Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΓΙΟΡΤΗ ΣΥΜΕΩΝ


Recommended Posts

Σημερα ειναι η γιορτη του Αγιου Συμεων?

Μου ελεγε η γιαγια μου και η μαμα μου οτι δε κανει να κανει δουλειες μια εγκυος τετοια μερα γιατι το μωρο θα γεννηθει με καποιο σημαδακι καπου στο σωμα του!Οχι κατι σοβαρο κ ανησυχητικο,απλα ενα τοπικο σημαδι.Μου ειχε πει η γιαγια μου κ το γιατι και καλα το λενε αλλα δε θυμαμαι...

Η θεια μου τηγανιζε ψαρια τετοια μερα κ ο ξαδερφος μου εχει ενα σημαδι πισω στη μεση κ το σχημα ειναι σα τηγανι :shock:

Αν το εχεις ξεχασει λενε,κ κανεις δουλεις,δε πιανει...τι να σου πω κ γω τωρα..ετσι λενε..

Μην αγχωνεστε παντως με αυτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ το σκεφτόμουν σήμερα το θέμα αυτο.

Little angel ελπίζω να μη βγει το μωρο με σημαδι κοτόπουλο με τραχανά γιατι αναγκαστικά μαγειρεψα για τον μικρό.

Εγω εχω ακουσει για μαχαιρια και ψαλιδια να μη χρησιμοποιεις γιατι πάλι σημαδι θα βγει στο παιδι.Γενικά δε σωζεσαι με τίποτα, παιδι μου σημερα.

Ο νυχοκόπτης πιάνει;Γιατί έκοψα τα νυχια μου! :D

Είπαμε να προσεχουμε σημαδια στα αγεννητα αλλα έχω κι έναν γεννημενο να πλύνω!Μην τον γρατζουνίσω με τις νυχαρες μου κι απο κει που φοβομουν τον αγεννητο σημαδευτει ο γεννημενος! :shock:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ είχα μια κοπέλα στο σχολείο μου που η μητερα της αυτή την ημέρα μαγείρευε και είχε πιάσει ντομάτα και μετά έπιασε το μαγουλο της και η κοπέλα είχε ένα κοκκινο σημάδι στο μαγουλο (που φυσικά όλοι την ρωτούσαμε τι είναι )σαν καρύδι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε συ Ελλη αφού μαγείρευε, σάμπως μονο ντομάτα έπιασε η γυναίκα;

Κατάλαβα... κανονική μερίδα κοτόπουλου με τραχανα θα έχει ο δευτερότοκος στο ένα μάγουλο, στο άλλο έναν νυχοκόπτη και μια λίμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι να σου πω βρε diminique? ετσι μας ειχε πει μπορει να είναι και μύθος όλα σίγουρα οι γιαγιάδες κάτι ξέρουν παραπάνω από εμάς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΡΕ ΣΥΥΥΥ ΔΝΕ ΤΟ ΞΕΡΑΑΑΑ.

δηλ ολη μερα δεν κανει να ξυστω??? Ρε συ τοτε θα βγουν εμπριμε εμενα!!! :lol:

Θα το γκουγκλαρω και θα σας πω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!

ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΥΣΤΩ ΠΟΥΘΕΝΑ Κ ΚΥΡΙΩΣ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ...Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΔΥΜΟ ΑΔΕΡΦΟ...ΤΟΥ ΑΓ.ΣΥΜΕΩΝ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΑΝ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΕΓΚΥΟΣ ΤΗΝ ΕΠΙΑΣΕ ΦΑΓΟΥΡΑ ΣΤΗ ΜΥΤΗ (ΣΤΟ ΠΛΑΙ) Κ ΞΥΣΤΙΚΕ ΜΕ ΤΟ ΝΥΧΙ ΤΗΣ...Ε Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΛΑΚΟΥΒΑΚΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΗΣ ΜΥΤΗΣ...(ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΡΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ :lol::lol::lol::lol::lol: )

ΑΡΑ ΜΑΛΛΟΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΓΟΝΤΕ;; :roll: ...ΜΟΝΟ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ Η ΞΕΧΑΣΤΕΙΣ ΓΕΝΙΚΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΡΑ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΠΑΘΕΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ...ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΓΚΥΜΟΣΙΝΗ ΔΕΝ ΞΑΝΑΚΟΙΤΑΞΑ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΕΩΝ ΕΧΕΙ Κ ΤΟ ΜΑΙΟ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ολες οι απαντήσεις απαιχτες αλλα νομίζω οτι η καλή μου φίλη dominique εδωσε ρέστα !!!

