Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θυροειδής στην εγκυμοσυνη


Recommended Posts

tha hthela na rwthsw koritsia tis empeiries sas se ayto to thema....epeidh apo tis exetaseis mou vrhkan oti exw ligo anevasmeno thiroidh!!!!!!!!!eixe kapoia to idio ??kai an nai phga ola kala mexri to telos????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

titinaki καλημέρα και καλή εβδομάδα και φυσικά : με το καλό !!!!

εγώ ειχα απο πριν θυροειδή ανεβασμένο (υποθυροειδισμό) και ενώ ειχε πεσει λιγο πριν μαθω οτι ειμαι εγκυος, στις εξετάσεις (οταν ημουν 6 εβδομάδων) ειχε ανέβει πάλι !!!

θα επικοινωνήσεις με ενδοκρινολόγο, θα σου δώσει την κατάλληλη δόση σε χάπι θυροξίνης και ολα καλά!

δεν ειναι επικίνδυνη για το εμβρυο γιατί ειναι ορμόνη που εκκρίνει ο οργανισμός μας (κανονικά) απλά αυτή τη στιγμή υπολειτουργεί και θα την λάβεις συμπληρωματικά ! μην ανησυχείς ΚΑΘΟΛΟΥ !!!

εγώ ειμαι τωρα στην 31 εβδομάδα και ακόμα παίρνω χαπι Τ4 (τετοιο θα παρεις και συ) και δεν ειχα κανενα πρόβλημα στην εγκυμοσύνη μεχρι τώρα !

ολα οκ !

καλή συνέχεια και μην ανησυχείς !!! φιλιά !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχω πρόβλημα με το θηρωείδη μου απο τα 23 στα 29 έκανα επέμβαση ολική θηρωκτόμη και πήρα και ραδιενεργό ιώδιο , περίμενα 3 χρόνια λόγω του ιώδιου για μωρό και μόλις μπόρεσα έμεινα έγκυος . Καθόλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης ένιωθα πολύ καλά απλά παρακολουούσα τον θηρωειδή μαζί με τον γυναικόλογο μου και τον ενδοκρινόλογο ήμουν σχολαστική με το χάπι και έκανα κάθε 25 ημέρες έξεταση αίματος . Δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα τα χάπια δεν είναι φάρμακο αλλά θηροξίνη μια ουσία που μας λείπε απο τον οργανισμό η μπορεί να την έχουμε περισσότερη και με τις συμβουλές των ειδικών ρυθμίζεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το θυροειδή μου.

στην 9η βδομάδα που έκανα όλες τις εξετάσεις, ανακλύφθηκε οτι είχα υποθυροειδισμό.

μόλις γέννησα επανήλθε στα φυσιολογικά του.

γέννησα φυσιολογικά.

θα σε παρακολουθεί ο ενδοκρινολόγος, περίπου, κάθε 6 βδομάδες.

θα παίρνεις καθημερινά τη θυροξίνη σου και όλα θα είναι μια χαρά.

το επικίνδυνο θα ήτανε να μην το είχες καταλάβει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tha hthela na rwthsw koritsia tis empeiries sas se ayto to thema....epeidh apo tis exetaseis mou vrhkan oti exw ligo anevasmeno thiroidh!!!!!!!!!eixe kapoia to idio ??kai an nai phga ola kala mexri to telos????????

καλημέρα!όπως σου είπαν κ τα άλλα κορίτσια να μην ανησυχείς!κι εγω είχα υποθυρεοειδισμο(συνδρομο HASIMOTO ή κάπως έτσι τέλοσπάντων) κι έπαιρνα χαπάκι καθημερινα.Είχα κ γω στην αρχη άγχος αλλα όπως μου είπε ο γιατρός αυτη την ορμονη κανονικα την παραγει ο αργανισμος κι αφου σε μενα ελειπε την επαιρνα σε χαπι.Κ ευτυχως που το εμαθες νωρίς!Εγώ είχα μια αποβολλή εξαιτίας αυτου....γιατί ενω γνωριζα πως είχα προβλημα,αποφασισα να σταματησω το χαπι μετα την γεννηση της κορης μου με αποτελεσμα...οταν μετα αποφασισα να μεινω εγκυος απέβαλλα λόγω της ανευθυνότητας μου!Γιάυτό λοιπον,να μην ανησυχείς.Να παίρνεις το χαπάκι που θα σου δωσει ο γιατρός κ να κανεις συχνα εξετάσεις.κι όλα θα πανε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sas eyxaristw poly gia tis apantiseis sas koritsia mou me hsyxasate ligaki!!!ayrio tha paw kai ston giatro na dei kai tis exetaseis mou na doume ti tha ginei!!!!!!!!!!tha sas enhmerwsw!!!!!!!kai pali eyxaristw!!! :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου κ απο μενα !

Με το καλο το μωρακι σου ! Και γω ειχα το ιδιο θεμα με τον θυροειδη ..Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη δεν ειχα απολυτως καμια ενδειξη στις εξετασεις μου . Στην δευτερη ομως εκει γυρω στην 9η εβδομαδα συμφωνα με τις εξετασεις μου επρεπε να παρω την γνωμη ενδοκρινολογου κ τελικα να παρω σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου ..Δεν ειναι τιποτα που θα πρεπει να σε αγχωσει ..Θα κανεις τις εξετασεις σου , θα σε παρακολουθει ο ενδοκρινολος ο οποιος για το οτιδηποτε θα ειναι σε επικοινωνια με τον γυναικολογο σου κ ολα θα πανε μια χαρουλα ! Αν χρειαστει θα παρεις χαπακι , εγω επαιρνα τοτε το τ4 των 88μλ..Οπως σου εγραψαν κ τα αλλα κοριτσια ειναι πολυ σημαντικο το οτι το εντοπισες κ τωρα μπορεις να κανεις αυτο που πρεπει ..

Μην ανησυχεις ! Απολαυσε την εγκυμοσυνη σου ειναι μοναδικη περιοδος για ολες μας ...σου ευχομαι με το καλο να γινεις μανουλα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...