννοω ιατρικους και οχι κοινωνικο-θρησκευτικους λογους).

Δεν νομιζω να ειναι κατι πολυπλοκο παντως.Μην αγχωνεσαι.Φιλακια στον Πανούλη.

Γεια σου Παναγιώτα! Κατ' αρχάς να σου ζήσει και το δεύτερο παιδάκι σου! Πώς είναι τα πράγματα με 2 ζουζούνια;;;

Όσο για τον Πάνο, το πουλάκι του δεν πάει ΚΑΘΟΛΟΥ κάτω. Είναι τελείως κλειστό. Μόνο μια μικρή τρυπούλα υπάρχει σαν τη μύτη της καρφίτσας. Μάλιστα τον τελευταίο καιρό παραπονιέται συνεχώς ότι πονάει και πριν κανα μήνα είχε πρηστεί πολύ και με χαμομήλια το παλέψαμε. Ο παιδίατρος μας είχε προϊδεάσει ότι δε θα αποφύγουμε την επέμβαση. Τον πήρα λοιπόν προχτές τηλ. να μου προτείνει παιδοχειρουργούς καλούς. Χτες, μπήκα στην ιστοσελίδα του ενός από αυτούς που μου πρότεινε και ήταν άκρως κατατοπιστικός για την επέμβαση. Είχε και φωτογραφίες . Μάλιστα μία φωτό που είχε από ένα αγοράκι 1.5 έτους ήταν λες και απεικόνιζε το πουλάκι του Πάνου. Έλεγε, λοιπόν, ότι σε μερικές περιπτώσεις "βαριάς" (ας το πω έτσι) φίμωσης, η περιτομή είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ. Είμαι λοιπόν σίγουρη ότι και για τον Πάνο θα χρειαστεί. Έλεγε επίσης τα οφέλη της περιτομής (είναι πραγματικά πολλά και σημαντικά, όπως μείωση πιθανοτήτων για καρκίνο πέους, μείωση πιθανοτήτων για ουρολοιμώξεις σε παιδιά και μεγάλους και άλλα πολλά). Οι Ευρωπαίοι είναι οι μόνοι που δεν κάνουν..Αγχώνομαι με τη νάρκωση και με το μετά. Δεν το αντέχω να τον βλέπω να υποφέρει..Όπως κάθε μανούλα το παιδάκι της φυσικά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ και για την απάντησή ασς και για το ενδιαφέρον σας :) !!!! Θα πάρω τηλ. αυτή την εβδομάδα τον παιδοχειρουργό να κλείσω ραντεβού να τελειώνουμε. Η αναμονή είναι χειρότερη και πολύ πολύ ψυχοφθόρα :?:( .....Όταν έρθει η ώρα θα σας πω όλα μας τα νέα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοπελα μ ου μην αγχωνεσαι ειναι μια επεμβαση ρουτινας,σιγουρα οταν ειναι για το παιδι σου λιγικο ειναι να αγχωνεσαι ,ολα καλα θα πανε θα δεις,περυσι εκανε ο ανηψιος μου οπου στην αρχη λιγο ετσουζε αλλα σε λιγες μερες ηταν μια χαρα,δεν ειναι τιποτα,ο μεγαλος μου εχει ανελκομενους ορχεις και την πεμπτη θα παμε θεσσαλονικη στο παπαγεωργιου να μας δει παλι παιδοχειρουργος για να μας πει και εμας αν χρειαστει επεμβαση και αν οχι να περιμενουμε,η ναρκση που γινεται ειναι ολικη,περαστικα στο μικρο σου ευχομαι και να πανε ολα τελεια.

Εύχομαι ολόψυχα να λυθεί το πρόβλημα του μπομπιράκου σου και να μη χρειατεί επέμβαση!Και μόνο που σκέφτομαι μια σταλιά παιδάκια σε χειρουργικό κρεβάτι με πιάνει...ΤΡΟΜΟΣ :? ........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας κορίτσια. Λοιπόν έχω νέα. Πήγα τον Πάνο σε ένα γιατρό στο ΠΑΙΔΩΝ ΠΕΝΤΕΛΗΣ που μου συνέστησε μια γνωστή. Μου είπε λοιπόν ότι είναι πολύ νωρίς ακόμα να σκέφτομαι για επεμβάσεις. Πρέπει να περιμένω να κόψει την πάνα και ύστερα θα μου δώσει μια θεραπεία με κρέμα και λέει ότι 90% θα ανοίξει χωρίς να χρειαστεί επέμβαση. Μόνο ένα 10% οδηγείται σε επέμβαση. Μέχρι τότε μου είπε όταν τον κάνω μπανάκι να το τραβάω ελαφρώς και να ρίχνω νεράκι.

Οι γιατροί των ιδιωτικών νονοκομείων κατευθείαν για επέμβαση σε στέλνουν για τα λεφτά. ΕΛΕΟΣ πια!!!

Όπως και να΄χει είμαι πολύ χαρούμενη! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα

ευχομαι ολα να πανε καλα με τον μικρουλη σου!

και να μην χρειαστειτε τελικα καμια επεμβαση!

Eυχαριστώ πάρα πολύ :D !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...