Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

Είμαστε σε αδιέξοδο και θα ήθελα την βοήθεια σας.

Προσπαθούμε 4 χρόνια για παιδί αλλά τίποτα.

Έχω κάνει χειρουργείο κυρσοκήλη απο 2 εκατ. πήγα κοντά στα 20 εκατ. Πλέον είμαι λίγο κάτω από το κανονικό όριο.

Η γυναίκα μου έκανε λαπαροσκόπηση για αφαίρεση κύστης. Έχει ελαφρό ενδομήτριο ΚΑΙ η σάλπιγγα καλή η άλλη δεν αναπτύχθηκε ποτέ είναι σαν μικρού κοριτσιού οπότε δεν λειτουργεί καθόλου.

Επίσης 2 σπερματέγχυσης και 1 εξωσωματική πέρσι τα Χριστούγεννα χωρίς αποτέλεσμα.

Ο γιατρός πρότεινε να κάνει η γυναίκα μου μια ένεση για να κοπεί η περίοδος για 3 μήνες αλλα

η γυναίκα μου πλέον ούτε να ακούσει για ενέσεις και φάρμακα.

Έχουμε στον "πάγο" και 3 γονιμοποιημένα ωάρια από την εξωσωματική και σκέφτομαι να προτείνω μια τελευταία προσπάθεια εξωσωματικής (μιας και υπάρχουν τα 3 κρατημένα) χωρίς φάρμακα και ότι γίνει ας γίνει και μετά τέρμα. Έχουμε κουραστεί απίστευτα και οι 2 με όλα αυτά.

Οι ηλικίες μας είναι 32 εγώ και η γυναίκα μου. Ποια είναι η γνώμη σας?

Έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό ή κάποιον γιατρό που έχει περιπτώσεις σαν την δικιά μας?

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα,

εχουμε κι εμεις κιρσοκηλη την οποια ομως δεν χειρουργησαμε....μας ειχε δημιουργησει θεμα στην κινητικοτητα...0%

Καναμε μια σπερματεγχυση και μια εξωσωματικη χωρις αποτελεσμα...Ειχαμε στην "καταψυξη" 4 βλαστοκυστες (απο την 1η αποπειρα) τις οποιες χρησιμοποιησαμε σε φυσικο κυκλο (χωρις φαρμακα) και τωρα περιμενουμε τα διδυμα μας!

Αυτη την μεθοδο που σας προτινε ο γιατρος με την διακοπη περιοδου δεν την ξερω.....για ποιο λογο να γινει αυτο;

Προτινω να προχωρησετε με τα κατεψυγμενα σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lollipop καταρχας συγχαρητηρια για την επιτευξη του στόχου σας!Εύχομαι η Παναγία να σας προστατεύει μαμα και διδυμάκια σε όλη σας την πορεία.Θα ήθελα με αφορμή την απάντηση που εγραψες παραπανω, να σε ρωτησω εαν τα κρυοσυντηρημανα εμβρυα και οι βλαστοκυστες θεωρουνται ανα και το αυτο πραγμα. Συγνωμη ,αν η απορια φανει αφελης αλλα η περιπτωση σου ,σημερα που μπηκα πρωτη φορα στο site μου εδωσε πολλες ελπιδες. Καναμε μια εξωσωματικη με μικρογονιμοποιηση τον ιουλιο,αποτυχης. Λογω υπερδιεγερσης ωοθηκων εκανα 19 ωαρια.Τωρα έχουμε κρυοσυντηρησει 13. Δεν εχω βρεθει με τον γιατρο,γιατι λογω δουλειας μου ειμαι εκτος Αθηνας.Οποτε δεν ξερω πώς πάει το θεμα με την επομενη προσπαθεια με τα κρυοσυντηρημενα.Γι΄αυτο πηρα το θάρρος (και την χαρα) με το μηνυμα σου και σε ρωταω.

Ευχαριστω,προκαταβολικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Setas Καλημερα και απο εμενα!

