Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θελω ιδεες,please!!!!!!!!


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολα τα μελη του φορουμ,θα ηθελα την βοηθεια σας σε κατι..Περιεμενω την Πεμπτη τα κουμπαρια μου θα τους κανω το τραπεζι,θα κανω κουνελακι στο φουρνο (μαλλον με πατατουλες)..Εχω δυο πολυ ωραιες συνταγες,αν εχετε να μου προτεινετε και εσεις καμια συνταγουλα κανενα προβλημα,για σαλατα θα κανω σιγουρα κουνουπιδι(γιατι τους αρεσει πολυ)και χουμους(επειδη αρεσει σε εμενα ;);););) ) και θα κανω και μελιτζανοσαλατα και σπιτικα ψωμακια!Τι λετε?Τι αλλο θα ταιριαζε με το κουνελι?Περιμενω τις απαντησεις σας για να παω αυριο το πρωι για ψωνια :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχει μελι εχει μελι του κουμπαρου το κουνελιιιιιιιιιιιιιιιιι :lol::lol:

καλα να περασετεεεεεε ολα μια χαρα ειναι μπραβο σου

αλλα αααααν θες κανε μπακαλιαρο σκορδαλια...κατι ελαφρυ μωρε!!!χαχαχα

φιλακιαααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν Νενάκι δεν πρόλαβα να σου το πω πριν, ξέρω μια συνταγή για το κουνέλι στο φούρνο με καρυδακι και σκοδρο και μπεσαμελ (κατι σαν σκορδαλια αλλα ελαφρια)...ειναι φανταστικη...αν ενδιαφερεσαι να σου την γραψω αυριο!!

Σε γενικές γραμμές τσιγαρίζεις το κουνέλι στην κατσαρολα για να παρει λιγο και το βράζεις για να μαλακώσει (λιγάκι όμως) και φτιάχνεις την μπεσαμελ με το τριμμένο καρυδάκι και το σκόρδο και σκεπάζεις το κουνέλι και το ψήνεις στον φούρνο...Είναι ΑΠΑΙΧΤΟ αλλά είναι κάπως εξηζητημένο στην γεύση και δεν ξέρω αν θα αρέσει σε όλους! Αν ενδιαφέρεσαι πες μου :D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το κουνουπίδι δε μπορώ να πω ότι μου αρέσει παρά μόνο όταν είναι ωγκρατέν.Θα προτιμούσα το μπρόκολο, βραστό με λεμόνι και λάδι.Τρελαίνομαι.Για το κουνελάκι δεν το έχω φτιάξει στο φούρνο,ούτε το έχω δοκιμάσει.Στιφάδο το έχω μαγειρέψω και ήταν πεντανόστιμο.Γράψε μου τη συνταγή για το φούρνο γιατί πραγματικά έχω περιέργεια για το πώς φτιάχνεται.Και ένα γλυκάκι στο τέλος δεν θα ήταν ασχημη ιδέα. [smilie=occasion15.gif] Ένα εύκολο που μου αρέσει και είναι και γρήγορο ο γνωστός κορμός ή μωσαικό.Μπορείς να φτιάξεις και μους σοκολατα,πάλι κάτι γρήγορο για να μη χάσεις και πολύ ώρα στην κουζίνα.Καλά να περάσετε. :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σας ευχαριστω ολες κοριτσια...Λοιπον samantha ειναι πιο παραδοσιακοι στις γευσεις και δεν νομιζω να τους πολυαρεσει αυτη η παραλλαγη,εγω δεν τρωω κουνελι οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη για το αν θα μαρεσει ή οχι..Georgia στιφαδο το σκεφτηκα αλλα νομιζω θα ειναι λιγο βαρυ για αυτο και μαλλον θα κανω αυτη την συνταγη..Για το γλυκακι πολυ καλη ιδεα και ευκολη το μωσαικο θα το κανω..Οσο για το κουνουπιδι τελικα θα καταληξω μαλλον στο μπροκολο γιατι και εμενα μαρεσει περισσοτερο...Κοριτσια ευχαριστω παρα πολυ και παλι,η συνταγη ειναι η εξης:

