Μετάβαση σε περιεχόμενο

Συγκίνηση


Recommended Posts

Εδώ και 3 εβδομάδες έχω ξεκινήσει λίγες ώρες δουλειάς. Στην αρχή ήταν δύσκολα μέχρι να μάθει να πίνει το γαλατάκι μου από μπιμπερό, τελικά τα κατάφερε και σταμάτησαν τα κλάματα. Ενώ τις τελευταίες μέρες έπαιζε με τη μαμά μου και της γελούσε και δεν έκλαιγε καθόλου, σήμερα είχαμε δράματα. Φαίνεται για κάποιο λόγο της έλειπα πολύ σήμερα και έκλαιγε συνέχεια...ιδού η περιγραφή της μαμάς μου: "Την πήγα σε όλα τα δωμάτια, της έδειχνα τα παιχνίδια της, τίποτα, δεν ηρεμούσε, ούτε που τα έπιανε, συνέχιζε το κλάμα, την πήγα και στη βιβλιοθήκη σου που της αρέσει, τίποτα κι εκεί. Σταμάτησε το κλάμα μόνο όταν βρεθήκαμε πού λες; Μπροστά στο νυχτικό σου που κρεμόταν. Το άρπαξε με τα χεράκια της κι άρχισε να το βάζει στο στόμα της..."

Αγάπη μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι πολυ συγκιιτικο!

οταν ξεκινησα δουλεια της ειχα παντα ενα φανελακι μου(φορεμενο ελαχιστα)μεσα στην κουνια της και κοιμοταν μαζι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι τρυφερό!!!!!είναι υπέροχο το δέσιμο μάνας-παιδιού....οι μαμάδες θα έπρεπε τουλάχιστον για 2 χρόνια να μην δουλεύουν και να παίρνουν κ μισθό κ ένσημα.Εχω άδικο???????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κορίτσια μου, να χαίρεστε κι εσείς τα αστεράκια σας!

είμαι ακόμα τόσο κατακλυσμένη από το συναίσθημα που δεν μου βγαίνουν τα λόγια...

αφήστε που η μαμά μου έβαλε τα κλάματα όταν το είδε.

όσο για τη δουλειά, αυτό κέφτομαι από χτες συνέχεια, Lala και eleniF πόσο δίκιο έχετε! και να φανταστείτε θεωρούμαι και προνομιούχα γιατί εργάζομαι πραγματικά πολύ λίγες ώρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμένα η μεγάλη μου κόρη είναι 3 ετων.αυριο έχει γενέθλια,αλλά είναι στο χωριο στην μαμά μου μαζί με το μωρό.Όταν τη ρωτησα τι δωρο θέλει μου λέει:τι θέλω??μμμ!εσένα κ το μπαμπα να ερθετε,αυτό θελω!με σκλάβωσε!!!!

είναι απίστευτα και νιώθουν τα πάντα!!!!

Κ είναι υπέροχο που ο θεός μας έκανε αυτό το δώρο,της μητρότητας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ.........

Έχω δει κάτι παρεμφερές με τη μπουμπού της κολλητής μου.......

Είχε κολλικούς το πουλάκι μου & μέχρι να έρθει η μανουλίτσα της......... δε μπορούσα να την ηρεμήσω με τίποτε.........

Τί παιχνιδάκια..... τί γελάκια..... τίποτε η ζουζούνα.......

Μόλις όμως την πήγα στην κάμαρα να την αλλάξω & μύρισε 1 μπλουζάκι της μανουλίτσας...........

Παναγία η μικρούλα!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

=((=((=(( μαναρι μου μωρε θελει την μανουλα του... συγκινηθηκα παρα πολυ...κριμα που χρειαζεται να λειπεις απο τοσο νωρις πραγματικα...μακαρι να γινοταν αλλιως κ ολα τα μωρακια να ειχαν την μανουλα τους για πολυυυ καιρο...φανταζομαι πως ενιωσες οταν το εμαθες...

elenif συμφωνω απολυτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ψυχούλα μου!!!!!

Κάτι τέτοια κάνουν και λιώνεις!!!!!!Φανταστείτε τι δέσιμο υπάρχει.

Το έχω ξανακούσει αλλά έμένα προσωπικά δε μου έτυχε,αλλά να ρωτήσω κάτι;λέτε αν βάλω κάτι δικό μου στο παρκοκρέβατο που κοιμάται να νιώσει ασφάλεια και να μην ξυπνάει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ φαντάζομαι την σκηνή, η μικρούλα τι κρίμα.....τουλάχιστον την αποζημοίωσες με μια μεγάλη αγκαλιά και πολλά φιλιά όταν γύρισες?