Παρόλο που δεν εχω εμπειρια στο θεμα του σπερματος, εγώ αυτο που θα θελω να σας πω ειναι να μην χανετε το κουραγιο σας! Εγω ακομα δεν τα εχω καταφερει και εχω ήδη 2 αποτυχημενες εξωσωματικες και φυσικα και σπερματεγχυσεις πριν απο αυτο. Για καποιους ο δρομος ειναι λιγο περισσοτερο δυσκολος απο οτι για άλλους. Μην τα παρατησετε ομως! Καμια φορα ο δρομος φανταζει πολυ δυσκολος και μακρυς αλλα θα δεις που καθε φορα θα το βρισκετε το κουραγιο να συνεχισετε. Εγω για παραδειγμα τη μια μερα ελεγα στον αντρα μου τερμα ως εδω και την επομενη έπαιρνα κουραγιο και ελεγα συνεχιζω με δυναμη και ελπιδα!

Ειναι πολυ θετικο ότι εχετε στην καταψυξη εμβρυα και μπορειτε να τα χρησιμοποιησετε ανα πασα στιγμη. Και οπως σου εγραψε και η Lollipop μπορειτε να το κανετε χωρις καθολου φαρμακα ή με ελαχιστα αν αυτο απαιτειται.

Σας ευχομαι συντομα ο αγωνας σας να δικαιωθει με το πιο ομορφο αποτελεσμα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας και απο εμενα ..δεν εχω γραψει σ'αυτο το θεμα ξανα ομως το εχω ζησει ..εδω παρακατω σας παραθετω την αποψη του καλου μου ετσι οπως το ενιωσε κ εζησε απο την δικη του πλευρα .Παλεψαμε για να γινουμε γονεις οπως οι περισσοτεροι και τα καταφεραμε , για ολους ερχεται καποια στιγμη το πληρωμα του χρονου ..

ΝΙΚΟς -ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ-ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ -ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ.ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΥΤΑ 1)ΑΓΧΟΣ-ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ ΜΟΝΑΧΟΠΑΙΔΙΑ ΕΝΤΟΝΗ ΠΙΕΣΗ ΑΠΟ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΟΥ (ΑΠΕΚΤΗΣΑΝ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΤΟΥΣ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 42 ΕΤΩΝ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 33 ΕΤΗ-ΘΑΥΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΤΟΤΕ ΔΕΔΟΜΕΝΑ-ΜΕΤΑ ΑΠΟ 20ΕΤΗ ΓΑΜΟΥ).2)ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΚΙΡΣΟΚΗΛΗΣ (ΠΗΓΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ) ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΒΓΗΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΜΟΝΟΣ.ΕΙΠΑ ΨΕΜΑΤΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.3)ΑΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ-ΤΡΟΜΕΡΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΙΑ ΤΗΣ ΕΝΤΟΝΗ ΘΛΙΨΗ ΠΟΥ ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΝΑ ΜΑΣ ΧΑΛΑΣΕΙ ΤΗΝ ΖΩΗ-ΤΡΟΜΕΡΗ ΠΙΕΣΗ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ.ΔΙΑΛΕΞΤΕ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΔΙΩΞΕΤΕ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΣΑΣ(ΚΥΡΙΩΣ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ).ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΚΟΥΤΕ ΚΑΙ ΠΑΡΤΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ Ο ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΛΟ.

ΕΙΡΩΝΙΑ!!!! 3 ΕΤΗ ΧΩΡΙΣ ΜΩΡΟ-ΔΙΔΥΜΑ ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ-16 ΜΗΝΩΝ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑ, ΤΡΙΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΡΟΠΟ.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΕ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΚΑΙ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ-ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ.

ΥΓ.ΤΑ ΙΑΤΡΙΚΑ ΣΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΑ.ΜΗΝ ΥΠΟΤΙΜΑΤΕ ΤΟ ΑΓΧΟΣ.ΦΤΙΑΞΤΕ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΤΕ.ΔΕΝ ΣΑΣ ΒΙΑΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.

ΦΙΛΙΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πόσο δίκιο έχεις...μα πόσο δίκιο... Συγχαρητήρια για την υπέροχη οικογένεια που καταφέρατε να φτιάξετε!!! Είστε πράγματι το ζωντανό παράδειγμα ... Όλοι λέμε ότι το άγχος δημιουργεί προβλήματα αλλά το θέμα είναι πως μπορείς να το βγάλεις από τη ζωή σου όταν τα χρόνια περνούν, οι προσπάθειες αυξάνονται και το αποτέλεσμα δεν έρχεται....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηθελα να μπω και γω στην παρέα σας και να ανεβάσω λιγο ψυχολογικά τους φίλους μας που κουράστηκαν!

