Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ειδική άδεια μητρότητας ΟΑΕΔ


Recommended Posts

Κορίτσια γειά σας.Μήπως ξέρει καμμιά σας να μου πει,αν έχει πάρει την 6αμηνη αδεια που δίνει ο ΟΑΕΔ τι γίνεται?Είμαι τετραωρη κ θα θελα να ξερω πόσα είναι τα χρήματα κ καθε ποτε μπαινουν.Κάθε μήνα ή όποτε τους καπνίσει?Κ το κυριότερο.μου είπαν οτι ένσημα παίρνω αλλα δεν θα εχω ιατροφαρμακευτικη περίθαλψη,ισχύει?Κ αν ναι,για ποτε?για το διαστημα της άδειας ή μετα?Αν ξέρει κάποια ας μου απαντησει!Ευχαριστω!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λένα καλημέρα,

εγώ είχα κάνει χρήση του 6μήνου. Καταθέτεις αρχικά τα χαρτιά σου, μετά την λήξη της άδεις του ικα, στο υποκατάστημα που ανήκεις.

Αρχικά μέχρι να ρυθμιστεί το θέμα, τον πρώτο μήνα δεν θα πληρωθείς, αλλά θα τα πάρεις αναδρομικά στην τράπεζα που διατηρείς λογαριασμό. Εκ τότε κάθε μήνα θα μπαίνουν τα λεφτά στην τράπεζα. (Θέλουν Εθνική τράπεζα).

Όσο για ιατροφαρμακευτική κάλυψη, είχα. Το ποσό δεν το ξέρω που είσαι 4ωρη. Ρώτα στον ΟΑΕΔ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ELENIF ΕΓΩ ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ 6 ΜΗΝΟΥ!!!!!

ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΠΕΝΟΥΝ ΚΑΘΕ 1 ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΣΕ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ!!!!

ΕΠΕΙΔΗ Κ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 4ΩΡΗ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ 345,12 ΕΥΡΩ ΑΚΡΙΒΩΣ!!!

ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΕΧΕΙΣ Κ ΙΑΤΡΟΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ!!!!! ΑΥΤΑΑΑΑΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΙΣΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω κοριτσια!Με καλυψατε!Απλα είχα λιγο αγχος για τα ενσημα,μου ειχαν πει πω ςενσημα θα παιρνω κανονικα αλλα δεν θα εχω ασφαλεια ιατρικη.Σε λίγο που τελειωνει η αδεια θηλασμου,θα παω κ στον οαεδ.Παλι καλα που ειναι κ 345,εγω περιμενα 250!!!!!

elenatsak ρωτησες συγκεκριμενα για την ιατρικη ασφαλεια κ το ξέρεις?μακαρι να εχει αλλαξει κ να ισχυει αυτο που λες.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΕ ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ???? ΕΓΩ Κ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ ....ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΕΛΟΣ ΙΟΥΛΙΟΥ Κ ΠΗΓΕΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ Κ ΤΟΝ ΚΑΝΩ Κ ΤΑ ΕΜΒΟΛΕΙΑ Κ ΟΛΑ!!!!!!Κ ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑ!!! ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!! ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΒΡΙΣΚΕΣΕ!!!!!

ΕΠΕΙΤΑ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ????

Α ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΓΙΑ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ Κ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ Κ ΑΠΟ ΚΑΙ ΑΛΛΑ 450 ΕΥΡΩ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΕ ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑ???? ΕΓΩ Κ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟ ....ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΕΛΟΣ ΙΟΥΛΙΟΥ Κ ΠΗΓΕΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ Κ ΤΟΝ ΚΑΝΩ Κ ΤΑ ΕΜΒΟΛΕΙΑ Κ ΟΛΑ!!!!!!Κ ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑ!!! ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!! ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΒΡΙΣΚΕΣΕ!!!!!

ΕΠΕΙΤΑ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ????

Α ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΓΙΑ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ Κ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ Κ ΑΠΟ ΚΑΙ ΑΛΛΑ 450 ΕΥΡΩ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ![/quot

τι ειναι το συμπληρωματικο επιδομα?το βοηθημα τοκετου λες?

μετα το 6αμηνο ναι,θα γυρισω στη δουλεια,δυστυχως.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΛΛΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΠΟΥ ΠΑΛΙ ΠΕΡΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΑΥΤΟ!!!!!!!

ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΡΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ!!! ΣΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΙΚΑ Κ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΧΑΡΤΙΑ!!!

ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΓΙΑ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟ ΕΠΙΔΟΜΑ( ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΝ ΟΤΙ ΤΟ ΔΙΚΕΟΥΣΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΠΕΙΣ)!

ΤΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΝΕΙΣ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα τους το πω.εχω βαρεθεί να μην λένε πράγματα που δικαιούμαστε κ να τα μαθαίνουμε τυχαία ή να πρέπει να εχουμε ακούσει κατι....ελεος...εγω ειμαι ταμίας στο Βασιλόπουλο.καλα ειναι.καλη εταιρια,ευτυχως!εσυ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμένα η καταγωγη μου ειναι απο Κρδίτσα.Κ εκεί μεγάλωσα.Εσύ από εκεί είσαι?Η λόγω γάμου μένεις εκεί?Δεν εχω πάει ποτέ Βέροια,είναι ωραία?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τυχερη εισαι!Εγώ έφυγα....όχι λογω γάμου γιατι ειμαστε απο το ιδιο χωριο,αλλα λόγω δουλειάς του συζυγου... :cry::cry::cry::cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κ απο μένα, απλά να συμπληρώσω στης κουβεντα σας οτι ζητας απο τον ΟΑΕΔ την ειδική αδεια μητρότητας (όπως είναι στο τίτλο) αλλά όμως με το που πας να πάρεις τα λεφτά σου απο το ΙΚΑ αφου γεννήσεις μαζί με τα χαρτιά που σου δίνουν τότε πάς στον ΟΑΕΔ (κατα τη διάρκεια της άδειας λοχείας σου εννοώ) κ πέρνεις περίπου 800ευρώ που είναι τώρα.. Μόλις λήξη η άδεια της λοχείας σου έχεις δικαίωμα για 1 μήνα να κάνεις τα χαρτιά σου για το εξάμηνο του ΟΑΕΔ.

Αυτά τα ολίγα που τα πέρασα πρόσφατα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ιουλινα ΕΜΕΙΣ 400 ΠΗΡΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΗΜΙΑΠΟΣΧΙΛΗΣΗ!!! :cry: ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΠΕΡΙΘΩΡΕΙΟ! ΟΤΙ ΝΑ ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ!!! :cry::cry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι έχεις δίκιο για τα 400ευρώ είναι όντως για ημιαπασχόληση δεν το είχα στο μυαλό μου καθόλου..εγώ είμαι πλήρες 8ωρο γιαυτο πήρα τόσα..Τα υπόλοιπα είναι αυτά που μου είπαν απο τον ΟΑΕΔ πως να το χειριστώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια και εγω ειμαι με ημιαπασχοληση αλλα παιρνω 690 ευρω....δουλευω και γω σε σουπερ στον Μασουτη αλλα πριν την εγκυμοσυνη επαιρνα πολες ωρες υπερωριας τον μηνα,δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο...αλλα και αλλα κοριτσια απο την δουλεια μου παιρνουν 690 με ημιαπασχοληση επισης....μηπως να το ψαχνατε καλυτερα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΙ ΣΤΕΛΛΙΤΣΑ ΜΟΥ ΤΟ ΡΩΤΗΣΑ ΕΓΩ ΣΤΟ ΟΑΕΔ ΟΤΑΝ ΜΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕΣ Κ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΛΕΕΙ ΒΓΕΝΟΥΝ ΒΑΣΗ ΤΩΝ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΤΟΥ ΤΕΛΕΥΤΕΟΥ 6ΜΗΝΟΥ!!!!! ΕΜΑΣ ΥΠΕΡΟΡΙΕΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΛΗΡΩΝΑΝ ΜΑΣ ΤΙΣ ΔΙΝΑΝ ΣΕ ΡΕΠΟ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΦΕΝΟΝΤΑΙ!!!

ΕΙΜΑΙ Η 3 ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!!!

690 ΠΗΡΕ Η ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 8ΑΩΡΗ!!!!!

ΣΤΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΤΙ ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΔΗΛΩΜΕΝΗ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...