(φιλάκια φιλενάδα ! κουκλί ο πρωτότοκος σου !!!!! φτου να μη το ματιάσω !

+ με το καλό το 2ο τσουτσουνάκι !!!)

εγώ που αργησα να διαβάσω το συγκεκριμένο ποστ και επλυνα πιάτα - μαχαιροπίρουνα και κοπηκα στο δεξί χέρι ;;;;;!!!!!! κρίμα το μωράκι μας μωρέ.... και να φανταστείτε οτι ειχα ΧΡΟΝΙΑ να κοπώ απο μαχαίρι !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου φιλεναδα!καλώς να υποδεχτείς τον Ράμπο σου έτσι σημαδεμενος με μαχαιρι που θα βγει!

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Κι εγω με τον νυχοκόπτη και τη λιμα σημερα,

θα κανουν καλή παρέα οι δυο τους...

ο Μπάμπης ο σουγιάς κι ο Μήτσος ο πεταλούδας!

Ποπο πήγες 32η εβδομάδα;πώς περνά ο καιρός!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas koritsi akai emena mou eipe h mhtera mou shmera gia ton shmaion.....emena mou eipe oti den kanei na piasw elies!!!!!!kai shmera douleva kiolas kai doulevw kai kouzina....tis elies tis evaza me koutalaki shmera....elpizw na mhn isxiei ayto me to ksisimo giati kai emena me etrwge olh mera h plath mou shmera!!!!! :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια πού είσασταν τόση ώρα να σας διαβάσω????? Και εχω τόση ώρα που ξύνομαι στη γάμπα και στην πλάτη???Λετε να βγει τιποτα στο μπεμπάκι???? ΩΩΩΩΩΧΧΧ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χα χα χα χα!!!!!!!!! Έχω πεθάνει στα γέλια!!!!!!!!

Για πλάκα τα γράφετε έτσι;

Ζαχαρένια, τι ευχάριστα είναι αυτά;;;; Τώρα το πήρα χαμπάρι!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katholou plaka tha elega!!

ego exo ena shmadi sto xeri mou gt ekeinh ti mera h mhtera mou eklapse (dakrya xaras apoti eipe.ama thelo to pistevo) kai skoupisthke me to xeri ths kai exo sto xeri mou mia stagona.epishs sto mpouti m pali exo ena shmadaki mallon tha eixe ksustei,kai kati akoma otan htan egyos h aderfh m sto gio ths tis eixan ferei ena kefalaki apo arni to opoio phre to maxairi kai phge na to kopsei sth mesh me to pou takoumphse to de h mana mou k th stamathse.e loipon o anhpios m exei ena shmadi sto koutelo san grammh.kai exo akousei kai dei ouk oliga giayto prosexete polu.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και για ποιο λόγο ειδικά αυτή τη μέρα; Μήπως υπάρχουν κι άλλες μέρες που απαγορεύεται να ξύνονται/κόβουν κάτι με μαχαίρι/πιάνουν ελιές οι έγκυες; Υπάρχει κάποια μαγική δύναμη αυτήν τη μέρα που σημαδεύει τα έμβρυα;

Στην Κύπρο που δεν υπάρχει αυτή η πρόληψη, οι έγκυες μπορούν να ξύνονται κ.λπ. ελεύθερα; Αν το ξεχάσεις γιατί δεν παθαίνει τίποτα το παιδί, ενώ αν το θυμηθείς βγαίνει σαν τον Σημαδεμένο;

Παλιότερα είχαμε κάνει ένα ποστ που γράφαμε για πλάκα όλες τις δεισιδαιμονίες που μας έχουν πει μανάδες/πεθερές/γιαγιάδες/ηλικιωμένες γειτόνισσες.

Κρίμα που επιβιώνουν τέτοιες προλήψεις στην εποχή μας και που οι άνθρωποι δεν έχουν ακόμα καταφέρει να απελευθερωθούν από τις δεισιδαιμονίες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

εγω κοριτσια ενα εχω να πω....

γεννησα 12/2 κ λιγες μερες πριν (δ θυμαμαι ποτε)

ειδα στον υπνο μου οτι ετρωγα μαρμελαδα φραουλας με κομματακια αποφραουλα μεσα

σηκωθηκα ΜΕ ΜΙΑ ΛΥΓΟΥΡΑ αλλο πραγμα ξυπνησα τον ανδρουλη μου κ του το ειπα κ την επεσα

δ ξερω αν ξυστικα η οχι

παντως το ζουζουνι μου εχει διπλα αποτον οφαλο την μια φραουλιτσα ,ακομα κ τα κυκλακια που εχει η φραουλα τις εχει κ το κοτριτσακι μου :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...