Μετάβαση σε περιεχόμενο

diabitis kiisis


Recommended Posts

εγω απο το φαρμακειο ξερω πολλες γυναικες με διαβητη κυησεως και γεννησαν φυσιολογικα...

Η θεραπεια τωρα ειναι ειτε διαιτα σκετη ειτε διαιτα με ινσουλινη αναλαγα με τα αποτελεσματα της καμπυλης εν τω μεταξυ λογω της θεραπειας και της ινσουλινης μετα την ανακαλυψη του διαβητη συνηθως δεν παιρνουν και πολλα κιλα..

μη σε αγχωνει παντως ο διαβητης μπορει να καταστει επικινδυνος μονο αν δεν τον ανακαλυψεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ είχα ξεφύγει λίγο από το όριο και με την κατάλληλη διατροφή το ρύθμισα, μετρούσα κάθε μέρα πόσο έχω.....όταν γέννησα έκαναν για 3 μέρες εξέταση αίματος στην κόρη μου για να δουν αν έχει υπογλυκαιμία ή διαβήτη, ταλαιπωρήθηκε λίγο η καημενούλα :( ........

και γέννησα με ΦΤ....

θέλει προσοχή γιατί αν η μητέρα έχει διαβήτη κύησης τότε σε πολύ μεγάλο ποσοστό το παιδί θα έχει διαβήτη τύπου ΙΙ στην εφηβεία!!!!, επίσης ίσως να εμφανίσει και η μητέρα μέσα στα επόμενα 10 χρόνια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και απο μενα.

Και εγω ειχα διαβητη κυησης ο οποιος ρυθμιστηκε με διατροφη μόνο.Εκανα 3 μετρησεις την ημερα.

Γεννησα στις 38 εβδομαδες (οχι εξαιτιας του διαβητη) και φυσιολογικα.

Επισης εκανα 2 φορες ντοπλερ.Στην 30η εβδομαδα και στην 38η για να δουμε τον πλακουντα και τις ροες αιματος.

Με το καλό να ερθει το μωρακι σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

na eiste kala koritsia.ki emena i ginaika mou gennise fysiologika sto prwto ths apla o giatros ths to pire 2 ebomades prin peripou logw diaviti.twra exei pali sth deuteri kai einai 19 ebdomadwn kai 4 imerwn.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ στην 39η και δεν είχε σχέση ο διαβ. κύησης!!!!, απλά ήρθε η ώρα να γεννηθεί!!! .....κάθε γιατρός είναι διαφορετικός!!!!

δλδ η γυναίκα σου έκανε πρόκληση?

κάνει ινσουλίνη στην 2η?

αν όχι τότε μπορεί να ρυθμιστεί με την διατροφή και όταν έρθει η ώρα της!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera.nai.gennithike programmatismena alla fysiologika.sthn prwth ekane insoulini alla ths anebaine arketa par'oti den etrwge.twra mexri stigmis kanei diaita alla kai pali den exei katholou oreksi na faei.pantws sthn prwti egkymosini eprepe na bgei apo thn 38h ebdomada giati tha ekane zimia sto embryo.den einai tipota omws apla thelei ligaki prosoxi.esi argi eisai egkyos?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι από μένα, κι εγώ είχα διαβήτη κύησης, βαρβάτο όμως, και γέννησα στις 37 εβδομάδες με καισαρική...Έκανα τρεις φορές τη μέρα ένεση ινσουλίνης, αλλά μπορώ να πω ότι δεν ήμουν και υπόδειγμα ασθενούς. Από όταν έμεινα έγκυος έτρωγα και τους τοίχους από την πείνα!

Με προσεκτική διατροφή, όλα θα πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας και από εμένα!!!

έχω και εγω διαβήτη κύησης και το παλεύω με αυστηρή διατροφή και πολύ περπάτημα. Κατα τη διάρκεια της ημέρας είμαι μια χαρά πάντα κάτω από το όριο. Το πρόβλημα είναι το βράδυ στον ύπνο όταν ξυπνάω είναι πάνω απότ ο όριο. Τώρα έχω ξεκινήσει κα΄θε βράδυ το χάπι glycuride 2,5 mg αλλά και πάλι κάποιες μέρες ξυπνάω μια χαρά και κάποιες άλλες είμαι πάνω από το όριο. Είχε καμία άλλη ανάλογη εμπειρία και πως το ανιμετώπισε? Προσπαθώ να κάνω ακριβώς ότι μου λέει ο γιατρός και εύχομαι όλα να πάνε καλά και ο μπεμπης μου να είναι μια χαρά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βασια εννοεις το πρωι που ξυπνας ειναι ανεβασμενο;;;

το νηστειας ή αφου φας πρωινο;;;

γενικα το πρωι το ζαχαρο παντα ειναι πιο ανεβασμενο.

εγω στο νηστειας δεν ειχα θεμα, αλλα πρωινο επινα λιγο γαλα και μια φρυγανιτσα και παλι εφτανε 115.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera koritsia.emena i gynaika mou exei diaviti kiisis opws kai sthn prwti egkymosini kai o giatros ths leei oti to zaxaro nisteias prepei na einai mexri 90 kai mia wra meta to fagito ews 130.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμένα τα ίδια λέει αλλά το νηστείας ακόμη και με το χάπι είναι πάνω απο 90 όλες οι αλλες μετρ΄΄ησεις είναι μια χαρά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...