Μετάβαση σε περιεχόμενο

άλμα ανάπτυξης;


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια μου και πάλι.

Η σταφιδούλα εδώ και 2 εβδομάδες έχω την αίσθηση ότι θέλει να τρώει περισσότερο και κλαίει πολλές φορές όταν δεν με βλέπει, όταν την παίρνει πχ ο μπαμπάς της να την αλλάξει. Έχει σκάσει μύτη βέβαια κι ένα δοντάκι και ετοιμάζεται και δεύτερο και παιδεύεται το μωρό μου, αλλά είναι και σε άλμα ανάπτυξης; Ό,τι πληροφορία έχετε σχετική θα με βοηθούσε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα μωράκια περνουν αναπτυξιακά αλματα . Επειδη ομως καθε μωρο ειναι ξεχωριστο και διαφορετικό , δεν παιρνουν ολα τα μωρα με την ιδια ένταση τα άλματα .

Στο αναπτυξιακό αλμα τα θηλάζοντα μωρά αυξάνουν την παραγωγή συμφωνα με τις ανάγκες του , ενω τα μωρα που πινουν ξένο γάλα μπορει είτε να αυξήσουν την ποσοτητα φαγητού είτε να την μειωσουν για εκεινη την περιοδο .

Τα αλματα ανάπτυξης σε εβδομάδες :

Η 5η

Η 8η και η 9η

Η 12η

Η 15η -16η-17η-18η-19η (συνεχόμενες με κορύφωση στην 17η)

Η 23 -24-25-26 (με κορύφωση στην 26η)

Η 29-30 (αγχος αποχωρισμού /προσκόλληση)

Η 34-35-36-37 (με κορύφωση στην 36η)

Η 42-43-44-45-46 (με κορύφωση στην 44)

Η 51-52-53-54 (με κορύφωση στην 53)

Η 60-61-62-63-64 ( με κορύφωση μεταξή 61-62)

Η 71-72-73-74-75 (με κορύφωση μεταξύ 72-73)

Στα αλματα ανάπτυξης τα βρεφη παιρνουν μια πολυ εντονη περίοδο που τα αναστατώνει . Ετοιμάζουν τα νεα τους κατορθώματα ( μπουσούλημα , σηκωμα , περπάτημα , ομιλια ) και αυτα τα αναστατωνει , τα κανει να φοβουνται και αναζητουν την γνωριμη αγκαλια της μητέρας . Μονο εκει νιωθουν ασφάλεια και σιγουρια !

Βρηκα αυτο.. νομιζω ειναι αρκετα κατατοπιστικο!!

καλο κουραγιο με τα δοντακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maimoydaki ωραια αυτα που μασ εγραψες!που θα μπορουσα να τα βρω αναλυτικα?

kadath πρεπει να γεννησαμε κοντα γιατι κ το δικο μου μωρακι ειναι 5μηνων κ 10ημερ! 20/5 γεννησα εσυ?

Ακριβωσ τα ιδια περναμε κ εμεις.....εκει που ουτοσ η αλλωσ ετρωγε πολλυ τωρα ζηταει ακομα περισοτερο!!

και ενω μεχρι τωρα ηταν ενα πολυ ησυχο παιδακι που καθοταν μονο του συνεχεια.........τωρα δεν μπορω να κανω ουτε βημα χωρισ να με βλεεπει! εχει εδω κ 10 μερεσ εχει κανει αλαγες απο μονος του σε πολλα πραματα, αλαξε τισ ωρεσ υπνου του,τισ ωρεσ φαγητου,ειναι γκρινιαρης κ εγω νομιζα οτι οφειλοταν στα δοντακια κ πηρα αλοιφουλα για τα ουλα του την εβαλα κ αποδειχτικε οτι τελικα δεν φτεγανε τα δοντακια! ενω μεχρι τωρα τον ειχαμε αγκαλια μονο για να τον ταισουμε τωρα τον εχω κρεμασει πανω μου!τον φοραω κυριολεκτικα! δεν καθετε με τιποτα αλλου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...