700 μλ κόκκινο κρασί

5 φύλλα δάφνης

6 κσ ελαιόλαδο

2 κρεμμύδια ροδελες

3 σκελιδες ψιλοκομμενο σκόρδο

4 τομάτες ψιλοκομμένες

ρίγανη

αλάτι πιπέρι

Μαριναρουμε στο ψυγείο για 10 ώρες το κουνελι σε μαρινατα που εχουμε κανει με το κρασι αλατι πιπερι και δαφνη μετα ψιλοκοβουμε το κουνέλι και το τσιγαρίζουμε μέχρι να χρυσαφίσει.Μετα το βαζουμε σε μια γαστρα ή πηλινο.

μετα τσιγαριζουμε το κρεμμυδι μεχρι να ροδισει βαζουμε και το σκοδο και τα φηνουμε για λιγο και βαζουμε τη ντοματα μας τη ριγανη και τη μαρινατα μας,το αφηνουμε για κανενα 5λεπτο και μετα ριχνουμε τη σαλτσουλα στο κουνελακι το σκεπαζουμε και το ψηνουμε για 1,30 ωριτσα περιπου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις στην κεφαλονια το κουνελι το μαριναρουμε σε ξυδι και λεμονι ολη νυχτα για να φυγει η νεκρα ;););) μετα το τηγανιζουμε και το κανουμε σαλτσα στην κατσαρολλα με πολυ σκορδο ,λιγα κρεμυδακια στιφαδου ,ενα φυλο δαφνη και ελαχιστη κανελα... αλατοπιπερο κατα βουληση και θα με θυμηθεις :D:D:D:D

παντα με πατατες τηγανιτες και σαλατα :mrgreen: το λαχανο παει ωραια :P:P:P

αυριο σιγουρα καποια θα το φτιαχνει μια και ειναι του αγιου .... :idea:

υγ....εννοειται και ντοματουλα φρεσκια τριμενη :P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον κοριτσια εκανα το μωσαικο εγινε μουρλια εφαγα ηδη 2 κομματια... :oops::oops::oops::oops: η μελιτζανοσαλατα εγινε επισης πολυ ωραια,αλλα το χουμους δεν το πετυχα δεν εγινε τελειως σαν κρεμα και μου επεσα παραπανω λεμονακι... :oops: Ελπιζω το κουνελακι να γινει ωραιο.. :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και μένα μου αρέσει πολύ το μωσαικό και όταν το φτιάχνω δεν κρατιέμαι.Θα μπορούσα να το φάω όλο. :lol: Απο σαλάτες, οι καλύτερες νομίζω ότι είναι πατατοσαλάτα και παντζαροσαλάτα.Μόνο που στην παντζαροσαλάτα δε βάζω μαγιονέζα γιατί γίνεται βαριά,οπότε βάζω γιαούρτι στραγγιστό.Επίσης κάτι άλλο που έφτιαξα τελευταία είναι μια συνταγή με μανιτάρια,τρελαίνομαι και για αυτά. Είναι πολύ απλή και πολύ νόστιμη αν σου αρέσουν βέβαια τα μανιτάρια. Καλή επιτυχία στο κουνελάκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μανιταριαααααααααααααααααααααααααααααααααα :x:x:x:x:x ειπες τι μαγικη λεξη η μονη συνταγη που εχω κανει ειναι γεμιστα με κρεμα γαλακτος και μπεικον κασερι στο φουρνο,αν εχεις καμια καλη στειλε την,να σου πω εχω φαει σε ενα μαγαζι(λιβανεζικο εκει που εφαγα και το χουμους)κατι σαν παντζαροσαλτα αλλα δεν συγκρατησα το ονομα,ηταν λεπτοκομμενη ειχε καρυδι νομιζω και γιαουρτι και ξινομηλο την ψαχω τοσο καιρο και δεν ξερω πως λεγεται,οποτε εσυ που τρως παντζαρι μηπως εχει πεσει στην αντιλιψη σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μολις εκανα την μαρινατα αλλα με παραλλαγες δεν εβαλα ντοματα και ριγανη και εβαλα δεντρολιβανο και λιγο μπαχαρι και 1 κ.σ ξυδι,βεβαια σπαστικα λιγο γιατι αυτος που μου το εφερε δεν το ειχε τελειως καθαρισμενο και αναγκαστικα να βγαλω εγω τα εντοσθια που αφησε και δεν τα μπορω καθολου αυτα,αλλα κατα τα αλλα ολα καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω και με το καλο να ερθει κι ο δικος σου :D:D:D:D