Ναι, υπαρχουν εμπόδια και καμια φορα φανταζουν οτι δεν τελειωνουν ποτε στην προσπάθεια για ενα μωρο- αλλα πιστεψτε με καθε ζευγάρι που μπάινει σε αυτη τη διαδικασια εχει συνηθως μπολικα προβληματα να αντιμετωπισει...

Η προσπαθεια για ενα μωρο θελει πολυ ψυχραιμια και αποφασιστικότητα -ολα αντιμετωπιζονται!!

Η δικη μου ιστορία εχει 3 χρονια ακαρπων προσπαθειων, μεχρι να αποφασισουμε να προχωρησουμε σε σπερματεγχυση (3 στον αριθμο- όλες αποτυχημενες) 1 εξωσωματικη επιτυχημενη αλλα παλινδρομη (που σημαινει οτι ηρθε η χαρα και χαθηκε μεσα απτα χερια μας) και μια ακομα προσφατη που οδηγησε σε μεχρι στιγμης επιτυχημενη εγκυμοσυνη -μεσα σε τεραστια αβεβαιοτητα καθως στην πορεια βρεθηκε ο λόγος που δεν παρεμενα εγκυος μεχρι τωρα- και επρεπε να αντιμετωπιστει καα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης- αγωνας δρομου γιατι ισως και να ηταν ηδη αργα.

και ακομα υπάρχει ο φοβος..- γιατι το να μεινεις εγκυος ειναι ενα βημα- αλλα ποτε μα ποτε δεν τελειωνει η αγωνια για την καλη εκβαση της εγκυμοσυνης. ..

και ο δικος μου σύζυγος εχει κυρσοκλη που δεν εχει εγχειρήσει!

ειστε μικροι ακομα και εχετε και κατεψυγμενα! μην τα παρατατε - θα γινει το θαυμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΟΥ.ΕΙΜΑΣΤΕ 32 , ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΓΙΑ ΚΥΡΣΟΚΗΛΗ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ , ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΕΓΩ , ΚΟΨΙΜΟ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑ ΕΞΑΜΗΝΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΩΣΗ , ΜΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΕΧΥΣΗ , 4 ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ , Η ΤΕΤΑΡΤΗ ΠΕΤΥΧΕ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗΣΕ , 15.ΟΟΟ ΕΥΡΩ ΕΞΟΔΑ , ΕΝΑ ΚΑΡΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ. ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΕ ΚΡΑΤΑΕΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΖΩΝΤΑΝΗ , ΕΙΜΑΙ ΔΑΣΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΧΩ ΓΛΙΤΩΣΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ , ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΟΥ , ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΝΑ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥΣ , ΕΙΤΕ ΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΙΤΕ ΜΕ ΧΟΜΠΙ.ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΜΟΙΟΠΑΘΟΥΝΤΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΣΤΗ ΛΟΛΙΠΟΠ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΝΕΜΟ ΚΑΙ ΣΕ ΟΣΕΣ ΑΛΛΕΣ ( ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΩΡΑ) ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑΚΙΑ ΤΟΥΣ. :P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι ανθρωποι τελικα και οι ευσεβεις ποθοι μσς είμαστε μεγαλες πηγες ενεργειες!Χαιρομαι μεσα απο τις ιστοριες σας για τον αγωνα σας!Και εμεις 32 ετων,εγω δηλαδη.Ο συζυγος 35. Μια σπερματεγχυση αποτυχημενη,μια εξωσωματικη αποτυχημενη.Η ελπιδα μας ειναι αυτα τα κρυοσυντηρημενα εμβρυα.Περιμενουμε πώς και πώς να ερθουν οι γιορτες των Χριστουγεννων,να επιστρεψουμε στο σπιτι μας,που θα εχουν κλεισει τα σχολεια ,για να ξεκινησουμε την δευτερη προσπάθεια,πρωτα ο Θεος με τα παγωτινια(οπως πολυ ωραια διαβασα στο φορουμ να τα λετε!),Αληθεια,εαν γνωριζετε πειτε μου σας παρακαλω τα κρυοσυντηρημενα εμβρυα και οι βλαστοκυστες ειναι το ίδιο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα Λιζα!

