Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ!!!ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΡΙΤΣΙ?ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ?


rebbeka

Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΒΡΗΚΕ Η ΓΙΑΤΡΟς ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΧΩ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ ΣΤΑΔΙΟ 2 ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΕ ΑΝΤΙΣΥΛΗΠΤΙΚΑ Η ΟΡΜΟΝΕς ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ???

ΣΤΙς 20 ΦΛΕΒΑΡΗ ΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΠΙΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΜΑΘΑ,ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΜΕΤΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ!!!

ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ???ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΕ ΕΥΚΟΛΑ??ΤΙ ΕΙΝΑΙ??ΤΑ ΑΝΤΙΣΥΛΗΠΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΕς???ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ειχα ενδομητριωση σταδιου 1 :!: καταρχην ολα καλα που δεν σου δημιουργησε θεμα με την συλληψη γιατι ειναι λογος υπογονιμοτητας :!::!: εγω εκανα λαπαροσκοπικα αφαιρεση των εστιων και μετα ορμονοθεραπεια(1 ενεση το μηνα )για 5 μηνες :!:

ενδομητριωση ειναι οταν υπαρχει ιστος ενδομητριο σε αλλα σημεια της περιτοναικης κοιλοτητας πχωοθηκες,ουροδοχο κυστη κλπ :!: οι εστιες αυτες βεβαια ειναι ορμονοεξαρτωμενες οπωσ και το ενδομητιο :!:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Ρεββεκακι μου!!

Ενδομητριωση εχω και εγω εδω και 9 χρονια.Εμενα ειναι στον ανωτατο βαθμο σταδιο 5 δηλαδη

γιαυτο και με ταλαιπωρησε τοσο πολυ ολα αυτα τα χρονια.

Με απλα λογια θα σου πω τι ειναι η ενδομητριωδη.Οταν ειναι να σου ερθει περιοδος το αιμα αντι να βγει απο την φυσικη οδο απλωνεται μεσα στην κοιλια σου.Βγαινει δηλαδη απο μικρες συμφησεις απο την μητρα.Αυτο το αιμα ο οργανισμος δεν ξερει τι να το κανει και δημιουργει κυστες.

H θεραπεια με τα αντισυληπτικα ειναι τις περισσοτερες φορες απλη και αποτελεσματικη.Δεν πρεπει να τα φοβασαι.

Η λαπαροσκοπηση δεν ποναει καθολου.Συνηθος γινεται με ολικη αναισθησια και σου ανοιγουν 2 η 3 τρυπουλες στην κοιλια.Συνηθος βγαινεις την ιδια μερα.Εγω εκανα 6 φορες και μπορω να σου πω πως σε καμια δεν ταλαιπωρηθηκα.Επισης να σου πω πως ειναι και κυρια αιτια υπογονημοτητας.Την Ειρηνη εκανα 5 χρονια να την πιασω...στον Γιωργακη ημουν πιο τυχερη! :)

Ελπιζω να σε βοηθησα λιγο.Οτι θελεις ρωτα...φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Rebbeka, καλημέρα κορίτσια,

να σου ζήσει το μωράκι σου!!!

εγώ είχα ενδομητρίωση σε αρχικό στάδιο,

εκανα λαπαροσκόπηση, θεραπεία με ενέσεις

και τώρα προσπαθώ να αποκτήσω παιδάκι!!!

Είσαι πολύ τυχερή που έμεινες έγκυος γιατί

η ενδομητρίωση είναι παράγοντας υπογονιμότητας.

Η λαπαροσκόπηση είναι όπως ακριβώς το περιέγραψε το

Lenaki αν θες κάποια άλλη πληροφορία μας λες.

Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Ρεββέκα! Να σου ζήσει το μωράκι σου! Είναι μια κουκλίτσα!!!!! :D:D:D

Λοιπόν, ενδομητρίωση έχει μια πολύ καλή μου φίλη και μάλιστα της παρουσιάσθηκε μέσα σε 1 χρόνο και λιγότερο. Είναι αυτό που περιέγραψε η Λένα (btw Λένα να σου ζήσει ο μπεμπης! Μοιάζετε πολύ :D:D ) και ο γιατρός της (που ειναι και ο δικός μου γιατρός) της είπε ότι υπάρχουν 2 ειδών θεραπείες:

-με αντισυλληπτικά χάπια και περιμένουν να περάσει

ή

-λαμπαροσκόπηση για αφαίρεση όλων των κυστών και διακοπή περιοόδου για ένα διάστημα (6 μηνών) και κάποιες ενέσεις (δεν θυμάμαι τι ακριβώς)

Η φίλη μου έκανε το 2ο καθώς της είπε ο γιατρός ότι έτσι θα απαλαχθεί μια και καλή από το πρόβλημα...Εκείνει είχε έντονους πόνους κατά την περίοδο και έτσι το κατάλαβε...Εκείνη ταλαιπωρήθηκε πολύ καθώς ήταν άτυχη και πονούσε στην λαμπαροσκόπηση (βέβαια εκείνη πονάει με το παραμικρό να φανταστείς δεν αντέχει να κάνει τεστ παπ από τον πόνο :?:?:? ) και μετά σαν "side effect" έπαθε αρθρίτιδα αλλά τώρα είναι μια χαρά!

Πράγματι θεωρείται ότι υπάρχει δυσκολία στην σύλληψη λόγω ενδομητρίωσης αλλά αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το ότι δεν το είχατε δει πιο πριν με τόσους υπερήχους...Αλλά εσύ έχεις το ζουζουνάκι σου τώρα οπότε δεν σε νοιάζει :D:D:D μπορείς με την ησυχία σου να δεις τι θα κάνεις!!

Υπάρχει ενδεχόμενο να δημιουργηθηκε λόγω της εγκυμοσύνης και να είναι παροδικό?

όπως και να έχει θα την βρεις την λύση δεν είναι κάτι σοβαρό!

Να χαίρεσαι το ζουζουνάκι σου και να είναι καλότυχο και υγιές και πάντα χαρούμενο!!!!!

φιλιά :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Teddy_Dion και σαμανθα μου σας ευχαριστω,

εγω παντως μεσα σε 4 μηνες επιασα την λυδια μου!!!

θα δω θα κανω την θεραπεια με αντισυληπτικα και βλεπουμε,

μου εχει γραψει ενδομητριωση 2 σταδιο αλλα απο κατω γραφει οτι δεν βλεπει ενδομητριωμα :!::!:

λενακη μου γλυκο με βοηθησες αρκετα!!σ ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...