Μετάβαση σε περιεχόμενο

KYSTH STHN DE3IA WO8HKH...K TWRA???


capy

Recommended Posts

Geia sas k pali koritsia.x8es phga ston gunaikologo gia ton kal8ierwmeno elegxo k anakalupse pws exw mia magalh kusth sthn de3ia wo8hkh.tropa3a polu gt 1 xrono prin ston ka8ierwmeno elegxo den eixa tpt.mou eipe pws 8a 3anakanoume uperuxo ton epomeno mhna k isws xreiastei na parw kapoia xapakia an den fugei.

fovamai...

gnwrizete ti 8a prepei na kanw???dwste mou ta fwta sas koritsia...sas parakalwwww...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα capy.Μου ετυχε κι εμενα να εχω κυστη στη μια ωοθήκη μου, ηταν μικρη ομως και μου εδωσε αμεσως χαπια για 2-3 ημερες αν θυμαμαι καλα κι εφυγε.Η κυστη αυτη μου ειχε μπλοκαρει και την περιοδο.Μετα μου ηρθε κανονικα.Πολλες φορες οι γιατροι αφηνουν ενα διαστημα μηπως και την απορροφήσει ο οργανισμος.Αν οχι δινουν θεραπευτικη αγωγη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

capy μου δεν είναι τίποτα τρομερό, τις πιο πολλές φορές το αποροφά το σώμα, αν όχι με χαπάκια λύνεται το θέμα. Μην ανησυχείς, αντιμετωπίζεται κ είναι συχνό φαινόμενο. Το έχουν δει οι γιατρόι πολλές φορές αυτο το έργο, γι αυτο πριν ξεκινήσουμε όποια προσπάθεια υποβοηθούμενης μας ελέγχουν για κύστες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Capy μην φοβάσαι,οι κύστες πολλές φορές όπως έρχονται φεύγουν μόνες τους.Να σου πώ οτι τον Ιούνιο έκανα κολπικό υπέρηχο κ όλα ήταν καθαρά,ξανακάνω τον Ιούλιο υπέρηχο γιατί είχα πλημμύρα αίμα στη περίοδο κ είχα στη δεξιά ωοθήκη μια μεγαλούτσικη κύστη κ ο γιατρός μου είπε οτι μπορεί να χρειαστώ θεραπεία άν δεν φύγει μόνη της κ φυσικά αγχώθηκα γιατί ήθελα να ξεκινήσω προσπάθειες για μωράκι.Τελικά τον Αύγουστο ξαναπήγα για υπέρηχο κ εκτός οτι έμεινα έγκυος η κύστη είχε εξαφανιστεί!Μην ανησυχείς λοιπόν,είναι πιθανό να συμβεί κ σε εσένα αλλα κ να μη φύγει με μια μικρή θεραπεία(ανάλογα το μέθεγος της κύστης) φεύγει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με τα κοριτσια- μην τρομαζεις- συνήθως φευγουν μόνες τους- και γω ειχα απειρες φορες κυστουλες- παντα μονες εφευγαν.

μονο οταν ηθελα να προχωρησω την προσπαθεια μου για μωρο τις αφαιρεσα με χειρουργειο- επειδη βιαζόμουν- οχι για κανενα αλλο λογο δλδ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

koritsia x8es to vradu phga toualeta k eixa polu aima 3afnika xwris na perimenw periodo.to prwi eixa akoma aima k phra thl ton gunaikologo mou gt skefthka pws isws na exei sxesh me thn kusth.

eipe pws einai fusiologiko k otan tou eipa na perasw apo to iatreio gia e3etash mou eipe na paw afou mou er8ei h periodos k oti auto to aima einai fusiologiko otan exeis kustes.

den exw 3anakousei pote kati tetoio.

exw akoma aima alla meiwmeno.

isxuei auto pou eipe o giatros?einai fusiologiko?k an nai egw gt zalizomai,eimai atonh k kruwnw???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Capy είμαστε ακριβώς στην ίδια θέση, με τη μόνη διαφορά ότι εγώ έχω δύο κύστες στην αριστερή ωοθήκη!! ;)