Λοιπον απο οσο γνωριζω εγώ οι βλαστοκυστες ειναι εμβρυα τα οποια τα εχουν αφησει να προχωρησουν στο εργαστηριο καποιες μερες παραπανω απο τα εμβρυα 2ης ή 3ης ημερας που συνηθως μεταφερουν στην εμβρυομεταφορα. Θεωρητικα οι βλαστοκυστες εχουν μεγαλυτερη πιθανοτητα να δωσουν εγκυμοσυνη αφου "τα εχουν παει καλα" και εχουν αντεξει στο ξενο περιβαλλον περισσοτερες μερες. Βεβαια τα παντα ειναι σχετικα και νομιζω πως τα ποσοστα της επιτυχιας ειναι τα ιδια ειτε ειναι εμβρυα 2ης ή 3ης ημερας ειτε βλαστοκυστες!!!

Σας ευχομαι τα Χριστουγεννα να σας ερθει το Θειο δωρο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι ανθρωποι τελικα και οι ευσεβεις ποθοι μσς είμαστε μεγαλες πηγες ενεργειες!Χαιρομαι μεσα απο τις ιστοριες σας για τον αγωνα σας!Και εμεις 32 ετων,εγω δηλαδη.Ο συζυγος 35. Μια σπερματεγχυση αποτυχημενη,μια εξωσωματικη αποτυχημενη.Η ελπιδα μας ειναι αυτα τα κρυοσυντηρημενα εμβρυα.Περιμενουμε πώς και πώς να ερθουν οι γιορτες των Χριστουγεννων,να επιστρεψουμε στο σπιτι μας,που θα εχουν κλεισει τα σχολεια ,για να ξεκινησουμε την δευτερη προσπάθεια,πρωτα ο Θεος με τα παγωτινια(οπως πολυ ωραια διαβασα στο φορουμ να τα λετε!),Αληθεια,εαν γνωριζετε πειτε μου σας παρακαλω τα κρυοσυντηρημενα εμβρυα και οι βλαστοκυστες ειναι το ίδιο;

Λιζακι μου οι βλαστοκύστες είναι τα εμβρυάκια 5-6 ημερών, δηλ. πιο ανεπτυγμένα έμβρυα έτοιμα να εμφυτευτούν στην μήτρα κ οι γιατρόι θεωρούν πιο αποτελεσματικά αυτα με την έννοια ότι μιμούνται πιο πολύ τη φυσιολογική σύλληψη, καθώς φυσιολογικά αυτα που θα φτάσουν στην μήτρα είναι βλαστοκύστες.. εν ολίγης έχουν διαφορά 2-3 ημερών απο τα άλλα κ κάποιοι τα θεωρούν πιο καλά, εγω 2 εξωσωματικές - 4 βλαστοκύστες ανεξήγητη υπογονιμότητα κ πάω για 3η..

Απο την άλλη τα κατεψυγμένα μπορεί να είναι 2-3 ημερών η βλαστοκύστες.

Βλαστοκύστες να ξέρεις τα αφήνουν σε όσες γυναίκες κάνουν αρκετά ωάρια γιατί αν υπάρχουν λίγα δε το ρισκάρουν να τα κάψουν, ξέρεις όσο τα αφήνεις να εξελιχθόυν υπάρχουν απώλειες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nikol και Vasso σας ευχαριστώ για τις απαντησεις σας!!Οπότε για να δουμε αν ωσαν καλή μαθητρια εμπέδωσα αυτά που μου είπατε: αφού εγώ κρυοσυντήρησα 13 εμβρυάκια, αυτά (όπως είπες Nikol) λόγω ικανοποιητικού αριθμού ,θα τα άφησαν να εξελιχθούν σε βλαστοκύστες ή θα τα άφησαν 2-3 ημερών(τον ιούλιο μου είχαν εμφυτεύσει 3ης ημέρας έμβρυα);Οχι τίποτε άλλο, αλλά να δουμε την τύχη μας και με τα πολυκαιρισμένα(που λέει και ο ποιητής)!Θα ρωτήσω βέβαια τον εξωσωματικό. Πάντως Nikol σε ευχαριστώ γιατί μου ξεδιάλυνες την απορία!Τώρα παίρνω και glucophage,να εκμεταλλευτώ αυτό το τρίμηνο ως τα Χριστούγεννα. Εύχομαι να συμβάλλουν το κατιτίς τους κι αυτά. Vasso σε ευχαριστώ πολύ για την ευχή σου(ένα μωρο-δώρο για τα Χριστούγεννα).Το έλεγα στο σύζυγό μου και μας φάνηκε τόσο συγκινητικό!Ευχομαι σε όλες μας γρήγορα μανούλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας και από εμένα!

