Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΣΘΕΝΙΑ-ΚΡΥΩΜΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια,

θέλω να σας ρωτήσω εάν καμιά από εσάς έχεις αρρωστήσει κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης και αν ήταν κάτι 'επικινδυνο' ή όχι?

Εγώ από το 'πουθενά' απο χθες έχω ρίγη (όχι συγκινησης :D:D ) και δέκατα και ευτυχώς δεν με πονάει ο λαιμός μου αλλά δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί...

Άσχετα όμως από αυτό, τώρα που έρχεται ο χειμώνας νοιώθω πιο επιρρεπής στα κρυώματα και τις ιώσεις...Τις προηγούμενες χρονιές αρρώσταινα πολύ σπάνια αλλά έκανα και άλλου είδους ζωή, γυμναζόμουν πολύ, έπινα χυμούς και έτρωγα θρεπτικά αλλά τώρα παρότι έχω μπει στον 4ο μήνα, έχω αναγούλες και δεν μπορώ να φάω...και νιώθω πολύ αδύναμη και δεν θεωρώ ότι είμαι εξασφαλισμένη απέναντι στα κρυώματα...

Εσείς όταν (εάν) αρρωσταίνατε παίρνατε τον γιατρό σας τηλέφωνο??

Ευχαριστώ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το επαναφέρω μήπως και είναι καμια κοπέλα μέσα τώρα που να έχει κρυώσει κατά την εγκυμοσύνη!!!

καλεεεε απαντήστε μου πριν γίνω καλα!! :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολλες κοπελες κολλησαν γριπουλες τωρα που ειναι εγκυες,το θεμα ειναι να μην ανεβασεις πολυ πυρετο!!!αλλα και παλι ο γιατρος σου σου δινει την καταληλη αγωγη!!!

και βεβαια να περνεις τον γιατρο σου οταν αρωσταινεις!!!

θα σου δωσει και βιταμινες που θα βοηθησουν αν δεν περνεις ηδη!!!

περαστικουλια και μην ανυσηχεις,οσο εχεις στρες και ανυσηχιες τοσο αποδυναμωνεις το ανοσοποιητικο σου!!!να εισαι ηρεμη ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

samantha στις δυο μου εγκυμοσηνες ειχα και εγω αρπαξει απο ενα κρυωματακι αλλα δεν ειχα πυρετο μονο βηχα και συναχι,ειχα παει σε παθολογο γιατι με ζοριζε πολυ ο βηχας και μου ειχε δωσει ενα σιροπι φυτικο ενω ειχε μιλησει με τον γυναικολογο μου πριν,να παρεις τον γιατρο σου πρωτα πριν παρεις οποιοδηποτε φαρμακο και ακομη και να τον ενημερωσεις οτι εχεις αρρωστησει,καποιες οδηγιες θα σου δωσει,περαστικα σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ!

Εγώ έχω για την ώρα δεκατάκια και απλώς θέλω να είμαι προετοιμασμένη σε περίπτωση που αρρωστήσω περισσότερο.

Ευτυχώς δεν έχω βήχα αλλά εάν ανέβει ο πυρετός πάνω απ΄πο 37-37.5 θα πάρω αμέσως τον γιατρό μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιτα μπορει να μην ειναι και κρυωματακι!!!συνηθως εχουμε τα δεκατα οι εγκυουλες,εγω εχω 37 και 2 μονιμος και επεισης τα ριγη που νιωθεις τα ενιωθα και γω στην αρχη και μου ειπε η γιατρος οτι ειναι φυσιολογικο πεφτει η πιεση κτλ,αν κανεις και εμετους κιολας θα νιωθεις πιο αδυναμη!!!

γιαυτο μην στεναχωριεσε αν δεις τιποτα πιο τρελο περνεις το γιατρουλη σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rebbeka μπορεί να είναι και αυτό που λες!

Σήμερα πάντως δεν έχω δεκατα αλλά φοβερή εξάντληση...Δεν μπορώ να δουλέψω :(:(

Και πιο πολύ απο όλα με ενοχλούν τα συμπληρώματα που παίρνω (ασβέστιο, σίδηρο, μαγνήσιο, φυλλικό οξύ)...μου κάνουν το στομάχι ΧΑΛΙΑ...

αλλά πάλι καλα που γλύτωσα το κρύωμα!!! :D:D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΠΑΩ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΠΡΟΝΗΠΙΟ ΚΑΙ ΗΔΗ ΕΧΩ ΚΡΥΟΛΟΓΗΣΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ! ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΧΙ ΣΟΒΑΡΑ. ΜΟΝΟ DEPON ΠΑΙΡΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΥΛΙΑ ΣΤΙΣ ΑΡΡΩΣΤΕΣ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια έχω μια απορία..Πόσα depon επιτρέπονται στην εγκυμοσύνη?2 μέρες που ήμουν σε μαύρα χάλια από κρυολόγημα,πήρα 3 depon ανά 12-13 ώρες!Είναι πολλά??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γιατρός μου είπε να τα παίρνω άφοβα. Δεν διευκρίνισε ποσα την ημέρα.

