Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τι ειναι η Δομπερεδονη?


Recommended Posts

ξερει καποια μανουλα να μου πει τι ειναι η δομπερεδονη? πως το περνεις? ειναι χαπι? ειναι υγρο? στο χορηγη ποιος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γλυκια μου κατερινα η δομπεριδονη ειναι σκευασμα(χαπι νομιζω)το οποιο βοηθαει στην παραγωγη γαλακτος..Χορηγειται με συσταση γιατρου και ειναι σχετικα ισχυρο και θελει προσοχη γιατι μπορει να σου ερθει αποτομα το γαλατακι,εχω διαβασει και καπου αλλου οτι θελεις να κανεις επαναγαλακτισμο,αν δεν κανω λαθος?Ευχομαι να τα καταφερεις,και να χαιρεσαι το μωρακι σου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω πολυ νενα μου!! :) ναι προσπαθω και θελω να μαθαινω οτι εχει σχεση με επαναγαλακτισμο...αυτο στο γραφει ποιος? παιδιατρος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νομιζω μπορει και παιδιατρος,αν θελεις περνα απο ενα φαρμακειο να ρωτησεις για να μην ταλαιπωρησε,μηπως μπορεις να το αγορασεις και χωρις συνταγογραφηση ή τουλαχιστον να σου πει σε τι γιατρο να απευθυνθεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νομιζω μπορει και παιδιατρος,αν θελεις περνα απο ενα φαρμακειο να ρωτησεις για να μην ταλαιπωρησε,μηπως μπορεις να το αγορασεις και χωρις συνταγογραφηση ή τουλαχιστον να σου πει σε τι γιατρο να απευθυνθεις...
εχεις δοκιμασει κατι αλλο οπως τριγωνελλα ή μαγια μπυρας που ειναι πιο ''ελαφρια''?
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχεις δοκιμασει κατι αλλο οπως τριγωνελλα ή μαγια μπυρας που ειναι πιο ''ελαφρια''?

Ναι μαγια μπυρας περνω ...απλα θελω και κατι ποιο γρηγορο για να σταματησω ποιο γρηγορα την σκονη γιαυτο ρωταω..εαν μπορω να παρω και τιποτα αλλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απο τη μια καλα κανεις και βιαζεσαι αλλα απο την αλλη προσεξε μην σου γυρισει μπουμεραγκ ολο αυτο και σου ερθει πολυ γαλατακι..Αν θες εχω το τηλ του συνδεσμου θηλασμου ελλαδας,μια φιλη μου εχει βοηθηθει παρα πολυ και πολλες κοπελες που ξερω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τη domperidone πρεπει να στην συνταγογραφήσει γιατρός ή συμβουλος θηλασμου . Δεν γινετε να παρεις απο μονη σου αυθαίρετα .

Εκτος απο τη μαγιά (ποση παιρνεις?) εχεις δοκιμάσει fenugreek , τριγωνέλα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λαλα μου το ξερω οτι πρεπει να στην γραψει γιατρος...ποιος γιατρος? παιδιατρος? ρωτησα σε φαρμακειο να μου πουν και δεν ηξεραν καν τι ειναι :P ειναι υγρο η χαπι?? μονο μαγια μπυρας περνω 7 το πρωι 7 το μεσημερι και 7 το βραδυ....ειδα λιγη διαφορα η αληθεια αλλα ρωταω αν εχει κατι ποιο αμεσο!! το θηλαστρο θα το κρατησω και τον αλλο μηνα αλλα θελω να τελιωνω με την σκονη!!!!! ειμαι και ανυπομονη βλεπεις...θελω το μωρακι να πινει μονο δικο μου γαλα!!! την βαζω συνεχεια στο στηθος! κανω και τις αντλησεις....αααα και μια ερωτηση Λαλα...οταν θηλαζει η μικρη βγαινει ποιο πολυ γαλα απο οτι στο θηλαστρο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατερινουλα πολυ ανυπομονη εισαι!

ολα θα γινουν με λιγη υπομονη!