Κι εγώ είδα πολύ αίμα ξαφνικά στην 22η μέρα του κύκλου και είχα ενοχλήσεις από την 12η με λίγο ροζ και λίγο καφέ εναλλάξ, στον ίδιο κύκλο, ενώ στους προηγούμενους δεν είχα κανένα θέμα. Μάλιστα, σχετικά πρόσφατα, πριν 3-4 μήνες είχα κάνει υπέρηχο, κ δεν είχα απολύτως τίποτα.

Λοιπόν, πήγα στο γιατρό μου κ μου είπε: ή χαπακια για λίγους μήνες, ή αν θέλω μπορώ και παρακέντηση για να ξεμπερδεύω με τις κύστες.

Ολα τα συμπτώματα που έχεις (αίμα, ατονία, ζάλη, κρύο) είναι φυσιολογικά, έχει δίκιο ο γιατρός σου, μου το είπε κ μένα. Μην αγχώνεσαι! Δεν είναι τίποτα οι κυστούλες. Με τα χαπάκια θα απορροφηθούν. Λίγη υπομονή.... :P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thanx christinne mou!!!!!

me ka8hsuxases poluuuuu!!!!!!!!!!ante na fugoun autes oi kustes mas na teleiwnoume!!!

Capy είμαστε ακριβώς στην ίδια θέση, με τη μόνη διαφορά ότι εγώ έχω δύο κύστες στην αριστερή ωοθήκη!! ;)

Κι εγώ είδα πολύ αίμα ξαφνικά στην 22η μέρα του κύκλου και είχα ενοχλήσεις από την 12η με λίγο ροζ και λίγο καφέ εναλλάξ, στον ίδιο κύκλο, ενώ στους προηγούμενους δεν είχα κανένα θέμα. Μάλιστα, σχετικά πρόσφατα, πριν 3-4 μήνες είχα κάνει υπέρηχο, κ δεν είχα απολύτως τίποτα.

Λοιπόν, πήγα στο γιατρό μου κ μου είπε: ή χαπακια για λίγους μήνες, ή αν θέλω μπορώ και παρακέντηση για να ξεμπερδεύω με τις κύστες.

Ολα τα συμπτώματα που έχεις (αίμα, ατονία, ζάλη, κρύο) είναι φυσιολογικά, έχει δίκιο ο γιατρός σου, μου το είπε κ μένα. Μην αγχώνεσαι! Δεν είναι τίποτα οι κυστούλες. Με τα χαπάκια θα απορροφηθούν. Λίγη υπομονή.... :P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσια.σημερα πξγα στο γιατρο διοτι ειχα καθυστερηση στη περιοδο.δεν ειχα ανησυχησει ιδιαιτερα διοτι εχω πολυκιστικες ωοθηκες και εχω σχετικες καθηστερησεις.μου εντοπισε μια κυστη στη αριστερη ωοθηκη περιπου 3 εκ.και μου ειπε να παω αυριο για ενα εγχρωμο υπερηχογραφημα.λετε να ναι τπτ κακο?πριν 7 μηνες δεν ειχα τπτ τωρα μου βγηκε κι αυτο.πανω που θελω να προσπαθησω για παιδακι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ,τι μου θυμησες... Ετσι ειχα και εγω και πηγα σε εναν βλακα γυναικολογο που μου ειπε για χειρουργειο αμεσως!! Στα 22 μου χρονια!!! Μου εβγαλε και το ποσο... 3000 ευρω!!! Ευτυχως ακουσα τη μαμα μου, πηγα σε αλλο γιατρο και με χαπακια μου περασε αμεσως!!!!