αλλά να ρωτήσω κάτι;λέτε αν βάλω κάτι δικό μου στο παρκοκρέβατο που κοιμάται να νιώσει ασφάλεια και να μην ξυπνάει;

αν πεινάει θα ξυπνάει γιατί το ρούχο δεν γεμίζει την κοιλίτσα!!!....εγώ είχα βάλει στην κόρη μου που ξυπνούσε σχεδόν ανά μία ώρα και δεν είχε αποτέλεσμα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ φαντάζομαι την σκηνή, η μικρούλα τι κρίμα.....τουλάχιστον την αποζημοίωσες με μια μεγάλη αγκαλιά και πολλά φιλιά όταν γύρισες?

Μια τεράστια αγκαλιά διαρκείας!!! Και φιλάκια και χαδάκια και μαρσιποβολτούλα και γαλατάκι της μαμάς.

Ψυχούλα μου!!!!!

Κάτι τέτοια κάνουν και λιώνεις!!!!!!Φανταστείτε τι δέσιμο υπάρχει.

Αλοιφή!!Πάντα αγαπούσα τα παιδάκια, αλλά ποτέ δεν μπορούσα να φανταστώ πόσο περισσότερο έντονες και πολύτιμες είναι οι στιγμές με τα πλασματάκια μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε καταλαβαινω απολυτα! εμενα η μικρη μου χρειαστηκε να νοσηλευτει για 2 εβδομαδες οταν ηταν 12 ημερων για ουρολοιμωξη..ηταν στην θερμοκοιτιδα και την πρωτη φορα που πηγα και την ειδα γκρινιαζε και δεν μπορουσαν να την κανουν καλα με τιποτα :cry: με το που πηγα κοντα και της μιλησα βρηκε δυναμη γυρισε το κεφαλακι της προς τα μενα (γιατι την ειχαν και μπρουμητα) και κολλησε το προσωπακι της επανω στο τζαμι...δεν αντεξα και εβαλα τα κλαμματα! δεν το πιστευα οτι μολις 12 ημερων και ειχε δεθει τοσο πολυ μαζι μου, της εκανα χαδακια και της μιλουσα συνεχεια..δυστυχως ομως ο χρονος μας ηταν περιπου 20 λεπτα μετα μας εδιωχναν :( και απο τοτε οποτε πηγαινα και την επαιρνα αγκαλιτσα (μεταπου την εβγαλαν απο θερμοκοιτιδα) μου κραταγε και με τα 2 τις χερακια το δαχτυλο μου και οποτε πηγαινα να το κουνησω το εσφυγγε ολο και πιο πολυ! :( καθε φορα που εφευγα απο το νοσοκομειο εκλαιγα...ειναι τρομερο ποσο πολυ δενονται μαζι μας τα μωρακια μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Θέλω να μοιραστώ κάτι άλλο που με συγκινεί καθημερινά. Όταν θηλάζει πριν τον ύπνο και χαλαρώνει, από ένα σημείο και μετά κλείνει τα ματάκια της και μασουλάει.Όταν υποψιάζομαι ότι έχει αποκοιμηθεί, βγάζω τη θηλή από το στόμα της. Πολλές φορές όμως δεν έιναι έτοιμη και θέλει κι άλλο. Ούτε γκρινιάζει ούτε τίποτα. Με κλειστά τα ματάκια της απλά ανοίγει το στοματάκι της κι εγώ την ξαναβάζω στο στήθος. Είναι σαν να ξέρει πως το στήθος με το γαλατάκι θα έρθει αμέσως να τη βρει. Με συγκινεί απίστευτα αυτή η εικόνα, η εικόνα της τυφλής εμπιστοσύνης (στην κυριολεξία!) Πώς θα μπορούσα ποτέ να προδώσω όλη αυτή την εμπιστοσύνη που μου δείχνει;Ένα από τα μεγαλεία του αποκλειστικού θηλασμού...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΕΙΑ!!ΘΗΛΑΖΑ ΤΟ ΔΗΜΗΤΡΑΚΗ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ 15 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ!!ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΠΟΣΟ ΨΥΧΟΦΘΟΡΟ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΜΕΝΑ..ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΔΟΜΑΔΑ!!ΞΑΠΛΩΝΑΜΕ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΚΑΙ ΟΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΨΑΧΝΕ..ΕΙΧΕ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΘΗΛΑΖΟΝΤΑΣ!!ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΜΑΡΤΥΡΙΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ!!!ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΝ ΠΟΣΑ ΒΡΑΔΥΑ ΕΚΛΑΙΓΑ..ΕΝΟΙΩΘΑ ΤΟΣΟ ΚΕΝΗ!!!ΕΛΠΙΖΩ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΘΗΛΑΣΩ ΤΟΣΟ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙΡΟ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να μοιραστώ κάτι άλλο που με συγκινεί καθημερινά. Όταν θηλάζει πριν τον ύπνο και χαλαρώνει, από ένα σημείο και μετά κλείνει τα ματάκια της και μασουλάει.Όταν υποψιάζομαι ότι έχει αποκοιμηθεί, βγάζω τη θηλή από το στόμα της. Πολλές φορές όμως δεν έιναι έτοιμη και θέλει κι άλλο. Ούτε γκρινιάζει ούτε τίποτα. Με κλειστά τα ματάκια της απλά ανοίγει το στοματάκι της κι εγώ την ξαναβάζω στο στήθος. Είναι σαν να ξέρει πως το στήθος με το γαλατάκι θα έρθει αμέσως να τη βρει. Με συγκινεί απίστευτα αυτή η εικόνα, η εικόνα της τυφλής εμπιστοσύνης (στην κυριολεξία!) Πώς θα μπορούσα ποτέ να προδώσω όλη αυτή την εμπιστοσύνη που μου δείχνει;Ένα από τα μεγαλεία του αποκλειστικού θηλασμού...

