Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΟΔΗΓΗΣΗ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ?


Recommended Posts

Γεια σας και πάλι! Ξέρω ότι ανοίγω συνέχεια θέματα αλλά με βοηθάνε πάρα πολύ οι απαντήσεις σας :):)

Λοιπόν, αυτή τη φορά θα ήθελα να σας ρωτήσω για το αν οδηγείτε κανονικά κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης σας και εάν όχι, πότε σταματήσατε...

Εγώ σταμάτησα να οδηγώ γιατί μένω στην Αθήνα και καθημερινά περνάω από λεωφόρους και δρόμους που γινεται ΤΗΣ ΤΡΕΛΗΣ και ο καθένας 'χωνεται' όπως μπορεί...Δεν ξέρω με άγχωναν πολύ....

Εχω ξεκινήσει να παίρνω ταξί...αλλά και πάλι ορισμένοι ταξιτζήδες περνάνε τις λακούβες και τα σαμαράκια λες και κάνουν αγώνες δρόμου...Και πραγματικά φοβάμαι πολύ...Υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι κακό εάν πέσουμε σε καμια μεγάλη λακούβα (πχ αποκόληση ή κάτι ακόμη χειρότερο...) ή πχ εάν τρακάρουμε? Πραγματικά έχω βαρεθεί να εξηγώ στον καθένα ότι είμαι έγκυος και πρέπει αν προσέχει γιατί 9 στους 10 που το λέω...δεν το καταλαβαίνουν και κάνουν του κεφαλιού τους...Ειλικρινά ορισμένοι οδηγούν λες και είναι πιλότοι σε διάδρομο απογείωσης!!!

Επίσης με το θέμα ζώνης τι κάνετε??Φοράτε κανονικά? (πχ αν είστε συνοδηγοί).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αντι να κανεις καθε φορα νεα ποστ με ρωτησεις...κανε 1 που να λεει ΑΠΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΣΑΜΑΝΘΑΣ!!!!

:lol::lol::lol::lol::lol:

φιλη μου εγκυος εν φορουσε ζωνη....της το ειχε απαγορευσει ο ντοκτορ...η νυφη μου οδηγουσε μεχρι τον 9ο!!!! ΠΙΣΤΕΥΩ σε βοηθησα σαμανθακι!!!!! :lol::lol::lol:

ε σου χρωστουσα επισκεψη σε δικο σου ποστ....χαχαχα

φιλιαααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πραγματι! Θα ανοιξω και δικό μου φόρουμ στο τέλος :lol::lol::lol:

Τι να κάνω η κακομοίρα που οι ανεπρόκοπες οι φίλες μου όλο στα κλαμπ και τα μπαρ είναι και ούτε που σκέφτονται για παιδάκια και γαμους κλπ και δεν έχω ποιον να ρωτήσω...δεν το έχω ανακοινώσει και ΑΚΟΜΑ...ναι ΑΚΟΜΑ καλά άκουσες!!!!

τώρα λέω να το ανακοινώσω στον 5ο μήνα...(σε 2 εβδομάδες) και αυτό ΑΝ φαίνεται ...και ο άντρας μου λέει ότι έτσι θα το παω μέχρι το τέλος!! Θα το μεταθέτω για τον επόμενο κάθε φορά!! :lol::lol::lol:

Για να σε δούμε και εσένα λίαν συντόμως τι απορρίες θα έχεις !!! Η θα σου τις έχω λυσει ΟΛΕΣ με το ποστ μου ε?? ε??? ε???? :lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπα θα χω τις δικες μου αποριες δεν εχω αναγκη τις δικες σου!!!! :lol::lol:

εγω ΑΝ μεινω ποτε ....θα το μαθει αμεσως (με το κατουρημενο τεστ στο χερι δηλ...τοσο αμεσως) μεχρι και ο ΔΗΜΑΡΧΟΣ και το ΔΣ του!!!!!! :D:D:D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχα...ελεγα θα πεις ΜΕΤΑ σου πηρε τα κλειδια ο μπεμπης!!!!!

