Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

patatoula mou merikes fores ta pragmata pairnoun alli tropi isws omws einai gia to kalutero den to katalabaineis twra einai logiko omws otan perasei o kairos isws deis oti eprepe na ginei..egw elpizw pantws na einai kati perastiko..oloi panw sta neura mas exoume pei xwrizoume..den xerw ti sou sunevh ella elpizw oti kai apofasi na pareis na eisai sigouri!!!o xronos einai o kaluteros giatros..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

periergo den tha to elega ,sunithes omos nai,para polla zeugaria eidika prin to gamo ftanoun se simeio na ta tsougkrisoun,ligo i piesi ligo to agxos....parte mia vathia anasa kai skefteite ean afto einai to kalutero gia esas,panta omos me kathario nou!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας έυχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Εχουν μαυρίσει όλα.

Έπεσα με τα μούτρα να κάνω παιδάκι και έχασα και τον άντρα μου.

Παράπονα, καυγάδες και στεναχώρια, αυτό γίναμε!

Δεν υπάρχει καθαρός νους, μόνο πίκρα και χάσμα, που βρέθηκε τόσο χάσμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πατατα μου εγω πριν ενα μηνα εφτασα στον χωρισμο με τον αντρα μου

περασα ενα πολυ δυσκολο καλοκαιρι...εντασεις,γκρινια,θεικοι καυγαδες ωσπου μια μερα λεμε τελος χωριζουμε...

εφυγα απο το σπιτι πηγα στο πατρικο μου,ελειπαν οι γονεις μου,και εκει με καθαρο μυαλο σκευτικα πολλα

μετα απο 2 μερες ηρθε ο αντρας μου και μου ζητησε να ειμαστε μαζι υπο αλλες συνθηκες πλεον

απο τοτε που αποφασισαμε να στηριξουμε το σπιτι μας και την οικογενεια μας ειμαστε 2 τελειως διαφορετικοι ανθρωποι,βαλαμε Χ στα παλια,στα λαθη μας και προχωραμε μπροστα μαζι με το παιδακι μας

σου ευχομαι να ειναι κατι παροδικο και να ειστε παλι μαζι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα συμφωνισω με την μπεμπουλης

οταν γενικα εχουμε πολλα στο μυαλο μας , πολλες ευθυνες πολυ γκρινια και ολα μαζι μας πλακωνουν

δεν σκεφτομαστε καθαρα

κι εμεις με τον αντρα μου δεν ειμαστε σε καλη φαση αυτη τη στιγμη

ελπιζω να πανε ολα καλα και για τους 2 σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχετε δίκιο κορίτσια!

Και πάλι σας ευχαριστώ.

Πρέπει να φύγω, να ηρεμήσω και να σκεφτώ καθαρά.

Μπεμπούλη, χάρηκα που πήγαν όλα καλα.

Αυτή τη στιγμή μου φαίνεται θαύμα να έχει θετική κατάληξη η σχέση μας.

Δεν μπορώ να βρώ ούτε ενα θετικό.

Σήμερα πρέπει να μαζέψω τα πράγματα μου και να φύγω.

Δεν με δένει τίποτα εκεί μέσα πλέον και όμως με στεναχωρεί τόσο πολύ αυτή η στιγμή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ισως ενα διαστημα χωριστα να σας κανει καλο

θα σκευτειτε και οι δυο σας και τοτε θα δειτε πραγματικα τι σας δενει

σε καταλαβαινω πως νιωθεις ετσι ενιωθα κι εγω οταν μαζεψα τα πραγματα μου πηρα και το παιδι μου και εφυγα

και πιστεψε με οταν υπαρχει και ενα παιδι ειναι ακομη πιο δυσκολο

δεν θα ξεχασω ποτε εκεινες τις μερες...ο μικρος απο την υπερενταση του κοιμηθηκε στις 4 τα ξημερωματα!!!

σκεψου και τα καλα που σας εδεναν σαν ζευγαρι,υπαρχουν καπου εκει θαμενα στα προβληματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φαντάζομαι πόσο δύσκολα είναι όταν υπάρχει και ενα παιδί.

Γιατί οι άνθρωποι δε δένονται απο τις δυσκολίες?

Γιατί δεν πολεμάνα μαζί όταν θέλουν κάτι?

Γιατί κουράζονται ξαφνικά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Patata 77 υπομονή και κουράγιο.....

Μείνε λίγο καιρό μόνη σου και με τον εαυτό σου, βρες τις ισορροπίες σου.....και συλλογίσου!!!!!!!!

Τι σε δένει με αυτόν τον άνθρωπο; Μπορείτε να προχωρήσετε μαζί από κοινού;

Είστε μαζί από συνήθεια και η απόφαση για γάμο....πάρθηκε επειδή απλά έτσι έπρεπε να γίνει....