setas μην το βάζετε κάτω και μην απογοητεύεσται. Εφόσον έχετε 3 γονιμοποιημένα ωάρια στην κατάψυξη, σωστά σας συμβουλεύουν όλες οι κοπέλες να τα χρησιμοποιήσετε. Το κάθε ζευγάρι σε αυτό το site έχει τη δική του ιστορία. Για κάποιους ο δρόμος είναι μακρύς και για άλλους σύντομος. Οι περισσότεροι όμως όπως διαβάζεις κάνουν κουράγιο, ανασυγκροτούνται και προχωρούν. Σημασία έχει να έχετε εμπιστοσύνη στο γιατρό σας, να αισθάνεσται ότι βρίσκεσται σε καλά χέρια και να κλείσετε τα αυτιά σας σε εξωτερικούς παράγοντες (γονείς, συγγενείς, φίλους). Είσαστε πολύ νέοι για να εγκαταλείψετε τις προσπάθειες. Μια φίλη μου απέκτησε το παιδάκι της μετά από 6 χρόνια προσπαθειών, 6 εξωσωματικές και ένα εξωμήτριο.

Εγώ μόλις έγινα 44, ο σύζυγος 47 και μολονότι οι γιατροί δεν μας δίνουν καμία ελπίδα, γιατί οι ωοθήκες μου έχουν σχεδόν αδειάσει, εμείς συνεχίζουμε τις προσπάθειες. Στο ιστορικό μας έχουμε μια παλίνδρομη κύηση, 1 βιοχημική και μια αποτυχημένη σπερματέγχυση. Θα συνεχίσουμε για κανένα εξάμηνο ακόμα, πρωτού στραφούμε σε άλλες λύσεις.

Liza30 τα Χριστούγεννα είναι κοντά! Καλή συνέχεια σου εύχομαι και μακάρι η καινούργια εξωσωματική να σου φέρει το καλύτερο Χριστουγεννιάτικο δώρο, μονό ή διπλό... :ympray::ympray::ympray:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλες και όλους

Το ιστορικό μας 2 σπερματεγχύσεις, 1 εψοσωματική και 1 λαπαρασκόπηση για αφαίρεση ινομυόματος. 4 χρόννια χωρίς ουτε καν κάποιες μέρες καθυστέρηση.

Ο γιατρός μας μας ζήτησε τις παρακάτω εξετάσεις:

Γονιδιακές κάποιες είναι μοριακές.

Απολιποπρωτεΐνη β

Απολιποπρωτεΐνη ε

Ινωδογονο –β

gpla μετάλλαξη γλυκοπρωτεΐνης

gpllla αναστολέας ενεργοποίηση πλασμινογόνου -1

mthfr μετάλλαξη ομοκυστεΐνης a 1298 c

mthfr μετάλλαξη ομοκυστεΐνης κς7t

μετατρεπτικό ένζυμα αγγειοτενσίνης

καλλιέργεια κολπικοί και τραχηλικού για χλαμύδια και μυκοπλάσματα

Το κόστος αρκετά ψηλό κοντα στα 430 στην βιοιατρική.

Ξέρουμε κάπου στην Αθήνα που να έχει καλές τιμές και να κάνει καλή δουλειά. Μπορούν να γίνουν μέσω του ΙΚΑ?

Επίσης ξέρουμε για ποιο λόγο είναι αυτές οι εξετάσεις και αν είναι τόσο χρήσιμες?

Επίσης μας ζήτησε υστεροσκόπηση μιας και κάτι βλέπει κατι στην μήτρα.

Με την λαπαροσκόπηση που είχαμε κάνει σε άλλο γιατρο δεν θα μπορούσε να κάνει και την υστεροσκόπηση?

Ευχαριστώ πολύ και αναμένω απαντήσεις για να ενηεμρώσω την γυναίκα μου μιας και αγχώθηκε πάλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...