χαχαχχα

σαμανθα...ελα το καλυψαμε αυτο το θεμα...βαλε μας αλλο πιο δυσκολο!!!!! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bikxar καλά σου έκανε :lol::lol: ο γιατρός τι σου έλεγε?? Να οδηγείς ή όχι??

Κάτσε βρε Ζαχα!!! Θέλουμε και άλλες απαντήσεις, να κάνουμε έρευνα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω σταματησα γιατι με επιασε φοβία. Ειμαι πολυ συγκρατημένη και φοβάμαι να βγω στους δρομους!

Δεν μ'αφηνει και ο χαζμπαντ..αυτα! Αλλα το μωρο ειναι πολυ καλα προστατευμένο, οι λακουβες δεν πειραζουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι εγώ οδηγούσα μέχρι που γέννησα. Για την ακρίβεια μόλις σταμάτησα την δουλειά,μετά από μια εβδομάδα γέννησα.

Δεν μου είχε πει κάτι αρνητικό ο γιατρός, απλά να προσέχω και να φοράω πάντα την ζώνη μου (αν και άλλοι δεν το επιτρέπουν).

Και τίποτα απολύτως δεν μου είχε συμβεί, παρόλο που με χτύπησαν με άλλο αυτοκίνητο από πίσω. Το τράνταγμα ήταν δυνατό, αλλά για καλή μου τύχη τίποτα δεν έπαθα-έπαθε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι αυτό με έχει μπερδέψει εμένα, το ότι κάποιοι γιατροί επιτρέπουν την οδήγηση και την ζώνη ενώ άλλοι όχι...

Όσο για τις λακούβες...διάβασα ότι ναι μεν είναι προστατευμένο το μωράκι αλλά μπορεί να γίνει ζημιά...

Εμένα κάθε φορά που μπαίνω σε ξένο αυτοκίνητο (εκτός του άντρα μου) με πιάνει η ψυχή μου... :?:?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Samantha egw den odigw alla otan mpenw se autokinito foraw panta zonh, iparxoun kati idikes pou mporeis na peraseis sthn kanonikh zonh kai kathete panta kato apo thn kilia. Oso gia tis lakouves den nomizw na iparxei kindinos, egw se authn thn eggumosunh exw savourdistei 2 fores kai otan piga ston giatro mou eipe pos polu spania pathenei kati to mwro giati einai kala prostatevmeno mesa ston sako tou.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά υπάρχουν γιατροί που συνιστούν να μη φοράς ζώνη? :shock::shock::shock:

Δεν είμαστε καλά...

Ζώνη απαραίτητα! Όταν μεγαλώσει η κοιλίτσα τη βάζουμε από κάτω.

Κι εγώ οδηγούσα μια χαρά μέχρι να γεννήσω. Κανένα πρόβλημα. Εξαρτάται και πως νιώθεις.

Με το καλό το μωράκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχα...ελεγα θα πεις ΜΕΤΑ σου πηρε τα κλειδια ο μπεμπης!!!!!

χαχαχχα

σαμανθα...ελα το καλυψαμε αυτο το θεμα...βαλε μας αλλο πιο δυσκολο!!!!! :lol:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

σαμανθα ο γιατρος μου δεν ειχε κανενα προβλημα προσεχτικα μου ειπε...να σου πω την αληθεια σε αγωνα δεν με αφησε να οδηγησω :lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ όταν έμεινα έγκυος φοβόμουν λίγο να οδηγήσω. Οδηγούσε ο άντρας μου, κι εγώ οδήγησα ελάχιστες φορές (τον ενάμιση μήνα που ήμουν έγκυος). Πρόσεχε αφάνταστα, στα σαμαράκια πήγαινε να του σβήσει το αυτοκίνητο, τόσο αργά πήγαινε, επειδή μια φίλη του έχασε το μωρό από σαμαράκι, αλλά στην αρχή της εγκυμοσύνης, πρώτο μήνα. Μετά δεν έχεις φόβο, αλλά σίγουρα είναι καλύτερο να προσέχεις.