ή τα αισθήματα και τα συναισθήματά σας ο ένας για τον άλλον είναι βαθύτερα και αποφασίσατε να παντρευτείτε γιατί δεν μπορείτε ο ένας μακριά από τον άλλον;

Απομονώσου και δες τις αντοχές σου και το τι πραγματικά επιθυμείς.

Μη μοιραστείς τις σκέψεις σου ακόμα με κανέναν γιατί, μερικές φορές, και οι πιο δικοί μας άνθρωποι μας αποπροσανατολίζουν....

Τις αποφάσεις πρέπει να τις πάρεις μόνη σου.

Ό, τι και αν αποφασίσεις όμως και ό, τι κι αν γίνει τελικά.....να είναι το καλύτερο για σένα και την ψυχική σου υγεία.

Να είσαι καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οι ανθρωπινες σχεσεις ειναι πολυ δυσκολες..Ποσο μαλλον η συμβιωση!δεν ειναι παντα ολα ροδινα..σε μια σχεση..κι αν αυτη η μαγεια χαθει..πριν ακομη γινει ο γαμος..τοτε..δε πιστευω οτι εχει μελλον:καλυτερα να φυγεις..(δοκιμαστικα..να δεις ποσο αντεχεις..και ποσο θα αντεξει εκεινος χωρια)!!Πρεπει ομως και οι δυο να νοιωσετε την αναγκη του αλλου!Δεν ξερω το λογο που χωριζεις..γιατι υπαρχουν λογοι και λογοι να χωρισει ενα ζευγαρι!Για μενα ..δυο λογοι..σημαινουν αντιο..το να χασεις την εμπιστοσυνη σου στον ανθρωπο σου(και αυτο περιλαμβανει ολα τα σχετικα..μοιχεια,ψεμμα,κλπ)..και η ελλειψη επικοινωνιας!

ναι..συμφωνω..σφιξε τα δοντια και κανε το βημα..να φυγεις..δοκιmασε τη σχεση σας..και ο χρονος θα δειξει..με πιο ξεκαθαρο μυαλο..θα δεις διαφορετικα τα πραγματα!

Ευχομαι..καλη τυχη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πραγματικά όλες!

Δεν υπάρχει τίποτα πια.

Κανένα σημείο επικοινωνίας, ούτε εμπιστοσύνη, απο ψάμματα, οχι απο μυχεία.

Το χειρότερο για μένα είναι η στήριξη.

Δεν κατάλαβε ποτέ τι περνάω για να κάνουμε ενα παιδάκι.

Γίναμε ξένοι μέσα σε 2 μήνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις καλη μου ειμασταν περιπου ενα χρονο σαν ξενοι μεσα στο ιδιο μας το σπιτι

ελειπε η επικοινωνια μεταξυ μας και το ενα λαθος εφερνε το αλλο...εγω να εχω το παιδι και την φροντιδα του (γιατρους,θεραπειες κτλ) και ο αντρας μου στον κοσμο του...συμμετοχη μηδεν!!!

ολα αυτα σκευτικαμε...ενιωθα οτι υπαρχει αγαπη στο βαθος και ετσι ειπα να ξαναπροσπαθησουμε

ολο το καλοκαιρι απο τον ιουνιο μεχρι πριν 3 βδομαδες ημασταν στα μαχαιρια

ομως ειδα και τον αντρα μου πολυυυυυ προθυμο να αλλαξει κι εκεινος.

πηραμε τον μικρο μας και φυγαμε 2 μερες...ειπαμε τερμα τα ψεματα και απο εδω και μπρος θα ειμαστε ειλικρινεις και θα βοηθαμε ο ενας τον αλλο.

εσυ που εισαι τωρα??? να ξερεις οτι οτι και να αποφασισεις θα το κανεις μονη σου,χωρις να σου πουν οι 'απεξω' οτιδιποτε

αληθεια του ειχες μιλησει για το πως νιωθεις για την προσπαθεια σου να κανεις μωρακι??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπεμπούλη σπίτι μου είμαι, το σπίτι είναι δικό μου, δεν ξέρω γιατί με είχε πείσει οτι έπρεπε να φύγω εγω. Τελικά έφυγε εκείνος, ξανα ήρθε, ξανα έλεγε τα δικά του και στο τέλος ξανα έφυγε.

Ηξερε τα πάντα, είχα 2 παλίνδρομες μέσα σε 8 μήνες, τι έπρεπε να εξηγήσω?

Τα έβλεπε.

Εξετάσεις, πίεση, στεναχώρια φαντάζεσαι..