Γι αυτο, αν σου πει για χειρουργειο, μη μασησεις, παρε και αλλη γνωμη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

etoile μου ησουν άτυχη που επεσες σε τετοιο γιατρο αλλα δεν ειναι ολοι οι γιατροι εκμεταλλευτες- και οταν λεμε χειρουργειο- δεν εννουμε τομες και ραματα- απορροφηση του υγρου γινεται κ ξεμπερδευεις-

οι γυναικες που εχουν κανει εξωσωματικη γνωριζουν την ωοληψια πως γινεται- ιδια διαδικασία ειναι για την γυναικα που αφαιρει κυστες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σημερα εκανα κι αλλο υπερηχο.το μορφωμα υπαρχει και ειναι συμπαγες μεσα στην ωοθηκη κι οχι πανω.μου ειπε να το αφαιρεσω.εχω στενοχωρηθει πολυ σημερα.εσενα τι υφη ειχε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

γεια σας κοριτσια.ειχε ποτε καμια σας δερμοειδη κυστη?εγω εχω μια που ειναι συμπαγης και δε μπορουν να μου πουν τι ειδους ειναι.ειχε καμια σας παρομοια εμπειρια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

κοριτσια καλη χρονια με υγεια και πολλα μωρα σε οσες το επιθυμουν.οπως εγραψα και παραπανω διαγνωστηκα με μια κυστη την οποθια παρακολουθω για να δω πως εξελλισεται.ηθελα να ρωτησω,αν ειναι ενδομητριωση επηρεαζει τη γονιμοτητα?δε θα μπορω να μεινω εγκυος φυσικα?αν εχετε αντιστοιχες εμπειριες πειτε μου σας παρακαλω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
κοριτσια καλη χρονια με υγεια και πολλα μωρα σε οσες το επιθυμουν.οπως εγραψα και παραπανω διαγνωστηκα με μια κυστη την οποθια παρακολουθω για να δω πως εξελλισεται.ηθελα να ρωτησω,αν ειναι ενδομητριωση επηρεαζει τη γονιμοτητα?δε θα μπορω να μεινω εγκυος φυσικα?αν εχετε αντιστοιχες εμπειριες πειτε μου σας παρακαλω!

Καλημέρα mamina,

εγώ είχα μια κύστη η οποία ήταν ενδομητρίωση

και όπως μου είπε ο γυναικολόγος μου αλλά

και όπως διαπίστωσα επηρεάζει τη γονιμότητα.

Έκανα λαπαροσκόπηση και την αφαίρεσα.

Μακάρι να απορροφηθεί από μόνη της η κύστη

και να μην χρειστείς να μπεις σε διαδικασίες.

Αν θέλεις κάποια άλλη πληροφορία

ευχαρίστως ρώτα με.

φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πως εντοπισες οτι ηταν ενδομητριωση?εμενα δε μπορουν να μου πουν με βεβαιοτητα αν ειναι.εκανα αξονικη και εξετασεις για δεικτες που ηταν πολυ χαμηλοι.εσενα πως σου το διεγνωσαν?εγω ειχα καθυστερηση στη περιοδο και ετσι την εντοπισα και ειχα κανει και τεστ παπ πριν 7 μηνες και δεν ειχε βρεθει τπτ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πως εντοπισες οτι ηταν ενδομητριωση?εμενα δε μπορουν να μου πουν με βεβαιοτητα αν ειναι.εκανα αξονικη και εξετασεις για δεικτες που ηταν πολυ χαμηλοι.εσενα πως σου το διεγνωσαν?εγω ειχα καθυστερηση στη περιοδο και ετσι την εντοπισα και ειχα κανει και τεστ παπ πριν 7 μηνες και δεν ειχε βρεθει τπτ.

Καλημέρα mamina,

το εντοπίσαμε από έναν δείκτη, που ήταν πάνω από το φυσιολογικό

σε συνδυασμό με τον υπέρηχο.