τι ομορφοοο και αυτοοοοοο!!!!!!!!!! :D:D

τοσο γλυκια μπεμπουλα!!!

αχ παιδια οντως η μανα ειναι μονο μια!!!και εγω ολα τα δινω ΜΟΝΟ για την μαμα μου!!!!

ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εδώ και 3 εβδομάδες έχω ξεκινήσει λίγες ώρες δουλειάς. Στην αρχή ήταν δύσκολα μέχρι να μάθει να πίνει το γαλατάκι μου από μπιμπερό, τελικά τα κατάφερε και σταμάτησαν τα κλάματα. Ενώ τις τελευταίες μέρες έπαιζε με τη μαμά μου και της γελούσε και δεν έκλαιγε καθόλου, σήμερα είχαμε δράματα. Φαίνεται για κάποιο λόγο της έλειπα πολύ σήμερα και έκλαιγε συνέχεια...ιδού η περιγραφή της μαμάς μου: "Την πήγα σε όλα τα δωμάτια, της έδειχνα τα παιχνίδια της, τίποτα, δεν ηρεμούσε, ούτε που τα έπιανε, συνέχιζε το κλάμα, την πήγα και στη βιβλιοθήκη σου που της αρέσει, τίποτα κι εκεί. Σταμάτησε το κλάμα μόνο όταν βρεθήκαμε πού λες; Μπροστά στο νυχτικό σου που κρεμόταν. Το άρπαξε με τα χεράκια της κι άρχισε να το βάζει στο στόμα της..."

Αγάπη μου...

ΑΧΧΧΧ ΨΥΧΟΥΛΑ ΜΟΥΥΥΥΥ!!!!! :):)

ΜΑΝΑΡΑΚΙ ΜΟΥ ΗΘΕΛΕ ΤΗΝ ΜΑΝΟΥΛΑ!!! :):)

ΠΟΠΟΟΟ ΤΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΠΡΩΙ ΠΡΩΙ..... :D:D

ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΜΟΥ ΓΛΥΚΙΑ!!! ΝΑ ΤΗΝ ΧΑΙΡΕΣΕ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nai...dustuxos tha prepei na to sunithiseis ,kai esu k to moro..ego gurisa douleia otan itan 8 minon ,akoma sparazei otan tin pao vrefonipiako...einai polu duskolo...

Ευτυχώς έχει συνηθίσει πλέον, ξέρει ότι η μαμά θα φύγει το μεσημέρι και εκείνη θα μέινειμε τις γιαγιάδες που την προσέχουν και την αγαπούν πολύ, αλλά το πιο σημαντικό έχει μάθει ότι η μαμά πάντα γυρίζει το απόγευμα. Έτσι είναι ήρεμη. Επίσης θεωρώ εγώ ότι είναι πολύ σημαντικό που υπάρχει μια σταθερότητα, λέιπω μόνο μεσημέρι-απόγευμα και μένει με κάποιον άλλον μόνο στο σπίτι μας, δεν την αφήνω στα πσίτια των γιαγιάδων.