Ζώνη εννοείται ότι πρέπει οπωσδήποτε να φοράς, κάτω απ' την κοιλιά.

Όσο για την οδήγηση, ο γιατρός μου θυμάμαι την επέτρεπε μέχρι ένα σημείο, αλλά δε θυμάμαι πιο, αφού δε χρειάστηκε να μάθω. Μετά το φυλλάδιο που μου έδωσε, έλεγε, ότι η εγκυμονούσα πρέπει να κάθεται στο πίσω κάθισμα και να φοράει πάντα ζώνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν σκεφτομαστε ετσι τοτε κ αν περπαταμε μπορει να σκονταψουμε κ να πεσουμε.... :lol: νομιζω πως οι υπερβολες δεν βοηθανε.εννοειται οτι πρεπει να προσεχουμε καποια βασικα αλλα μεχρι ενα σημειο.εγω μεχρι τον 9ο δουλευα κ πηγαινοερχομουν με το αυτοκινητο μονη μου.ο αντρας μου ελεγε οτι θα γεννησω στο αμαξι :lol: πηρα ολο το μηνα κ 15μερες πριν γεννησω σταματησα τη δουλεια.στο αυτοκινητο ανεβαινα μεχρι κ που γεννησα.θελει προσοχη αλλα οχι κ υπερβολες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια, αναφορικα για τις λακουβες συμφωνα με το γυναικολογο μου ειναι καλο να αποφευγονται μονο στις πολυ αρχες και αν υπαρχει προβλημα αποκολλησης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

samanthaki νομίζω κάπου το είχαμε συζητήσει ξάνα οι δυό μας..Λοιπόν εμένα ο γιατρός μου,μου είπε καλύτερα να μπαίνω σε αεροπλάνο παρά να οδηγώ! :shock: Φαίνεται θα με έχει δεί που πηγαίνω σαν το Σουμάχερ γι'αυτό το λέει! :lol::lol: Μέχρι στιγμής οδηγώ κανονικά αλλα χωρίς ζώνη(έτσι μου έλεγε ο παλιός μου γιατρός) γιατί σε περίπτωση ατυχήματος (χτύπα ξύλο) η ζώνη εκεί χαμηλά που είναι ακόμα κ το μωρό θα το πιέσει πολύ κ θα έχουμε άλλα..Τι να πείς τώρα!Ο καθένας κάνει ότι καταλαβαίνει!Πάντως στο κέντρο στην Αθήνα γίνεται της "ΜΠΙΠ"!! Δεν είναι για πολλά πολλά..μόνο τις απαραίτητες μετακινήσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

samantha εγω και στις τρεις μου εγκυμοσυνες οδηγουσα μεχρι το τελος,βεβαια οταν μπηκα στον μηνα μου εκανα μονο κοντινες διαδρομες και παντα φορουσα ζωνηνα προσεχεις και με το καλο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μέχρι στιγμής οδηγώ κανονικά αλλα χωρίς ζώνη(έτσι μου έλεγε ο παλιός μου γιατρός) γιατί σε περίπτωση ατυχήματος (χτύπα ξύλο) η ζώνη εκεί χαμηλά που είναι ακόμα κ το μωρό θα το πιέσει πολύ κ θα έχουμε άλλα..

:shock::shock::shock::shock::shock::shock:

To ενδεχόμενο (εφόσον δεν φοράς ζώνη) να πετάξεις έξω από το αυτοκίνητο δεν το έχει σκεφτεί;;;;;;;

Ή τέλοσπάντων πως σίγουρα θα τραυματιστείς;;;

Δηλαδή θεωρεί πως αν φοράς ζώνη μπορεί να χαθεί ένα έμβρυο και αν δεν φοράς να σωθεί ενώ μπορεί να έχεις πάθει τα χίλια μύρια;;;;

Συγνώμη αλλά δεν υπάρχει μεγαλύτερη ανοησία από αυτήν.