Τι σου προτείνει ο γιατρός σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα ο δεικτης ηταν χαμηλος,εκανα 2 τπερηχα και μια αξονικη.δειχνουν κυστη πυκνου περιεχομενου.δε μπορουν να πουν οτι ειναι ενδομητριωση με βεβαιαοτητα.που πε να περιμενω να δω πως θα εξελιχθει.εσυ εχεις παιδακια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα ο δεικτης ηταν χαμηλος,εκανα 2 τπερηχα και μια αξονικη.δειχνουν κυστη πυκνου περιεχομενου.δε μπορουν να πουν οτι ειναι ενδομητριωση με βεβαιαοτητα.που πε να περιμενω να δω πως θα εξελιχθει.εσυ εχεις παιδακια?

Καλημέρα mamina,

νομίζω ότι αφού ο δείκτης είναι χαμηλός το καλύτερο είναι να περιμένεις,

γιατί η αφαίρεση της κύστης είναι μια ολόκληρη διαδικασία στην οποία

πρέπει να υποβληθείς μόνο αν είναι εντελώς απαραίτητο (από την εμπειρία

μου στο λέω!!!)

Εγώ μετά από αρκετούς μήνες τώρα ξεκίνησα να προσπαθώ για παιδάκι.

Εσύ?Συγγνώμη αν το έχεις ξαναγράψει αλλά δεν έχω διαβάσει την ιστορία σου

Σε φιλώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το ιδιο μου χε πει και ο γιατρος.να περιμενουμε.κι εγω τωρα εχω αρχισει τις προσπαθειες.εχω πολυκιστικες ωοθηκες οποτε δε ξερω ποτε ακριβως εχω ωορηξια μιας και η περιοδος δεν ειναι σταθερη.ειμαι στα 31.για να δουμε τι θα δουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Εγω 29 εβδ & 5 που είχα πάει ήταν με το κεφάλι κάτω αλλά ήταν νωρίς ακόμα  η αλήθεια είναι πως βλέπω εξογκώματα από τον οφαλο και προς τα πανω αλλά δεν ξέρω αν είναι ακόμα με το κεφάλι κάτω και τα εξογκώματα που βλέπω είναι πόδι 🤷‍♀️ 8/7 έχω ραντεβού ξανα εσυ ποτε έχεις επόμενο ραντεβού ; 
    • Αχχ τουλάχιστον εσένα πήρε ο μπεμπάκος! Καλύτερο μου ακούγεται για να δούμε τώρα την Τρίτη μαι εγω 35 μπαίνω είμαστε πολύ κοντά…εσύ κατάλαβες οτι πήρε θέση; Εννοώ νιώθεις κλωτσιές μόνο ψηλά στον θώρακα;;
    • Ναι Ε; Μήπως να ψαχτώ και εγώ για την μπάλα θα τον ρωτήσω τώρα που θα πάω την Τριτή τον γιατρό…άσε το βλέπω και στον ύπνο μου…οτι δεν πήρε θέση αλλά ντάξει τι να κάνουμε όπως έρθουν τα πράγματα 🙃
    • Τώρα η μικρούλα σου κοιμάται;; Αχ αναρωτιέμαι ποτε θα ξανά κοιμηθούμε, όπως παλιά!! Ρωτάω την μαμά μου, από ποτε μπορούμε να κοιμόμαστε εμείς και τα μικρά να βλέπουν παιδικά 😂😂😂 Αν και ο άντρας μου είναι πολύ πρωινός τυπος και τα σκ που δε δουλεύει παίρνει την μικρή και βγαίνουν βόλτες…οπότε από αυτήν την άποψη είμαι καλά.  Και να μην τον βάλεις πάντως δεν έγινε και κάτι… από του χρόνου πιστεύω θα το χαίρονται..φέτος πιο πολύ εμείς χαιρόμαστε!
    • Καλησπέρα κορίτσι μου,εγώ αύριο μπαίνω στην 35η εβδομάδα ο μικρούλης έχει πάρει θέση εδώ και 3 4 εβδομάδες αλλά ο γιατρός μου είπε να μη το δένω και κόμπο γιατί ανά πάσα στιγμή μπορεί να αλλάξει πάλι οπότε μην αγχώνεσαι!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...