Αλλά ενώ είχε συνηθίσει και όλα καλά, πότε λέτε ότι αναστατώθηκε πάλι και έκλαιγε; Τη Δευτέρα μετά την αλλαγή της ώρας. Ήξερε ότι αρχίσει να σουρουπώνει και η μαμά γυρίζει, εκείνη τη μέρα σουρούπωσε, νύχτωσε, πουθενά η μαμά...

Αχ οι καρδούλες μου, είναι πανέξυπνα πλάσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KADATH παλι μιλας μεσα απο εμας...ειναι απλα αυτο που λες...τυφλη εμπιστοσυνη! προδιδεις ενα τετοιο πλασμα? ποτε! οσο με θελει θα με εχει...

ευχομαι να καταφερουν ολες οι μανουλες να ζησουν αυτην την μαγεια...στιγμες μοναδικες..ανεπαναληπτες..αναντικαταστατες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Είμαι σίγουρη ότι με καταλαβαίνεις απόλυτα αγάπη.. αισθάνομαι βέβαια άσχημα για το μωράκι αυτό ότι το αδικώ.. αλλά μέχρι την αυχενική και να δω ότι είναι υγιές, δεν μπορώ να αφήσω τον εαυτό μου να δεθεί μαζί του.. που δεν έχω "αγγίξει" κάν όσα πέρασες εσύ κοριτσάκι μου και που δεν θα ευχομουν σε κανέναν άνθρωπο ποτέ να περάσει τόσες δυσκολίες γενικά για να φτάσει να κρατήσει το μωρό του αγκαλιά... Εμένα με έχουν πάρει "χαμπάρι" αρκετοί τρίτοι και με ρωτάνε, ίσως επειδή έχω πρηστεί παααάρα πολύ και έχω βάλει κάποια κιλά.. δεν ξέρω αν φταίει η κορτιζόνη που παίρνω ή και οι διεγέρσεις που προηγήθηκαν βέβαια και η κατακράτηση που προέκυψε εξαιτίας αυτών (έχω ξεκινήσει ήδη διατροφολόγο πρώτα για το θέμα ζαχάρου να είναι υπό έλεγχο και δεύτερον για να μην παρά ξεφύγω...) Αυτή τη φορά όμως γενικότερα το παραδέχομαι και το λέω λίγο πιο εύκολα όχι γιατί θέλω να το μοιραστώ αλλά γιατί επιλέγω να πιέσω τον εαυτό μου να είναι πιο αισιόδοξος για αυτή την εγκυμοσύνη και ότι όλα θα πάνε καλά μέχρι τέλους.. εύχομαι ολόψυχα να μην μου γυρίσει μπούμερανγκ...😕 Λες σε έναν χρόνο από τώρα να συζητάμε για τη διατροφή του παιδιού;;;; 😅😅😅 Αχχχ μακάρι Παναγίτσα μου!!!! 🙏🙏🙏🤞🤞🤞 Το συζητάω με μια φίλη μου που τώρα κάνει εισαγωγή στις στέρεες η οποία φοβάται πολύ ότι θα πνιγεί το μωρό αν δεν είναι αλεσμένα.. δεν δέχεται καθόλου ότι υπάρχει λογική στα κομμάτια.. εγώ βέβαια βλέπω το μωρό πάλι πνίγεται και βγάζει γουλιες.. οπότε δεν καταλαβαίνω τη διαφορά.. από τη μια έχει βάση ο φόβος της από την άλλη πιστεύω ότι είναι και θέμα παιδιάτρου να ξέρει.. τεσπα δεν το έχω ψάξει καθόλου ακόμα αλλά προς χάριν της συζήτησης τώρα.. Ξεκίνησε από τώρα ο μπαγασας τα σουρτα φέρτα έξω;;;; 😝🤣🤣🤣🤣 Στην εφηβεία ούτε που θα τον βλέπετε σπίτι!!! 🤣🤣🤣 Μπράβο το παιδί!! Τουλάχιστον ηρέμησε λίγο η ψυχούλα μου που ποναγε.. πόσα έχει βγάλει τώρα;
    • Μονο filicin παιρνεις και utrogestan; Αν θυμάμαι καλα απο τις προηγούμενες, το σίδηρο το ξεκίνησα λιγο πιο μετά. Πρωτα φιλισιν και λιγο αργότερα σιδηρο, d3 και ω3 .
    • Ζηλεύωωωωωωωωω 😀υπέροχα!!
    • Καλά μπανια κορίτσια (έστω και από εξω 😂)
    • Και δεν πηγαίνεις ιπποκράτειο ή Παπαγεωργιου ; Ότι εφημερεύει.. Βρες μια δικαιολογία κ θα σε δούνε..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...