Εγώ παίρνω μισο αναβράζον ντεπον με βαριά καρδιά αλλά δεν νομίζω ότι βλάπτει και τόσο...

αλλά αννούλα πρέπει κανονικά αν εισαι χάλια να πάρεις τηλέφωνο τον γιατρό σου!!! Εννοείς πήρες 3 ντεπόν σε 12 ώρες? Ένα ανά 4 ώρες??

περαστικά σε όλες :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δεν είχα αρρωστήσει καθόλου όσο ήμουν έγκυος και μου έκανε εντύπωση γιατί συνήθως ένα ψιλοκρυωματάκι το πέρναγα κάθε χρόνο! Χωρίς πυρετό βέβαια, αλλά και πάλι. Έχω την εντύπωση ότι ο σίδηρος βοηθάει στο να μην αρρωσταίνουν εύκολα οι έγκυες. Επίσης, η γιατρός μου είχε πει σε περίπτωση που ανέβαζα πυρετό (γιατί τότε είχαμε και τη γρίπη των χοίρων και είχα φρικάρει), επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη και αμοξίλ των 500. Φυσικά δεν παίρνεις ΤΙΠΟΤΑ αν δεν μιλήσεις με το γιατρό σου. Και 37,5 δεν είναι πυρετός. ΠΙες πολλά τσαγάκια, τα υγρά κατεβάζουν τη θερμοκρασία, ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

koritsia gia sas

mporei na perase enas minas apo tote pou milousate gia to8ema alla egw twra eimai arrwsti kai 5 evdomadwn episis!!!! kai exw stenaxwri8ei para polu pou arrwstisa! exw ponolaimo kai sunaxi kai exei erxisei kai ena psilovixalaki, pureto den exw alla exw kai tis zalades kai ta repsimata - anagoules apo tin fakoula kai eimai ena mauro xali!! o giatros me eipe strepsils, gargares kai panadol.....4 meres mono ena panadol pira den i8ela na parw alla evala krema vix polu ligi posotita stin muti gia na anapneusw to vradi (autin tin krema pou pasalivomaste ama kruwnoume) xerei kamia an ekana vlakia??? den 8elw na valw otrivin kai alla tetoia!!!! ti na kanw?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Περαστικούλια κοριτσάκι μου!!Βιξ έβαζα κι εγώ όταν ήμουν αρρωστούλα και μέσα σε 2 μερούλες έγινα καλά!Δεν νομίζω να κάνει κακό στο μωράκι σου αλλά καλού κακού ρώτα και τον γιατρό σου!!Με το καλό!!! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για τον βηχα υπαρχει κατι βρε παιδια???σχεδον δυο εβδομαδες βηχο κ με πιανει πονοκεφαλος απο το ζορι επιτρεπετε καποιο σιροπακι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για σιροπάκι ρώτα τον γιατρό σου!Εγώ έπινα ζεστό γάλα με μέλι!!!Κάτι έχω ακούσει για μέλι με λεμόνι αλλά δεν ξέρω αν κάνει δουλειά!Δοκίμασέ το όμως:

Βάλτε ένα λεμόνι με τη φλούδα του σε ένα κατσαρολάκι με λίγο νερό και αφήστε το να βράσει για 5 λεπτά περίπου. Στη συνέχεια, βγάλτε το, κόψτε το στη μέση και στύψτε το. Όσο είναι ακόμα ζεστό, διαλύστε στο χυμό του 3 κουταλιές μέλι, ανακατέψτε καλά και πιείτε το σε δύο δόσεις μέσα στην ημέρα. Το μέλι δρα ως μαλακτικό στο λαιμό και έτσι μαλακώνει το βήχα. O χυμός λεμονιού έχει αντισηπτικές και αντιβακτηριδιακές ιδιότητες. O συνδυασμός και των δύο δημιουργεί ένα φυσικό, ήπιο αντιμικροβιακό διάλυμα, που θα ανακουφίσει το λαιμό σας.

Περαστικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλο απογευμα κ περαστικα....