θα δεις οτι ειναι ιδιαιτερη η σχεση που εχει η μανα με το γιο [smilie=love4.gif][smilie=love4.gif]

και στο λεει καποια που παντα φανταζοταν οτι θα κανε κοριτσι [smilie=angel13.gif]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και μένα μου αρέσει πολύ το μωσαικό και όταν το φτιάχνω δεν κρατιέμαι.Θα μπορούσα να το φάω όλο. :lol: Απο σαλάτες, οι καλύτερες νομίζω ότι είναι πατατοσαλάτα και παντζαροσαλάτα.Μόνο που στην παντζαροσαλάτα δε βάζω μαγιονέζα γιατί γίνεται βαριά,οπότε βάζω γιαούρτι στραγγιστό.Επίσης κάτι άλλο που έφτιαξα τελευταία είναι μια συνταγή με μανιτάρια,τρελαίνομαι και για αυτά. Είναι πολύ απλή και πολύ νόστιμη αν σου αρέσουν βέβαια τα μανιτάρια. Καλή επιτυχία στο κουνελάκι.

γεωργια μπορεις σε παρακαλω πολυ να μου πεις την συνταγη για την πατζαροσαλατα με γιαουρτι?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑΤΖΑΡΟΣΑΛΑΤΑ ΜΕ ΓΙΑΟΥΡΤΙ

ΥΛΙΚΑ

* 750 γρ. γιαούρτι στραγγιστό

* 900 γρ. παντζάρια

* ελαιόλαδο

* βαλσάμικο ξίδι (εγώ βάζω λεμόνι γιατί μου αρεσει πιο πολυ)

* αλάτι

* ψιλοκομμένα καρύδια

*1 φλυτζάνι του τσαγιού ξινόμηλα τριμμένα

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Καθαρίζουμε τα παντζάρια χωρίζουμε τους βολβούς από τα φύλλα και τα βλαστάρια και τα βράζουμε. Αφού βράσουν κόβουμε τους βολβούς σε μικρά κομμάτια.Μπορούμε και να τα περάσουμε στον τρίφτη.Πλένουμε τα ξινόμηλα,τα καθαρίζουμε και τα περνάμε από τον τρίφτη.

Σε ένα μπολ ρίχνουμε τα παντζάρια το γιαούρτι, όλα τα άλλα υλικά και ανακατεύουμε καλά ωσότου να ομογενοποιηθούν όλα μαζί και γίνουν σαν παχύρευστη αλοιφή.

(Λάδι , αλάτι, ξύδι και καρύδια βάζουμε τόσα όσο να προσαρμόσουμε την σαλάτα στη γεύση μας )

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΗ ,ΝΟΣΤΙΜΗ ΚΑΙ ΟΡΕΚΤΙΚΗ. :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
    • Ναι εγω τόσο έδωσα την τελευταία φορά αφού παίρνει 50 ευρώ επίσκεψη + 50 για το παπ 🤷‍♀️  Εσυ 40 ευρω πληρώνεις σε ιδιώτη γιατρό Αθήνα ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...