Μην το παίρνεις προσωπικά. Δεν έχω κάτι μαζί σου απλά μένω έκπληκτη ακούγοντας τέτοιες οδηγίες από επιστήμονα άνθρωπο.

Ζώνη φοράμε ΠΑΝΤΑ μέσα στο αυτοκίνητο σε ΟΠΟΙΑ θέση και αν καθόμαστε είτε είμαστε έγκυες είτε όχι. Υπάρχουν επίσης ειδικές ζώνες που χρησιμοποιούνται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης για να μην νιώθει δυσφορία η μανούλα από την πίεση στην κοιλία. Έχω μια τέτοια που μου τη χάρισε μια φίλη και νομίζω οτι την έχει πάρει από τα Μothercare.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα και απο μενα!!! τι να πω εχω μεινει εκπληκτη οτν διαβαζω πως υπαρχει γιατρος που λεει οχι στη ζωνη....... συγνωμη αλλα μετα απο αυτο του εχεις εμπιστοσυνη για την γεννα? η ζωνη σωζει ΖΩΕΣ!!! Το μωρο και η μαμα θα παθουν πολυ περισσοτερα πραγματα απο μια απλη πιεση στην κοιλια!!

εμενα ο γιατρος μου μου ειπε οτι αν δεν φοραω ζωνη δεν θα χρειαστω τον αεροσακο γιατι το παιδι θα εχει γινει κρεατοσακος.......... παναγια μου :-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν εγώ το αποφάσισα...όταν μπω στον 5ο μήνα (και κάτι..) θα αρχίσω να οδηγω πάλι πιο κοντινές αποστάσεις....

Πάντως αυτό με τις ζώνες το έχω διαβάσει και αλλού...ότι δηλαδή άλλοι γιατροί λένε φόρα ενώ άλλοι μην φοράς με την προυπόθεση όμως (που είναι αυτονόητη φαντάζομαι) να είναι πολύ μικρή η ταχύτητα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΑ ΟΔΗΓΟΣ, ΜΟΝΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΩ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ. ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΟΔΗΓΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ. ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ ΠΑΛΙ. ΑΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγνώμη αλλά όποιος συμβουλεύει μια έγκυο να μη φορά ζώνη είναι τουλάχιστον εγκληματίας! Δεν υπάρχει μικρή ταχύτητα ή μικρή απόσταση. Αν ο άλλος σου έρθει από απέναντι; Κορίτσια ΠΑΝΤΑ ΖΩΝΗ!!!! Εγώ και στο μαιευτήριο που πήγα για να γεννήσω που είναι 20 λεπτά από το σπίτι μου φόραγα ζώνη. Και δεν έπαθα τίποτα. Φυσικά θα οδηγείτε με προσοχή. Η αλήθεια είναι ότι προς το τέλος κι εγώ απέφευγα τις μετακινήσεις και με πήγαιναν ή οι γονείς μου, ή τα πεθερικά μου ή ο άντρας μου στη δουλειά. Κυρίως όμως επειδή με είχαν τρελλάνει οι ορμόνες και έβριζα σαν νταλικέρης όταν οδηγούσα!! :lol:

Αλλά από ταξί που οδηγούν έτσι κι αλλιώς σαν τρελλοί, καλύτερα να οδηγείτε εσείς αν δεν βρίσκεται κάποιον δικό σας. Και υπάρχουν και οι ειδικές ζώνες για εγκύους. :x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pepita έχεις δίκιο για τα ταξί...είναι πολύ επικίνδυνα...

όσο για τις μικρές αποστάσεις και τις χαμηλές ταχύτητες...ε όπως και να το κάνουμε δεν είναι ίδιο να οδηγεί κάποιος με 30 χλμ και το ίδιο να οδηγεί με 100...

maria μην ανησυχεις! δεν θα το ξεχάσεις...είναι σαν το ποδήλατο και το....σεξ :lol::lol: (για όσες το έχουν κομμένο στην εγκυμοσύνη χιχι)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...