οπως εχουμ ξαναπει αν τηρεις το πρωτοκολλο αντλησεων σε λιγοτεροα πο μηνα θα χεις δει αποτελεσματα!

αλλα να το τηρεις!

μην βιαζεσαι.....θελουμε αποτελεσματα χωρις αλλα προβληματα!

μαγικα δεν γινονται....βαζε το μωρο στο στηθος....!

το θεμα δεν ειναι να επαναφερεις απλα την γαλουχια αλλα να μην υπαρξουνπροβληματ που ισως δεν μπορεις να τα διαχειριστεις καθως και να διατηρησεις την γαλουχια!

η ποσοτητα που βγαζεις με το θηλαστρο δεν ειναι ενδειξη για το ποσο γαλα παραγεις....υπαρχουν μαμαδες που θηλαζουν πολυ καιρο και με το θηλαστρο καταφερνουν να βγαλουν ελαχιστη ποσοτητα!

στα παιδια που θηλαζουν η μονη ενδειξη αν τρεφονται επαρκως ειναι οι βρεγμενες πανες!

υπομονη ...ολα θα γινουν!

οσο για την συμπεριφορα του μωρο....ειναι η συμπεριφορα ολων των νεογεννητων....

9 μηνες βρισκοταν στην κοιλια της μαμας ...στην απολυτη ηρεμια....ασφαλες....ξαφνικα βρεθηκε σε ενα περιβαλλον αγνωστο για αυτο....πολλα ερεθισματα!

ηρεμια οχι αγχος , πολλες αγκαλιτσες και θηλασμος!

οσο για τη ΓΟΠ στη αρχη εχεουν ολα τα μωρακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει η κουλιτσα σου!

εχεις δοκιμασει fenugreek που σου ειπε η lala?? επισης ξερω για τις ταμπλετες μαγιας οτι πρεπει να παιρνεις 4 φορες την ημερα απο 10 ταμπλετες,συνολο 40 ημερησιως δηλαδη εσυ απ οτι καταλαβα παιρνεις περιπου τις μισες.

εγω θηλαζω σχεδον 9 μηνες κ με το θηλαστρο δεν εχω καταφερει ποτε μα ποτε να βγαλω πανω απο 50-60ml.δεν ειναι ενδειξη το ποσο γαλα εχεις βεση του θηλαστρου γι αυτο στο αναφερω.

καη επιτυχια στην προσπαθεια σου! κανε υπομονη κ θα δεις που ολα θα πανε καλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

40?????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! εγω με το ζορι πινω της 21!!!! οταν ομως θηλαζει και μετα ρευεται και μετα πινει μονο 20-30μλ απο το μπιμπερο (που συνηθως πινει 80-100μλ) σημαινει οτι χορτασε με το δικο μου ετσι δεν ειναι??? η καποτε το πρωι που θηλαζει ξαπλωμενη μετα κοιμαται...να την δινω και το μπουκαλι ετσι κ αλλιως??? εγω βγαζω 50μλ στη βραδυνη αντληση και 50μλ στην πρωινη....της υπολοιπες ωρες βγαζω 20...30....και καποτε 40 και νευριαζα κιολας που εβγαζα τοσο λιγο!!! τα βαζω ομως στο ψυγειο και τα ενωνω μετα και τρωει πληρες γευμα απο μπιμπερο με το γαλατακι της μαμας!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kατερινα μου αυτο που σου λεω το γραφει στο βιβλιο της Πατσουρου,στον 2ο τομο. κ εμενα μου φαινονται πολλα αλλα ετσι γραφει...αν βρω χρονο θα ψαξω να σου βρω ακριβως το κειμενο κ θα στο γραψω.

αν τρωει μονο 20 30 ειναι μια χαρα..ισως κ μα μην χρειαζεται να της τα δωσεις κ καθολου.

αστην να ειναι συνεχεια στο στηθος αυτο πιστευω εγω οτι ειναι το πιο σωστο αν κανω λαθος καποια πιο εμπειρη ας με διορθωσει.