ΤΥΧΕΡΟΥΛΑ αν δεις τα ζορια με την βουλωμενη μυτη παρε σπρει φυσιολογικου ορου (κοινως θαλασσονερο)απο το φαρμακειο. Ο γιατρος μου ειχε απαγορευσει ronal,otrivin κτλ.Για το Βιξ δεν εχω ιδεα....Δεν ξερω αν επιτρεπονται οι εισπνοες ευκαλυπτου για το ξεβουλωμα της μυτης(υπαρχει φυτικο σκευασμα στα φαρμακεια που το βραζεις σε κατσαρολακι με νερο κ κανεις εισπνοες)

Οσο για τα ντεπον δεν ειναι και τοσο τραγικη η χρηση τους σε λογικα πλαισια κ παντα αφου ενημερωσουμε τον γιατρο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα κορίτσια είμαι 6 εβδομάδων και έχω ένα χρόνιο πρόβλημα με φαρυγγίτιδα και κόλλησα και μία ίωση και έφτασε ο πυρετός 39! πήρα depon και αγχώθηκα πάρα πολύ μήπως κάνω κακό στο έμβρυο αλλά απο την άλλη πάλι τόσο ύψηλός πυρετός δεν κάνει κακό? η γιατρός μου ήθελε να με καθησυχάσει,ο ΩΡΛ για τον λαιμό δεν μου έδωσε τίποτα μόνο γαργάρες με αλατόνερο και χαμομήλι με σόδα.Αχ.... ελπίζω να πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγώ έχω συχνές λαρυγγίτιδες και φυσικά στην εγκυμοσύνη δεν την γλύτωσα.. Το depon εξ' 'οσων γνωρίζω δεν επηρεάζει παρόλο που εγώ το απέφυγα εντελώς, αλλά φυσικά δεν είχα βάλει πυρετό.Τώρα ο πυρετός δεν ξέρω, αλλά για να σε καθυσηχάσει η γιατρός σου, ηρέμησε και κάτι παραπάνω θα ξέρει!! ;) Γαργάρες με αλατόνερο και εμένα μου είχε πει..παρόλο που εγώ έπινα και μέλι με λεμόνι..και γενικά ζεστά αλλά όχι καυτά!!Επιδεινώνουν την κατάσταση του λαιμού.. Ronal και otrivin που είδα και πιο πρίν, εμένα μου τα απογόρευσε και στο θηλασμό..φαντάσου στην εγκυμοσύνη..

Περαστικά σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην φοβασαι.ντεπον μπορεις να αφοβα.κ γω ειχα αρρωστησει με πυρετο οταν ημουν εγκυος κ ο γυναικολογος κ ο παθολογος μου ειπαν οτι μπορω να παιρνω μεχρι 5 ντεπον την ημερα.κ σε πολυ εντονο πονοκεφαλο επαιρνα ντεπον.με το καλο το μωρακι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Κορίτσια γεια σας!

επαναφέρω το θέμα για να μου πείτε την γνώμη και τις εμπειρίες σας...

Είμαι από την ημέρα των Χριστουγέννων κρυωμένη με ...διαλείμματα 2-3 ημερών το πολύ, κατά την διάρκεια των οποίων κάθομαι σπίτι, δεν πάω πουθενά για να γίνω τελείως καλά και ξαφνικά.....,πάλι ανεβάζω δέκατα η πυρετο.... :?:?:?

Δεν εχω πάρει κανένα παυσίπονο ούτε αποσυμφορητικό για την μύτη ή καραμέλες για τον λαιμό και το καταπολεμώ με φυσικές μεθόδους (σούπες, χαμομίλι, αλατόνερο και φυσιολογικό ορό...)

Το θέμα είναι ότι:

-πραγματικά μου έχουν ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ γιατί δεν πάω πουθενά και περιμένω στωικά να γίνω καλά και μετά κυλάω πάλι...έτσι από το πουθενά χωρίς ούτε καν να βγω στο μπαλκόνι...

-2ον και βασικότερο, υπάρχει περίπτωση το κρύωμα και τα δεκατάκια (που κατά καιρούς ήταν και 37.7-37.8) να βλάψουν το μωράκι μου?

-3ον, υπάρχει περίπτωση να έχει ασθενήσει πολύ ο οργανισμός μου λόγω του ότι έχω πολύ χαμηλό σίδηρο (28 με 2 συμπληρώματα σιδήρου την ημέρα)

Πραγματικά με έχει εξαντλήσει αυτό και ενώ 2 μέρες ένοιωθα καλά και δεν είχα πυρετο παρά μόνο συνάχι και λαιμό....σήμερα έχω πάλι 37.5 και νοιώθω εξαντλημένη...

Να σημειώσω ότι γενικά τρώω κατά την εγκυμοσύνη αλλά όχι πάρα πολύ οπότε ίσως να παίζει και αυτό κάποιο ρόλο...

Ήταν καμία κοπέλα άρρωστη για τόσο πολύ καιρό? :shock::shock::shock:

Ευχαριστώ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...