Πραγματικά απορρώ τι έχασα στην όλη υπόθεση, πως γίναμε έτσι και δεν το κατάλαβα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε καταλαβαινω κουκλα μου

την ψυχη μας δυσκολα την καταλαβαινουν οι αντρες

ουτε μπορουν παντα να καταλαβουν τι περναμε(οταν αντιμετωπιζουμε δυσκολιες)

ομως τωρα που εισαι μονη σου σκεψου και εσυ μηπως αθελα σου και συγνωμη που στο λεω, μην με παρεξηγησεις,τον πιεσες λιγακι με ολα αυτα

συνηθως δεν αντεχουν την πιεση και σιγουρα δεν καταλαβαινουν τον ψυχισμο μιας γυναικας ειδικα οταν υπαρχει καποιο προβλημα.

εμεις ξεσπαμε,μιλαμε....εκεινοι κλεινονται στο 'καβουκι' τους

εμενα ο δικος μου ετρεχε στους γιατρους μαζι μου για το μωρο στις αρχες και μετα ανεβαινα τον γολγοθα μονη μου!!

καταλαβαινεις οτι αλλιως τα σκευτομουν εγω αλλιως εκεινος...εκει εγινε το χασμα.

υπομονη κοπελα μου και αν θες να μιλησεις καπου εγω εδω ειμαι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου γλυκειά μου και από μένα. Λυπάμαι πολύ που περνάς τόσο δύσκολες στιγμές.

Θα συμφωνήσω με την μπεμπούλης. Οι άνδρες όσο κι αν μας αγαπούν, δεν μπορούν να μπουν βαθιά μες στην ψυχή μας και να την νιώσουν. Ίσως δεν το αντέχουν, ίσως δεν έχουν μάθει από το σπίτι τους. Προτιμούν να απλοποιούν τα πράγματα και στα δύσκολα κρύβονται, μέσα στο καβούκι τους, πίσω από τη δουλειά τους, πίσω από τους φίλους τους , τα ξύδια τους ή πολλές φορές και άλλες γύναίκες. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Η γυναίκα ψάχνει κατανόηση, συμπόνοια, στήριξη και δεν τα βρίσκει. Και τα διεκδικεί. Ο άνδρας τότε κλείνεται ακόμα περισσότερο στον εαυτό του γιατί νιώθει ότι πρέπει να αμυνθεί, η γυναίκα νιώθει ακόμα περισσότερο μόνη και "επιτίθεται" και αρχίζει ένας φαύλος κύκλος...

Σε γενικές γραμμές αυτό και με τις εκάστοτε διαφοροποιήσεις. Και φυσικά υπάρχουν κι οι εξαιρέσεις.

Ακόμα κι εμείς πάντως, που έχουμε το μωράκι μας και θα έπρεπε να είμαστε σούπερ, σφαζόμαστε συνέχεια. Και με τις ευθύνες του μωρού, τον αποκλειτικό θηλασμό, τους διακανονισμούς για τη φύλαξη του μωρού όσο δουλεύω κλπ κλπ, του το έχω πει, με έχει κάνει πολλές φορές να νιώσω μόνη μου. Και τα νεύρα τσίτα και οι ισορροπίες διαταραγμένες και η επικοινωνία πολλές φορές χαμένη. Και όλα αυτά εν μέσω ευχάριστων καταστάσεων, με ένα μωράκι σπίτι μας. Πόσο μάλλον στη δική σου την περίπτωση,με όλη αυτή τη στενοχώρια...

Καμία σχέση δεν είναι εύκολη. Πάρε το χρόνο σου και δε με καθαρό μάτι αν θες να είσαι με αυτόν τον άνθρωπο. Μπορεί να χρειάζεστε απλά χρόνο και μια απόσταση για ανασύνταξη και επαναξιολόγηση. Από την άλλη, αν τελικά δεν σου ταιριάζει αυτός ο άνθρωπος, νομίζω καλύτερα να το καταλάβεις πριν κάνεις παιδάκι παρά μετά.

Εύχομαι ό,τι καλύτερο για σένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eχετε δίκιο κοριτσάκια!

Αυτός ο φαύλος κύκλος..

Θύμωνα που δεν με στήριζε και θύμωνε που απαιτούσα να με στηρίξει.

Μπεμπούλη, το παραδέχομαι οτι τον πίεζα.

Είμαι πολύ μπερδεμένη, ενω δεν θέλω ούτε να τον βλέπω, ούτε να τον ακούω, δεν θέλω να τον χάσω.

Περίεργο ε?

Φοβάμαι να χωρίσω.

Προτιμώ να το κάνει αυτός, αν είναι να γίνει φυσικά.

Πήρα άδεια απο τη δουλειά μου 3 μέρες.

Πάω Αθήνα σε μια φίλη μου, πρέπει να ηρεμήσουμε λιγάκι.

Θα δείξει...

Πραγματικά σας ευχαριστώ όλες τόσο πολύ.

Είναι περίεργο να σε στηρίζουν άνθρωποι που δεν τους ξέρεις και να νιώθεις οτι δεν ξέρεις τους ανθρώπους δίπλα σου.

Φιλιά σε όλες και πραγματικά σας ευχαριστώ μέσα απο την καρδιά μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...