κανε τις αντλησεις σου κανονικα κ συνεχεια το μωρο στο στηθος,μην φοβασαι αν θηλαζει ατελειωτα..εμενα θηλαζε μεχρι 3 μηνων 18 ωρες την ημερα..προφανως δεν ειχα πολυ γαλα στην αρχη...ακομα μεχρι σημερα θηλαζει κανονικοτατα ανα μια ωρα..κ λογικα ετσι θα μας παει για πολυυυυ ακομα!!

μακαρι να πανε ολα καλα αν κ ειμαι σιγουρη οτι αφου το θελεις τοσο πολυ θα τα καταφερεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kατερινα μου αυτο που σου λεω το γραφει στο βιβλιο της Πατσουρου,στον 2ο τομο. κ εμενα μου φαινονται πολλα αλλα ετσι γραφει...αν βρω χρονο θα ψαξω να σου βρω ακριβως το κειμενο κ θα στο γραψω.

αν τρωει μονο 20 30 ειναι μια χαρα..ισως κ μα μην χρειαζεται να της τα δωσεις κ καθολου.

αστην να ειναι συνεχεια στο στηθος αυτο πιστευω εγω οτι ειναι το πιο σωστο αν κανω λαθος καποια πιο εμπειρη ας με διορθωσει.

κανε τις αντλησεις σου κανονικα κ συνεχεια το μωρο στο στηθος,μην φοβασαι αν θηλαζει ατελειωτα..εμενα θηλαζε μεχρι 3 μηνων 18 ωρες την ημερα..προφανως δεν ειχα πολυ γαλα στην αρχη...ακομα μεχρι σημερα θηλαζει κανονικοτατα ανα μια ωρα..κ λογικα ετσι θα μας παει για πολυυυυ ακομα!!

μακαρι να πανε ολα καλα αν κ ειμαι σιγουρη οτι αφου το θελεις τοσο πολυ θα τα καταφερεις!

φιρφιρικος η πατσουτου ειναι αυτη που εχει το βιβλιο θηλασμος μια υπεροχη σχεση???????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν ειναι αυτο της Αννας πατσουρου το θελω πααααρα πολυ αλλα κανει και 28 ευρω τα οποια δεν διαθετω :( πρεπει να ειναι τελειο βιβλιο!!!!! μου ειπε σημερα η μικροβιολογος να το παρω και οτι θα με βοηθησει και αυτο παρα πολυ....τυχερη εισαι αν το εχεις :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινα μου ναι αυτη ειναι η Πατσουρου η παιδιατρος κ συμβουλος θηλασμου κ εχει γραψει 2 πολυ ωραια βιβλια. οντως ειναι ακριβα....ειναι τελεια ομως! αξιζουν τα λεφτα τους,εγω πηρα το ενα πριν γεννησω κ το αλλο αρκετο καιρο αφου γεννησα γιατι κ εμας δεν μας περισευουν...

πως τα πας με το λουλουδι σου??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τωρα πραγματικα δεν μπορω να το παρω... :roll: θα ψαξω αν το εχει καμια να μου το δωσει να το διαβασω...την μια τα παμε καλα την αλλη οχι...την μια θηλαζει ολη μερα την αλλη με τιποτα!!!!χθες θηλαζε οοολη μερα και το βραδυ οχι...σημερα το πρωι με τιποτα μετα απο 2 ωρες 20 λεπτα....κουραστηκα αλλα συνεχιζω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλη δυναμη κοριτσι μου..δεν ειναι παντα ευκολος ο θηλασμος! ειναι μοναδικος ανεκτιμητος με χιλια δυο καλα για τα λουλουδια μας αλλα μπορει να ειναι πολυ κουραστικος αναλογα το παιδακι...να εχεις υπομονη κ θα ανταμειφθεις στο τελος με ενα μοναδικο φαφουτικο χαμογελακι με την θηλη στο στομα! :x

να ρωτας οτι θελεις κ τα κοριτσια που ειναι πιο εμπειρα αλλα κ εγω αν μπορω θα σου λεμε! οσο για το βιβλιο μακαρι να ειμασταν κοντα να στο δανειζα εγω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...